Ochorenia sleziny: Ako sa prejavuje chorá slezina a ktoré ochorenia ju postihujú najčastejšie?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak ste sa osobne alebo v rodine nestreli s ochoreniami sleziny, pravdepodobne ani neviete, aké problémy môžu tento nenápadný orgán trápiť. Napriek tomu, že nie sú také časté ako vysoký krvný tlak či cukrovka, môžu znamenať aj vážny problém. Ako sa prejavujú ochorenia sleziny a na aké príznaky si dať pozor?

Aké funkcie plní slezina v ľudskom organizme?
Ako sa prejavujú ochorenia sleziny?
Ktoré choroby sleziny sú z nich najvážnejšie?
Aké príznaky má zväčšená slezina?
Môžeme predchádzať problémom so slezinou?

Slezina je orgán veľkosti päste v ľavej hornej časti brucha, vedľa žalúdka a za ľavými rebrami. Je dôležitou súčasťou imunitného systému, avšak dá sa žiť aj bez sleziny. Je to vďaka pečeni, ktorá môže prevziať mnoho funkcií, ktoré pôvodne robila slezina. Prečo je to dôležité? Pretože niektorí ľudia sa narodia bez sleziny alebo ju potrebujú odstrániť kvôli chorobe či zraneniu.

Ako funguje slezina?

Slezina má niekoľko dôležitých funkcií:

  • bojuje proti choroboplodným zárodkom v krvi (slezina tvorí a ukladá biele krvinky bojujúce proti infekcii),
  • reguluje hladinu krviniek (leukocytov (bielych krviniek), červených krviniek a krvných doštičiek),
  • filtruje krv a odstraňuje všetky staré alebo poškodené červené krvinky.

Slezina reguluje aj tvorbu krvných doštičiek, ktoré sú nevyhnutné pre zrážanie krvi, a uchováva ich. Okrem imunitného systému je dôležitá aj pre lymfatický systém, pretože pomáha pri regulácii tekutín v tele.

NAJČASTEJŠIE OCHORENIA SLEZINY

Ak slezina nefunguje správne, môže sa stať, že začne odstraňovať zdravé krvinky. To vedie anémii zo zníženého počtu červených krviniek, k zvýšenému riziku infekcie kvôli nižšiemu počtu bielych krviniek alebo k tvorbe podliatin či ku krvácaniu. Posledné dva stavy sú spôsobené zníženým počtom krvných doštičiek.

Môže slezina bolieť?

Áno a pri niektorých problémoch skutočne aj bolí. Bolesť sleziny sa zvyčajne prejavuje ako bolesť za ľavými rebrami. Keď sa dotknete bolestivého miesta a je citlivé aj na dotyk, v tom prípade zvyčajne ide o príznaky poškodenej, prasknutej alebo zväčšenej sleziny.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Poškodená alebo prasknutá slezina

Slezina sa môže poškodiť alebo prasknúť po zranení. Napríklad po údere do brucha, ale často sa to stáva aj pri autonehodách, športových „haváriách“ alebo zlomeninách rebier. Zmätočné je, že nemusí prasknúť hneď pri úraze, ale aj niekoľko týždňov po zranení.

Príznaky prasknutej sleziny sú:

  • bolesť za ľavými rebrami a citlivosť, keď sa dotknete tejto oblasti,
  • závraty a rýchly srdcový tep (znak nízkeho krvného tlaku spôsobeného stratou krvi).

V každom prípade, prasknutá slezina je dôvod na okamžité vyhľadanie prvej pomoci, pretože neraz vyúsťuje do život ohrozujúceho krvácania.

Zväčšená slezina

Nie je zriedkavé, že po infekcii alebo úraze slezina opuchne. Zväčšená slezina vzniká aj v dôsledku iných zdravotných problémov, ako sú cirhóza, leukémia alebo reumatoidná artritída. K tomuto stavu môže viesť aj rakovinaochorenia krvi a/alebo lymfatického systému. Niekedy rastie aj vtedy, keď sa hromadí absces (ložisko hnisu) alebo sa vyvinie cysta (neškodný nádor).

