Click here!

Rastové bolesti u detí: Nie je to nič príjemné, ale ani nebezpečné

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Sťažuje sa vám dieťa na bolesti v lýtkach, stehnách, či zozadu kolien? Pravdepodobne ide o prejavy rastu.

Kedy máme istotu, že táto bolesť nie je spôsobená iným problémom?

A ako pomôžeme dieťaťu, aby sa mu aspoň trošku uľavilo?

Nepríjemné bolesti, ale žiadnemu dieťaťu ešte neublížili

Deti majú fázy, keď rastú oveľa rýchlejšie ako inokedy. V týchto obdobiach im rýchlejšie rastú kosti, svaly, šľachyväzy. Jednotlivé časti tela však nemusia rásť naraz a rovnakým tempom, príroda nie je dokonalá.

Niektoré deti pociťujú rastové bolesti intenzívne a každý deň v tom istom čase, alebo len vtedy, keď práve športujú. Iné zase iba raz za čas, alebo sú ich bolesti také mierne, že o nich ani nehovoria rodičom.

Rastove bolesti zaznamenávame približne u 2540 % detí v uvedenom veku, teda nie všetky deti ich poznajú. Bolesť sa objavuje zvyčajne v neskorých popoludňajších alebo večerných hodinách.

Čo sú rastové bolesti

Odborníci ich charakterizujú ako kŕčovité bolesti – bolesti svalov, ktoré nedovoľujú deťom spať, pretože sa neraz objavia i v noci. Tieto nezápalové bolesti sú typické pre predškolský vek (35 rokov) a prvý stupeň základnej školy (812 rokov).

Typická je stupňujúca sa bolesť v oboch nohách súčasne, a to najmä v prednej časti stehien, v zadnej časti lýtok, alebo vzadu za kolenami. Bolesti nie sú trvalé ani dlhodobé – ako prídu, tak aj odídu.

Myslite na to, že bolesti môžu vznikať aj z iných dôvodov, napríklad kvôli intenzívnemu športovaniu či neprimeranému zaťaženiu.

Dieťa s rastovými bolesťami potrebuje zmierniť športové aktivity, nikdy ho však neoslobodzujeme z telesnej výchovy len pre to, že teraz rýchlejšie rastie.

dieťa-sa-sťažuje-na-bolest-noh
Zdroj foto: AdobeStock.com

Každé dieťa znesie inú bolesť

Ďalšia vec je, že každé dieťa rastie inou rýchlosťou, alebo je inak citlivé na bolesť. Štúdie potvrdili, že deti, ktoré majú rastové bolesti, častejšie trpia aj bolesťami hlavy alebo brucha. To znamená, že tieto deti môžu byť citlivejšie aj na bolesti nôh.

Bolesti kĺbov zvyčajne nie sú spôsobené rastovými bolesťami, treba hľadať inú príčinu.

Diagnostika rastových bolestí

Ak má vaše dieťa bolesti nôh, ktoré mu zabraňujú v bežnom pohybe, prípadne v noci zle spáva, navštívte svojho pediatra. Pediater vás pravdepodobne vyšle ďalej k ortopédovi.

Návšteva u lekára nie je dôležitá len kvôli tomu, aby vám potvrdil rastové bolesti, s ktorými aj tak veľa neurobí. Oveľa dôležitejšie je, aby vylúčil ostatné ochorenia, ktoré môžu stáť za bolesťou.

Na čo sa vás lekár bude pýtať:

 • Ako často sa bolesti objavujú?
 • Kedy sa objavili po prvýkrát?
 • Čo sprevádza bolesti?
 • Ako dieťa pociťuje bolesti?
 • Bránia mu bolesti v pohybe?
bolesť-nohy-v-noci-u-detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Dotykový test

Väčšina lekárov používa jednoduchú metódu – zisťujú, ako dieťa reaguje na dotyk. Deti, ktoré pociťujú bolesť zo zdravotných dôvodov, sa budú dotyku vyhýbať, lebo zhoršuje ich bolesť. Naopak, pri rastových bolestiach im robí dotyk dobre – deti si nechajú nohu naťahovať, masírovať.

Takto nevyzerá rastová bolesť:

 • prakticky znemožňuje bežný pohyb,
 • vychádza z jedného konkrétneho miesta,
 • pretrváva počas celého dňa,
 • dieťa sa bráni masáži daného miesta (prípadne ho bolí aj dotyk).

Horúčka a bolesti nôh

Bolesti nôh, ktoré vyplývajú z prirodzeného rastu dieťaťa, sa nikdy neprejavia horúčkou, ani zmeneným krvným obrazom. Ak má vaše dieťa súčasne bolesti nôh aj horúčku, najskôr ide o silné prechladnutie alebo chrípku.

