Ako otehotnieť, keď sa nedarí? Žite zdravo a sledujte plodné dni!

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Problémy s počatím potomka sa netýkajú len starších párov. Čoraz viac mladých ľudí je neplodných, tak mužov, ako aj žien.

Na druhej strane, počať dieťa nie je až taká samozrejmosť, ako si niekto myslí. Veď iba 8 z 10 žien otehotnie do 12 mesiacov od prvého pokusu.

Poznáte najplodnejšie dni cyklu?

Ako zvýšiť šancu na počatie?

Čomu sa vyhnúť, keď sa snažíte o potomka?

Kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Ani mladí nemusia splodiť dieťa rýchlo

Mnohé mladé páry sú sklamané, ak sa im nepodarí otehotnieť v prvých 6 mesiacoch „snaženia sa“. Začnú byť v strese, hľadajú problémy tam, kde možno žiadne nie sú.

Samozrejme, poruchy plodnosti trápia aj mladších ľudí. Mnohé rodičovské páry vám však potvrdia, že polroka je niekedy krátky čas na „presný zásah“. A čo na to lekári?

Gynekológovia odporúčajú bližšie vyšetrenia až vtedy, keď sa vám „nedarí“ minimálne rok. Naopak, ak máte viac ako 35 rokov, mali by ste vyhľadať lekára už po polroku neúspešnej snahy.

Prečo? Dôvod je jednoduchý. Plodnosť, a teda aj pravdepodobnosť otehotnenia, s pribúdajúcim vekom iba klesá.

Ako zaručene otehotnieť? Sledujte plodné dni!

Je zaujímavé, že i dnes sa niektoré páry vôbec neriadia menštruačným cyklom ženy. Nevedno presne, či je to z nevedomosti, alebo z ľahostajnosti. Isté však je, že ak chcete mať dieťa, v prvom rade sa musíte zamerať na plodné dni u ženy.

Samozrejme, nikto vám ani potom nezaručí, že vaša partnerka naozaj otehotnie. Toto vám negarantuje ani prirodzené, ani umelé oplodnenie. Skrátka – splodenie dieťaťa je aj v modernej dobe taký malý zázrak.

Pokiaľ si neviete spočítať plodné dni, v rôznych mobilných aplikáciách nájdete menštruačný kalendár. Ten vás upozorní na plodné obdobie, resp. termín, kedy s najvyššou pravdepodobnosťou otehotniete.

ako-otehotnieť-menštruačný-kalendár-aplikácia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako zistím, kedy mám ovuláciu?

Ak máte 28-dňový cyklus, plodné obdobie sa začína okolo 14. dňa od začiatku poslednej menštruácie. Presnejšie si termín ovulácie určíte pomocou ovulačných testov z lekárne.

Niektoré ženy však vedia aj bez testov, kedy ovulujú. Plodné obdobie sa totiž ohlasuje hojnejším hlienovitým výtokom, ktorý pomáha spermiám, aby rýchlejšie „dobehli do cieľa“.

Ovuláciu signalizuje aj dočasná bolesť v podbrušku, resp. zvýšené libido, no toto je individuálne.

Ktoré stavy znižujú šancu na otehotnenie?

Pomerne veľkou prekážkou je nepravidelný menštruačný cyklus – menštruácia mešká aj niekoľko týždňov, alebo príde už po 2 týždňoch od skončenia tej poslednej. Za touto chaotickosťou sa často skrýva syndróm polycystických vaječníkov.

Rovnako aj infekcie panvy v minulosti sťažujú snahu o počatie dieťaťa. Inou komplikáciou je tzv. endometrióza, ktorá sa prejavuje nezvyčajnou bolesťou pri menštruácii, alebo pri pohlavnom styku.

Ženskú plodnosť znižujú aj tieto skutočnosti:

  • nadváha, či (naopak) podváha,
  • fajčenie,
  • holdovanie alkoholu,
  • nedostatok dôležitých vitamínov,
  • neschopnosť relaxovať.

Ak chcete otehotnieť, vopred užívajte kyselinu listovú. O dávkovaní sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

Mužská plodnosť

Nový život sa začína, keď spermia muža oplodní vajíčko ženy. Ejakulát muža optimálne obsahuje približne 20 miliónov spermií na mililiter (ml). Množstvo však nemusí byť rozhodujúce – dôležitejšia je pohyblivosť, aby najlepšie spermie „doplávali“ až k uvoľnenému vajíčku.

ako-otehotnieť-mužská-neplodnosť
Zdroj foto: AdobeStock.com

Najčastejšie príčiny mužskej neplodnosti:

  • slabšia tvorba spermií,
  • nízky počet spermií,
  • chýbajúce spermie – ejakulát neobsahuje spermie,
  • abnormálny tvar spermií,
  • zlá pohyblivosť spermií,
  • spermie sa nevedia dostať zo semenníkov – niečo ich blokuje,
  • telo vytvára protilátky proti spermiám,
  • sexuálne problémy – neschopnosť udržať, alebo vôbec dosiahnuť erekciu,
  • hormonálne problémy.

Kto je častejšie „na vine“ – muž alebo žena?

