Rizikových faktorov, ktoré zapríčinia vznik náhlej cievnej mozgovej príhody, je viacero. Niektoré neovplyvníme – a s inými sa môžeme popasovať.
Faktory, ktoré nevieme zmeniť:
- Pohlavie – riziko náhlej cievnej mozgovej príhody je v súčasnosti rovnaké pre mužov aj ženy. V minulosti to tak nebolo – táto príhoda viac postihovala mužov. Aj dodnes však platí, že do menopauzy sú ženy čiastočne chránené estrogénmi.
- Vek – najviac cievnych mozgových príhod sa vyskytuje u ľudí starších ako 75 rokov. To však neznamená, že CMP nemôžete dostať aj v oveľa nižšom veku, preto treba mať na pamäti, že za drvivú väčšinu náhlych cievnych mozgových príhod zodpovedá 10 rizikových faktorov – vrátane tých, ktoré nevieme ovplyvniť.
- Genetika – či máte predispozíciu na CMP zistíte tak, že preskúmate rodokmeň: Vyskytli sa u vašich blízkych nejaké cievne ochorenia?
Trpel niekto metabolickým ochorením (cukrovka, porucha metabolizmu tukov…)? Ste vy a vaši príbuzní skôr menšieho vzrastu? Ukazuje sa, že nižší a najmä obézni ľudia mávajú CMP častejšie než ich štíhlejší rovesníci.
Faktory, ktoré vieme čiastočne ovplyvniť:
Počasie, znečistenie vzduchu a životného prostredia, kvalita vody, sociálne a ekonomické pozadie – síce nerozkážeme vetru a dažďu, no niektoré faktory môžeme predsa len ovplyvniť. Napríklad našu citlivosť na zmeny počasia.
Najviac úmrtí sa vyskytuje v období mimoriadnych horúčav alebo v čase veľkej zimy. Navyše počet ľudí, ktorí citlivo reagujú na zmeny počasia, je stále viac. Najvýraznejšie zvyčajne reagujú starí alebo chorí ľudia, tehotné ženy a deti.
Meteosenzitivita môže byť vyššia aj pri niektorých ochoreniach: epilepsia, migréna, zranenie hlavy, glaukóm, ťažkosti s dýchaním alebo so srdcom, cievne alebo psychické ochorenia, dlhodobé užívanie niektorých upokojujúcich liekov alebo liekov na spanie.
Zaujímavé je, že najviac CMP sa vyskytuje po ochladení. Najväčšia skúška pevnosti mozgových ciev sa tak vraj najviac prejaví na druhý deň po náhlom príchode chladného počasia. Niektorí ľudia však uvádzajú, že najťažšie reagujú aj na:
- náhle zmeny teploty a tlaku,
- suché zimy,
- veľké horúčavy,
- nízky tlak.
Ako sa brániť meteosenzitivite?
1. Sledovaním predpovede počasia, a hlavne biometeorologických varovaní. Pri vyšších záťažových stupňoch je lepšie prispôsobiť svoje aktivity aktuálnej situácii.
2. Vyhýbať sa stresu, dbať na odpočinok – pri depresii a chronickom únavovom syndróme sa meteosenzitivita môže zhoršovať.
3. Dopriať si dostatok spánku.
4. Prispôsobiť dávkovanie liekov zmenám počasia – avšak až po dohovore s lekárom.
5. Obmedziť pitie kávy a alkoholu, ktoré telo odvodňujú.
6. Vyhnúť sa ťažkým jedlám, pretože potrebujú presun krvi do tráviacich orgánov, čím vzniká celkový útlm.
7. Piť dostatok tekutín.
8. Magnézium, vápnik a vitamíny B môžu stabilizovať vegetatívny nervový systém.
9. Pohybovať sa čo najviac – rozprúdenie krvi osvieži a zlepšuje adaptačné schopnosti na zmeny počasia.
10. Otužovanie sa striedavo v studenej a teplej sprche zlepšuje pružnosť ciev a adaptáciu srdcovo-cievneho systému na zmenu počasia.