Šarlach (scarlatina)
(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)
Šarlach (scarlatina) poznajú naši prarodičia ako vysoko infekčné ochorenie. Najčastejšie sa vyskytuje u detí, no môže postihnúť kohokoľvek. Na šarlach ochorejú hlavne deti vo veku 5 až 15 rokov, deti do 3 rokov zriedkavo. V minulosti sa vyskytoval častejšie, ale opäť sa vynára, dokonca neraz s ťažkým priebehom. Je to predovšetkým kvôli zvýšenej odolnosti baktérií na antibiotiká. Polienko do ohňa prikladá tiež oslabenie imunitného systému z pandémie kovidu.
Existuje očkovanie proti šarlachu?
Aká baktéria vyvoláva šarlach?
Ako sa ochorenie „malinových úst“ prenáša?
Ktoré príznaky sú typické pre šarlach a kedy ísť k lekárovi?
Čím sa lieči šarlach?
Akou domácou liečbou si alebo dieťaťu pomôžete?
Očkovanie proti tomuto ochoreniu neexistuje. Neliečený šarlach môže poškodiť srdce a obličky, preto sa pozrime bližšie, ako ho rozpoznať a správne liečiť.
Ako vzniká šarlach?
Šarlach zapríčiňuje baktériálna streptokoková infekcia, rovnaká ako tá, ktorá má na svedomí streptokokový zápal hltanu. Konkrétne ide o streptokoky A – Strepcoccus pyogenes. Ak má napríklad vaše dieťa streptokokový zápal hltanu, môže prerásť až do šarlachu.
Príznaky infekcie, ktorý vyvolá streptokok A vzniknú do týždňa od nakazenia. Príčinou šarlachu sú niekedy aj infikované popáleniny alebo rany – či už vaše vlastné, alebo niekoho iného. Inkubačná doba (čas od nakazenia, po objavenie sa prvých príznakov) je 2 až 4 dni, no môže byť aj kratšia – do 12 hodín. Najviac šarlachu lekári sledujú v zimnom období.
Ako dostanete šarlach?
Infekciu šíria kolektívy, a to najmä detské. Následne sa šíri v rodinách. Infekciu prenášajú malé kvapôčky, ktoré vylúčite pri kašli alebo kýchaní. Na nákazy stačí infikovaného predmetu, napríklad pohár. Ak ste už raz prekonali šarlach, je málo pravdepodobné, že by ste sa nakazili znovu.
Ako vyzerá šarlach:
- Červené, vystúpené vyrážky – sú najcharakteristickejším znakom šarlachu. Výsev sa začína na krku a tvári, čo môže pripomínať spálenie slnkom. Neskôr vyrážky postupujú cez hrudník a chrbát, až na celé telo. Vyrážky obvykle svrbia. Po stlačení vyrážky sa môže objaviť biele zafarbenie v okolí. Vyrážky majú zvyčajne drsný povrch, čo pomáha pri rozlíšení u ľudí s tmavšou pokožkou. Po vymiznutí vyrážok v okolí slabín a prstov, koža sa môže šúpať.
- Červené pruhy – hlavne v záhyboch kože, kde sa vyrážky formujú do pásov. Podpazušie, lakte, kolená, krk a slabiny sú zvyčajne jasnejšie červené.
- Červená tvár – začervenanie v celej tvári, s výnimkou úst, kde sa tvorí biele okolie.
- „Jahodový jazyk“ – hrboľatý a začervenaný.
Menej špecifické príznaky:
- Červené, boľavé hrdlo – spolu s horúčkou a zväčšenými uzlinami patrí medzi prvé príznaky. Tieto a ďalšie príznaky (uvedené nižšie) sú však nešpecifické a vyskytujú sa často aj pri iných ochoreniach.
- Belavý povlak na mandliach.
- Bolesti hlavy a tela.
- Nevoľnosť, zvracanie, bolesti žalúdka.
- Ťažkosti s prehĺtaním.
Kedy navštíviť lekára?
Ak má vaše dieťa (alebo vy) vyššie uvedené príznaky, bezodkladne vyhľadajte lekára. V prípade, že sa po diagnostike šarlachu príznaky sa počas liečby nezlepšujú alebo zhoršujú, opätovne vyhľadajte lekára.
Diagnostika šarlachu
Pri podozrení na šarlach, lekár skontroluje hrdlo a uzliny, opýta sa na teplotu, zimnicu, nevoľnosť, stratu chuti do jedla a iné nešpecifické príznaky. Taktiež bude pozorovať vyrážky – ich textúru a vzhľad.
