Zabieha vášmu dieťatku očko? Dá sa škúlenie napraviť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Choroby očí nezahŕňajú len krátkozrakosť či ďalekozrakosť, zákaly a akútne infekcie. Už v ranom detstve treba sledovať škúlenie, teda či dieťaťu „nezabieha oko“. V skorých fázach sa lieči jednoduchšie. Niekedy je škúlenie veľmi nápadné. Inokedy si ho možno všimnúť len vtedy, keď je dieťa unavené alebo keď sa na niečo pozerá veľmi zblízka. Liečba závisí od príčiny škúlenia, teda odborne strabizmu. Čo by mal o škúlení detí vedieť každý rodič?

Čo je škúlenie, strabizmus?
Kedy si rodičia môžu všimnúť u dieťaťa škúlenie?
Ako sa lieči škúlenie u detí?
Čo hrozí, ak nie je škúlenie správne alebo vôbec liečené?
Ovplyvňujú choroby zraku sebavedomie?

Čo je škúlenie?

Škúlenie (nerovnovážne postavenie očí) je stav, keď oči nie sú v jednej línii. Teda keď jedno alebo obe oči „blúdia“ – ich pohľad sa rôzne križuje, prípadne sa od seba odvracajú. Postihuje 2 až 4 percentá populácie.

Podľa polohy, v akej sa oči pri škúlení nachádzajú, hovoríme o štyroch typoch.

Ak sa oči (alebo jedno oko) stáčajú:

– dovnútra, je to ezotropia alebo „oči do kríža“,

– von, exotropia,

– hore, hypertropia,

– dole hypotropia.

Pri škúlení má dominantnú funkciu oko, ktoré hľadí priamo, respektíve priamejšie (ak zabiehajú obidve oči). Ostrosť zdravšieho oka zostáva normálna, pretože ono i jeho spojenie s mozgom fungujú, ako majú. Druhé oko je slabšie.

Prečo vzniká škúlenie, čo ho spôsobuje?

So strabizmom sa môže dieťa už narodiť, ale tiež môže v detstve vzniknúť. Škúlenie je často zapríčinené problémom so svalmi, ktoré pohybujú očami. Tento stav môže byť aj dedičný.

Väčšina detí so „zabiehajúcim očkom“ je diagnostikovaná vo veku od jedného do štyroch rokov.

Preto je veľmi dôležité sledovať oči dieťaťa pri hre v domácom prostredí, pri kŕmení, podávaní predmetov a ďalších činnostiach – navonok totiž nemusí byť nesprávne postavenie očka zrejmé.

Škúlenie vo veku nad 6 rokov je veľmi zriedkavé. Ak k nemu dôjde, je potrebné čo najskôr vyhľadať očného lekára, aby sa vylúčili iné celkové ochorenia.

Škúlenie môže byť príznakom iného ochorenia, napríklad:

  • Moebiusov syndróm, vrodené poškodenie okohybných nervov,
  • endokrinologické stavy ovplyvňujúce oči,
  • poškodenie nervov,
  • poranenia mozgu,
  • zlomenina steny očnice.

Aké sú príznaky škúlenia?

Deti, ktorým „zabieha očko“, sa zvyčajne nesťažujú na problém aj vzhľadom k tomu, že sa ešte nevedia dobre vyjadriť. A tiež preto, že ak škúlia od raného detstva alebo od narodenia, nevšimnú si žiadne zmeny vo videní. Tí, ktorí si problém môžu všimnúť, sú: rodičia a blízki, vychovávatelia alebo učitelia a pediatri pri pravidelných kontrolách.

Niektoré deti sa však sťažujú na dvojité videnie (to znamená, že vidia dva predmety, hoci je v zornom poli len jeden). Neraz sa škúlenie odhalí až vtedy, keď sa pátra po príčine. A to tak, že dieťa nevie dobre prečítať text alebo nerozozná správne predmety na obrázku, prípadne vidí iný počet, ako tam naozaj je (napríklad pri učení sa množín v prvom ročníku). Mladšie deti so „zabiehajúcim očkom“, ktoré ešte nerozprávajú, zvyknú veľa žmúriť, otáčať alebo nakláňať hlavu v snahe vidieť jasnejšie.

Ak má vaše dieťa niektoré z týchto príznakov, určite to spomeňte pediatrovi. V prípade potreby vás odporučí detskému oftalmológovi. Toto je synoptofor. Slúži na diagnostiku, ale aj liečbu škúlenia. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa škúlenie prejavuje?

Ak si všimnete, že bábätku vo veku do 3 mesiacov ide očko kade-tade, nezľaknite sa. Vôbec to nemusí znamenať, že bude škúliť. Počas prvých mesiacov života je totiž normálne, že oči novorodenca občas blúdia alebo sa krížia. Na druhej strane to neznamená, že v tomto období nemôžete očká novorodenca či dojčaťa a ich svaly cvičiť (napríklad pohybom farebne výrazného predmetu, ktorý držíte v rukách, z jednej strany na druhú).

