(Zdroj foto: Stock.adobe.com)
Hliva ustricová je osobitá kulinárska lahôdka. S príchodom sychravého počasia či zimy, ju však začíname skloňovať aj v súvislosti s posilnením imunity.
Táto hubová pochúťka dokázateľne zvyšuje našu obranyschopnosť. No ak nám nechutí na tanieri, existuje aj ako výživový doplnok.
Ako vyzerá hliva ustricová?
Aké má zdravotné účinky?
Podporuje chudnutie?
Môžeme ju užívať v tehotenstve?
Je pestovanie hlivy ustricovej náročné?
Ako vyzerá hliva? Kde rastie?
Podľa miesta, kde rastie, ale aj podľa tvaru klobúčika, rozoznávame niekoľko desiatok druhov hlivy. Väčšina z nich je jedlá, dokonca prospešná pre zdravie.
Najviac účinných látok obsahuje hliva ustricová, ktorá rastie voľne v prírode na kmeňoch stromov, najmä na chladnejších miestach. Pokladáme ju vlastne za drevokaznú hubu.
Prečo jesť alebo užívať hlivu?
Hlavným dôvodom pre konzumáciu hlivy ustricovej je podpora imunity. Keďže hliva má antibakteriálne vlastnosti, mali by ste si ju nasadiť na začiatku akéhokoľvek ochorenia.
Hlavné účinky hlivy ustricovej:
- antioxidačné účinky,
- regenerácia poškodených tkanív,
- ochrana srdca a ciev,
- celkové zvýšenie energie,
- ochrana pred zápalmi, resp. ich liečba,
- prevencia pred rakovinou.
Ako sa užívajú tablety, či tinktúra?
Lieky alebo tinktúru užívajte vždy nalačno, asi pol hodinu pred raňajkami. Takto zvýšite účinnosť a naštartujete obranyschopnosť. Dennú dávku, aj dĺžku užívania, prispôsobujte odporúčaniam konkrétneho výrobcu.
Hlivové produkty si preventívne nasaďte aj pred plánovanou operáciou, aby vás obišlo nachladnutie, či chrípka. Zároveň tým podporíte rýchlejšie hojenie rán.
O hlivu sa zaujímajte aj v prípade, že patríte k alergikom. Berte ju počas problematických mesiacov, jednotlivé príznaky budú miernejšie.
Širšie využitie hlivy ustricovej
Hliva ustricová je veľmi bohatá na vitamíny, minerály a chemické prvky, preto si ňou ľahko doplníte nedostatok draslíka, selénu alebo železa, či vitamínov B, C a K. Užívať by ju mali aj ľudia s vysokým cholesterolom alebo vysokým krvným tlakom.
Keďže hliva lieči zápaly, aktívne zamedzuje tvorbe akné. Podobne zmierňuje ekzém či psoriázu.
Ak aj nemáte kožnú chorobu, hliva vám pomôže pri problematickej alebo podráždenej pleti. Pri dlhodobom užívaní je pokožka viditeľne pevnejšia a sviežejšia.
Tablety z hlivy ustricovej
Čerstvá alebo sušená hliva je veľkým spestrením kuchyne, no bohužiaľ, takto nezískame uspokojivú dávku účinných látok. Preto je spoľahlivejší výživový doplnok, v ktorom sa nachádza silnejší koncentrát z hlivy.
Jedna tabletka totiž zodpovedá približne pol kilogramu „živej“ hlivy. Tabletkovú formu ocenia aj ľudia, ktorí mávajú problémy s trávením čerstvých húb.
Tinktúra z hlivy ustricovej
Tinktúra je takisto silný koncentrát, no ešte o niečo účinnejší. Výhodou je, že tinktúra sa veľmi rýchlo vstrebe, čiže hneď naštartuje imunitu.
Užívajte ju 3x denne, začnite ráno, nalačno. Zapíjajte len čistou vodou.
Hliva ustricová s rakytníkovým olejom
Veľmi vyhľadávaná je aj kombinácia hliva ustricová a rakytníkový olej. Takýto prípravky sa užíva hlavne pri ochoreniach srdca, ale tiež tráviacich problémoch, čo znovu ocenia ľudia, pre ktorých sú huby ťažké na žalúdok.
Táto kombinácia je zaujímavá aj z toho pohľadu, že obidva zdroje obsahujú veľa vitamínu C, a to je základný vitamín pre silnú imunitu. Navyše, hliva zvyšuje účinnosť rakytníka.
Hliva ustricová a chudnutie
Jednu dobrú správu máme aj pre tých, ktorí tvrdo bojujú s nadváhou. Keďže hliva obsahuje veľa antioxidantov, rýchlo si očistíte telo, a tým naštartujete metabolizmus.
Samozrejme, musí ísť o pravidelnú konzumáciu. Keď to ešte podporíte zdravím stravovaním a športovaním, znásobíte svoju šancu na schudnutie. Hlivu dlho nevarte, inak príde o účinné látky.
Nikdy nezjedzte veľkú porciu húb, aby vás neprehnalo. Takmer všetky druhy húb majú laxatívne účinky.
Hliva ustricová v tehotenstve
Počas tehotenstva sa musíme chrániť pred všetkými nástrahami, aby sme zabezpečili správny vývoj plodu. Hliva sa odporúča pre vysoký obsah kyseliny listovej, a najmä v prvom trimestri. Ochránite tak seba, aj dieťa.
Keďže sú huby ťažšie stráviteľné, opäť uprednostnite lieky alebo tinktúru. V užívaní môžete pokračovať aj počas dojčenia – podporíte tým tvorbu mlieka.
Hliva ustricová a deti
Odborníci vo všeobecnosti neodporúčajú konzumáciu hríbov u detí do 3 rokov. Deťom by hrozilo zvracanie, bolesti brucha alebo hnačka.
Opatrní buďte aj pri väčších deťoch, najmä ak mávajú tráviace problémy po ťažších jedlách, alebo im bola diagnostikovaná alergia.
Mnohí lekári dokonca odporúčajú hranicu 10 rokov. Ak chcete svojmu potomkovi posilniť imunitu, uprednostnite výživový doplnok s hlivou.
Nežiaduce účinky hlivy ustricovej
Pozor by si mali dávať hlavne alergici. Po tabletách by im mohli opuchnúť ústa, alebo vyrašiť červené mapky na koži. Horšie príznaky by sa zrejme dostavili po konzumácii hlivy.
Pestovanie hlivy ustricovej
Hlive vyhovuje polotieň, kde dopadá málo slnka. Preto si ju ľahko vypestujete doma – buď na balkóne, alebo priamo v byte.
Budete na to potrebovať klátik dreva, ktorý predtým zaočkujete substrátom. Jednoduchšia cesta – kúpite si substrát vo vreci.
Klátik treba pravidelne a silno zalievať, pretože hliva má rada vlhkosť. Ak sa budete správne starať, zarodí vám viackrát do roka.
Zdroje:
- https://www.verywellfit.com/the-benefits-of-oyster-mushrooms-89610
- https://learn.freshcap.com/tips/oyster-mushroom-health-benefits/
- https://grocycle.com/health-benefits-oyster-mushrooms/
- https://www.healthbenefitstimes.com/oyster-mushroom/
- https://www.livestrong.com/article/348755-oyster-mushroom-health-benefits/
- https://veganfreshblog.wordpress.com/2017/04/07/benefits-of-oyster-mushrooms-during-pregnancy/
- https://mamaaja.sk/clanky/dieta/patria-huby-do-detskeho-jedalnicka-ak-ano-tak-odkedy