Neviditeľný zubný strojček: Nové technológie menia úsmev

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Nie každému príroda nadelila dokonalý úsmev, hoci o ňom tajne sníva.

Usmievať sa celé mesiace s „drôtikom“ na zuboch, aby bol výsledok perfektný, je pre dospelého človeka náročné.

Vďaka novým technológiám je tu však príjemné riešenie – takmer neviditeľný zubný strojček!

Čo je neviditeľný zubný strojček?

Už niekoľko rokov je na našom trhu prevratná novinka v čeľustnej ortopédii – zubný strojček, ktorý takmer vôbec nevidieť a necítiť.

Spôsobov, ako nedokonalé usporiadanie zubov korigovať, je viacero, ale novinka – neviditeľný zubný strojček, má oproti doposiaľ používaným strojčekov mnoho výhod.

„Pekný úsmev nie je len estetickou záležitosťou, hoci aj tá je dôležitá. Správne uloženie zubov zjednodušuje ústnu hygienu, znižuje riziko zubných kazov a ďalších stomatologických problémov a ochorení,“ vysvetľuje čeľustná ortopédka MDDr. Veronika Mydlová.

Ako môže byť strojček „neviditeľný“?

Takmer neviditeľný zubný strojček je vyrobený zo špeciálneho priesvitného plastu tak dokonale, že ho na zuboch skutočne skoro nevidno. To je však len jedna z výhod v porovnaní s bežnými strojčekmi.

„Okrem toho, že sa strojček pohodlne nosí a nezraňuje ďasná, vidím obrovskú výhodu v zjednodušenej hygiene. Rovnako aj zdravotné kontroly sú v porovnaní s klasickými strojčekmi menej časté,“ hovorí MDDr. Veronika Mydlová.

Je to kvôli tomu, že pri fixných strojčekoch je ústna hygiena pre drôtikyzámky náročnejšia. Miesta pri drôtikoch a zámkach sú pre kefku ťažšie dostupné, a potom ľahšie vznikajú zubné kazy.

neviditeľný strojček na zuby
Zdroj foto: AdobeStock.com

Neviditeľný zubný strojček nosíte 22 hodín

S takmer neviditeľným zubným strojčekom sa dá robiť takmer všetko – bez problémov rozprávať, usmievať sa, športovať, spať. Iba pred jedlom by sme si ho mali vybrať, aby nevznikali nepekné pigmentové škvrny.

„Strojček sa dá jednoducho vybrať a odložiť do škatuľky. Po jedle si treba umyť zuby, a zase strojček nasadiť,“ radí čeľustná ortopédka.

Aby bol efekt čo najlepší a zuby sa postupne dostali do takej polohy, ako chceme, strojček by sme mali nosiť 22 hodín denne. Potom dokáže vyriešiť väčšinu „defektov úsmevu“ – zuby pokrútené, prekrížené, či ďaleko od seba.

Kedy uvidíme prvé výsledky

Prvé korekcie zubov zbadáme vo veľmi krátkom čase. Celková dĺžka terapie závisí od stavu zubov, teda čo všetko chceme strojčekom korigovať.

„Liečba môže trvať niekoľko mesiacov, ale aj vyše roka. Na kontroly k lekárovi však chodíme menej často, ako s klasickým fixným strojčekom,“ upresňuje V. Mydlová.

neviditeľný zubný strojček výroba
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako sa vyrába neviditeľný zubný strojček?

Predovšetkým – mimoriadne precízne. Plán korekcie chrupu sa totiž robí už na začiatku od A po Z. Postupne sa vytvoria desiatky rôznych dláh (strojčekov), ktoré vám neskôr aplikujú na chrup.

„Na začiatku urobíme röntgeny a skeny chrupu, čo nám ukáže presný liečebný plán, s jasným cieľom. Toto všetko potom pošleme výrobcovi dláh,“ vysvetľuje čeľustná ortopédka.

Odborníci vedia pomerne presne určiť, ako sa bude ktorý zub hýbať, takže vypracujú viacero strojčekov, ktoré sa postupne aplikujú na chrup.

Jedna dlaha formuje chrup približne 10 14 dní. Potom si ju jednoducho, v pohodlí domova sami vymeníte za ďalšiu, a potom ďalšiu a ďalšiu dlahu.

„Keby sa ukázalo, že reálna korekcia sa od plánu odchyľuje, urobíme úpravu,“ dodáva čeľustná ortopédka.

neviditeľný zubný strojček puzdro
Zdroj foto: AdobeStock.com

Trvalý efekt strojčeka

Podľa skúseností ortodontistov – deti aj dospelí reagujú na neviditeľný strojček oveľa lepšie, ako na iné typy strojčekov. Mnoho ľudí ani nevie, že ho má v ústach.

Strojček je exponovaný iba na zuboch, nepresahuje na mäkké tkanivá, takže nič nevyvoláva dávivý reflex. A pokiaľ je na chrupe odporúčaných 22 hodín denne, efekt je čoskoro viditeľný.

Výsledkom je pekný úsmev a zároveň také usporiadanie zubov, ktoré pri správnej hygiene znižuje riziko zubných kazov a iných stomatologických problémov.

„Po každej terapii je nutná retenčná fáza, aby sa napravený chrup nevrátil do pôvodného stavu,“ uzatvára MDDr. Veronika Mydlová.

Pridaj komentár