Strie neodstránite tak ľahko. Prevencia je lepšia voľba. Čo zaberá na strie?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Asi to nie je žiadne prekvapenie, no problémy so striami riešia hlavne tehotné ženy. Keď strie zanechajú na pokožke „značky“, prekáža to hlavne z estetického hľadiska.

Strie sa nedajú odstrániť tak ľahko, ako by sme chceli. Aj preto treba staviť skôr na prevenciu – zlepšiť svoju životosprávu a pravidelne sa starať o pokožku.

Čo sú to strie?

Hoci strie vyzerajú na pohľad ako praskliny, v skutočnosti ide o prúžky ochabnutej kože. Táto ochabnutosť vzniká z hormonálnych príčin, alebo pri rýchlom priberaní.

Pri náhlom náraste hmotnosti sa pleť na niektorých miestach rýchlo roztiahne, čo poškodí tkanivo. Keď potom vznikne nové spojenie, je už vyplnené cievami. Tie síce časom zmiznú, ale priehlbinka zostáva.

Priehlbinky môžu byť veľmi tenké (ako čiarky), ale aj väčšie – o veľkosti malíčka. Občas sú takmer neviditeľné, takže ich cítite, iba keď si tam prejdete prstom.

Strie majú bielu, tmavočervenú alebo fialovú farbu. Sfarbenie strií závisí aj od toho, ako dlho ich máte.

Kedy vzniknú strie?

Najmä pri náhlom a väčšom priberaní. Aj preto sa najčastejšie objavia počas tehotenstva, alebo u ľudí s nadváhou. Menej sa už hovorí o vplyve hormónov. Ak dlho beriete kortikoidnú liečbu, máte problémy s hormonálnou nerovnováhou, alebo so štítnou žľazou, môžu sa u vás objaviť strie.

Určitú úlohu zohráva aj dedičnosť. Ak mala problémy so striami vaša mama, s veľkou pravdepodobnosťou sa objavia aj u vás.

strie-na-bruchu
Zdroj foto: AdobeStock.com

Kde sa objavujú strie?

Prasklinky sú najviditeľnejšie na bruchu, kde sa zjavujú najčastejšie. Pri rýchlom priberaní ich vidno aj na stehnách a zadku. Ženy v tehotenstve sa stretávajú so striami na prsníkoch, v niektorých prípadoch prechádzajú popri páse až k chrbtu. Strie na ramenách sú zriedkavé.

Pokiaľ strie vznikli z hormonálnych dôvodov, môžu sa objaviť kdekoľvek na tele. To je zároveň jeden z najvýraznejších symptómov, že s vašou štítnou žľazou nie je niečo v poriadku. Musíte zájsť k lekárovi.

Strie v tehotenstve

Tvorba strií sa väčšinou odvíja od toho, koľko kilogramov žena priberie. No potom sú tu aj faktory, na ktoré nemáte žiaden dosah. Ak vám bruško narastie naraz (v krátkom čase), riziko strií je omnoho vyššie.

Okrem pŕs a bruška, čo sú najčastejšie miesta, vznikajú prasklinky aj v panvovej časti. Deje sa to hlavne v druhom trimestri, keď plod najviac rastie, a potom ešte v posledný mesiac tehotenstva.

Strie v puberte

Ďalšou rizikovou skupinou sú dospievajúce deti. Tínedžerom sa formuje postava, rýchlo narastú a priberajú. Pokožka niekedy nestihne reagovať na tieto zmeny, neprimerane sa naťahuje a vznikajú prasklinky.

U dievčat sa strie objavujú podstatne častejšie ako u chlapcov, čo možno pripísať hormonálnej nestálosti. Po nástupe menštruácie je mladé ženské telo podrobené významným hormonálnym zmenám.

Strie u detí

Podkožné jazvičky sa môžu objaviť už u malých detí. Vtedy sú hlavným vinníkom kilá navyše, či náhle priberanie. Ďalším dôvodom je rýchly rast v predškolskom veku, resp. v prvých ročníkov základnej školy. V tomto období môžu deti narásť desiatky centimetrov.

Čo ak sú strie bolestivé?

Keď sa strie tvoria, zvyčajne je to nebolestivý proces – vôbec o ňom neviete. No napríklad pri zmenách počasia, veľkom strese, či kožnom podráždení, strie nepríjemne svrbia, až pália, alebo sú bolestivé na dotyk.