Zväčšená slezina sa nie vždy prejaví príznakmi. Ak áno, sú to predovšetkým tieto:

  • pocit plnosti veľmi rýchlo po jedle (zväčšená slezina tlačí na žalúdok),
  • pocit nepohodlia alebo bolesti za ľavými rebrami,
  • anémia a únava,
  • časté infekcie,
  • krvácavosť a ľahká tvorba modrín.

Lekári zistia, či je slezina zväčšená, často už pri prehmataní brucha. Diagnózu potvrdí krvný test, ultrazvukové, CT alebo MRI vyšetrenie brucha.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak vám potvrdia diagnózu zväčšenej sleziny, liečba zahŕňa liečbu primárneho ochorenia, ktoré k tomuto stavu viedlo. Zvyčajne nie je potrebné odstrániť slezinu. Pri infekcii dostanete antibiotiká.

Chorá slezina vždy znamená, že sa budete musieť istý čas vyhýbať kontaktným športom, pretože pri zväčšenej slezine je väčšie riziko prasknutia.

Chirurgický zákrok je potrebný iba vtedy, ak zväčšená slezina spôsobuje vážne komplikácie alebo sa nedá nájsť príčina.

Hyperaktívna slezina – hypersplenizmus

Tieto výrazy označujú slezinu, ktorá sa nadmerne snaží plniť svoju funkciu, a to až tak, že poškodzuje zloženie krvi. Predčasne filtruje červené krvinky, aj keď sú v poriadku a mali by ešte kolovať v krvi. Niekedy súvisí s rakovinou lymfatického systému, zápalovými ochoreniami, cirhózou pečene, inokedy s maláriou.

Trombocytopénia

Stav, keď v krvnom obehu nie je dostatok krvných doštičiek. Často preto, že sa slezina pokúša zadržať väčšinu z nich. Výsledkom je zlé zrážanie krvi, vznik modrín či charakteristických červených bodiek – petéchií. Existujú viaceré formy trombocytopénie, patrí k nim aj autoimunitná trombocytopénia.

Operácia na odstránenie sleziny

Ak slezina nefunguje správne alebo je poškodená či chorá a nedá sa liečiť, lekári rozhodnú o jej odstránení. Táto operácia sa odborne nazýva splenektómia. Pri odstránení časti sleziny hovoríme o čiastočnej splenektómii. Odstránenie sleziny oslabuje imunitný systém, čo zvyšuje pravdepodobnosť infekcie, preto dostanete od lekárov ďalšie odporúčania, vrátane očkovaní a životosprávy. V konečnom dôsledku však aj človek bez sleziny môže žiť úplne bežným životom, len to chce viac disciplíny a opatrnosti.

Tkanivo sleziny má úžasnú regeneračnú schopnosť. Pri úraze sa čiastočky sleziny môžu uchytiť v dutine brušnej a zo zachyteného tkaniva môže narásť akoby „náhradná slezina“. Reálna funkčnosť takejto sleziny zatiaľ nebola dokázaná. Približne 20-30 % populácie má popri hlavnej tzv. prídavnú (akcesórnu) slezinu. V prípade úrazu alebo nutnosti odstránenia hlavnej sleziny môže táto akcesórna slezina čiastočne nahradiť funkciu pôvodnej.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Zdroje:

https://medlineplus.gov/spleendiseases.html

https://www.nhs.uk/conditions/spleen-problems-and-spleen-removal/

https://www.webmd.com/digestive-disorders/enlarged-spleen-causes-symptoms-and-treatments

https://www.lifespan.org/centers-services/general-and-gastrointestinal-surgery/about-spleen/diseases-spleen

https://www.docdoc.com/id/info/condition/spleen-problems

Union radí

Pridaj komentár