Žihlava: Využitie, recepty, nežiaduce účinky

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Nazbierajte mladé výhonky žihľavy tesne po skončení novu, upleťte z nich metlu, a keď ňou pozametáte, odíde z domu všetko zlo. Aj na takéto účely sa v minulosti používala rastlina, ktorá rastie prakticky všade.

Pŕhľava dvojdomá alebo žihľava (latinsky Urtica dioica, anglicky stinging nettle) je trváca bylina, domáca v Európe. Rozšírená je však aj v Spojených štátoch amerických a niektorých častiach Kanady – v podstate sa dá nájsť na celom svete.

Po stáročia sa pŕhľave (okrem magických schopností) pripisujú rôzne liečebné účinky.

Ktoré z nich sú pravdivé?

Aké má žihľava účinky na zdravie?

Ako spoznáte žihľavu v prírode?

Žihľava má vzpriamenú stonku a môže dorastať až do výšky 1 metra. Jej korene sú široko rozkonárené a jasno žlté. Listy má mäkké, tmavozelené, zúbkovitérastú oproti sebe. Listy aj stonka obsahujú chĺpky, ktoré pri kontakte uvoľňujú dráždivé látky. Kvety sú síce početné, ale malé, a sú dozelena alebo dohneda sfarbené. Pŕhľava dvojdomá kvitne od júna do septembra a plodí maličké, asi 1 mm široké, oválne žlto-hnedé semená.

Na liečebné účely sa využíva aj Urtica urens, ktorá je pŕhľave dvojdomej veľmi podobná účinkami aj obsahovými látkami. Oba druhy sú považované za zameniteľné, a čajovinu nezriedka tvorí zmes oboch.

Žihľavu si môžete pomýliť aj s inými druhmi, ktoré patria do čeľade pŕhľavovité:

  • pŕhľavec kanadský (Laportea canadensis) – listy vás tiež popŕhlia, no listy zo stonky nevyrastajú oproti sebe,
  • Pilea pumila – nemá pŕhlivé chĺpky,
  • rôzne druhy hluchaviek (najčastejšie hluchavka biela) – tiež nemajú pŕhlivé chĺpky a majú väčšie kvety.

Čo žihľava obsahuje:

  • vitamín A, C a K,
  • vitamíny skupiny B,
  • železo,
  • draslík,
  • mangán,
  • vápnik.

Liečivé účinky žihľavy sú pripisované týmto látkam:

  • beta-sitosterol,
  • lektíny,
  • lignány,
  • serotonín,
  • histamín.
žihlavový ojej
Zdroj foto: Shutterstock.com

Na liečbu akých ochorení sa žihľava používa?

Pŕhľava sa používa pri mnohých zdravotných problémoch, avšak zatiaľ neexistuje dostatok vedeckých dôkazov o tom, že naozaj lieči. Z tohto dôvodu ju zaraďujeme medzi tradičné rastlinné lieky, ktorých účinnosť je overená výhradne dlhodobým používaním. Na liečebné účely sa používajú listy, vňaťkoreň rastliny.

Žihľava a alergická rinitída (nádcha)

Žihľava má antialergicképrotizápalové pôsobenie, preto ju niektorí ľudia využívajú ako prírodné antialergikum. Za týmto účelom bola v štúdiách použitá v dávke 600 mg listov denne. Diskutuje sa tiež o tom, či pŕhľava dokáže podporiť imunitný systém. V oboch prípadoch je potrebný ďalší výskum.

Žihľava a zväčšenie prostaty

Extrakt z koreňa žihľavy, konkrétne v dávke 120 mg 3x denne počas 6 mesiacov, v klinických štúdiách pomohol pri ťažkostiach s močením, ktoré sú časté pri zväčšenej prostate (poznámka: štúdia porovnávala ľudí, ktorí neužívali žiadne lieky).

