Mamografické vyšetrenie prsníkov: Čo vás čaká na mamografii?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pravidelné mamografické vyšetrenia sú doposiaľ najlepšími testami na včasné odhalenie rakoviny prsníka. Sú súčasťou gynekologických preventívnych prehliadok od veku 40 rokov. Dokážu odhaliť nádorové bujnenie niekedy až tri roky predtým, ako by ste pocítili alebo uvideli jasné znaky, že niečo nie je v poriadku. Preto mamografiu považujeme za účinný skríning rakoviny prsníkov.

Nemusíme prízvukovať, že pri rakovine je dôležitý každý jeden deň, nieto ešte mesiace či roky. Pozrime sa na to, čo je vlastne mamografia, ako funguje a ako sa na ňu pripraviť.

Aké vyšetrenie je mamografia?
Je mamografia bolestivá?
Aký je rozdiel medzi mamografiou a ultrazvukom (sono prsníkov)?
Kedy máte nárok na mamografické vyšetrenie prsníkov?
Ako postupovať v prípade pozitívneho nálezu?

Mamografia je röntgenový obraz prsníka. Lekári ju používajú na pátranie po skorých príznakoch rakoviny prsníka, ktoré nemusia byť vidieť ani cítiť. Vyšetrenie nie je dlhé a ani bolestivé, i keď niektoré ženy tlak prístroja na prsník vnímajú citlivo.

Mamografia: priebeh vyšetrenia

Postavíte sa pred špeciálny röntgenový prístroj. Rádiologická technička vám položí prsník na plastovú dosku. Ďalšia doska vám pevne pritlačí prsník zhora. Tieto dosky slúžia nato, aby prsník sploštili, a držia ho v pokoji počas snímania röntgenovým žiarením. Pri tomto sploštení pocítite určitý tlak. Trvá však len 20 až 30 sekúnd, čo sa dá v pohode zvládnuť. V ďalšom kroku sa snímkovanie zopakuje v inej polohe – je potrebné vytvoriť aj bočný pohľad na prsník. Rovnakým spôsobom vám zröntgenujú aj druhý prsník.

Technička skontroluje röntgenové snímky, či ich nie je potrebné opakovať, a keď je všetko v poriadku, môžete odísť. Dostanete tiež termín, kedy si môžete prísť po výsledky. Zvyčajne to trvá dva-tri týždne. Závisí to od konkrétneho zariadenia. Snímky hodnotí rádiológ. Zameriava sa na rané príznaky rakoviny prsníka, ale aj iných problémov.

Mamograf každej ženy môže vyzerať mierne odlišne. Je to preto, že každá žena má iné prsia.

Tipy, keď vás čaká mamografia

  • Ak je to možné, vyberte si termín mamografie inokedy ako týždeň pred menštruáciou alebo počas nej. V tomto období sú totiž prsia citlivejšie a niekedy aj opuchnuté. Ideálny čas je týždeň po menštruácii.
  • V deň mamografie si nedajte deodorant, parfum, krém ani púder. Tieto produkty sa môžu na snímke prejaviť ako biele škvrny.
  • Na mamografii sa musíte vyzliecť od pása nahor. Preto je pohodlnejšie obliecť si top so sukňou alebo nohavicami ako šaty.
Rádiologická technička vyhodnocuje kvalitu vyobrazenia mamografie. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kedy máte nárok na mamografické vyšetrenie ako súčasť preventívnej prehliadky u gynekológa?

Od veku 40 rokov máte nárok na preventívne mamografické vyšetrenie raz za dva roky, a to aj vtedy, keď nemáte žiadne problémy s prsníkmi a cítite sa „zdravá“. Mamografický skríning sa končí vo veku 69 rokov.

V prípade, že máte v rodine ženu s rakovinou prsníka z matkinej strany, máte nárok na mamografické vyšetrenie každý rok. Každoročne na mamografiu chodia aj ženy po štyridsiatke, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu alebo hormonálnu substitučnú liečbu.

Kým nedosiahnete vek 40 rokov, prsia vám budú vyšetrovať sonograficky, nie mamografiou.

V čom je sono prsníkov odlišné od mamografie?

Sonografia alebo ultrazvuk prsníkov (skrátene aj USG) je metóda, ktorá na zobrazovanie vnútornej štruktúry prsníkov využíva vlastnosti ultrazvukového vlnenia. Ideálne je, ak ženy vo veku 20 až 40 rokov absolvujú preventívne sonografické vyšetrenie raz za dva roky. Ak máte zvýšené riziko rakoviny prsníka, gynekológ vám odporučí sonografiu každý rok. Vyšetrenie nie je bolestivé, trvá zväčša menej ako polhodinu.

I keď ultrazvuk nezistí drobné odchýlky a podozrivé ložiská, ktoré je schopná znázorniť mamografia, mnohokrát pomáha v upresnení diagnózy.

Ktoré ženy mladšie ako 40 rokov by mali absolvovať sono prsníkov každý rok?

Tie, ktoré:

  • majú v rodine rakovinu prsníka z matkinej strany,
  • užívajú hormonálnu antikoncepciu,
  • užívajú hormonálnu substitučnú liečbu v prechode.

V každom prípade, ak by sa u vás objavili príznaky ochorenia prsníkov, vyhľadajte lekára a absolvujte vyšetrenie ihneď.

Ultrazvuk prsníkov. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo vás čaká ďalej, ak je výsledok mamografie v poriadku?

Výsledok, ktorý si prevezmete, zanesiete svojmu gynekológovi. Ten ho skontroluje a vloží do vašej karty. Ďalej budete pokračovať v kontrolách v rámci odporúčaní lekára. Ako sme uviedli, ženy po 40. roku života absolvujú mamografiu zvyčajne v dvojročnom intervale.

Čo vás čaká ďalej, ak výsledok mamografie nie je v poriadku?

Abnormálny mamograf nemusí vždy znamenať, že ide o rakovinu. V každom prípade podstúpite vyšetrenia na upresnenie diagnózy. Pravdepodobne vás lekár odporučí do takzvanej prsníkovej ambulancie. Tam vás vyšetria odborníci na diagnostiku problémov s prsníkmi. Urobia ďalšie testy na definovanie problému a podľa výsledkov vám odporučia ďalšiu liečbu.

Niekedy je za podozrením na problém len zhustnuté tkanivo, nejasná snímka či neškodná cysta. Inokedy ide o skutočne vážne nálezy.

Ako znížiť riziko rakoviny prsníka?

  • Dbajte o zdravú hmotnosť aj po menopauze.
  • Buďte aktívna a menej seďte. Každý deň si doprajte aspoň 150 minút miernej alebo 75 minút intenzívnej fyzickej aktivity.
  • Vyhýbajte sa alkoholu.
  • Ak ste sa stali mamičkou, dojčite. Snažte sa dojčiť nielen prvých šesť mesiacov po pôrode, ale pokračujte aj po zavedení iných potravín. Samozrejme, menej často.
  • Všímajte si hormonálne zmeny. Ak prechádzate menopauzou a snažíte sa dostať príznaky pod kontrolu, vyskúšajte najskôr nehormonálne metódy. Nie hormonálnu substitučnú liečbu.
  • Doprajte si kvalitný spánok a čas na relax.

Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.

 

Zdroje:

https://www.cdc.gov/cancer/breast/basic_info/mammograms.htm

https://www.mdanderson.org/prevention-screening/get-screened/breast-cancer-screening.html

https://medlineplus.gov/mammography.html

mamograf.sk

Pridaj komentár