Biologická liečba

odborný garant:
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD. MBA. Dott.Ric. MHA

Psoriatická artritída – biologická liečba

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Bolesť, opuch a stuhnutosť kĺbov – aj to sú príznaky, s ktorými môžu zápasiť ľudia s psoriatickou artritídou. Ide o typ artritídy (zápalu kĺbov), ktorá sa vyskytuje predovšetkým u ľudí so psoriázou (kožným zápalových ochorením vyznačujúcim sa červenými škvrnami so suchými, striebristými šupinami na koži).

Aké sú prejavy psoriatickej artritídy?

Opísané príznaky sa môžu objaviť v ktoromkoľvek kĺbe v tele, najčastejšie však bývajú postihnuté ruky, nohy, kolená, krk, stavce a lakte. U niekoho sa môže ochorenie prejavovať len miernou bolesťou jedného až dvoch kĺbov, u iných môže byť zas bolesť výraznejšia a rozšírená na viacero kĺbov.

Ochorenie často sprevádza aj poškodenie nechtov – preliačiny na ich povrchu alebo ich úplné odlupovanie od nechtového lôžka. Intenzita prejavov psoriatickej artritídy sa s časom mení. Existujú obdobia, keď sa príznaky zlepšujú – obdobie remisie; a potom sú aj obdobia, keď sa zhoršujú – takzvaný relaps ochorenia.

Psoriatická artritída sa prejavuje približne u 2040 % ľudí so psoriázou. Závažnosť ochorenia podčiarkuje fakt, že neliečené ochorenie sa môže časom rozvíjať a spôsobiť trvalé poškodenie alebo deformáciu kĺbov. Preto skorá diagnostika a nasadanie účinnej liečby predstavujú kľúčové faktory manažmentu psoriatickej artritídy.

Zdroj foto: Adobestock.com

Vďaka dostupnej modernej liečbe je v súčasnosti možné postup choroby spomaliť, a tým vaše kĺby ochrániť. Dnes máme k dispozícii širokú škálu liekov vrátane biologických liekov, ktoré predstavujú inovatívny prístup v boji proti psoriatickej artritíde.

Kedy mi lekár predpíše biologické lieky?

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že liečba psoriatickej artritídy má za cieľ dosiahnuť remisiu ochorenia alebo jeho minimálnu aktivitu – a teda zabrániť alebo minimálne spomaliť proces poškodzovania kĺbov.

Liečba psoriatickej artritídy má svoju postupnosť. V prvom kroku sa na liečbu používajú nesteroidné protizápalové lieky či glukokortikoidy. Ide o liečivá, ako sú kyselina acetylsalicylová, ibuprofén alebo naproxén.

Tieto lieky však nezvyknú byť jedinou liečbou, pretože aj keď zmierňujú príznaky ochorenia, nespôsobujú jeho utlmenie. Preto sa v prípade aktívneho ochorenia – pri opuchnutých kĺboch, zápale a ním spôsobených štrukturálnych zmenách či iných mimokĺbových prejavoch – nasadzujú takzvané lieky modifikujúce ochorenie – DMARDs (disease modifying antirheumatic drugs). Tie sa delia na klasické „chemické lieky“ (csDMARDs) alebo biologické lieky (bDMARD).

Medzi spomínané „chemické lieky“ modifikujúce ochorenie (csDMARDs) patrí napríklad liečivo metotrexát. Ako pomocnú terapiu môže lekár ešte zvážiť lokálne pôsobiace injekcie protizápalových hormónov glukokortikoidov, prípadne sa krátkodobo používajú aj systémovo pôsobiace (v tabletách podávané) glukokortikoidy.

V prípade nedostatočného účinku „chemických“ liekov vám váš lekár môže odporučiť biologickú liečbu (bDMARDs).

Netreba však zabúdať, že ani biologická liečba nie je pre každého. Každého pacienta so psoriatickou artritídou lekár vyšetrí a jeho stav posúdi individuálne. Preto sa aj liečba, po zohľadnení vášho zdravotného stavu a prípadných pridružených ochorení, môže od uvedeného postupu alebo od liečby iných pacientov líšiť.

Aké biologické lieky sa používajú pri liečbe psoriatickej artritídy?

Psoriatická artritída je chronické zápalové ochorenie autoimunitného charakteru, pri ktorom imunitný systém človeka začína napádať bunky vlastného organizmu a spôsobuje tak chronický zápal na napadnutých miestach.

Biologické lieky indikované na liečbu psoriatickej artritídy sú preto zamerané na tlmenie nežiaducej aktivity imunitného systému človeka tak, aby tento nadmerný, kĺby poškodzujúci zápal zastavili alebo aspoň spomalili.

Vďaka bohatým skúsenostiam a dobrému účinku patria medzi biologické liečivá prvej voľby inhibítory tumor nekrotizujúceho faktora (TNF). Svojím mechanizmom účinku tieto lieky tlmia zvýšenú aktivitu prozápalových cytokínov (bielkovín spôsobujúcich zápal), čím dochádza k zlepšeniu stavu ochorenia.

Okrem liečby psoriatickej artritídy sa niektoré z nich úspešne používajú aj na liečbu psoriázy, reumatoidnej artritídy alebo Crohnovej choroby.

Okrem TNF inhibítorov existujú pri liečbe psoriatickej artritídy aj iné alternatívy, napríklad inhibítory interleukínov 12, 23, 17A. Interleukíny sú látky, ktoré tiež podporujú zápalové reakcie v organizme a zohrávajú tak dôležitú úlohu pri vývoji ochorenia.

Ich utlmením sa takisto dá proti psoriatickej artritíde úspešne bojovať. Spomenuté inhibítory interleukínov sa okrem psoriatickej artritídy používajú aj pri liečbe psoriázy.

Biologické lieky priniesli revolúciu v liečbe mnohých ochorení, medzi nimi aj v liečbe psoriatickej artritídy. V každom prípade však netreba zabúdať na pravidelnú komunikáciu s vaším lekárom a lekárnikom a pravdivo ich informovať o vašom zdravotnom stave a aj o ostatných liekoch, ktoré užívate. Len tak budú biologické liečivá naozaj vaším silným spojencom v boji proti psoriatickej artritíde.

Bibliografia:

European League Against Rheumatism (EULAR) recommendations for the management of psoriatic arthritis with pharmacological therapise: 2015 update, Gossec, Smolen, Ramiro a kol., 2015, BMJ journal, https://ard.bmj.com/content/75/3/499

Psoriatic arthritis, NHS, 2016, https://www.nhs.uk/conditions/psoriatic-arthritis/

SPC príslušných liekov

Pridaj komentár