Krvný tlak v tehotenstve: Tehotenská hypertenzia je problémom pre matku i plod. Prečo?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak ste po prvýkrát tehotná, možno vás prekvapí, že vám na každej prehliadke počas celého tehotenstva budú merať tlak krvi. A to aj vtedy, keď ste nikdy v živote nemali vysoký tlak. Dve čísla, ktoré ukazujú systolický a diastolický tlak, teda ľudovo povedané „horný“ a „dolný“, sú totiž dôležitým ukazovateľom vášho zdravia, navyše vysoký tlak matky môže negatívne vplývať aj na zdravie plodu. Čo sa stane, ak máte v tehotenstve vysoký tlak krvi?

Krvný tlak v tehotenstve: Čo o ňom treba vedieť?

Hodnoty krvného tlaku sú kľúčovou informáciou o zdraví každého človeka, o to dôležitejšie sú v tehotenstve. Mnohokrát totiž práve preventívky alebo prehliadky v tehotenstve odhalia skrytú hypertenziu – vysoký tlak totiž nemusíte cítiť. Je to dôležité, pretože vysoké hodnoty systolického a diastolického tlaku vedú k mnohým chronickým problémom a nebezpečným stavom (mŕtvica, zlyhanie obličiek, demencia).

Aký je „normálny tlak“ a kedy hovoríme už o vysokom?

Za normálny tlak dnes považujeme hodnoty 120/80. Ak máte 130 až 139/80 až 89, hovoríme o hypertenzii prvého stupňa. Pri tlaku vyššom ako 140/90 lekári diagnostikujú už hypertenziu druhého stupňa. Hodnoty nad 180/120 sa označujú ako hypertenzná kríza.

Tehotenstvo a hodnoty krvného tlaku

Každá žena, ktorá už prešla tehotenstvom, vie, že je to obdobie plné najrôznejších telesných i psychických zmien. Ovplyvňuje v podstate všetko v tele. Výnimkou nie je ani krvný tlak. Základný krvný tlak je u každého iný a počas tehotenstva sa môže zmeniť. Za normálny krvný tlak v tehotenstve sa považujú hodnoty od 90/60 do 130/80. Krvný tlak 140/90 je už zvýšený a vyžaduje si ďalšie testy a/alebo liečbu v závislosti od stupňa gravidity a ďalších faktorov (vek, hmotnosť a anamnéza mamičky).

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké riziká prináša vysoký tlak počas tehotenstva?

Tehotenská hypertenzia (gestačná hypertenzia, vysoký tlak v tehotenstve)

Nikdy ste si nemuseli kontrolovať krvný tlak? Merali vám ho len lekári pri preventívnych prehliadkach či zákrokoch? Tak či onak, obdobie tehotenstva je citlivé a plné rôznych zmien – okrem iného sa zväčší aj objem krvi v tele matky, a preto si tento stav vyžaduje pravidelné kontrolovanie krvného tlaku. U niektorých žien, ktoré nikdy predtým nemali problémy s vysokým krvným tlakom, sa rozvinie takzvaná tehotenská hypertenzia. Pri nej tlak stúpne zvyčajne až po 20. týždni tehotenstva. Príznaky si nemusíte všimnúť. Našťastie sa tehotenská hypertenzia dá zvládnuť monitorovaním krvného tlaku, a ak je to potrebné, aj predpísanými liekmi.

Ak sa u ženy objaví vysoký krvný tlak už pred tehotenstvom alebo počas prvých 20 týždňov tehotenstva, diagnóza znie: chronická hypertenzia, nie tehotenská.

Preeklampsia: Prečo je nebezpečná a ako s ňou súvisí vysoký tlak?

Základné príznaky preeklampsie sú vysoký krvný tlak a opuch, pridáva sa bielkovina v moči. Je to syndróm, ktorý postihuje približne 3 až 5 percent budúcich mamičiek. A prečo je nebezpečný? Preeklampsia môže zapríčiniť vážne poškodenie orgánov vrátane obličiek, pečene, krvi a/alebo mozgu. Ak nie je včas a dobre liečená, môže viesť k vážnym a dokonca aj smrteľným komplikáciám – ako pre matku, tak aj pre dieťa.

Hoci bežný mýtus o preeklampsii tvrdí, že stav je „vyliečený“ narodením dieťaťa, v niektorých prípadoch pretrváva a hovoríme o popôrodnej preeklampsii. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako ešte môže vysoký tlak ohroziť vás a váš plod?

Vysoký tlak krvi v niektorých prípadoch vedie k zníženiu prietoku krvi do placenty, čo znamená, že dieťa dostáva menej kyslíka a živín. Výsledkom je pomalý rast, nízka pôrodná hmotnosť a neraz aj predčasný pôrod.

Ďalšou komplikáciou vysokého krvného tlaku v tehotenstve je odtrhnutie placenty. Placenta sa oddelí od steny maternice, čo môže viesť k vážnemu krvácaniu a ohrozeniu života matky aj dieťaťa.

Vysoký tlak v tehotenstve: príznaky

Bežné príznaky hypertenzie sú:

  • bolesti hlavy,
  • poruchy videnia,
  • bolesť brucha,
  • edém (opuch),
  • nadmerné priberanie na váhe v krátkom čase,
  • dýchavičnosť,
  • nevoľnosť,
  • citlivosť.

Tehotná však nemusí vnímať žiadne fyzické príznaky, preto sú prehliadky pred pôrodom také dôležité.

Ako predísť hypertenzii v tehotenstve?

To najlepšie, čo môžeme v období očakávania urobiť na zníženie krvného tlaku alebo ako prevenciu pred vysokým tlakom, je starostlivosť o vlastné telo. Zostaňte aktívna, jedzte zdravo a vyhýbajte sa rafinovaným a priemyselne spracovaným potravinám. To, že ste tehotná, neznamená, že máte jesť za dvoch, ani to, že si máte dopriať tony sladkostí, ktoré si inak odopierate. Práve naopak – máte zodpovednosť nielen za vlastné zdravie, ale aj zdravie dieťaťa.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako zvládnuť vysoký tlak v tehotenstve

Ak máte počas tehotenstva vysoký krvný tlak, spolupracujte s lekárom, dodržiavajte jeho odporúčania, nevyhýbajte sa testom, na ktoré vás pošle. Užitočným a veľmi jednoduchým krokom je znížiť príjem soli, piť dostatok nesladených tekutín, znížiť príjem cukru a snažiť sa nepribrať až priveľa. Niektoré lieky na zníženie tlaku sa v tehotenstve nesmú užívať, preto je úprava životosprávy absolútnym základom.

Hypertenzia v tehotenstve môže zvýšiť aj riziko tehotenského diabetu. Navyše mamičky, ktoré prekonali preeklampsiu alebo iné komplikácie z vysokého krvného tlaku, majú vyššie riziká ochorenia srdca a ciev v budúcnosti.

A pamätajte – vysoký krvný tlak nie je nevyhnutne vašou „chybou“. Napríklad jeden z rizikových faktorov vysokého tlaku v tehotenstve je viacplodová tehotnosť. Samozrejme, tým, že budete mať svoje zdravie pod kontrolou, lepšie zvládnete aj vysoký krvný tlak počas tehotenstva. Dôležité však je nestresovať sa!

Zdroje:

romper.com, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4581149/, https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/HYP.0000000000000208

https://www.frontiersin.org/research-topics/9759/hypertension-during-pregnancy-and-future-risk-of-cardiovascular-and-other-long-term-health-outcomes

Pridaj komentár