Konkrétne išlo o nočné močenie, príliš časté močenie, bolesti pri močení a nemožnosť úplne sa vymočiť. Navyše, extrakt pŕhľavy dokázal zmenšiť veľkosť prostaty. Tieto účinky má pravdepodobne beta-sitosterol, ktorý možno využiť v doplnkovej liečbe.

Žihľava a zápaly močových ciest

Vďaka svojmu močopudnému a protizápalovému efektu je žihlava účinná pri ľahších zápaloch močových ciest. Často sa pridáva do urologických čajov. Zdokumentované sú aj jej antivírusovéantibakteriálne účinky.

Dôležité upozornenie!

Ak sa však pri zápale močových ciest objaví horúčka, kŕče, veľmi bolestivé močenie, nemožnosť úplne sa vymočiť, alebo krv v moči, ide o príznaky, ktoré si vyžadujú návštevu u lekára a antibiotickú liečbu.

pŕhľava dvojdomá využitie
Zdroj foto: Shuttertsock.com

Pŕhľava a zápal kĺbov

Keď vás popŕhli žihľava, zvykne sa hovorievať, že aspoň vás na staré kolená nebudú bolieť kĺby. Faktom je, že žihľava síce nepôsobí ako prevencia bolesti kĺbov, ale ak máte zápal kĺbov (osteoartritídu), dokáže zmierniť bolesť, opuch, aj samotný zápal. Užíva sa nielen vnútorne, extrakt z listov smiete aplikovať zvonku na postihnutý kĺb. Prikladať môžete aj čerstvo natrhané listy, avšak kvôli pŕhleniu je to pomerne nepríjemný spôsob.

Alternatívou je krém s obsahom extraktu z koreňa pŕhľavy. Pri miernom zápale kĺbov ho môžete použiť ako doplnkovú liečbu.

Pŕhľava a cukrovka

U zvierat a bunkových kultúr bola po pôsobení žihľavy preukázaná stimulácia činnosti pankreasu, zníženie hladiny cukru v krvi a znížené vstrebávanie cukru v črevách. Ako vedľajší účinok u ľudí bola hlásená hypoglykémia – príliš nízka hladina cukru v krvi. Potenciálny prínos žihľavy v liečbe cukrovky teda existuje, na jasný dôkaz však potrebujeme ďalší výskum.

Vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol

Podobne ako pri cukrovke, aj tu prebehli viaceré štúdie na zvieracích modeloch a bunkových kultúrach. Výsledky poukazujú na zníženie cholesterolu v krvi, zníženie krvnej zrážanlivostizníženie krvného tlaku. Štúdie na ľuďoch však chýbajú, preto sa zatiaľ na tieto ochorenia neodporúča. (Dokázaný je efekt pŕhľavy na zvýšenie močenia, resp. odvodnenie, ktoré pomáha pri znižovaní vysokého krvného tlaku.)

Ostatné účinky

Pŕhľava by mohla fungovať ako antioxidant, čím by prispela k ochrane pečenemozgových buniek. V ľudovom liečiteľstve sa používa na odvodnenie a zmiernenie nadmerného menštruačného krvácania, na čistenie krvi (detoxikácia), omladzovanie a proti parazitom. O týchto účinkoch však neexistujú vedecké dôkazy.

Šťava z pŕhľavy údajne podporuje rast vlasov a znižuje nadmernú produkciu mazu na pokožke hlavy a tváre, ak ju používame dlhodobo. Dnes existujú žihľavové šampóny s týmto účinkom.

Dávkovanie a spôsob užívania

Existuje niekoľko spôsobov, ako žihľavu užívať. Najbežnejší je čaj z usušených listov, resp. vňate, v dávke 3 – 5 g na 200 ml vriacej vody (3 – 4x denne). Vo forme suchého extraktu (býva súčasťou výživových doplnkov) sa užíva v dávke 150 – 240 mg (3x denne). Pri tekutom extrakte je maximálna dávka 5 – 15 ml (3 – 4 denne). Ak sa rozhodnete pre čerstvú šťavu, užíva sa 15 ml (3x denne).