Ďalej môže urobiť rýchly streptokokový test – výter z hrdla. Jeho výhodou je rýchlosť, výsledok je známy o 5 minút. V porovnaní s kultiváciou v laboratóriu je však menej presný. Lekár môže použiť obe metódy (kombinovane).
Liečba
Šarlach nie je ochorenie, ktoré sa spontánne vylieči, preto treba začať s liečbou okamžite. Liečba je podobná ako pri streptokokovej infekcii hltana. Lekár vám (alebo dieťaťu) predpíše antibiotiká – penicilíny.
Penicilíny nesmiete užívať pri alergii na penicilíny. Opatrní by ste mali byť aj vtedy, ak máte nejaké alergické ochorenie, napríklad astmu, sennú nádchu či žihľavku, keďže aj to zvyšuje riziko, že na penicilíny (alebo iné antibiotiká, uvedené nižšie) budete alergickí.
Opatrnosť je potrebná aj vtedy, ak máte nejaké ochorenie pečene alebo obličiek. Napriek tomu, že penicilíny sú veľmi bezpečné antibiotiká, určité nežiaduce účinky sa môžu vyskytnúť. Pri precitlivenosti na penicilín dôjde k alergickej reakcii. Príznaky sa objavia často krátko po užití penicilínu.
Alergia sa prejavuje rôzne, napríklad sťaženým dýchaním, žihľavkou – červené, hrboľaté vyrážky na tele, môžu tiež svrbieť; poklesom krvného tlaku.
Ďalšie príznaky alergie? Podráždené, vodnaté oči, svrbenie v nose, svrbenie na iných miestach tela, stiahnuté hrdlo. Prípadné nežiaduce účinky (spojené s liečbou antibiotikami): nevoľnosť, hnačka a zvracanie.
Máte alergiu na penicilíny? Lekár vám predpíše iné antibiotiká, a to zo skupiny cefalosporínov, alebo klindamycín, azitromycín, prípadne klaritromycín. Cefalosporíny (napríklad cefalexín, cefadroxil) po prvýkrát užívajte opatrne, najmä, ak máte alergiu na penicilíny.
Azitromycín
Ak máte nejaké ochorenie pečene a počas liečby spozorujete príznaky, ako slabosť, žltačku alebo tmavo sfarbený moč, kontaktuje svojho lekára. Azitromycín sa podáva opatrne pri spomalenom tepe, srdcovej nedostatočnosti (prejavuje sa často dýchavicou pri nenáročnej fyzickej aktivite), poruchách srdcového rytmu, resp. nervových a psychických poruchách.
Lekára by ste mali ihneď kontaktovať aj v prípade, že sa u vás objavuje vodnatá krvavá hnačka, či kolikovité bolesti brucha, spojené s horúčkou.
Antibiotiká užívajte zodpovedne
Antibiotiká skrátia čas infekčnosti voči okoliu, urýchľujú vyliečenie a zabraňujú komplikáciám. Vždy dôsledne doužívajte celé balenie, tablety užívajte v stanovených časoch a s liečbou neprestávajte ani po vymiznutí príznakov. Pri nesprávnom užívaní antibiotík by totiž mohla časť baktérií prežiť, a choroba by tak nemusela byť doliečená, prípadne by vám antibiotiká v budúcnosti už nezaúčinkovali.
Antibiotiká nepôsobia len proti škodlivým baktériám, ale aj proti tým prospešným, napríklad v našom tráviacom trakte. Preto pokiaľ ste náchylní na tráviace ťažkosti či vaginálne infekcie, počas antibiotickej liečby užívajte aj probiotiká, no minimálne s 2-hodinovým odstupom. Probiotiká obnovia črevnú mikroflóru a znížia riziko tráviacich ťažkostí (spojených s užívaním antibiotika).
Ako predísť nakazeniu ostatných?
Dieťa izolujte od spolužiakov na minimálne 24 hodín od prvého užitia antibiotika, alebo pokým má stále zvýšenú teplotu. Infornujte o chorobe syna či dcéry učiteľov.
Kedy ste vy alebo vaše dieťa nákazliví?
- v období, keď ste už chorí, ale ešte sa u vás neobjavili prvé príznaky,
- do 24 hodín od prvého užitia antibiotika,
- 2 až 3 týždne pri neužívaní antibiotík.
