Kurie oko – nechcená „ozdoba“ na našom tele. Prečo vlastne vzniká?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kurie oko patrí medzi najčastejšie kožné ochorenia – trápi veľké množstvo ľudí, bez ohľadu na vek.

Bolesť, nepohodlie, každodenné zakrývanie postihnutého miesta, či pocit hanby pre nepekný vzhľad. To všetko nám znepríjemňuje život.

Čo je kurie oko a kde sa vyskytuje?

Ide o ohraničené zhrubnutie pokožky, so stredovo zvýrazneným ložiskom stvrdnutej suchej kože. Toto zhrubnutie spôsobuje sústavný a dlhodobo pôsobiaci tlak na určité miesto kože, kde sa nachádza kosť.

Najčastejšie sú teda postihnuté nohy (prsty, päta, chodidlo), kde dochádza k treniu obuvi o kosť na nohe, a potom stvrdnutiu kože. Výnimkou nie je ani kurie oko na článkoch prstov na rukách.

Rovnako rozšírené sú napríklad bradavice. Niekedy je veľmi ťažké identifikovať, či ide o kurie oko alebo bradavicu. Ako to teda rozlíšime, keď nie sme lekári?

Aký je rozdiel medzi kurím okom a bradavicou?

Hoci vizuálne sú si veľmi podobné, rozdiel je medzi nimi zásadný, a to najmä v pôvode vzniku. Presnú identifikáciu nám môže poskytnúť iba kožný lekár – dermatológ.

kurie oko na malíčku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako vyzerá kurie oko

Na rozdiel od bradavíc, kurie oko nie je spôsobené vírusovým ochorením. Tvorí ho zhluk stvrdnutej kože, ktorý má žltúšedo-žltú farbu, pričom miesto je bolestivé na dotyk. Ložisko je pravidelne ohraničené, s priemerom asi 1 cm.

Koreň ložiska môže zasahovať až do vonkajšieho obalu kosti (periostu), kde sa nachádzajú cievy a nervy. Ložisko sa najčastejšie vytvára na prstoch nôh a chodidiel. Koža okolo kurieho oka býva zapálená a bolesť je vyvolaná nosením nevhodnej obuvi, alebo určitou deformáciou nôh.

V závislosti od miesta vzniku (medzi prstami, chodidlo, päta), sú rôzne aj prejavy. Pri neliečení a neustálom dráždení postihnutého miesta môže dôjsť k začervenaniu, a potom ku krvácaniu alebo hnisaniu, čo spôsobuje veľké bolesti.

Čo sú to bradavice?

Bradavice vznikajú kvôli HPV vírusom (human papiloma virus). HPV vírusov je približne 150 typov! V závislosti od toho, ktorý kmeň zaútočil na organizmus, sa bradavice odlišujú farbou i tvarom.

Bradavice sú zrnité útvary vo farbe okolitého tkaniva. Na rozdiel kurieho oka, bradavica môže vzniknúť kdekoľvek na tele. Infikovať sa môžete napríklad vo vlhkom prostredí (bazén, sauna, kúpalisko). Vo väčšine prípadov ide len o estetický problém, ktorý hravo vyrieši kožný lekár.

V prípade, že sa bradavica nachádza na chodidle, je postupne zatlačená do spodných vrstiev pokožky, kde vytvára čierne alebo červené body. Bradavice nemajú koreň, no ak sa vytvoria hlboko v koži, môžu byť bolestivé.

bradavica
Bradavica (zdroj foto: AdobeStock.com)

S čím si ho ešte môžeme pomýliť?

Kurie oko, rovnako ako pľuzgier, mozoľ alebo kostný výrastok, zaraďujeme medzi kožné ochorenia, ktoré vznikajú kvôli pôsobeniu tlaku a trenia. Viete rozlíšiť pľuzgier, otlak a mozoľ?

  • Pľuzgier – najčastejšie poškodenie kože. Vzniká ako dôsledok trenia pri tesnej obuvi, keď sa oddelí vrchná vrstva kože od hlbšej. Hlbšia vrstva produkuje tekutinu, ktorá vytvorí pľuzgier, čo ochráni novú pokožku. Po určitom čase pľuzgier buď praskne, alebo sa tekutina sama vstrebe.
  • Otlak – začervenanie, ktoré môže prejsť až do pľuzgiera, prípadne samo vymizne (po odstránení tlaku a trenia).
  • Mozoľ – ide o zrohovatenú (stvrdnutú) kožu, ktorá vzniká z neprimeraného zaťažovania nohy alebo ruky. Je to vlastne obranná reakcia pokožky na dlhodobé otláčanie kože. Mozoľ nie je ostro ohraničený a má rovnaké sfarbenie ako okolitá koža. Často vznikajú bolestivé trhliny, alebo sa odlupujú vrchné vrstvy kože.
kurie oko mozoľ
Mozoľ (zdroj foto: AdobeStock.com)

Ako sa ho zbavíme?

Na trhu je dnes veľké množstvo produktov na liečbu a odstránenie kurieho oka. Väčšinu z nich bez problémov zakúpite v lekárni. Iné, tzv. „babské recepty“, majú zase hojné zastúpenie na internete a diskusných fórach. Viete, ktoré metódy sú najúčinnejšie?

