Okuliare, šošovky či operácia očí? Zvoľte si vhodnú metódu korekcie zraku

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Korekcia problémov so zrakom sa začína najmä okuliarmi. Hlavne u detí je to ideálny spôsob, ako neinvazívne odstrániť očné chyby, kým sú ešte vo vývojovej fáze.

Nie všetkým deťom sa však zrak v mladosti upraví, teda z neho nevyrastú. A najmä – väčšina ľudí dospeje k zrakovej vade až v dospelosti.

Je preto namieste, aby sme mali prehľad o dostupných riešeniach, ako si možno aj v dospelom veku zlepšiť zrak.

Základom sú okuliare

Dioptrické okuliare budú zrejme prvým riešením, ktoré vám navrhne očný lekár. Sú bezpečným, neinvazívnym riešením, s ktorým si niektorí pacienti vystačia po celý život. Nosenie okuliarov je však pre mnohých ľudí výrazne obmedzujúce.

Či už ide o okuliare do diaľky, okuliare na čítanie (v prípade presbyopie), alebo ochranné okuliare, ktorými sa chránite pred nebezpečným modrým žiarením z počítača, ich nosenie vyžaduje dávku trpezlivosti.

Okrem toho – s okuliarmi sa nemôžete venovať takmer žiadnemu športu. Nehovoriac o tom, že na slnečné okuliare, ktoré nie sú zároveň dioptrické, môžete v lete zabudnúť.

A nakoniec, okuliare vám síce videnie zlepšujú, no ak vám v zornom poli zavadzia rám alebo nečisté sklíčko, videnie môže byť skôr horšie. A výnimočné nie sú ani bolesti hlavy. Práve z týchto dôvodov sa mnohí rozhodnú nahradiť okuliare kontaktnými šošovkami.

Šošovky nie sú pre každého

Pacienti, ktorí nosia šošovky, hlásia oveľa väčšie životné pohodlie. Šošovky im dovoľujú, aby si užívali rôzne aktivity, a to takmer bez obmedzení. Jediné, na čo musia myslieť, je stopercentná hygiena rúk a očí, aby predišli infekciám očí.

Treba však poznamenať, že kontaktné šošovky nie sú vhodné pre každého a pre každý typ očnej vady. A rovnako nie každý človek ich znesie. Nosenie šošoviek môže sprevádzať napríklad pocit suchých očí. Vtedy sa používajú umelé slzy, ktoré zabezpečujú hydratáciu, inak môže pacienta nepríjemne rezať v očiach.

Do nevýhody dostáva kontaktné šošovky aj cena. Priemerná cena šošoviek a doplňujúcich prípravkov na časové obdobie, počas ktorého pacient nosí jedny dioptrické okuliare, je totiž približne dvojnásobne vyššia.

No vďaka poslednej porovnávanej metóde nemusí byť komfort bez okuliarov cenovo nedostupný. Hovoríme o operácii, po ktorej je oko schopné vidieť bez problémov prakticky okamžite.

operácia-očí-výhody
Zdroj foto: AdobeStock.com

Trvalé riešenie – operácia očí

Kým pred približne pätnástimi rokmi išlo stále o pomerne invazívny zákrok, dnešné výdobytky modernej medicíny poskytli očným chirurgom mimoriadne efektívne a bezpečné nástroje. Očná mikrochirurgia sa tak dostala do pozornosti čoraz viac pacientov, ktorí si trvalé odstránenie svojich problémov s očami nevedia vynachváliť.

Laserová operácia očí dokáže okrem krátkozrakosti či ďalekozrakosti vyriešiť aj ďalšie pridružené ochorenia oka, napríklad astigmatizmus či sivý zákal. Jeden zákrok tak odstráni naraz viacero chýb, ktoré by sme okuliarmi či šošovkami nikdy nevyliečili. Zákrok je rýchlybezbolestný, aj rekonvalescencia je pomerne krátka – vo väčšine prípadov sa pacient zaradí do bežného života ešte v deň operácie.

Nech sa už rozhodnete pre akékoľvek riešenie, určite si ho neordinujte sami. O dostupných a pre vaše oči vhodných riešeniach, sa poraďte so svojím očným lekárom, alebo v ordináciách súkromných kliník ako VENI-VIDI, kde vás radi privítajú na osobnej konzultácii.

Pridaj komentár