Ovariálny hyperstimulačný syndróm. Koho pri IVF ohrozuje najviac?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ovariálny hyperstimulačný syndróm (OHSS) je prehnanou reakciou na prebytok hormónov spojený s takzvanou „riadenou hyperstimuláciou vaječníkov“. Najčastejšie sa vyskytuje u žien užívajúcich hormonálne lieky podávané injekčne na stimuláciu vývoja vajíčok vo vaječníkoch. Teda u tých, ktoré podstupujú IVF – liečbu neplodnosti, odborne nazývanú in vitro fertilizácia. Len výnimočne sa môže objaviť  pri liečbe pomocou liekov stimulujúcich vaječníky užívaných orálne (ústami). Základnými príznakmi ovariálneho hyperstimulačného syndrómu sú zväčšenie a bolesť vaječníkov.

Čo je ovariálny hyperstimulačný syndróm?
Kedy vzniká a ako sa prejavuje?
Ktoré ženy pri umelom oplodnení ohrozuje najviac?
Dá sa mu predchádzať?
Aká je liečba a môže žena po ňom znova absolvovať IVF bezpečne?

Liečba OHSS, podobne ako u iných zdravotných problémov, závisí od závažnosti stavu. V miernych prípadoch sa môže zlepšiť aj len pomocou režimových opatrení, ako napr. dostatočný príjem tekutín a bielkovín v strave, teda bez potreby inej liečby, avšak existujú aj ťažšie prípady. Tie si vyžadujú hospitalizáciu a následnú ambulantnú liečbu.

Príznaky ovariálneho hyperstimulačného syndrómu

Najčastejšie si ich všimnú ženy podstupujúce umelé oplodnenie, a to prvé príznaky približne už do týždňa po aplikácii injekčných liekov na stimuláciu vaječníkov. Niekedy však príznaky prichádzajú až po dvoch týždňoch, respektíve 2-3 dni po odbere vajíčok z vaječníkov. Pacientky opisujú mierne, ale aj závažnejšie symptómy. Prichádzajú v rôznej intenzite a môžu sa časom zlepšiť, ale aj zhoršiť.

Mierny až stredný ovariálny hyperstimulačný syndróm

Príznaky pri miernom až stredne ťažkom ovariálnom hyperstimulačnom syndróme:

 • mierna až stredne silná bolesť brucha
 • nafúknuté brucho alebo väčší obvod pása
 • citlivosť v oblasti vaječníkov
 • nevoľnosť
 • zvracanie
 • hnačka
Niektoré ženy užívajúce injekcie na podporu ovulácie dostanú miernu formu ovariálneho hyperstimulačného syndrómu. Príznaky vymiznú už po týždni. Avšak ak otehotnejú, príznaky sa môžu zhoršiť a pretrvávať niekoľko dní až týždňov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ťažký ovariálny hyperstimulačný syndróm

Pri ťažkej forme syndrómu ovariálnej hyperstimulácie môžete pociťovať tieto zmeny:

 • nafúknuté až tvrdé, resp. výrazne zväčšené brucho
 • rýchly prírastok hmotnosti – viac ako 1 kilogram za 24 hodín
 • silnú bolesť brucha
 • pretrvávajúcu nevoľnosť a vracanie, dehydratáciu
 • zníženú potrebu močenia, tmavý moč
 • dýchavičnosť

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Ak podstupujete liečbu neplodnosti a všimli ste si na sebe príznaky ovariálneho hyperstimulačného syndrómu, čo najskôr vyhľadajte  odbornú pomoc. Aj mierny priebeh je dôležité sledovať, pretože sa môže rýchlo zmeniť k horšiemu.

Ihneď volajte lekárovi alebo lekárke, ak máte počas liečby neplodnosti ťažkosti s dýchaním alebo cítite výraznú bolesť v nohách. Tieto symptómy sú znakom toho, že potrebujete okamžitú lekársku pomoc.

Prečo vlastne vznikne ovariálny hyperstimulačný syndróm?

Príčina OHSS nie je dodnes úplne objasnená. Jednoznačne však súvisí s intenzívnou stimuláciou vaječníkov hormónmi. Isté je, že úlohu tu zohráva ľudský choriový gonadotropín (hCG) – hormón, ktorý sa zvyčajne tvorí krátko po otehotnení, ale aj luteinizačný hormón (LH) – oba pôsobia na vaječník podobne. Problém začína po navodení úplného dozretia vajíčok vo folikuloch vaječníka pred ich odberom a najmä po ňom. Premena (teda luteinizácia)  veľkého počtu folikulov (vplyvom HCG a LH) vedie k tvorbe látok, ktoré zvyšujú priepustnosť malých ciev (kapilár), a tým aj únik tekutín do takzvaného tretieho priestoru, vaječníky sa zväčšujú (sú na nich početné cysty – premenené folikuly) a časť tekutín sa presunie ako voľná tekutina do brušnej dutiny, v ťažkých prípadoch aj do hrudnej dutiny, krv sa zahusťuje, moč sa tvorí menej a zvyšuje sa riziko vzniku krvných zrazenín.

