Ortorexia – posadnutosť zdravou výživou

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Ortorexia je relatívne nová porucha príjmu potravy.

Prejavuje sa patologickou závislosťou od zdravého stravovania, či biologicky čistej stravy – t. j. stravy, ktorá nebola veľkovýrobne spracovaná, chemicky ošetrená či geneticky upravená.

Ortorexia znamená tiež chorobné vyhýbanie sa tzv. „éčkam“ – látkam predlžujúcim trvanlivosť, farbivám, konzervantom a mnohým ďalším.

Ako všetky extrémne typy stravovania, aj ortorexia nám môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Ortorexia – kde sa vzala?

Každý z nás pozná aspoň jedného človeka, ktorý podlieha módnym trendom v stravovaní, vyhýba sa všetkým priemyselne spracovaným potravinám, prípadne zavrhuje všetky „obyčajné“ potraviny. Známy (či dokonca člen rodiny) nakupuje prevažne bio, eko, raw, gluten-free produkty, ktoré sme pred pár rokmi nepoznali, alebo sme ich zohnali len za vysokú cenu (mimochodom, aj dnes sú tieto produkty väčšinou predražené).

Príklon k zdravému stravovaniu sa objavil len nedávno. Magazíny, fitness blogy a známi ľudia nás dennodenne presviedčajú, že zelené smoothie, raw tyčinkydezerty bez cukru sú tá najlepšia voľba na raňajky. Iní výživoví experti zase radia, aby sme sa vyhýbali lepku, hoci intolerancia na lepok bola lekársky potvrdená len u veľmi malého percenta populácie.

Pozor! Ide o veľmi tenký ľad medzi snahou o zdravé stravovanie a rozvojom psychiatrického ochorenia! Áno, začína sa to tými najlepšími úmyslami. Obmedzíme napr. určité skupiny potravín, čo nemusí byť zlé, ak o „veci“ niečo vieme. Neskôr však obdivujeme vegetariánstvo, vegánstvo, očarí nás surová strava, a skončí sa to tým, že začneme žiť zo vzduchu, pretože uveríme, že jesť vôbec nepotrebujeme.

Ortorektici sa neustále zaoberajú zdravou stravou

Osoba, u ktorej sa rozvinula ortorexia, je doslova posadnutá zdravou výživou. Fixuje sa na potraviny, o ktorých si myslí, že sú čistézdravé. Znamená to, že vylučuje:

  • pridaný tuk, cukor alebo soľ,
  • konzervanty, sladidlá, farbivá a ďalšie prídavné látky,
  • živočíšne a mliečne produkty,
  • potraviny, v ktorých môžu byť pesticídy.
ortorexia bigorexia
Zdroj foto: Shutterstock.com

Vedľa telesných problémov – úbytok na hmotnosti, deficit vitamínov, minerálnych látok či enzýmov – sa častokrát objavujú aj psychické sociálne obmedzenia. Ortorektik sa vo svojej mysli neustále zaoberá zdravou stravou, a prestane napr. „uznávať“ ľudí, ktorí sa stravujú úplne bežne. V extrémnych prípadoch môže táto túžba po zdravom živote viesť k sociálnej izolácii, depresii, úzkosti alebo neuróze.

Typický deň ortorektika

Hlavnou náplňou života ortorektika je úzkostlivé plánovaniepríprava jedál. Svoj deň väčšinou nezačne bez toho, aby si nepremyslel, čo si dá na raňajky, desiatu, obedvečeru.

Ortorektik je na seba prísny, riadi sa striktnými pravidlami, a akýkoľvek prehrešok proti naordinovanej diéte je sprevádzaný silným pocitom viny. Kvôli honbe za zdravím sa ochotne vzdáva svojich obľúbených jedál, ak nespadajú do tzv. „čistého“ stravovania. Vyhýba sa všetkému spracovanému, dokonca odmieta zjesť čokoľvek, čo pripravil niekto iný.

Takéto správanie je veľmi nápadné, čo si časom všimne aj okolie. Posadnutosť zdravou stravou môže postúpiť až do tej miery, že vytlačí iné aktivityzáujmy, dokonca naruší medziľudské vzťahy. Pokiaľ sa tak stane, ortorexia predstavuje rovnaký problém, ako anorexia či bulímia.

Ortorexia nie je anorexia

Ortorexia je medzi odborníkmi vnímaná značne odlišne. Zatiaľčo jedni ju chápu ako samostatne stojacu diagnózu, druhí sa domnievajú, že ortorektici sú v skutočnosti anorektici. Ortorexia je totiž častokrát predstupňom k anorexii.

