Strach detí zo zubára: Najjednoduchším trikom je adaptačná návšteva

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Kontrola u zubára sa pri deťoch často mení na ťažký boj. Napriek prvotnej odvahe, priamo v ordinácii deti opäť zažívajú strach.

To celkovo komplikuje vyšetrenie a ďalšie úkony. Deti by sme mali na návštevu u zubára pripraviť. Podarí sa nám to osvedčenými trikmi.

Adaptačné návštevy – strach detí zo zubára vyženieme hrou

Dieťa si musí najprv zvyknúť na prostredie stomatologickej ambulancie, je to preň nové miesto. Strach pretrváva často z nepoznaných vecí. Keď sa deti oboznámia so všetkými nástrojmi a postupmi pri vyšetrení, rýchlejšie sa osmelia.

„Počas prvých adaptačných návštev sa malý pacient zoznámi s lekárom a ordináciou – formou zábavy si zvykne na nové miesto. Veľa im ukazujeme a vysvetľujeme, vozíme ich na kresle, svietime baterkou do úst, necháme dieťa, nech vyšetrí plyšového draka,“ vysvetľuje Kristína Kardelis zo súkromnej stomatologickej kliniky.

Po zoznámení sa s ordináciou, až 95 % detí bez problémov otvorí ústa a nechá sa vyšetriť. Malé percento detí neprekoná obavy na prvý pokus a je nutná ďalšia adaptačná návšteva. Ale aj na to sú detskí zubári pripravení.

Základom detského sveta je hra – dieťa cez ňu spoznáva pravidlá, ale najmä seba. Vďaka hre sa dieťa pasuje s rôznymi emóciami, ale prekonáva aj strach z nových vnemov. Keď sa dieťaťu v hre darí, buduje si sebavedomie a chce prekonávať ďalšie výzvy.

Strach-detí-zo-zubára
Zdroj foto: AdobeStock.com

Stomatológ nie je postrach

Základom detského strachu zo zubára sú často samotní rodičia. Pravidelné diskusie na túto chúlostivú tému, dokonca spomínanie na vlastné neveselé zážitky, dieťaťu nijako neprospejú. Nestrašte deti zubármi, len tým znásobujete ich úzkosť.

Krátko pred kontrolou dieťaťu popíšte, čo sa bude v zubnej ordinácii diať. A buďte mu príkladom každý deň. Umývajte si zuby tak, aby to dieťa videlo, a vezmite ho so sebou k vášmu zubárovi, nech pochopí, že je to bežná vec.

Včasná prehliadka zabráni vŕtaniu zubov

Malí pacienti sa zbavia strachu zo zubára vtedy, keď pochopia, čo je to prevencia – pravidelné umývanie zubovpravidelné kontroly u zubára. Keď minimalizujeme tvorbu kazov, deti nezažívajú bolestivé zákroky.

Podľa detskej stomatologičky, rodičia by mali navštíviť zubára hneď, ako dieťaťu vyrastie prvý zub. Lekár ich zaškolí o správnej dentálnej hygiene, ktorá zabráni tvorbe kazov.

„Detský zub je iný ako zub dospelého. Má inú sklovinu, anatomické uloženie nervu, a zubný kaz na ňom rastie omnoho rýchlejšie,“ uvádza Kristíny Kardelis dôvody pre včasné preventívky.

Vďaka systematickým návštevám odborník odhalí všetky zmeny v počiatočných fázach. Takto nedôjde ani k zásahu zubnej vŕtačky, ktorej sa deti asi najviac boja.

8 krokov, ako sa správne starať o detský chrup

  1. Od „vyjdenia“ prvého zubu, používajte zubnú kefku. Odstránite ňou vrchný povlak.
  2. Osvojte si správnu techniku čistenia – je to dôležitejšie ako výber zubnej pasty. Len správnou technikou odstránite z chrupu nečistoty a predídete vzniku kazov a zubného kameňa.
  3. Nepoužívajte veľa pasty – deťom do 2 rokov kefku iba „pošpiňte“. Sledujte pritom farebné značky na štetinkách, ktoré naznačujú správne dávkovanie. Detské zuby treba čistiť 2x denne.
  4. Uprednostňujte kefky s rovnými a mäkkými štetinkami, aby ste nepoškodzovali ďasná.
  5. Ak sú na zuboch ryhy a povrch je nerovný, čistenie môže byť komplikované. Vtedy by ich mal zubár zapečatiť, čo je najlepšia ochrana.
  6. Sladkosti dávajte deťom jednorazovo, a potom si musia hneď vyčistiť zuby. Keď deti jedia maškrty celý deň, cukor zostáva na sklovine a ničí ju.
  7. Dbajte na pravidelný pitný režim, aby ste podporili tvorbu slín, ktoré mechanicky čistia zuby.
  8. Ak si dieťa práve nemôže umyť zuby, dajte mu aspoň žuvačku bez cukru. Žuvačka naštartuje tvorbu slín, no dieťa by ju nemalo žuť dlhšie ako 15 minút, pretože dlhé žuvanie ohrozuje spánkovo-čeľustný kĺb a okolité svalstvo.

Pridaj komentár