Hormón hCG je často podávaný počas liečby neplodnosti ako spúšťač podporujúci dozretie folikulu na uvoľnenie vajíčka. Ak máte po podaní liečby mierny OHSS a podarí sa vám otehotnieť, príznaky sa môžu zhoršiť. Prečo? Pretože v tomto období vaše telo začne produkovať svoj vlastný hCG – ako odpoveď na tehotenstvo.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Riziko OHSS zvyšujú:

 • syndróm polycystických ovárií (spojený s veľkou zásobou folikulov vo vaječníkoch)  prakticky najčastejšia reprodukčná porucha (zapríčiňuje nepravidelnú menštruáciu, nadmerný rast ochlpenia, častejšie problémy s nadváhou a poruchou metabolizmu, pri ultrazvukovom vyšetrení typický vzhľad zväčšených a „drobnocystických“ vaječníkov)
 • veľké množstvo rastúcich folikulov
 • vek do 35 rokov
 • veľmi nízka telesná hmotnosť
 • vysoká alebo prudko rastúca hladina estradiolu
 • predchádzajúci OHSS

Komplikácie ovariálneho hyperstimulačného syndrómu

Závažný OHSS je síce zriedkavý, ale môže ohroziť život ženy, preto ho netreba podceňovať. Ako sme vysvetlili vyššie, komplikácie najčastejšie zahŕňajú hromadenie tekutín v bruchu a niekedy aj v hrudníku, ďalej poruchy rovnováhy dôležitých elektrolytov (sodík, draslík), vznik krvných zrazenín vo veľkých cievach (zvyčajne v nohách),  zlyhanie obličiek, torziu (pretočenie) vaječníkov, prasknutie cysty vo vaječníku, ktoré môže viesť k vážnemu krvácaniu. K týmto nebezpečným stavom sa pridávajú problémy s dýchaním, ale aj riziko potratu.

Našťastie je v dnešnej dobe, kedy poznáme postupy, ako znížiť riziko vzniku OHSS – ťažká forma tohoto syndrómu zriedkavá.

Ako znížiť riziko OHSS?

Riziko ovariálneho hyperstimulačného syndrómu znížite spoluprácou s kvalitnými odborníkmi a odborníčkami v oblasti liečby neplodnosti. Vytvoria vám individuálny plán liečby a budú vás starostlivo sledovať počas celej liečby. Pripravte sa na časté ultrazvukové vyšetrenia, ktorými skontrolujú vývoj folikulov i krvné testy na kontrolu hladín hormónov.

Možnosti, ako znížiť riziko OHSS:

 • zmena alebo úprava liekovliečebného protokoluzníženie dávky stimulačných injekcií počas liečby IVF
 • v prípade vysokej hladiny estrogénov alebo veľkého počtu folikulov zváženie, či odloženie podania injekcie hCG alebo zmena za iný liek – spúšťač dozrievania vajíčok
 • kvalitné embryá (eventuálne ešte vajíčka) sa zamrazia a vložia do maternice až v nasledujúcom menštruačnom cykle

Liečba ovariálneho hyperstimulačného syndrómu

Ako sme už naznačili, liečba OHSS závisí od závažnosti stavu. Pri miernych príznakoch vám budú predpísané lieky proti nevoľnosti, bolesti a váš stav budú lekári častejšie kontrolovať.

Pri závažných príznakoch je potrebná hospitalizácia s intenzívnou infúznou liečbou zahŕňajúcou lieky určené na potlačenie prehnanej aktivity stimulovaných vaječníkov.

Umelé oplodnenie môžete podstúpiť aj po skúsenosti s OHSS, v každom prípade je potrebné, aby o tom vedeli váš lekár alebo vaša lekárka. Riziko nepríjemných skúseností so syndrómom OHSS je však v takomto prípade aj napriek „preventívnym opatreniam“ stále pomerne vysoké.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Marianna Grúberová, PhD., lekárka s atestáciou I. a II. stupňa v odbore gynekológia a pôrodníctvo, gynekologička so zameraním na reprodukčnú medicínu, IVF špecialistka Reprofit Martin.

 

Zdroje: mayoclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, my.clevelandclinic.org

Pridaj komentár