Biologická liečba

odborný garant:
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD. MBA. Dott.Ric. MHA

Pri psoriatickej artritíde mi pomohla biologická liečba

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Keď vám nevyliečiteľná choroba zasiahne do života, musíte sa s ňou naučiť žiť. Pri psoriatickej artritíde pacient čelí dvom ťažkým protivníkom – kožným prejavom i bolesti kĺbov. To, že tento boj je ťažký, ale môže mať aj šťastný koniec, potvrdzuje príbeh pani Dariny Kostíkovej z Bardejova.

Keď bola maličká, 6-ročná, do života jej vstúpila psoriáza. Nepríjemne vyzerajúce ochorenie, ktoré sa prejavuje škvrnami ružovočervenej farby a odlupujúcimi sa šupinami, jej výrazne zasiahlo do života a podkopalo sebavedomie. Dlhoročné liečenie a rôzne pokusy lekárov, ale aj mastičkárov, nakoniec priniesli úspech. Šupiny z tela zmizli a zostali len vo vlasovej časti.

„Bol to zázrak, zrazu sa mi opäť chcelo žiť,“ spomína.

Pridružili sa bolesti kĺbov

O niekoľko rokov sa jej o spestrenie života postarala ďalšia diagnóza. Keď mala 24 rokov, začala pociťovať bolesti kĺbov. Neprikladala tomu však veľkú váhu. V tom čase si totiž s manželom plánovali založiť rodinu. Podarilo sa.

„Po narodení dvojičiek som nemala čas zaoberať sa sama sebou. Všetku únavu, vyčerpanosť a bolesti kĺbov som pripisovala starostlivosti o bábätká. Keď však bolesti neprestávali ani po narodení tretej dcérky a únava bola čoraz horšia, zašla som k lekárovi. Začal sa kolotoč vyšetrení.

Keďže moja stará mama mala reumatoidnú artritídu, lekári zamerali svoje vyšetrenia práve týmto smerom. Onedlho zistili, že trpím psoriatickou artritídou.“

Pre toto chronické zápalové reumatické ochorenie je charakteristické spojenie dvoch chorôb, a tak má pacient postihnutú nielen kožu, ale aj kĺby a chrbticu.


Zdroj foto: Adobestock.com

Diagnóza psoriatická artritída

A tak sa Darina s reumou naučila žiť. Nebolo to ľahké – ako väčšina reumatikov, aj ona mala v horších časoch problémy s takými bežnými činnosťami ako umývanie zubov, česanie alebo obliekanie sa.

Zvykla si. A tak keď bola choroba v relapse, príznaky boli výraznejšie, neobliekala si blúzky s gombíkmi ani topánky na šnurovanie. Obmedzila dlhé vychádzky, skončila s tancovaním.

V takýchto horších časoch jej však zdravotné problémy dávali zabrať aj v pracovnom živote. Keďže pôsobí ako učiteľka v materskej škole, o deti muselo byť dobre postarané.

„Mám skupinu 21 štvorročných a päťročných detí, a keď ideme von, treba ich kompletne poobliekať – od otepľovačiek, cez svetre na gombíky, šnurovacie topánky, zipsy, vetrovky až po päťprstové rukavičky. Keď napadol prvý sneh, kým som natiahla 15 párov päťprstových rukavičiek, až som sa zapotila,“ spomína Dajka, ako ju volajú blízki, s úsmevom.

Prispôsobila sa. Nechala si dlhší čas na obliekanie detí, strihanie alebo prácu s drobným materiálom. Nesťažovala sa, musela to zvládnuť. Keď bolo najhoršie, ochotne jej pomohli kolegyne. Aj keď nechcela byť nikomu na príťaž, svoj zdravotný stav si stále uvedomovala.

Tradičná liečba nezabrala

Vyskúšala všetky dostupné možnosti liečby. Lieky, ktoré tlmili reumatické bolesti, jej však vyvolávali a zhoršovali psoriázu.

Lieky s protizápalovým a protireumatickým účinkom zaúčinkovali, ale iba dočasne. Neskôr jej nasadili antireumatiká, imunosupresíva, glukokortikoidy, cytotoxické lieky. Nežiaduce účinky však vo všetkých prípadoch prevyšovali prínos liečby, preto lekári stále hľadali nové alternatívy.

Po 30 rokoch liečby, početných hospitalizáciách a bolestiach konečne prišla nová nádej. Biologická liečba. Cesta za ňou však nebola jednoduchá.

„Počula som niekoľko prednášok od lekárov o účinkoch biologickej liečby. Vedela som, že sú prísne kritériá na túto liečbu, najmä čo sa týka krvných testov pacientov. U mňa boli krvné testy bez zápalového procesu, tak sa biologická liečba odsúvala z roka na rok.“

Zdravotný stav sa jej však pred dvoma rokmi začal rapídne zhoršovať. „Nemohla som už cvičiť, tancovať ani chodiť po schodoch.“

Prišlo vyslobodenie

Všetko sa však zmenilo, keď jej po niekoľkých rokoch schválili biologickú liečbu. Zabrala ihneď.

Darina dnes, po roku liečby, môže fungovať takmer bez obmedzení. Ranné cvičenie s deťmi je pre ňu relaxom, pri hre vie kľačať a zároveň sa ľahko zodvihnúť.

„Biologická liečba je pre mňa vyslobodením zo života, aký som viedla posledné roky – ťažký, nemotorný, bolestivý. Neviem, ako to bude zvládať moje telo naďalej, či sa nepridružia nejaké nepriaznivé účinky. Ale teraz môžem povedať, že som ‚zdravá‘,“ dodáva na záver.

Pozrite si tiež video „Ako mi biologická liečba pomohla“.

1 odpovedí na “Pri psoriatickej artritíde mi pomohla biologická liečba

Pridaj komentár