Dlhodobé užívanie pŕhľavy (6 mesiacov – 2 roky) je obyčajne dobre tolerované a bezpečné. Či už užívate čajovinu, alebo extrakt, skladujte ich pri izbovej teplote, mimo dosahu tepla, vlhka a svetla.

pŕhľava žihlava na vlasy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Proti vypadávaniu vlasov môžete vyskúšať už spomínané šampóny, ale aj čerstvý čaj. Alternatívou je 100 – 150 g koreňa, naloženého do 500 ml vínneho octu. 10 minút povarte v prikrytej nádobe a 1x denne vtierajte do pokožky hlavy.

Užívanie v tehotenstve a u detí

Napriek tomu, že kedysi sa pŕhľava používala na zlepšenie tvorby materského mlieka a zastavenie krvácania po pôrode, dnes sa jej užívanie v tehotenstve a počas dojčenia neodporúča. Vieme totiž, že ovplyvňuje metabolizmus pohlavných hormónov, pričom k patrí rastlinám, ktoré potenciálne vyvolávajú potrat.

Z rovnakého dôvodu sa neodporúča jej užívanie u detí do 12 rokov. Niektoré zdroje hovoria dokonca o hranici 18 rokov.

Nežiaduce účinky pŕhľavy

Môžu sa u vás objaviť problémy s trávením, ako nevoľnosť, pálenie záhy, pocit plnosti, nafukovanie a hnačka. Ak trpíte nízkym krvným tlakom, pŕhľava ho môže ešte znížiť, čo sa prejaví ospalosťou, malátnosťou a závratmi.

Vzhľadom na ovplyvňovanie metabolizmu pohlavných hormónov, u mužov sa môže vyskytnúť zväčšenie pŕstvorba mlieka (veľmi zriedkavo). Samozrejme, ako pri všetkom, objaviť sa môže alergická reakcia.

Ak trpíte problémami s obličkami, pred užívaním pŕhľavy sa poraďte so svojím lekárom.

Ovplyvňuje sa pŕhľava s niektorými liekmi?

Ak trpíte cukrovkou, na ktorú užívate lieky, pŕhľava môže zvyšovať ich účinok a vystaviť vás riziku hypoglykémie. Preto si hladinu cukru v krvi pravidelne kontrolujte. Aj pri užívaní liekov proti vysokému krvnému tlaku môže žihľava zvýšiť ich účinok a spôsobiť príliš nízky tlak.

Ak užívate warfarín, liečivo na zníženie zrážania krvi, vitamín K ruší jeho účinok. Listy, resp. vňať pŕhľavy obsahuje pomerne vysoké dávky vitamínu K. V tomto prípade by ste sa mali užívaniu pŕhľavy úplne vyhnúť.

Keďže žihľava má močopudné účinky, pozor si dávajte, pokiaľ užívate lieky na zvýšenie močenia (napríklad hydrochlorotiazid, indapamid, furosemid). Pŕhľava môže zvýšiť ich žiaduce aj nežiaduce účinky.

Dôležité upozornenie!

Nikdy si sami neznižujte dávky liekov, len aby ste mohli používať pŕhľavu! Týka sa to všetkých liekov na závažné ochorenie. Takýto zásah do liečby vždy konzultujte so svojím lekárom.

Pŕhľava ako potravina

Uvarená pŕhľava chutí podobne ako špenát zmiešaný s uhorkou. Na varenie sú najlepšie mladé listy, zbierané ešte predtým, ako pŕhľava zakvitne. V starších listoch už stúpa obsah látok, ktoré môžu zbytočne podráždiť močový trakt. Namáčanie vo vode, resp. varenie odstráni pŕhlivé chĺpky, takže potom môžete jesť bez rizika. Najbežnejšie sa z pŕhľavy pripravuje polievka.

polievka zo žihľavy
Zdroj foto: Shutterstock.com

Čo robiť po popŕhlení?

