Strabizmus vám odstránia aj v dospelosti: Škúlenie nie je len problémom detí!

(Zdroj foto: Stock.adobe.com)

Zabiehanie oka alebo strabizmus ničí sebavedomie v detstve i v dospelosti. U malých detí neraz vyvolá psychické problémy, kvôli ktorým sa izolujú od rovesníkov a začnú samy seba nenávidieť. Veď, keď stále v kolektíve počúvate len posmešky, zamáva to vaším sebavedomím. Našťastie, existuje pomoc vďaka včasnej diagnostike, cvičeniu či operačnému zákroku.

 

Čo je to strabizmus?

Ako odstrániť škúlenie?

Aké sú druhy strabizmu?

Čaká vás operácia strabizmu?

Čo je to skryté škúlenie?

Ako súvisia škúlenie a dvojité videnie?

Čo je to strabizmus?

Strabizmus sa ľudovo nazýva škúlenie. Z medicínskeho hľadiska ide o odchyľovanie jedného alebo oboch očí z vizuálnej osi. K takémuto vychyľovaniu dochádza pri narušení práce torzných svalov, ktoré držia oko. Buď sú poškodené už od narodenia (vtedy hovoríme o genetickej chybe), alebo zmeny na očnej buľve, vo svaloch a väzivách nastanú neskôr v živote. Všimnete si, že jedno oko „zabieha“. Ak je to trvalý stav, nazýva sa manifestné škúlenie, ak sa prejavuje iba občas – pri väčšej fyzickej či psychickej záťaži, označuje sa ako latentné škúlenie.

 

Divergentný a konvergentný strabizmus

Podľa vychýlenia očnej buľvy delíme strabizmus na divergentný a konvergentný.

Divergentný strabizmus – vyskytuje sa najmä u bábätiek a detí. Oko sa pri ňom odchyľuje smerom dovnútra k nosu. I keď ide o stálu formu, niekedy sa vychyľuje raz jedna očná buľva a inokedy druhá.

Konvergentný strabizmus – v populácii sa objavuje zriedkavejšie. Očná buľva sa vychyľuje smerom do vonkajšej strany, čo často vyvolávajú poruchy oka. Väčšinou má latentnú formu a objavuje sa v prípade, keď sa potrebujete zamerať na nejaký predmet v diaľke.

Optometrické vyšetrenie
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Ako odstrániť strabizmus?

Náprava škúlenia závisí od správnej diagnostiky. Jednotlivé kroky sa určujú podľa presného typu. Pokiaľ nie je strabizmus už vo vážnom stave, dá sa ovplyvniť pravidelným cvičením a používaním kontaktných šošoviek alebo okuliarov. Preto je veľmi dôležité sledovať všetky zmeny, ktoré prebiehajú na očných buľvách. Avšak pri občasnom vychyľovaní si problém nemusia všimnúť ani blízki pacienta. Navyše, ak sa škúlenie týka malého dieťaťa – nedokáže vám povedať, že vidí zvláštne, pretože to berie ako prirodzený stav.

Ak si všimnete, že dieťaťu „uteká očko“, navštívte očného lekára. Nepodceňujte to však ani v dospelosti. K náhlej deformácii očnej buľvy a svalov často dochádza aj po úraze.

Okuliare pre škúliace dieťa
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Liečba strabizmu

Strabizmus v detskom veku vo veľkej miere súvisí s vrodenou ďalekozrakosťou. Dieťa nevidí dobre predmety vo svojej blízkosti, kvôli tomu musí veľmi zaostrovať, čím sa naruší torzné svalstvo. Najdôležitejším krokom liečby je preto pravidelné nosenie okuliarov a neskôr kontaktných šošoviek. Toto často pomáha aj u dospelých – zrazu si nemusíte namáhať oči. Prospešné je aj cvičenie na posilnenie očných svalov. Spevnené očné svaly držia buľvu pevnejšie a tá sa vráti späť do správnej osi. V niektorých prípadoch je však jediným riešením operácia. Dobrou správou je, že má vysokú úspešnosť aj v dospelosti, napríklad keď je liečba strabizmu zanedbaná od detstva.