Väčšinou ide o dočasný jav, ktorý do pár hodín vymizne. Pomáhajú kalciové mastičky alebo jednoduchá masáž olivovým olejom. Ak sa tento stav opakuje, treba to konzultovať s odborníkom.

Biele strie

Keď sú strie čerstvé, majú tmavú farbu – sú červené, až tmavofialové. Neskôr sa postupne zosvetľujú. Odtieň strií závisí od prirodzeného pigmentu človeka – tmavovlasí ľudia majú béžové, svetlovlasí takmer biele strie. Rozhoduje aj farba pokožky a aktuálne hormonálne zloženie.

strie-na-nohach
Zdroj foto: AdobeStock.com

Laser na strie

Doteraz jediným spoľahlivým prístrojom na odstraňovanie strií je laser. Špeciálny druh lasera neošetruje len vrchnú časť pokožky, dostane sa k prostrednej vrstve, kde sa nachádzajú aj strie. Ako to funguje?

Vplyvom tepelnej energie sa stimuluje tvorba kolagénu, čím sa obnoví elasticita a kvalita kože. Laser má najlepšie účinky pri nových striách, ktoré väčšinou odstráni už po jednom sedení.

Čím sú strie väčšie, tým dlhšiu terapiu potrebujete. Zvyčajne stačí 5 sedení, ktoré musíte absolvovať približne do 1 mesiaca, aby sa neustále stimulovala tvorba kolagénu.

Frakčná rádiofrekvencia

Hlavica tohto prístroja obsahuje niekoľko drobných ihličiek. Tie sa počas zákroku jemne, postupne zapichnú do kože, kde vysielajú tepelnú energiu.

Takto sa opäť stimuluje tvorba kolagénu, ktorý zaceľuje rany. Procedúra nie je bolestivá, je to len trochu nepríjemný pocit, na ktorý si zvyknete.

Operatívne odstránenie strií

Nie všetky prasklinky sa dajú odstrániť neinvazívnymi metódami. Pokiaľ sú jazvy veľmi široké, dosiahneme iba zlepšenie stavu, nie ich úplné zmiznutie.

Ak ide o značný estetický problém a koža je navyše veľmi ochabnutá, pomôže jedine estetická chirurgia. Pri operácii vám odstránia neželané mapky.

strie-krém
Zdroj foto: AdobeStock.com

Aká je prevencia pred striami?

Najlepšia rada? Udržiavajte si stálu váhu. V tehotenstve včas podporte regeneráciu pokožky, aby sa nevytvorili prasklinky. Každý večer si jemnými krúživými pohybmi masírujte bruchoprsníky.

Aj tínedžeri by si mali masírovať kritické partie, ak ich trápia strie. Môžeme použiť prípravky, ktoré sú špeciálne určené na prevenciu pred striami.

Samozrejme, vsádzame na kozmetiku, ktorá podporuje tvorbu kolagénu. A ďalšia dobrá a lacná rada – pite dostatok tekutín. Vaša pleť bude v lepšej kondícií.

Počas tehotenstva si neškriabte brucho, pretože vtedy sa strie ešte viac zhoršujú. Nezabúdajte ani na dostatočný pohyb, vďaka tomu je pleť elastickejšia.

Strie a opaľovanie

Opaľovanie na priamom slnku urobí so striami presne to isté, čo s jazvami – tie sú nakoniec viditeľnejšie. Pigmentácia poškodených častí pokožky nie je rovnaká ako na zvyšku tela. Preto sa natierajte oslabené miesta samoopaľovacími prípravkami, ktoré ich urobia menej viditeľnými a farbu pleti zjednotia.

Domáce tipy na strie

  • V začiatkoch natierajte strie mastičkou na jazvy – mastička dokáže potlačiť tvorbu aj rozširovanie strií.
  • Používajte píling – masážou prekrvíte pokožku a zlepšíte jej elasticitu.
  • Pokiaľ sú prasklinky len veľmi malé, pomôže pravidelná masáž prírodnými olejmi.
  • Jedzte veľa ovocia, zeleniny a potravín s vysokým obsahom omega mastných kyselín – vaša pleť bude rýchlejšie regenerovať.

Zdroje:

https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/stretch-marks

https://www.medicalnewstoday.com/articles/283651.php

https://www.nhs.uk/conditions/stretch-marks/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/red-stretch-marks#causes

https://www.cosmopolitan.com/style-beauty/beauty/g19855100/stretch-marks-removal-treatments/

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/red-stretch-marks

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322776.php

Pridaj komentár