Spánková paralýza: Aj vám sa stalo, že ste sa v noci nevedeli pohnúť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Spánková paralýza nie je žiadnou novinkou ani problémom modernej doby. V priebehu storočí boli príznaky spánkovej paralýzy popisované rôznymi spôsobmi. Keďže si ľudia nevedeli vysvetliť, prečo sa v noci pri zaspávaní alebo po prebudení nedokázali pohnúť, vinili mágiu, nočných démonov či mimozemských únoscov. Dnes už máme vedecké vysvetlenie tohto prekvapivého stavu. Odborníci na spánok dospeli k záveru, že spánková paralýza je vo väčšine prípadov iba znakom toho, že telo neprechádza fázami spánku tak ľahko, ako by malo. Zriedkavo je spánková paralýza spojená s vážnymi psychiatrickými problémami.

Čo je to spánková paralýza?
Prečo sa rozhodne telo nereagovať, keď sa chcete pohnúť?
Je spánková paralýza signálom vážneho problému?
Aké má spánková paralýza príčiny?
Ako spánková paralýza lieči?

Čo je spánková paralýza?

Spánková paralýza je stav, že ste pri vedomí, ale zároveň nedokážete ovládať svoje svaly – nedokážete sa pohnúť. Najčastejšie k nemu dochádza medzi fázami bdelosti a spánku. Počas týchto prechodov sa môže stať, že na niekoľko sekúnd alebo minút nebudete schopní pohybovať sa ani hovoriť. Niektorí ľudia spomínajú aj pocit tlaku na hrudníku alebo dusenia. Spánková paralýza neraz sprevádza ďalšie poruchy spánku, napríklad narkolepsiu. Narkolepsia je nadmerná potreba spánku, príčinou je problém mozgu regulovať spánok.

Spánková paralýza nie je život ohrozujúci stav, ale môže vyvolať úzkosť. Neraz ju sprevádza intenzívny strach, niekedy i halucinácie.

Kedy sa zvyčajne vyskytuje?

Spánková paralýza nastane v jednom z dvoch momentov. Prvý je počas zaspávania, čo odborníci nazývajú hypnagogická alebo predormitálna spánková paralýza. Druhý moment, keď môžete zažiť spánkovú paralýzu, je počas prebúdzania (hypnopompická alebo postdormitálna spánková paralýza).

Príznaky spánkovej paralýzy:

  • neschopnosť rozhýbať telo pri zaspávaní alebo pri bdení, trvajúca niekoľko sekúnd alebo niekoľko minút,
  • neschopnosť hovoriť počas epizódy,
  • halucinácie a pocity, ktoré spôsobujú strach,
  • pocit tlaku na hrudník,
  • ťažkosti s dýchaním,
  • pocit, že sa blíži smrť,
  • pot,
  • bolesti hlavy, svalov,
  • paranoidné myslenie.

Bežné každodenné zvuky, vnemy a ďalšie podnety, ktoré mozog bežne ignoruje, zrazu vníma neprimerane významne.

Zrakové, sluchové a zmyslové halucinácie

Epizódy spánkovej paralýzy niekedy sprevádzajú zrakové, sluchové a zmyslové halucinácie. Vyskytujú sa počas prechodu medzi spánkom a bdením a zvyčajne spadajú do jednej z troch kategórií:

  • Votrelec: V miestnosti sa ozývajú zvuky kľučiek, šuchtavé kroky, vidíte tieň alebo máte pocit hrozivej prítomnosti votrelca.
  • Upír, nočná mora: Pocit tlaku na hrudník, ťažkosti s dýchaním. Myslíte si, že vás udusí, uškrtí alebo sexuálne napadne. Veríte, že nasleduje vaša smrť.
  • Pocit točenia sa, padania, plávania, lietania, vznášania sa nad telom alebo iného druhu zážitku mimo tela.
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prečo vzniká počas zaspávania?

Keď zaspávate, vaše telo sa pomaly uvoľňuje. Tieto zmeny si nezvykneme uvedomiť a všímať, najmä pri silnej únave. Ak by ste pri zaspávaní zostali ešte pri aktívnom vedomí, všimli by ste si, že sa nemôžete hýbať ani hovoriť.

Prečo vzniká pri prebúdzaní sa?

Počas spánku telo prechádza spánkovými cyklami. REM spánok, charakteristický rýchlym pohybom očí, a NREM spánok sa striedajú. Jeden cyklus, ktorý zahŕňa REM a NREM spánok, trvá asi 90 minút. NREM spánok nastáva ako prvý a tvorí až 75 % celkového času spánku. V tomto období sa telo uvoľňuje a obnovuje. Na konci NREM sa spánok zase zmení na REM. Oči sa začnú rýchlo pohybovať a objavujú sa sny. Avšak zvyšok tela zostáva veľmi uvoľnený, svaly sú „vypnuté“. Ak si to uvedomíte skôr, ako sa skončí cyklus REM, opäť si môžete všimnúť, že sa chvíľu nebudete vedieť hýbať ani hovoriť.