Vyliečenie šarlachu trvá približne týždeň, no koža sa môže olupovať dlhší čas. Aby nedošlo k nákaze ďalších ľudí, ostaňte doma minimálne 24 hodín od prvej dávky antibiotika, umývajte si ruky, vetrajte, nepoužívajte spoločné riady a predmety (so zdravými členmi domácnosti), prikrývajte si ústa vreckovkou počas kašľa a kýchania, a vreckovku ihneď po použití vyhoďte.
Domáca liečba, ktorá pomôže pri liečbe šarlachu:
- Kloktanie slanou teplou vodou – pomáha pri bolesti hrdla a znižuje zápal.
- Lieky od bolesti – ibuprofén, paracetamol, aspirín. Pozor! Aspirín sa nesmie podávať deťom mladším ako 16 rokov, z dôvodu rizika rozvoja nebezpečného Reyeovho syndrómu, ktorý sa môže skončiť u detí fatálne.
- Príjem tekutín – dostatočná hydratácia udržuje hrdlo vlhké a urýchľuje liečbu.
- Zvlhčujte vzduch – špeciálne zvlhčovače, alebo miska s vodou na radiátore, alebo len mokrý uterák.
- Zo stravy sa odporúčajú hlavne polievky, nanuky (to poteší najmä deti), polotuhá strava (kvôli bolesti hrdla).
- Deti od 6 rokov môžu používať cmúľacie pastilky (na zmiernenie bolesti hrdla).
- Ak vyrážky svrbia, informujte sa u vášho lekára (alebo lekárnika) ohľadom liekov, ktoré znižujú svrbivosť.
- V prítomnosti detí nefajčite a nepoužívajte dráždiace čistiace prostriedky.
Šarlach a tehotenstvo
Šarlach v tehotenstve nepredstavuje hrozbu pre nenarodené dieťa. Antibiotiká (penicilíny, cefalosporíny, klindamycín), ktorými lekári ochorenie liečia aj dnes, sú bezpečné tiež počas tehotenstva. Samozrejme, poraďte sa s lekárom bližšie.
Napriek tomu – ak ste tehotná a máte v blízkosti chorého človeka, izolujte sa od neho, kým nie je úplne vyliečený. Ochorenie by váš organizmus priveľmi zaťažilo a unavilo.
Ochorenia, ktoré sa vyrážkami podobajú na šarlach:
- Roseola – šiesta choroba – ochorenie spôsobuje herpesvírus a prejavuje sa 3-dňovými vysokými teplotami, ktoré následne ustúpia, no nahradí ich červený výsev, najmä na trupe, ale aj inde. Rosela spravidla sama odoznie, liečime len príznaky – horúčku.
- Rubeola – vírusové ochorenie, veľmi nebezpečné pre tehotné ženy. V ostatnej populácii sa liečia len príznaky. Na Slovensku sa proti rubeole očkuje.
- Meningitída – vyrážka pri stlačení nezbledne (na rozdiel od šarlachu).
- Osýpky – vírusové ochorenie s častými a vážnymi komplikáciami. Proti osýpkam sa na Slovensku očkuje; ochorenie sa vyskytuje v nezaočkovanej časti populácie.
Pozor na zápal pľúc a poškodenie srdca!
Hoci šarlach v minulosti poriadne potrápil deti i rodičov, neznamená to, že dnes môže tieto príznaky ignorovať. Hoci ho vieme liečiť antibiotikami, odolnosť baktérií voči antibiotikám vzrastá. Stále je hrozbou aj preto, že poškodzuje dôležité orgány – najmä srdce, obličky, pľúca.
Najčastejšími komplikáciami sú infekcia uší alebo zápal pľúc. Najobávanejšie komplikácie: reumatická horúčka a zápal obličiek (glomerulonefirtída).
V prípade podozrenia na šarlach nestrácajte čas a vyhľadajte vášho lekára!
Autorka je farmaceutka
Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská
Pridajte sa k nám na Facebook.
Zdroje:
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/scarlet-fever-directory
https://www.nhs.uk/conditions/scarlet-fever/
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3114:otazky-anodpovede-vnsuvislosti-snosypkami&catid=197:osypky&Itemid=138
http://www.solen.sk/pdf/b9e935a2f82175d0c55b280f2b165e03.pdf
https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-hcp/scarlet-fever.html
https://emedicine.medscape.com/article/1053253-treatment#d1
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/symptoms-causes/syc-20377406
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/diagnosis-treatment/drc-20377411