Histamínová intolerancia

Odborný garant: Doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD.

Diagnostika histamínovej intolerancie: Musím užívať lieky? Existuje alternatívna liečba?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

„Mám teda histamínovú intoleranciu?“, pýtate sa, pretože príznaky, ktoré sme si v predchádzajúcom článku opísali, sú vám dôverne známe.

Možno nie všetky a možno neprichádzajú vždy, ale spoznávate sa v tom.

Práve svojou rôznorodosťou – a zároveň aj nestálosťou – nám histamínová intolerancia (HIT) často popletie hlavu.

Navyše, dané príznaky môžu mať nakoniec úplne inú príčinu.

Takže, jednoznačnú odpoveď na vašu otázku: „Mám teda histamínovú intoleranciu?“, vám môže podať jedine odborník.

Akého odborníka vyhľadať?

Zdravotné ťažkosti, ktoré súvisia so stravovaním, vás môžu priviesť k rôznym odborníkom.

Kvôli tráviacim problémom vás odporučili ku gastroenterológovi. Pri kožných prejavov ste zrejme navštívili dermatológa. A migrény či závraty váš doviedli k neurológovi.

Príčina vašich ťažkostí však nebola odhalená. Objavujú sa u vás síce niektoré príznaky HIT, zaznamenali ste určitú súvislosť s jedlom, ale povedať, ktoré jedlá vám „robia zle“, to už neviete. Možno nedokážete jednoznačne uviesť ani jedno jedlo.

Príznaky histamínovej intolerancie najskôr odhalí alergológ, či imunológ. Diagnostika HIT je pomerne zložitá, no metodika je už natoľko vyspelá, že prakticky každý pacient dostane odpoveď na svoje pochybnosti.

Diagnostika histamínovej intolerancie

Diagnostika histamínovej intolerancie je komplikovaná, pretože príznaky sú individuálne (mne škodí toto, tebe niečo iné), aj premenlivé (isté jedlo mi raz škodí, inokedy nie).

Navyše, niektoré prejavy sú totožné s alergickými ochoreniami. Pozor, alergia a histamínová intolerancia sa navzájom nevylučujú! Niekto môže trpieť oboma súčasne.

Podľa čoho teda odborník určí tú správnu diagnózu?

Čo je to anamnéza pacienta?

Ide o podrobný rozbor jednotlivých príznakov, ktoré lekárovi opíšete. Lekár musí brať do úvahy nielen váš aktuálny stav, ale aj zdravotné problémy, ktoré ste mali v minulosti. Otázky lekára môžu byť veľmi rozsiahle, nebuďte teda prekvapení.

Keď lekár pátra po súvislostiach, zaujíma ho nielen charakter prejavov, ale aj okolnosti, za akých vznikajú. Preto sa zaujíma o celkový životný štýl pacienta, stravovacie návyky a charakter práce.

Pri histamínovej intolerancii ide hlavne o spojitosť prejavov s určitými potravinami, alkoholom, alebo aj liekmi.

Lekárovi pomôže, ak si budete denne viesť záznamy o skonzumovaných potravináchnápojoch, a keď si poznačíte príznaky, ktoré sa u vás priebežne vyskytujú.

A samozrejme, lekár musí vedieť aj o všetkých chorobách, na ktoré sa liečite, resp. o všetkých liekoch, ktoré užívate. Alkohol pred ním taktiež nezatajujte, išli by ste proti sebe.

diagnostika histamínovej intolerancie 2
Zdroj foto: AdobeStock.com

Fyzické vyšetrenie

Lekár vás v každom prípade musí fyzicky vyšetriť. Všíma si pokožku, aj váš celkový vzhľad. Sleduje dýchanie, činnosť srdca, krvný tlak, aj prípadné zmeny v ústnej dutine.

Príznaky histamínovej intolerancie sú však nestále, takže aktuálne nemusia byť viditeľné. Preto je fyzické vyšetrenie síce potrebné, ale nepostačujúce.

Laboratórne vyšetrenie

Konečný verdikt – „áno, je to HIT“ môže, ale aj nemusí odznieť po laboratórnych vyšetreniach.  V laboratóriu sa zisťuje aktivita enzýmu diamínooxidázy (DAO), ktorý rozkladá histamín.

DAO enzýmu sa meria z bežného krvného odberu. No ani potom ešte nie je na 100 % isté, že pacient HIT.