Tu sa na chvíľu zastavme. Ešte skôr, ako začnete s liečbou, treba najprv zistiť, či naozaj ide o kurie oko, a nie napríklad bradavicu. Až potom môžete začať s liečbou.

Veľký dôraz na liečbu kurieho oka by mali klásť ľudia s cukrovkou alebo obezitou, pretože práve u nich môže dôjsť k zapáleniu kože a komplikovanejšiemu priebehu ochorenia.

Babský recept na kurie oko

Ak ste sa rozhodli, že návštevu lekára si necháte ako poslednú možnosť, a teda kurie oko si odstránite sami, k najosvedčenejším receptom patria zábaly z domácich surovín. Tieto klasické metódy však nie sú podložené ničím iným, iba pozitívnymi skúsenosťami ľudí.

  1. Citrónová šťava zmiešaná s octom – tampón sa priloží na kurie oko, zaviaže a nechá pôsobiť. Podobne zaužívané sú aj obklady citrónovej šťavy s cibuľou, alebo cibule so soľou.
  2. Banán s cesnakom, či striedka chleba s octom. Pri oboch sa odporúča opakovať kúru každé 3 – 4 dni a používať pemzu na odstránenie zhrubnutej kože.
  3. Lastovičník väčší (Chelidonium majus) – potierajte kurie oko šťavou z tejto rastliny.

Tieto metódy sú založené na zmäkčení kurieho oka, čo podporí jeho odstránenie (odlúpenie). Ich účinnosť však nie je odborne potvrdená, a preto pokiaľ nepozorujete zlepšenie, bude vhodnejšie, keď vsadíte na nižšie uvedené metódy.

kurie oko lekáreň
Zdroj foto: AdobeStock.com)

Pomôže mi pedikúra?

Ďalšou možnosťou, ako odstrániť kurie oko, je návšteva pedikéra. Odstránenie je takmer bezbolestné a prebieha najskôr odstránením odumretej kože brúsiacimi prístrojmi. Následne sa koreň kurieho oka jemne vyškrabne. Nie je pravidlom, že pod zhrubnutou kožou sa musí nachádzať iba jedno kurie oko, častokrát ich býva oveľa viac.

Kedy pedikúra nepomôže

V prípade, že vám kurie oko spôsobuje bolesti, je na nevhodnom mieste, je veľké, alebo krváca, neváhajte zájsť k lekárovi. Ten môže zvoliť vypálenie kurieho oka tekutým dusíkom.

Ide o mierne bolestivý zákrok, pri ktorom sa kurie oko zmrazí tekutým dusíkom a do niekoľkých dní odpadne. Niekedy treba procedúru opakovať na viackrát. Chirugické odstránenie spočíva vo vyrezaní celého kurieho oka s lokálnym umŕtvením. Tento spôsob patrí medzi tie bolestivejšie.

Pomôžu mi prípravky z lekárne?

V rámci voľnopredajných prípravkov, sú v lekárni k dispozícii náplasti na kurie oká s obsahom liečivej látky (najčastejšie kyselinou salicylovou). Odporúča sa ich aplikácia približne 2x týždenne.

Dávajte si pozor na to, aby ste náplasti prikladali len na kurie oko, keďže môžu podráždiť i okolitú zdravú kožu. Náplasti fungujú tiež na princípe zmäkčenia a následného odlúpenia kože.

Nepoužívajte kyselinu salicylovú, ak trpíte poruchami cirkulácie, cukrovkou alebo poškodením nervov. Ak si nie ste istí,  ktorá metóda je pre vás vhodná, poraďte sa so svojim lekárom, alebo s lekárnikom.

kurie oko náplasť
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako zabrániť vzniku kurieho oka?

Keďže kurie oko nie je spôsobené vírusovým ochorením, nemusíte sa báť, že sa ním nakazíte. Ide však o vizuálne nepríjemnú a bolestivú záležitosť, preto neváhajte navštíviť kožného lekára, alebo sa poraďte s lekárnikom o možnostiach liečby. Pokiaľ sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, stačí, ak budete dodržiavať pár základných pravidiel.

  • Noste voľné, mäkké a hlavne pohodlné topánky. Dvakrát to platí pre ľudí, ktorí v zamestnaní dlhšie stoja.
  • Dodržujte hygienu nôh. Umývajte si spodnú časť chodidla i priestory medzi prstami.
  • Používajte prostriedky na zmäkčenie kože, ak má vaša koža tendenciu tvrdnúť.
  • Vyhnite sa častému noseniu topánok s vysokým podpätkom. Neprirodzená poloha nohy deformuje a spôsobuje neprimeraný tlak na prsty.

Autorka farmaceutka

Použitá literatúra:

https://emedicine.medscape.com/article/1089594-overview

Kurie oká, bradavice, výrastky – náplaste alebo roztoky?

https://emedicine.medscape.com/article/1089594-treatment

http://pharus.sk/articles/default/detail/136?submodule=articles

https://www.nhs.uk/conditions/corns-and-calluses/treatment/

Pridaj komentár