Obriezka: Aj predkožka dokáže potrápiť

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pri slove obriezka mnohých mužov strasie. Predkožka (prepucium) je jedno z najcitlivejších miest na mužskom tele. Mnohí muži zdráhajú navštíviť lekára, ak majú problém s intímnymi partiami. Po pomoc prichádzajú, až keď je ochorenie v pokročilom štádiu. Keby sa rôzne zápaly či infekcie zachytili už na začiatku, liečba by bola výrazne jednoduchšia a rýchlejšia.

Ako naučiť chlapca správnej hygiene?
Čo je to fimóza a ako ju riešiť?
Ako prebieha obriezka?
Je pravda, že penis po obriezke má menej problémov?

Hygiena a prvé problémy

Keď malý chlapec začne objavovať svoje telo, bude sa pokúšať aj o sťahovanie predkožky. Je to normálne a vám to núka príležitosť, ako dieťa naučiť hygiene: predkožku stiahnuť a umyť pod tečúcou teplou vodou.

Niektorí odborníci použitie mydla neodporúčajú, pretože sa tak ničí prirodzené mikroprostredie. Pri umývaní dochádza tiež k dráždiacemu efektu, čím sa vytvárajú podmienky pre napadnutie patogénmi.

Keď už použijete mydlo, tak jemné, bez zbytočných parfémov, najlepšie detské. Vyhnite sa násilnému sťahovaniu predkožky, aby nedošlo k parafimóze, čo je akútny stav: zúžená predkožka uviazne za žaluďom a spôsobí priškrtenie krvného toku.

Predkožku nesťahujte vo vani! Pri naťahovaní sa totiž predkožkový vak otvára, môžu vniknúť nečistoty, čo uľahčí vznik infekcie.

Nepoužívajte ani penu do kúpeľa – ničí prirodzenú ochrannú mikroflóru a takisto býva príčinou zápalov.

Keď predkožku nemožno stiahnuť naspäť, urýchlene vyhľadajte zdravotnícke zariadenie.

Tesné slipy
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Fimóza alebo „keď to nejde“

Urológovia sa pomerne často stretávajú (aj u starších chlapcov) s fimózou, teda že zúžená predkožka u detí sa nedá pretiahnuť cez žaluď (glans). Tieto problémy mávajú najmä malí chlapci, no väčšine z nich sa predkožka počas puberty uvoľní.

Urológovia odporúčajú trénovať jemné sťahovanie predkožky. Fimóza vzniká z jazvovitého tkaniva po opakovaných zápaloch a infekciách, len zriedka býva vrodená.

Zúžený prstenec môže byť prekážkou aj pri močení. Tento stav niekedy vyústi do chronického zápalu žaluďa, či močových ciest, a v prípade vážnej obštrukcie – až do poškodenia obličiek.

Predkožku napádajú aj vírusové ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavnou cestou. Chorobu teda možno preniesť do pohlavných ciest ženy. Aj žena však môže preniesť svoje patogény na mužov predkožkový vak.

Znamená obriezka zdravší život?

Niekedy je jedinou možnosťou, ako zbaviť muža zdravotných ťažkostí, chirurgické odstránenie predkožky – cirkumcízia. Obriezka u muža má však zo zdravotného hľadiska význam aj pre ženy: pri súloži s obrezaným mužom dochádza k menšiemu treniu kože, čo minimalizuje nebezpečenstvo drobných krvácaní.

Viacero štúdií preukázalo, že u obrezaných mužov sa môže znížiť riziko nakazenia vírusom HIV pri sexe so ženou až o 70 %. Obriezka tiež znižuje pravdepodobnosť rakoviny krčka maternice u partnerky či riziko baktériových a vírusových zápalov. Národy, ktoré obriezku praktizujú, majú len minimálny výskyt rakoviny penisu.

Obriezka však prináša aj zopár negatív – napr. zvýšenú citlivosť žaluďa po odstránení ochranného vaku. Na druhej strane, keď sa citlivosť tejto časti penisu zníži, potrebuje muž na orgazmu dlhší čas, čo určite ocení jeho sexuálna partnerka.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako prebieha obriezka

Zúžená časť predkožky, ktorá sa nedá pretiahnuť cez žaluď, sa obreže špeciálnym elektrickým prístrojom, ktorý zároveň zastavuje krvácanie, aby sa pohlavný úd čo najmenej zaťažoval stehmi. Ak sa predsa len použijú, býva ich málo, zvyčajne sú samovstrebávacie.

Obriezka (cirkumcízia) trvá niekoľko minút. Pacient bude ešte niekoľko dní po zákroku cítiť pri dotyku bolesť, lebo dovtedy bola táto časť žaluďa krytá predkožkou. Úd si na priamy kontakt s okolím, napríklad so spodnou bielizňou, musí zvyknúť.

Rátajte tiež s tým, že penis trochu opuchne. To však nie je pri takej citlivej časti tela nič neobvyklé; do dvoch týždňov by malo byť všetko v poriadku. Počas tohto obdobia treba užívať preventívne antibiotiká a dodržiavať úzkostlivú hygienu.

redigovala: Bc. Sabína Zavarská 

Kľúčové slová: obriezka, fimoza, predkožka u detí, predkožka, obriezka u detí, cirkumcízia, penis po obriezke

Pridaj komentár