V čom spočíva liečba HIT? Existujú lieky na HIT?

Pri histamínovej intolerancii je nevyhnutná úprava stravy, či zo širšieho hľadiska – stravovacích návykov. To je hlavný spôsob, ako sa nepríjemných príznakov zbaviť, alebo ich aspoň utlmiť.

Lenže tak, ako sa od seba líšia jednotlivé príznaky, individuálna je aj ich intenzita. U niekoho možno bude stačiť len vynechanie určitých vysokohistamínových potravín a ťažkosti ustúpia. No inému ani prísna nízkohistamínová diéta nezaručí úplne vymiznutie prejavov.

Najčastejšie problematické potraviny sú: kyslá kapusta, parmezán, pizza a červené víno.

histaminova intolerancia potraviny
Zdroj foto: AdobeStock.com

Existuje vôbec nejaká pomoc?

Našťastie, áno. Dnes už je známa príčina ťažkostí, a preto máme aj riešenia. Pomôcť môže užívanie výživového doplnku – Daosinu, samozrejme, pri pokračujúcej diéte.

V prípade silných alebo neustupujúcich príznakov, vám môžu predpísať aj lieky – antihistaminiká. Tie slúžia na potláčanie alergických reakciách. Pri HIT fungujú slabšie, obvykle sú potrebné vyššie dávky.

Čo je to Daosin?

Daosin nie je syntetickým liekom. Ide o výživový doplnok živočíšneho pôvodu. A práve to, že ide „len“ o výživový doplnok, má mnoho výhod.

  • Pôsobenie je lokálne, v črevách – nedostáva sa do krvného obehu.
  • Nemá vedľajšie účinky.
  • Môže sa užívať aj dlhodobejšie.
  • Je vhodný aj pri iných ochoreniach – celiakii, diabete.
  • Neovplyvňuje účinnosť iných liekoch.
  • Je bezpečný aj pre deti (od 3 rokov).
  • Je bezpečný v tehotenstve, aj pri dojčení.
  • V lekárni ho kúpite aj bez receptu.

Ale ako vždy, najprv sa poraďte s odborníkom. Nikdy neužívajte nový doplnok bez konzultácie!

Daosin ako test na zistenie diagnózy HIT?

Daosin obsahuje bielkovinový extrakt s prírodným enzýmom DAO. Čo pre vás to znamená? Ak vaše príznaky nasvedčujú diagnóze HIT, no laboratórne výsledky neboli jednoznačné, užitie Daosinu môže byť pre konečné potvrdenie veľmi užitočné.

Zistenie bude veľmi jednoduché a spoľahlivé. Užijete Daosin pred jedlom, pri ktorom ste už zaznamenali určité ťažkosti. Ak po jedle nepríjemne prejavy tentokrát nenastanú, je pravdepodobné, že trpíte HIT.

Existuje alternatívna liečba?

Na stlmenie príznakov HIT obvykle dobre zaberajú niektoré vitamíny. Experimenty potvrdzujú, že vysoké dávky vitamínu C urýchľujú odbúranie histamínu. Vitamín B6 zas zvyšuje aktivitu DAO enzýmu v čreve, čo podporí odbúranie histamínu z potravy.

Pri užívaní vitamínov však berte do úvahy, že niektoré prípravky obsahujú rôzne stabilizátory, umelé farbivá a iné prísady, ktoré môžu pôsobiť škodlivo (vzhľadom na HIT). Opäť teda platí, že sa musíme opýtať aspoň lekárnika.

Diéta ako najistejšia cesta

V každom prípade, HIT nás „šikovne“ donúti, aby sme nakoniec dodržiavali nízkohistamínovú diétu. Oplatí sa, lebo disciplína a prijatie určitých pravidiel, pravdepodobne výrazne zlepší náš stav.

A potom môžeme pristúpiť k postupnému zaraďovaniu vynechaných potravín. Aktivita DAO enzýmu je totiž premenlivá, takže prejavy HIT nemusia byť celoživotné.

Po prísnej diéte sa črevo (a tvorba DAO v ňom) zvyčajne „spamätá“, a neskôr už v primeranom množstve tolerujete niektoré jedlá, ktoré ste predtým jesť nemohli.

Ale o strave v nasledujúcom článku…

Informácie v príspevku „Diagnostika histamínovej intolerancie: Musím užívať lieky? Existuje alternatívna liečba?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Pridaj komentár