Tetanus: Každá rana neznamená tetanus – ale načo riskovať?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Komu sa ešte nestal menší „úraz“ vo forme škrabanca? Veľa by nás rozhodne nebolo. Veď poškriabať sa môžeme na obyčajnej prechádzke, pri športe, respektíve doma.

Čo však vtedy, keď si všimneme, že pôvodcom rany je nejaký hrdzavý klinec alebo drôt?

Pravdepodobne vám napadne jedno slovo – tetanus.

Čo je tetanus?

Tetanus je neprenosné ochorenie, ktorého pôvodcom je baktéria Clostridium tetani. Táto baktéria sa nachádza v pôde, či vo výkaloch ľudí a zvierat, kde prežíva vo forme spór, čo je jej spiaca a mimoriadne odolná forma.

Nakaziť sa môžete, ak sa dané spóry dostanú do rany, kde sa zmenia na aktívnu formu bacila, ktorý tvorí toxín, nazývaný tetanospazmín. Toxín sa môže ďalej krvou a lymfou dostať do nervových buniek, kde spôsobuje typické príznaky tetanu.

Príznaky tetanu – inkubačná doba

Prvé príznaky tetanu sa objavujú od 1 dňa do 1 mesiaca po infikovaní rany. V priemere je to ale približne 7 dní. Medzi najčastejšie príznaky tetanu patrí takzvaný trizmuskŕč žuvacích svalov, pri ktorom nedokážete poriadne otvoriť ústa. Nasledujú kŕče rôznych častí tela, stuhnutie krkuchrbtasvalov, tvárové grimasy, nepokojťažkosti pri prehĺtaní.

Existuje aj zriedkavý typ tetanu – lokalizovaný, pri ktorom sa kŕče a slabosť prejavujú len v okolí rany. Ak sa infekcia rozšíri cez zranenie na hlave, hrozí forma tetanu, nazývaná cefalická (opäť menej častá). Pri cefalickom tetane sú hlavnými príznakmi už spomínaný trizmus, tvárová paralýzaochrnutie očných svalov.

Veľmi nebezpečný je aj tetanus novorodencov, ktorý sa môže vyskytnúť pri pôrode za nesterilných podmienok. Prejaví sa na 3. až 14. deň života novorodenca:

  • stratou schopnosti sať,
  • podráždením,
  • svalovou stuhnutosťou,
  • tvárovými grimasami.
očkovanie proti tetanu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dá sa pred tetanom chrániť?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – tomuto ochoreniu sa dá predísť očkovaním. Ide o bezpečnú a jedinú spoľahlivú metódu, ako sa nákaze vyhnúť. Baktéria spôsobujúca tetanus sa vyskytuje celosvetovo, pravdepodobne sa ju nikdy nepodarí vyhubiť, preto sa musíme chrániť vakcínou.

Konkrétne v Slovenskej republike sa používa vakcína, ktorá okrem tetanu chráni aj pred záškrtom, čiernym kašľom, detskou obrnou, vírusovou hepatitídou typu Bhemofilovým invazívnym nákazám. Táto vakcína má 3 dávky, podáva sa v 3., 5. a 11. mesiaci života dieťaťa, a je povinná.

6. roku života nasleduje prvé preočkovanie 2 dávkami vakcíny. Preočkovanie chráni pred tetanom, záškrtom, čiernym kašľomdetskou obrnou. Druhé preočkovanie nastáva v 13. roku. S vekom však hladiny protilátok klesajú, preto v 30. roku života nasleduje ďalšie preočkovanie (vakcína chráni pred tetanomzáškrtom). Potom by ste sa mali dať preočkovať každých 15 rokov. Všetky preočkovania sú povinné.

Dobrá rada pre mamičky:

Dodržiavaním očkovacích programov výrazne znížite riziko novorodeneckého tetanu, pretože protilátky dokážu prechádzať z matky na dieťa. V prípade, že sa u vás vyskytne nejaké, z pohľadu infekcie tetanom rizikové poranenie, môže sa zvážiť dodatočné preočkovanie.

tetanus rana
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pri akom poranení nám hrozí tetanus?

Ako bolo spomenuté, tetanom sa môžeme nakaziť pri infikovaní rany. No je pre nás naozaj nebezpečný hocaký škrabanec, alebo musí dôjsť k vážnejšiemu zraneniu?