U koho nastane spánková paralýza?

Skúsenosť so spánkovou paralýzou majú až 4 z 10 ľudí. Najčastejšie je po prvýkrát zaznamenaná v období dospievania, avšak vyskytuje sa v akomkoľvek veku. Ukázalo sa tiež, že v niektorých rodinách je tento stav častejší ako v iných.

Ďalšie faktory, ktoré prispievajú k spánkovej paralýze:

  • nedostatok spánku,
  • nepravidelný, meniaci sa plán spánku,
  • psychické stavy – bipolárna porucha, neventilovaný stres,
  • spánok na chrbte,
  • iné problémy so spánkom – narkolepsia, nočné kŕče v nohách,
  • užívanie niektorých liekov, napríklad liekov na liečbu ADHD,
  • užívanie návykových látok.

Ako sa diagnostikuje?

Ak sa vám zdá, že ste počas zaspávania alebo prebúdzania sa niekoľko sekúnd alebo minút neschopní pohybu či reči, neľakajte sa. Je pravdepodobné, že máte takzvanú izolovanú opakujúcu sa spánkovú paralýzu. Tento stav zvyčajne nie je potrebné liečiť. Spánková paralýza sa totiž bežne nepovažuje za lekársku diagnózu. Avšak určite sa poraďte s lekárom, keď cítite strach z týchto príznakov alebo kvôli nim nemôžete mať kvalitný spánok či nevládzete robiť bežné denné aktivity.

Základom diagnostiky je preštudovanie vašej zdravotnej anamnézy vrátane informácií o podobných stavoch v rodine. Lekár vás požiada, aby ste opísali príznaky a niekoľko týždňov si viedli spánkový denník. Po diagnostike, často aj po konzultácii s odborníkmi z oblasti neurológie, prípadne psychiatrie či zo spánkového štúdia, vám navrhne spôsob liečby.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Častá spánková paralýza môže byť príznakom týchto zdravotných problémov: klinická depresia, migréna, obštrukčné spánkové apnoe, hypertenzia a úzkostné poruchy. Znakom narkolepsie (zriedkavej poruchy mozgu, ktorá spôsobuje, že človek v nečakaných alebo nevhodných časoch zaspí alebo stratí kontrolu nad svalmi) je náhle zaspanie počas dňa.

Ako sa lieči spánková paralýza?

Väčšina ľudí, ktorí si vyskúšali tento nepríjemný stav na vlastnej koži, nepotrebuje liečbu. Samozrejme, sú aj výnimky, ktoré treba prehodnotiť. Tie zahŕňajú situácie, keď je príčinou iný základný problém (napríklad narkolepsia).

Prvotnou pomocou sú:

  • zlepšenie spánkových návykov – pravidelne choďte do postele v rovnakú večernú hodinu, doprajte si spánok, ktorý trvá šesť až osem hodín,
  • užívanie predpísaných liekov na pomoc pri regulácii spánkových cyklov,
  • dôsledná diagnostika a liečba akýchkoľvek problémov duševného zdravia, ktoré prispievajú k spánkovej paralýze,
  • liečba akýchkoľvek iných porúch spánku – narkolepsia alebo kŕče v nohách.
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako môžete spánkovej paralýze predísť?

Lepším riešením, ako spanikáriť a hľadať podobné príbehy na internete, ktoré hovoria o nočných démonoch a iných zlých silách, je dopriať si kvalitný spánok, dostatok pohybu, neprejedať sa na noc, vyhýbať sa návykovým látkam a riešiť základné problémy.

Urobte všetko pre to, aby ste zmiernili stres – obzvlášť tesne pred spaním. Ak spíte na chrbte, vyskúšajte nové polohy. Ak vám spánková paralýza bežne bráni v dobrom spánku či v denných činnostiach, rozhodne vyhľadajte lekára.

Zdroje:

https://www.webmd.com/sleep-disorders/sleep-paralysis

https://www.medicalnewstoday.com/articles/295039

https://www.healthline.com/health/sleep/isolated-sleep-paralysis

http://www.nhs.uk/conditions/sleep-paralysis/Pages/Introduction.aspx

http://www.sleepeducation.org/sleep-disorders-by-category/parasomnias/sleep-paralysis/overview-facts

Pridaj komentár