Ortorektici majú s anorektikmi veľa spoločného – oba „tábory“ sa snažia dosiahnuť kontrolu nad svojím životom prostredníctvom stravy. Hľadajú tak stratené sebavedomie alebo určité duchovné naplnenie. Je tu však zásadný rozdiel.

Jedným z hlavných príznakov anorexie je posadnutosť hmotnosťou. Toto neplatí pre ortorexiu, keďže tu „vyhrávajú“ iné kritériá – vyberať si stravu tak, aby spĺňala určité zdravotné benefity. Takže kým človek s anorexiou obmedzuje príjem stravy len preto, aby schudol (alebo si udržal telesnú hmotnosť), ortorektik sa obmedzuje na zdravéprírodné potraviny (samozrejme, v jeho ponímaní). Inak povedané – ortorektik kladie dôraz na kvalitu, nie na kvantitu zjedených potravín.

ortorexia drunkorexia
Zdroj foto: Shutterstock.com

Som ohrozený?

Vo všeobecnosti sú najohrozenejší emočne labilní ľudia, ambiciózni ľudia a perfekcionisti. Sklony k ortorexii mávajú najčastejšie modelky, herečky a športovci, ktorí – v snahe vyzerať dokonale – radikálne zmenia svoje stravovacie návyky.

Ohrození sú tiež skalní priaznivci biopotravín alternatívnych výživových smerov. Podľa istej nemeckej štúdie tvoria pomerne veľkú skupinu aj vyštudovaní nutriční terapeuti, či študenti tohto smeru, ktorí sa celé dni zaoberajú zdravou výživou.

Ak máte pocit, že by sa vás ortorexia mohla týkať, spravte si Bratmanov test:

  1. Premýšľate o jedle 3viac hodín denne?
  2. Plánujete si svoj jedálniček niekoľko dní vopred?
  3. Sú pre vás dôležitejšie kalórie, alebo chuť jedla?
  4. Znížila sa kvalita vášho života (na úkor dodržiavania zdravšieho životného štýlu)?
  5. Ste na seba prísnejší?
  6. Zvýšila sa vaša sebaúcta preto, že sa stravujete zdravšie?
  7. Vzdali ste sa vašich obľúbených pokrmov?
  8. Spôsobuje vám diéta problémy pri stretnutiach s priateľmi, rodinou, alebo pri stravovaní mimo domov?
  9. Máte pocit viny, keď porušíte svoju diétu?
  10. Cítite sa uspokojení, keď sa zdravo stravujete?

Ak ste na 45 otázok odpovedali ÁNO, mali by ste menej premýšľať o zdravom stravovaní. Ak ste odpovedali kladne na viac ako polovicu otázok, vyhľadajte odborníka na výživu, prípadne sa poraďte so psychológom alebo psychiatrom.

ortorexia text
Zdroj foto: Shutterstock.com

Všetko s mierou

Rovnako ako vo všetkom ostatnom, aj tu platí jednoduchý záver – žiadny extrém nie je dobrý. Keď chodíte do obchodu so zoznamom „éčok“,  je to už znak, že niečo nie je v poriadku.

Snaha o zdravé stravovanie je chvályhodná, ale hranica medzi rozumným a chorobným dodržiavaním zásad zdravej výživy môže byť veľmi tenká. Človek je síce na začiatku dobre motivovaný, no tí labilnejší môžu rýchlo spadnúť do nutkavého správania, čo nemá so zdravým životom nič spoločné.

A ešte mala poznámka na záver. To, že má niečo značku BIO, vám nezaručuje, že ste narazili na zdravšiu alternatívu. Pokiaľ si kupujete produkty ekologického hospodárstva, znamená to, že ste dali prednosť lepšiemu zachádzaniu so zvieratami, či ekologickejšiemu pestovaniu, ale nevraví to nič o kvalite potraviny, alebo o jej prospešnosti pre zdravie.

Zdroje

  • Donini, L. M., Marsili, D., Graziani, M. P., Imbriale, M., Cannella, C. 2013. Orthorexia nervosa: Validation of a diagnosis questionnaire. Eating and Weight Disorders – Studies on Anorexia, Bulimia and Obesity, roč. 10, č. 2, s. 28-32, ISSN1124-4909, dostupné na doi:10.1007/BF03327537
  • Korinth, A., Schiess, S., Westernhoefer, J. 2010. Eating behaviour and eating disorders in students of nutrition sciences. Public Health Nutr., roč. 13, č. 1, s. 32-37, dostupné na doi: 10.1017/S1368980009005709
  • http://sciencenordic.com/no-scientific-proof-organic-food-healthier-non-organic-food

3 odpovedí na “Ortorexia – posadnutosť zdravou výživou

Pridaj komentár