Keď má dieťa 4 až 6 mesiacov, oči sa zvyčajne synchronizujú, aby vytvorili jeden celistvý a kvalitný obraz. Je to náročná práca, pretože musí vzniknúť mnoho nervových spojení v mozgu.

Ak jedno alebo obe oči aj po polroku bábätka naďalej blúdia smerom dovnútra, von, nahor alebo nadol – hoci len raz za čas – je to spôsobené pravdepodobne strabizmom.

Ako sa škúlenie lieči?

Podobne ako v prípade mnohých iných ochorení, aj pri škuľavosti platí, že čím skôr je diagnostikovaná a čím skôr sa lieči, tým lepšie. Je to preto, že kľúčové spojenia medzi očami a mozgom dieťaťa sa vytvárajú približne do veku 8 rokov.

Liečba strabizmu môže zahŕňať:

Niekedy na vyrovnanie očí stačí nosiť okuliare. Očný lekár môže navrhnúť tiež náplasť na oko, takzvaný „oklúzor“, ktorý dieťa nosí niekoľko hodín denne. Nezakrýva zabiehajúce, ale práve zdravé oko. Slabšie oko je tak donútené vykonávať svoju prácu. Postupom času sa svaly a videnie v slabšom oku posilnia, vylepšia. Avšak prinútiť dieťa alebo batoľa, aby nosilo náplasť tak, ako má, je niekedy problém. Určite si to žiada zvyk. Ak sa to podarí a nosenie náplasti sa stáva súčasťou každodennej rutiny, napríklad ranného obliekania dieťaťa do škôlky, úspech je na ceste.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo robiť, ak dieťa odmietne náplasť?

Ak dieťa odmietne nosiť pásku alebo náplasť na zdravom očku, existuje ďalšie riešenie. Sú ním očné kvapky nazývané atropínové kvapky. Fungujú podobne ako prelepenie zdravého oka. Blokujú videnie v dobre fungujúcom oku – dočasne ho rozmazávajú. To spôsobuje, že slabšie oko je donútené viac pracovať, takže očné svaly zosilnejú a videnie sa zlepší.

Čo robiť, ak nepomôžu ani okuliare, ani náplasti, ani kvapky?

Pri škúlení je relatívne často potrebná operácia, operácia očných svalov. Cieľom tohto zákroku je uvoľnenie alebo napnutie svalov, ktoré spôsobujú blúdenie oka. Dnes je tento zákrok už bežný a má vysokú účinnosť, pokiaľ je vykonaný čo najskôr, kým nie je ukončený vývoj videnia. Rieši problém škúlenia aj u dospelých, avšak už len kozmeticky. Kvalitné 3D videnie mať už nikdy nebudú.

Čo sa stane, ak škúlenie zanedbáte?

Škúlenie sa zvyčajne dá napraviť, keď sa zistí a lieči včas. Neliečený alebo zle liečený strabizmus znamená, že mozog bude nakoniec úplne ignorovať vizuálne obrazy slabšieho oka. Táto zmena sa nazýva tupozrakosť (amblyopia alebo „lenivé oko“) a môže spôsobiť rozmazané, dvojité videnie a poškodiť vnímanie hĺbky (3D videnie). Ak tieto problémy neriešite, stanú sa trvalými.

Čo ešte treba vedieť?

Pravidelné očné vyšetrenia sú najlepším spôsobom, ako škúlenie odhaliť. Včasná diagnostika a liečba zvyšujú šance dieťaťa mať zdravé oči a rozvíjať dobré videnie. Avšak to neznamená, že dospievajúci a dospelí by nemali svoj stav riešiť. Liečba môže pomôcť aj vo vyššom veku, i keď najmä operačná.

Škúlenie ovplyvňuje sebavedomie

Majte na pamäti aj sociálny aspekt strabizmu. Nerovnovážne postavenie očí dieťaťa je zlé aj pre zdravý sebaobraz, rovnako aj u dospelých. Časté šikanovanie, narážky, výsmech rozhodne nerobia dobre nikomu. S poklesom sebavedomia a strachom z kontaktov rastie riziko úzkostí a depresie a ďalších psychických stavov. Čím skôr problém riešite, tým lepší bude výsledok.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Marta Paulíková, lekárka-špecialistka s atestáciou v odbore oftalmológia.

Zdroje:

https://kidshealth.org/en/parents/strabismus.html

https://www.childrenshospital.org/conditions/strabismus-and-amblyopia

https://www.drugs.com/cg/strabismus-in-children.html

https://www.imo.es/en/childrens-strabismus

Pridaj komentár