„Chyba“ pri neplodnosti je rovnako častá u mužov aj žien. Neplatí teda, že problémová je vždy žena! Pozrime sa na celosvetovú štatistiku.

  • Približne 30 % kvôli problémom u ženy.
  • Približne 30 % kvôli problémom u muža.
  • Približne 25 % – problémy na oboch stranách.
  • Približne 15 % párov – príčina nejasná.

Ktoré faktory rozhodujú o plodnosti muža a ženy?

Úsmevne by sme mohli povedať, že hlavným faktorom je nechránený pohlavný styk počas plodných dní ženy. Ale teraz vážnejšia odpoveď. Najdôležitejšou podmienkou je celkovo dobré zdravie oboch partnerov.

ako-otehotnieť-stravovanie
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako podporíte svoje zdravie?

  • pravidelne, mierne cvičte,
  • jedzte zdravo a pestro,
  • udržujte si optimálnu hmotnosť,
  • nefajčite, obmedzte alkohol,
  • obmedzte kofeínové nápoje,
  • vyhýbajte sa chemikáliám, organickým rozpúšťadlám, toxínom, ťažkým kovom,
  • relaxujte – nájdite si spôsob, ako minimalizujete stres,
  • spite každú noc 6 až 8 hodín.

Fajčenie a plodnosť

Ženy, ktoré fajčia, majú o 25 % menšiu pravdepodobnosť otehotnenia počas prvých 12 mesiacov. Ak aj prestanú fajčiť, ale ich partneri nie, stále môžu mať problémy s otehotnením.

Muži-fajčiari zase majú menej spermií, a zároveň aj menej zdravých spermií. Podobne im zlyháva erekcia. Navyše, ich deti majú vyššie riziko astmy!

Teda – nielen žena, ale aj muž ovplyvňuje budúce zdravie svojho potomka!

Ako často mať styk, keď chcem otehotnieť?

Neverte mýtu, že pred plodným obdobím treba dodržiavať sexuálny pôst. Práve naopak. Pravidelný intímny život zvyšuje kvalitu spermií a podporuje prekrvenie intímnych partií. Navyše – žena sa takto lepšie prispôsobí partnerovmu ejakulátu.

Antikoncepcia: Kedy po jej vysadení môžem otehotnieť?

Pri moderných antikoncepčných preparátoch máte šancu prakticky hneď, ako ich vysadíte. Po skončení tabletkovej antikoncepcie si nemusíte dávať žiadnu pauzu, ani sa nebojte, že váš plod je nejako ohrozený.

Najdlhšia obnova plodnosti je po antikoncepčných implantátoch – zvyčajne sú to 34 mesiace. Môže to byť však aj dlhšie, aj kratšie. Viac vám o povie gynekológ, ku ktorému chodíte.

Prvé príznaky tehotenstva

Prvé príznaky gravidity sa niekedy podobajú na menštruáciu, a preto môžu byť mätúce. Najdôležitejším signálom je však vynechanie menštruácie – ak nepríde do 3 dní, urobte si tehotenský test.

Aj keď bude výsledok testu pozitívny, nechajte si tehotenstvo potvrdiť gynekológom!

ako-otehotnieť-príznaky-tehotenstva
Zdroj foto: AdobeStock.com

Iné príznaky gravidity:

  • citlivé prsia, najmä bradavky,
  • únava,
  • nevoľnosť,
  • nafúknuté bruško,
  • jemné krvácanie (oplodnené vajíčko sa uhniezďuje),
  • častejšie močenie.

Môžem otehotnieť počas tehotenstva?

Áno, môžete, aj keď je to málo pravdepodobné. Najmä u mladších žien je totiž cyklus nepravidelnejší, teda netrvá každý mesiac rovnako. Niekedy to môže byť len 21 dní, no inokedy 35 dní. A ako teda otehotniete, hoci menštruujete?

Pokiaľ je váš cyklus veľmi krátky, povedzme tých 21 dní, ovulácia môže prebehnúť na cca 6. – 7. deň. Ak teda máte nechránený styk na 3 – 4. deň cyklu (počas menštruácie), pripomeňte si, že spermie dokážu v tele prežiť aj 4 – 6 dní.

Čo ak sa stále „nedarí“?

Vo vážnejších prípadoch dnes pomáha reprodukčná medicína. Odborníci najprv preverujú plodnosť oboch partnerov, až potom vyberajú najvhodnejší typ liečby. Nemusíte mať obavy, na Slovensku už máme bohaté skúsenosti. Veď bez pomoci medicíny nedokáže splodiť dieťa 15 20 % párov!

Počatie s podporou zdravotnej poisťovne

Zdravotná poisťovňa Union spúšťa nový program Union family. V rámci programu vám ZP Union prispeje na rôzne vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť príčiny zhoršenej plodnosti, resp. neplodnosti.

ktorých prípadoch vám poisťovňa preplatí najmodernejšie vyšetrenia, prípadne umelé oplodnenie? Viac sa dozviete na stránke: https://www.union.sk/umele-oplodnenie-union-family.

Zaujal vás tento článok?

Témy tehotenstva a pôrodu nájdete kompletne spracované v našich e-knihách Skôr než otehotniete, Ste „v tom“? a Práva ženy pri pôrode.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

Zdroje:

Pridaj komentár