Peter Planieta: Trávenie hovorí, z čoho je nám zle

V Číne boli lekári platení, keď mali zdravých klientov. Akonáhle ochoreli, prestali im platiť. Lekár sa snažil, aby bol klient čím skôr zdravý. A klient sa rád nechal lekármi inšpirovať.

O e-diagnostike, zdravých raňajkách, jarných polievkach, správnom dýchaní a dobrom trávení, sa rozprávam s Petrom Planietom z Elementov zdravia.

Jednoduchý liek – jedlo. Prezradíte jedno liečivé jedlo?

Ak „papáte“ kvalitné potraviny, každé jedno jedlo môže byť liekom. Zdravá potravina podporuje určité orgány a vyživuje naše telo. Dôležité je, vyhýbať sa potravinám, ktoré robia presný opak, a my potom siahame po liekoch z lekárne.

Ak nič iné, pridajte si do jedálnička viac zeleniny. Pokiaľ chcete urobiť pre svoje telo ešte viac, jedzte strukoviny, ktoré vyživia vaše obličky, zaraďte si do potravín celozrnné obilniny a oriešky.

My a správne dýchanie. Ako a kde sa to dá naučiť?

Pozrite sa na malé dieťa, na to, ako dýcha. Prirodzené dýchanie by malo byť do brucha. Väčšinou však dýchame do hrudníka, najmä ženy. V jóge sa hovorí, že každý z nás má stanovený počet nádychov a výdychov za život. Je na nás, ako rýchlo ich „minieme“.

Bežný človek sa nadýchne za minútu cca 15-krát. Skúsenejší jógin vie tento počet znížiť na 3 nádychy a výdychy za minútu. Samozrejme, sú ľudia, ktorí dýchajú ešte pomalšie.

Výborným spôsobom, ako riadiť svoje dýchanie – čo sa týka jeho rozsahu, či toho, kam ho chceme nasmerovať a ako ho využiť – je práve jóga. Dýchanie je jedným z hlavných zdrojov našej energie, a hlavne – nemôžeme bez neho žiť. Preto by sme mu mali venovať aj náležitú pozornosť.

dychanie-joga

Chronické ťažkosti s trávením. O čom svedčia?

Trávenie je základ pevného zdravia, a hrubé črevo základ imunitného systému. V Číne sa hovorí, že ak nemáte v poriadku trávenie, môže vzniknúť 1000 druhov chorôb. Každé chronické ťažkosti treba riešiť. Tak je to aj v prípade trávenia – nájsť príčinu, čo to spôsobuje, zbaviť sa tohto sabotéra, a následne začať vyživovať tráviaci trakt.

Z pohľadu duševných príčin chorôb, je trávenie vždy o tom, čo človek nedokáže stráviť, z čoho (alebo koho) mu je zle.

Vaša e-diagnostika. Kedy ste ju spustili? V čom je iná?

Celková elektronická diagnostika je unikátna aplikácia, vďaka ktorej spoznáte, ako urobiť svoj život krajším a zdravším. Vďaka rozboru sa dozviete, aký ste element (z pohľadu energie), stav vašej energie (YIN alebo YANG), zdravotný stav vašich orgánov, a ako ich máte vyživovať. Okrem toho, získate jedálniček šitý presne na mieru, spoznáte vaše predispozície podľa čínskej a západnej astrológie, a aj to, ktorá práca je pre vás najvhodnejšia – spolu s vašim poslaním. Ďalej sa dozviete, aké sú vaše priaznivé svetové strany, ako optimálne cvičiť a relaxovať. Diagnostika bola spustená v marci, a teší sa veľkej obľube.

Raňajky, ktoré nás naštartujú. Na čo máme vsadiť?

Najlepším variantom na raňajky sú jednoznačne celozrnné kaše. Celé zrno je potravina, z ktorej môžete získať najviac energie. Ak máte časovú tieseň, môžete si zvoliť instantnú celozrnnú kašu, ktorej príprava vám zaberie 5 min. Alebo celé zrná, t.j. ovos, pšeno, pohánku… Postavte ich na varenie, medzitým sa môžete venovať iným aktivitám.

Po dovarení, kašu iba jednoducho dochuťte. Ak preferujete sladké – pridajte do nej sušené ovocie, škoricu, oriešky, prípadne nejaký slad. Ak si radšej pomaškrtíte na slaných raňajkách, použiť môžete strukovinové nátierky, rôzne oriešky, či zeleninu.

Príjemné polievky na jarné obdobie. Ktoré si uvariť?

Platí pravidlo – čím je vonku teplejšie, tým kratšie varte polievky. V zime sú ideálne dlho varené vývary, na jar môžete tento čas skracovať. Takisto hustota polievky –  oproti zimnej, by mala byť redšia. Veľmi chutnou alternatívou je polievka z červenej šošovice a sezónnej zeleniny. Dochutiť ju môžete Miso pastou (fermentovaná sója).

Planieta-cervena-sosovica
Červená šošovica

To pravé orechové… Dáte nám tip na niečo „malé“?

Denne by ste mali zjesť od 4 – 6 polievkových lyžíc orieškov alebo semiačok. Vždy si ich treba ale rozdeliť, aby jednorazový príjem nebol viac ako 2 lyžice. Z krátkodobého hľadiska by sa vám nič nestalo, no väčšie množstvo orechov v jednej porcii telo nevie prijať, a vy by ste zbytočne zaťažovali svoju pečeň. Výhodou dnešnej doby je, že je dostupná obrovská škála  orechov, semiačok. Nepreháňajte to akurát s arašidmi – tie majú nábeh na plesne. V tehotenstve buďte opatrné so sezamom.

Tip – ak máte problémy s kĺbmi a vápnikom, výbornou voľbou je kombinácia čierneho sezamu a kokosu. Tí, ktorým býva chladno, si ich môžu opražiť na panvičke (bez oleja, iba na sucho), a na ochutenie použiť kvalitnú sójovú omáčku. Ponúknite takto pripravené oriešky svojej návšteve, a uvidíte, ako sa po nich zapráši…

Písanie článkov pre Elementy zdravia. Ide o novinku?

Radi by sme šírili osvetu o zdravom životnom štýle medzi čo najväčšiu skupinu ľudí. Aj preto sme sa rozhodli rozširovať náš tím. Hľadáme spolupracovníkov, ktorých zaujíma táto oblasť, a radi prispejú svojimi schopnosťami. Možností spolupráce, ktoré ponúkame, je niekoľko – stačí si vybrať.

Ilustračné fotografie

Pridaj komentár