Chĺpky na listoch a stonkách fungujú ako drobné podkožné ihličky. Keď sa ich dotknete, látky, ktoré cez chĺpky prúdia (serotonín, acetylcholín, histamín, kyselina mravčia a leukotriény), spôsobia nepríjemný bodavý pocitbolestivé začervenanie, niekedy s bielymi pľuzgiermi. Navyše, telo reaguje na mechanické poškodenie pokožky uvoľňovaním podobných látok, a tie tiež prispievajú k páleniu a začervenaniu.

Hoci následky popŕhlenia žihľavou zmiznú do 2 dní aj bez ošetrenia, ponúkame niekoľko tipov, ako hojenie urýchliť a zmierniť bolesť:

  1. Postihnutého miesta sa nedotýkajte, ani si ho netrite. V opačnom prípade si zatlačíte chĺpky žihľavy do hlbších vrstiev pokožky a hojenie zbytočne predĺžite. Neškriabte sa, aj keď vás to veľmi svrbí, pretože podráždite kožu ešte viac. Deťom zabránia v škriabaní rukavice.
  2. Napadnuté miesto si umyte vodoumydlom, bez prílišného šúchania. Odstránite, resp. neutralizujete tak chemické látky, ktoré spôsobujú bolesť, opuch, začervenanie a svrbenie.
  3. Niekedy stačí obyčajné opláchnutie vodou, aby bolesť celkom zmizla. Pomáha aj studený obklad, naopak – teplo príznaky zhoršuje.
  4. Použite obklad zo sódy bikarbóny, zmiešanej s vodou. Pomáha aj šťava alebo gél z aloe vera. Prípravky nerozotierajte, iba ich jemne vklepte do kože.
  5. Ak sa nachádzate v prírode a nemôžete si popŕhlené miesto umyť vodou, stavte na ľudové recepty. Väčšinou v blízkosti žihľavy rastú iné byliny, ktorých šťava má upokojujúce účinky. Patrí sem napr. púpava, netýkavka alebo štiavec tupolistý (spoznáte ho podľa veľkých oválnych, na okraji zvlnených listov, spodné listy majú červenú stopku).
  6. Účinný je aj najstarší babský (alebo chlapský?) recept – na popŕhlené miesto sa vymočte. Moč splní rovnakú úlohu ako voda.
  7. Ak reagujete na žihľavu príliš citlivo, resp. ste sa popŕhlili na veľkej ploche tela, môžete použiť voľnopredajné lieky proti alergii (s účinnou látkou loratadín alebo cetirizín) alebo masť s obsahom hydrokortizónu.

Kedy kontaktovať lekára?

Alergickí môžete byť na všetko, a žihľava nie je výnimkou. Dôležité je včas rozpoznať príznaky alergickej reakcie a zabezpečiť postihnutému odbornú pomoc.

Najčastejšie príznaky alergie:

  • sťažené dýchanie a pocit, že vám zviera hrdlo,
  • zvieranie na hrudi,
  • opuch pier a jazyka,
  • začervenanie a vyrážka mimo popŕhlených oblastí, resp. na celom tele.

Ak je popŕhlenie rozsiahle a príznaky sa nezlepšujú ani po 24 hodinách, namieste je návšteva u lekára. Ak je koža poškodená, teplá na dotyk, hnisá a je zapálená, prípadne máte horúčku, môže ísť o infekciu, vyžadujúcu antibiotickú liečbu.

Autorka študuje na FaF UK v Bratislave

Zdroje

http://www.wikihow.com/Treat-a-Sting-from-a-Stinging-Nettle

http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Herbal_-_Community_herbal_monograph/2012/11/WC500134486.pdf

http://examine.com/supplements/Stinging+Nettle/

Grančai, Nagy, Mučaji: Farmakognózia. Učebnica pre farmaceutické fakulty.

Košťálová, Fialová, Račková: Fytoterapia v súčasnej medicíne.

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-664-Nettle+STINGING+NETTLE.aspx?activeIngredientId=664&activeIngredientName=Nettle+(STINGING+NETTLE)&source=2

https://www.drugs.com/npc/nettles.html

Pridaj komentár