Poruchy zraku: Syndróm suchého oka, glaukóm, degenerácia makuly

Zrak je dokonalý mechanizmus, ktorý však dokonale funguje málokomu.

Napriek tomu, že zrakom vnímame viac ako 80 % informácií o okolitom svete, nevenujeme mu dostatočnú pozornosť.

Aj preto stále viac ľudí trpí rôznymi vrodenými i získanými chybami. Ukazuje sa, že deviatim ľuďom z desiatich sa vo veku 40 rokov a viac začína zhoršovať zrak – horšie vidia, začínajú mať problémy s čítaním, trápia sa nielen so slabozrakosťou, ale aj s inými chorobami oka.

Sivé, zelené a žlté problémy

Medzi najčastejšie ochorenia oka patria sivý a zelený zákal šošovky a degenerácia žltej škvrny. Sivý zákal šošovky súvisí s jej zafarbením. Kým je šošovka zdravá, je priezračná, neobsahuje totiž cievy ani nervy.

Keď sa šošovka začína zakaľovať, čierna farba zrenice sa mení na čiernosivú, a napokon na sivobielu. Šošovka je viditeľná aj voľným okom, pacientovi sa zhoršuje zrak, má poruchy videnia a vnímania farieb, i dvojité videnie.

Je to dôsledok starnutia organizmu, keď sa mení štruktúra šošovky, veľkosť, resp. lom lúčov. Znižuje sa obsah draslíka v šošovke, naopak, zvyšuje sa podiel kalcia. Sklerotizuje sa jadro šošovky, čo spôsobuje zhoršené videnie.

Ochorenie môže vyvolať aj užívanie niektorých liekov, cukrovka či vrodená dispozícia. Účinnou liečbou je operačný zákrok – po ňom pacient opäť vidí, ako predtým.

glaukóm zelený zákal

Keď hrozí glaukóm

Podľa celosvetových odhadov, glaukómom trpí 66,8 milióna ľudí. V konečnom štádiu ochorenia dostáva sietnica modrozelenú farbu, ľudovo to nazývame zelený zákal. Je to chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k úbytku gangliových buniek sietnice, a tým aj nervových vlákien, ktoré tvoria zrakový nerv.

Príčina ochorenia nie je známa, no poznáme aspoň rizikové faktory:

  • vysoký vnútorný očný tlak,
  • vysoký alebo nízky krvný tlak,
  • cukrovka,
  • porucha hustoty krvi,
  • užívanie niektorých liekov,
  • vek pacienta,
  • rodinný výskyt (genetika).

Prvé varovné príznaky, že sa u vás vyvíja glaukóm:

  • pocit zhoršenia videnia v šere a v noci,
  • zahmlené videnie,
  • výpadky v zornom poli.

Primárny glaukóm je bezpríznakový, neprejavuje sa nijakými ťažkosťami, začervenaním, ani inými zmenami na oku. Postihnutý postupne stráca zrak, až napokon oslepne. Pri tomto type glaukómu sa zvyšuje vnútroočný tlak, a to v dôsledku poruchy odtoku tekutiny vo vnútri oka.

Často sa to prejaví až vtedy, keď sú zmeny na zrakovom nerve nezvratné. Ak sa ochorenie nelieči, pacient má trubicové videnie – vidí akoby cez rúru.

glaukóm zelený zákal syndróm suchého oka

Očný záchvat

Glaukómový záchvat má dramatický priebeh – bolesť hlavy, zvracanie, extrémne hodnoty očného tlaku. Tento stav vyžaduje urgentnú liečbu. Pacient so zeleným zákalom sa musí starať o oči, znižovať očný tlak kvapkami, často aj doživotne.

Ak nie je farmakologická liečba účinná, pristúpi sa k mikrochirurgickému zákroku, alebo k operácii laserom.

Degenerácia makuly

Najväčším strašiakom šesťdesiatnikov je degenerácia makuly, čiže žltej škvrny v oku, ktorá je zodpovedná za jasné a ostré videnie. Degenerácia makuly patrí k najrozšírenejším očným ochoreniam, pričom spôsobuje ťažké poškodenie zraku. Vo vyspelých krajinách je hlavnou príčinou slepoty u ľudí nad 65 rokov.

Atroficko-degeneratívne zmeny prebiehajú zväčša na oboch očiach. Ochorenie postihuje päťkrát častejšie ženy, než mužov, častejšie modrookých belochov, než černochov, resp. ľudí s rodinným zaťažením.

Degenerácia makuly je zatiaľ nevyliečiteľná, a len u niektorých pacientov sa dá stabilizovať alebo spomaliť jej priebeh.

glaukóm syndróm suchého oka

Slzy potrebujeme – syndróm suchého oka

Človek za normálnych okolností vyprodukuje toľko sĺz, aby bola očná guľa dostatočne vlhká. Slzy na povrchu oka vytvárajú vlhké prostredie, čím zaisťujú ochranu rohovky a spojovky.

Nedostatok sĺz, alebo ich zvýšené vyparovanie, poškodzuje povrch oka, čo sa prejavuje zápalom a nepríjemnými pocitmi:

  • pálenie, svrbenie, rezanie očí,
  • tlak v očiach, únava očí,
  • zhoršenie videnia,
  • bolesti hlavy.

Poruchy stability slzného filmu sú spojené s rozvojom tzv. syndrómu suchého oka. Na podobné príznaky sa sťažuje každý piaty pacient, ktorý navštívi očného lekára.

Slzný film – okrem toho, že zvlhčuje povrch oka – ho chráni pred poškodením, keďže obsahuje enzýmy, ktoré bojujú proti škodlivým baktériám. Syndróm suchého oka môže vzniknúť aj v dôsledku nedostatočného žmurkania, a opäť trápi prevažne ženy. (Súvisí to s hormonálnymi zmenami v období menopauzy.)

Poruchu slzotvorby môžu spôsobiť aj rôzne ochorenia, napr. cukrovka, reumatizmus, kožné ochorenia, nosenie kontaktných šošoviek. Produkcia sĺz klesá aj s pribúdajúcim vekom.

Vylučovanie sĺz sa začína znižovať okolo 30. roku života. Kritická hranica pre dostatočnú tvorbu sĺz je okolo 45. roku života. U ľudí nad 70 rokov je diagnostikovaný syndróm suchého oka takmer u každého.

Liečba vychádza zo závažnosti a z príčin, ktoré spôsobujú ochorenie. Ľahšie formy sa liečia pomocou „umelých sĺz“, resp. očných kvapiek. Tie oko zvlhčujú a chránia.

V ťažkých prípadoch lekári odporúčajú špeciálne gély, alebo operačný zákrok, ktorý dočasne (alebo natrvalo) zablokuje odtokové kanáliky. Cieľom liečby je vytvorenie rovnomernej vrstvy slzného filmu, ktorý určitú dobu „vydrží“, a tým zabráni vysychaniu a dráždeniu oka.

glaukóm operacia očí laser zelený zákal

Dobre vedieť:

  1. Oči si nikdy nešúchajte, nedotýkajte sa ich nečistými rukami.
  2. Na plaváreň noste ochranné okuliare.
  3. V miestnosti zabezpečte dostatočne vlhký vzduch.
  4. Dodržujte pitný režim.
  5. Pri práci s počítačom a pri sledovaní televízie si robte prestávky a žmurkajte.
  6. Nechoďte spať bez odstránenia kozmetických prípravkov z očí.

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v tohtoročnom NEURO magazíne č. 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.

Neurobaner

Pridaj komentár