S cvičením možno začať v každom veku

Chcete sa prebúdzať plní energie, cítiť sa vo forme? Je najvyšší čas, uviesť svoje telo do pohybu!

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, 60 až 85 % svetovej populácie nemá dostatok pohybu, čo znásobuje riziko viacerých ochorení. Sedavý spôsob života patrí medzi desať hlavných príčin poškodenia zdravia.

Odborníci preto bijú na poplach. Množstvo štúdií potvrdilo, že pravidelná telesná činnosť kladne pôsobí nielen na srdcovo-cievne choroby.

Okrem srdcových porúch a vysokého krvného tlaku, to platí aj o krvnom obehu a metabolizme. Pri cvičení srdce účinnejšie pumpuje krv, ktorá zásobuje svaly, dodáva im energetické látky a odnáša z tela odpadové produkty látkovej výmeny.

Pravidelné cvičenie v pokročilom veku pomáha ľuďom udržiavať v dobrom stave kosti, svaly a kĺby, znižuje riziko osteoporózy. Cvičenie povzbudzuje aj imunitný systém a posilňuje obranyschopnosť organizmu proti vírusom a baktériám. Navyše, telesný pohyb dodáva pocit pohody.

Pohyb na každý deň

Mnohé zdravotné problémy sa odvíjajú od drobných prehreškov, napr. jednostranného preťažovania pohybového aparátu, nevhodných aktivít, či nesprávneho sedenia pri počítači, televízore, alebo v aute. Tí, čo ich prehliadajú, prichadzajú neskôr za lekármi s oveľa vážnejšími problémami.

V súčasnosti zaznamenávame vzostup niektorých civilizačných ochorení, pod ktoré sa podpisuje nedostatok pohybu – preto treba sedavý spôsob života vyvážiť primeranou aktivitou, ktorá vráti svalom prirodzenú aktivitu, so zachovaním pevnej opory kĺbov, vzpriameného postoja, i pružného, bezbolestného pohybu.

Ak sa vyváženosť a svalová rovnováha v pohybovom aparáte narúšajú, svaly, ktoré nepracujú, ochabnú a zoslabnú, iné svalové skupiny sú preťažené – zvyšuje sa v nich napätie, a to sa prenáša na kĺby. Vtedy sa ozve varovný signál – bolesť.

Nie je potrebné, podávať namáhavé výkony. Dôležité je, aby sme pohybové aktivity rozdelili na celý deň. Stačí 30 minút sviežej chôdze, jazdy na bicykli, alebo chôdze do schodov.

Najlepším ukazovateľom intenzity cvičenia je srdcový tep, ktorý ma v pokoji hodnotu okolo 70 tepov za minútu, a pri cvičení by sa mal zvýšiť na 125 až 150 tepov (pozn. – táto informácia nie je úplne presná, lebo optimalná tepová frekvencia pri aerobnej aktivite sa vyratúva aj v závislosti od veku; je na to aj vzorec.)

Hýbať sa s radosťou

Hrdinstvo pri cvičení, nikdy nie je namieste. Každý musí poznať svoje hranice. Ak pocítite pri cvičení bolesť, je to signál, že musíte spozornieť.

Začiatočníci by mali svoje cvičebné zostavy konzultovať s cvičiteľom. Ak na druhý deň po cvičení pocítia napätie vo svaloch, je to v poriadku. Ak však cítia výraznú bolesť, telo naznačuje, že zo zaťaže treba ubrať.

Aby bol človek fit, nemusí byť nevyhnutne chudý. Dobrá forma nie je nevyhnutne viazaná na hmotnosť.

Odborníci uvádzajú, že kombinácia zdravej stravyaktívneho pohybu je oveľa účinnejšia na zníženie telesnej hmotnosti ako akákoľvek iná metóda. Treba zmeniť sedavý, pasívny spôsob života, prekonať vlastnú pohodlnosť, a začať sa konečne hýbať.

Na začiatku neprepínajte svoje sily! Stanovte si tréningový plán, po dohode s odborníkom. Trénujte minimálne dve hodiny týždenne! Pol hodina behu zničí stresové hormóny a telo dostane desaťkrát viac kyslíka!

Ilustračné fotografie

Tento článok vyšiel v tohtoročnom Neuro magazíne číslo 1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať po kliknutí na obrázok.


Pridaj komentár