Škúlenie dospelý
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Cviky na strabizmus

Počas cvičenia sa svaly, ktoré držia očnú buľvu, prekrvia a posilnia. Najlepšie fungujú pri škúlení detí, pretože ich svaly sú ohybnejšie. Malé deti by mali cvičiť v spoločnosti rodičov. Tínedžeri a dospelí, ktorí cvičia sami, by mali mať pomôcku 30 až 40 centimetrov pred tvárou. Cvičenie by malo podľa veku a schopnosti sústrediť sa trvať od 4 do 10 minút. Do tohto limitu rovnomerne rozložte nasledujúce cviky:

  1. Vezmite si pero alebo nejaký predmet, ktorým budete pohybovať pred očami. Začnite najprv jednoduchými cvikmi, ktoré rozohrejú svalstvo. Niekoľkokrát prechádzajte predmetom hore a dole, potom doprava a doľava. Po celý čas ho sledujte.
  2. V druhom kroku precvičte diagonálne svaly. Predmetom hýbte šikmo do oboch strán.
  3. Keď máte oko rozcvičené, začnite vo vzduchu písať rôzne písmená a sledujte ich pohľadom. Vďaka tomu sa buľva hýbe do rôznych smerov a lepšie sa prekrví.
  4. Na záver si dajte ešte špeciálne posilňovacie cviky, ktoré pomáhajú napraviť priamo strabizmus. Ich úlohou nie je len posilniť svalstvo, ale aj vrátiť ho do správnej pozície. Najprv začnite robiť jednoduché kruhy do oboch strán a potom kreslite osmičku v rôznych polohách.
  5. Po cvičení si aspoň na päť minút zavrite oči, aby si trochu oddýchli.

Operácia strabizmu

Úspešnosť operácie je približne 90 percent. Zvyšok pacientov potrebuje korekciu, ktorú môžu absolvovať najskôr o šesť mesiacov po prvom zákroku. U malých a citlivých pacientov operácia prebieha v celkovej anestézii, u dospelých často len v lokálnej. Základom operácie je úprava torzných svalov podľa potreby – ich dĺžka sa prispôsobuje pomocou nastaviteľných stehov zo vstrebateľného materiálu. Cena zákroku závisí od kliniky, ktorú si vyberiete, vašej poisťovne a rozsahu strabizmu. Pohybuje sa v sumách od 300 do 1200 eur.

Operácia strabizmu
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Rekonvalescencia po operácii strabizmu

V prvé dni po zákroku si musíte dávať pozor na to, aby ste nedostali do oka infekciu. Odporúčaný je oddych bez námahy očí. Takže žiaden televízor, mobil ani kniha. Nasledujúci mesiac je potrebné obmedziť fyzickú záťaž, kvôli ktorej by sa mohli narušiť stehy. Nerobte náhle predklony a ďalšie úkony, ktoré vyvíjajú tlak na oko. Neodporúča sa zdvíhať ťažké predmety a ani cvičiť. Po kontrole a konzultácii s odborníkom sa môžete vrátiť k bežným činnostiam.

Skryté škúlenie

Patrí do skupiny latentného strabizmu, pretože ho na oku nie je vidieť po celý čas. Ide doslova o sekundové okamihy, ktoré nemusí postrehnúť ani lekár. Skryté škúlenie sa najčastejšie prejaví bolesťami hlavy. Stáva sa to najmä v prípade, keď musíte náhle zmeniť uhol pohľadu. Napríklad –odtrhnete oči od knihy a zapozeráte sa cez okno. Na pár sekúnd nevidíte jasne a až po chvíľke sa zrak správne zaostrí. Keď sa toto stáva niekoľkokrát do dňa, oči sú veľmi namáhané a kvôli tomu sa objavujú bolesti hlavy a závraty.

Dvojité videnie a škúlenie

Problém s dvojitým videním sa niekedy týka len jedného oka, inokedy oboch. V prvom prípade ide o poškodenie rohovky a v druhom o poruchy torzného svalstva, čo spôsobuje aj následné škúlenie. Odborne sa tento problém nazýva diplopia. Občasný nejasný rozdvojený obraz býva signálom veľkej únavy a nadmernej záťaže očí. Ak neprechádza, je signálom poškodenia oka otrasom mozgu, mozgovou príhodou alebo zápalom svalstva.

Škúlenie a bábätká

U malých bábätiek sa škúlenie prejavuje veľmi často. Je to vývinová záležitosť – svaly sú vo vývoji a deti zatiaľ nedokážu presne rozoznávať podnety a farby vo svojom okolí. Očká im vtedy začnú „zabiehať“. Po šiestich mesiacoch, prípadne po roku zvyčajne tento problém zmizne. Pokiaľ je škúlenie trvalé, vyhľadajte detského očného lekára.

Škúlenie u bábätka
Zdroj foto: Stock.adobe.com

Zdroje:

https://www.aao.org/eye-health/diseases/what-is-strabismus

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15065-strabismus-crossed-eyes

https://www.allaboutvision.com/conditions/strabismus.htm

https://aapos.org/glossary/strabismus-surgery

https://www.solen.sk/storage/file/article/f49a99592cb2b2ac14cb75caff9bc2d0.pdf

https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/strabismus?sso=y

Pridaj komentár