Pokiaľ dieťa trpí triaškou, sčervenaním, opuchom, či vykrivením nôh, takisto nejde o rastové bolesti. Príčinou môže byť infekcia, zlomenina, nádor, reumatoidná artritída, iný ortopedický problém, ale aj leukémia.

Ako pomôcť dieťaťu s rastovými bolesťami?

Nečakajte, že dostanete od lekára nejaký liek, ktorý bolesti z rastu potlačí. Rastová bolesť nie je choroba. Najskôr dostanete od lekára zopár rád, ktoré pomôžu dieťaťu v prekonávaní nepríjemných stavov.

A čo vám odporúčame my?

 • Urobte dieťaťu masáž nôh v mieste, kde pociťuje bolesti.
 • Podložte mu nohy vyhrievanou podložkou a zakryte teplou suchou látkou.
 • Naučte ho pár strečingových cvikov, aby si vedelo správne ponaťahovať svaly. Robte to spolu s ním, napr. menšie deti to zvládajú veľmi ťažko.
 • Nezabúdajte na pitný režim a kvalitnú stravu. Deti sa stravujú hrozne, ak na ne nedávame pozor.
 • Ak má dieťa intenzívne a neustupujúce bolesti, pričom nejde o príznak iného zdravotného problému, konzultujte s lekárom, aké lieky proti bolesti môžete použiť.

Najčastejšie detské problémy s nohami

Deti, podobne ako dospelí, môžu trpieť rôznymi problémami a stavmi, ktoré sa týkajú dolných končatín. Častým problémom u detí sú ploché nohy, zarastené nechty, plantárne bradavice a podobne. Mnohí rodičia majú skúsenosti s bolestivými pätami u dieťaťa.

rastove-bolesti-päty-u-detí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Bolesti päty u detí

Bolesť päty v zadnej časti môže byť spôsobená konkrétnym stavom, nazývaným Severova choroba. Táto diagnóza sa najčastejšie vyskytuje u nadmerne športovo aktívnych detí vo veku 814 rokov a súvisí s rastom. Bolesť je vyvolaná zápalom pätovej kosti v okolí úponu Achilovej šľachy – jej preťažením.

Dieťa často kríva, po špičkách chodí normálne, ale po pätách nie. Intenzívne športujúce deti by nemali vynechávať strečing, a nikdy by nemali športovať, keď cítia bolesti – hoci sa blíži veľký zápas. V každom prípade, tento problém nebagatelizujeme, ale riešime s odborníkmi.

Nevhodné topánky

Podráždenie Achilovej šľachy a jej okolia môže vzniknúť aj trením nohy o tesnú obuv. Vtedy hovoríme o burzitíde, čo je zápal tekutinou naplneného vaku, ktorý obklopuje kĺby alebo šľachy. Bolesti nôh u detí spôsobujú aj tieto nedostatky:

 • zlé odpruženie športovej obuvi,
 • úplne plochá tenká podrážka (balerínky),
 • nadmerne zvýšené podpätky,
 • topánky bez klenby.

Prežite spolu rastove bolesti

Rastových bolestí sa netreba báť, ide o bežný jav. Neverte tomu, že rastove bolesti ublížia kostiam alebo kĺbom. Tieto bolesti sa týkajú sa vždy len pružných častí, ktoré spájajú kosti a ovplyvňujú pohyb.

Nepresilovanie končatín môže pomôcť v bezbolestnom raste, takisto kvalitná obuv. Na nohaviciach sa ešte dá ušetriť, ale na topánkach nešetrime. Samozrejme, šport je dôležitý a zdravý, ale len vtedy, keď dieťa nebolí.

Ubezpečte svoje dieťa, že rastove bolesti nepotrvajú dlho, a že to prejde. Nikto nepozná vaše dieťa lepšie ako vy, ale každopádne si overte u lekára, či nejde o niečo iné. Nepodceňujte svoju intuíciu, ak máte obavy o zdravie svojho dieťaťa.

Dôležité tiež je, aby ste poznali rozdiel medzi prejavmi rastovej bolesti a tým, čo s ňou zjavne nesúvisí. Ak sa bolesti nôh spájajú s nasledujúcimi príznakmi a stavmi, trvajte na podrobných vyšetreniach.

Dieťa:

 • …sa zranilo, alebo spadlo,
 • …má horúčku,
 • …stratilo chuť do jedla,
 • …schudlo,
 • …je unavené, slabé,
 • …má problémy s chôdzou, klopí nohu do strany,
 • …má neobvyklé vyrážky,
 • …má bolestivé a opuchnuté kĺby.

Zdroje:

Pridaj komentár