Malé, čisté a čerstvé ranky, pri ktorých je poškodenie tkaniva minimálne, by nemali predstavovať hrozbu, hlavne ak ste nezanedbávali očkovanie. Rizikové sú hlavne:

  • hlboké rany, otvorené zlomeniny,
  • popáleniny,
  • zvieracie uhryznutia,
  • rany znečistené cudzorodými čiastočkami – napríklad triesky, hlina a prach (najmä ak rany neboli dezinfikované).

Ak si nie ste istí vážnosťou svojho zranenia, respektíve tým, či ste dostatočne zaočkovaní, vyhľadajte svojho lekára!

Môžem sa nakaziť od iného človeka?

Ak prídete do kontaktu s niekým, kto tetanus má, nemusíte sa obávať. Toto ochorenie je neprenosné, čo znamená, že od iného človeka sa nenakazíte.

tetanus prenos
Zdroj foto: AdobeStock.com

Diagnostika a liečba

Pri podozrení, že ste sa mohli infikovať tetanom, urýchlene navštívte svojho lekára. Ak sa infekcia tetanom potvrdila, ale ešte sa u vás žiadne príznaky neobjavili, znamená to, že toxín zatiaľ neprenikol do nervových buniek a dá sa zneškodniť v krvnom obehu.

V tom prípade vám lekár ranu vyčistí, aby zničil všetky baktérie. Potom skontroluje, či ste proti tetanu riadne zaočkovaný/á a kedy ste mali poslednú dávku. Podľa toho zváži, či dostanete preventívne preočkovanie. Napríklad, ak je rana čistámalá, pričom posledné preočkovanie prebehlo v posledných 10. rokoch, ďalšiu dávku vakcíny vám pravdepodobne nebude treba.

U ľudí s rozsiahlejším poranením, ktorí proti tetanu neboli kompletne preočkovaní, respektíve svoju históriu očkovania nepoznajú, sa pridáva aj ľudský imunoglobulín proti tetanu. Ten sa injekčne podáva najmä do svalu, alebo do žily. Presný postup liečby závisí od lekára.

Ak sa u vás príznaky už prejavili, ide o vážny stav. Okrem preočkovania a ľudského imunoglobulínu, budete užívať aj antibiotiká (odporúča sa liečivo metronidazol) a lieky proti kŕčom, napríklad diazepam alebo lorazepam.

Pravdepodobne budete hospitalizovaný/á, aby ste boli pod dohľadom lekárov. Vyliečenie môže trvať niekoľko týždňovmesiacov.

tetanus choroba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Následky a komplikácie

Vážnosť infekcie tetanom netreba podceňovať. Silné kŕče môžu privodiť až zlomeniny, stuhnutosť hrudných svalov zase zlyhanie dýchania. Hrozia tiež poruchy srdcového rytmu, dokonca srdcové zlyhanie. Niektoré prípady sa končia smrťou. Novorodenecký tetanus môže zapríčiniť psychomotorickú retardáciu, zmeny v chovaní a intelekte.

Nezabúdajte na preočkovanie

V súčasnosti sa už tetanus v Európe vyskytuje zriedkavo, a vďačíme za to kvalitnému očkovaciemu programu. Avšak v rozvojových krajinách, kde je zaočkovanosť populácie a dostupnosť základnej lekárskej starostlivosti nízka, predstavuje tetanus vážny problém.

Clostridium tetani je rozšírená baktéria a nemôžeme sa spoliehať, že sa nám nikdy neznečistí rana. Dokonca aj keď ste už raz tetanus prekonali, imunitu naň nezískate. Jediným efektívnym spôsobom, ako infekcii predísť, je očkovanie podľa odporúčaní. Preto ho za žiadnych okolností nezanedbajte.

Autorka je farmaceutka

Bibliografia:

Current recommendations for treatment of tetanus during humanitarian emergencies, WHO Technical Note, January 2010

Disease factsheet about tetanus, European Centre for DIsease Prevention and Control, https://ecdc.europa.eu/en/tetanus/facts

Rodrigo Ch., Deepika F., Senaka R., Pharmacological management of tetanus: an evidence-based review, Crit Care, 2014; 18(2):217

Pridaj komentár