Diabetes a depresia: 10 dobrých vecí, ktoré potrebujete vedieť alebo urobiť

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Depresia je ako čierna diera. Môže z vášho života vysať radosť, energiu i motiváciu, vyvolať pocity beznádeje a bezcennosti.

Existuje veľa dôvodov, prečo sa u diabetikov tak často vyvinie depresie. Niekedy to s cukrovkou súvisí, inokedy nie.

V každom prípade, kombinácia diabetesdepresia je priam toxická.

Aj preto sme pre vás pripravili informácie, aby ste prepojenie medzi týmito dvoma chorobami lepšie pochopili.

Ak sa budete „návodu“ držať čo najprísnejšie, urobíte veľký krok k zlepšeniu vášho zdravotného stavu.

1. Diabetes a depresia: Prečo je to veľký problém?

Depresia je pre dušu veľmi bolestivá. Spolu s cukrovkou však tvoria nebezpečný „tandem“. Povedzme si, prečo. Dôvody sú približne tri:

  1. Vedecký výskum ukázal, že u depresívnych ľudí je viac pravdepodobné, že vynechajú lieky. Navyše málo cvičia, nezdravo sa stravujú, takže majú ťažkosti s udržaním hmotnosti.
  2. U diabetikov (typu 1, aj typu 2) sa depresia vyvinie takmer 2x pravdepodobnejšie, ako u ostatných ľudí. Odhaduje sa, že 15 až 20 % diabetikov trpí miernou alebo ťažkou depresiou.
  3. Kombinácia diabetes a depresia prispieva k slabšej kontrole hladiny glukózy v krvi, k vyššiemu riziku srdcových chorôb a retinopatie, a tým aj ku kratšiemu životu.

2. Prečo je depresia u diabetikov častejšia, než u iných ľudí?

To, že máte depresiu, ešte neznamená, že ste blázni, alebo že vaša myseľ je slabá. K depresii prispievajú napríklad aj gény, množstvo stresu, resp. to, ako premýšľate o sebe a o svoje budúcnosti.

Ale – s diabetom je depresia ešte pravdepodobnejšia. Dôvody sú dva.

  1. Psychologický vplyv. Liečba cukrovky vyžaduje veľké úsilie a zodpovednosť. Neustále sledovanie toho, čo zjete, každodenné meranie cukru v krvi, správne a včasné užívanie liekov, to všetko sú stresujúce činnosti. Z času na čas vás to môže psychicky prevalcovať.
  2. Biologický vplyv. Niektoré bežné lieky (ako beta-blokátory), či niektoré choroby (napríklad hypotyreóza), dokážu vyvolať depresiu, alebo ju zhoršiť. K depresívnym stavom môže prispieť aj chronická bolesť (kvôli neuropatii), vysoké hladiny glukózy v krvi, či problémy so spánkom.

Napriek všetkému – depresia nie je pri cukrovke nevyhnutná!

diabetes-a-depresia
Zdroj foto: AdobeStock.com

3. Nechajte si pomôcť. Stojí to za to!

Žiaľ, ešte stále veľa ľudí nevyhľadá pri depresii odbornú pomoc. Trpia úplne zbytočne alebo príliš dlho.

Výsledky liečby depresie sú pritom ohromujúce! Výskumy ukazujú, že nezískame „len“ lepší pocit, ale aj viac energie, lepšiu koncentráciu a väčšiu motiváciu pre boj s cukrovkou!

Depresia je vážna diagnóza. Je nepravdepodobné, že zmizne sama od seba – a nie preto, že by ste sa málo snažili.

Pokiaľ ste sa v minulosti liečili na depresiu a nefungovalo to, nevzdávajte sa. Dnes existujú nové terapie, ktoré prinášajú istejšie výsledky.

4. Keď nám depresia prerastie cez hlavu

Pamätajte, že depresia ovplyvňuje to, ako vidíte svet. Práve kvôli nej sa vám zdá, že všetko robíte zle. Aj preto máte pocit, že v boji s diabetom neustále zlyhávate.

Depresia prináša negatívne zmeny nálady, myslenia a správania sa. Takisto vám môže znížiť energiu, chuť do jedla, či schopnosť sústredenia. Najbežnejšie formy sú:

  • Porucha prispôsobenia sa – reakcia na stresovú udalosť – menej závažný stav.
  • Dystýmia – dlhodobá rozladenosť a podráždenosť – mierna až stredne závažná.
  • Bipolárna porucha – známa aj ako maniodepresia – výrazné výkyvy nálady, myslenia, telesnej a psychickej aktivity.
  • Veľká depresívna porucha – o nej budú nasledujúce riadky.

Veľká depresia

Pri veľkej, resp. hlavnej forme depresie, pozorujeme 5 alebo viac príznakov, a to najmenej 2 týždne.

  1. Smútok, podráždenosť, alebo pocit „prázdnoty“, ktorý trvá väčšinu dňa a takmer každý deň.
  2. Strata potešenia alebo záujmu o prácu, ktorú sme predtým mali radi.
  3. Beznádejnosť alebo pesimizmus.
  4. Málo energie, únava a „spomalenosť“.
  5. Problémy s koncentráciou, s rozhodovaním, zapamätaním si vecí.
  6. Pocity bezcennosti a neprimeranej viny, alebo bezmocnosti.
  7. Nespavosť, skoré ranné prebúdzanie sa, alebo naopak – zvýšená spavosť.
  8. Zmeny v apetíte: jete viac alebo menej, ako sme boli zvyknutí (čo vedie k zmenám v hmotnosti).
  9. Nervozita alebo nepokoj.
  10. Opakujúce sa myšlienky na smrť, alebo samovražedné myšlienky.

Nezabúdajme, že samoliečba alkoholom, drogami, jedlom alebo nakupovaním, nefunguje. Diabetes a depresia, to sú príliš silní protivníci.

diabetes a depresia
Zdroj foto: AdobeStock.com

5. Porozprávajte sa so svojím lekárom

Existujú rôzne druhy liečby depresie, ale čo bude to najlepšie pre vás? Antidepresíva? Nejaké poradenstvo? Skupinové sedenia? Alebo niečo úplne iné?

Rovnako sa však môže ukázať, že vaše ťažkosti nesúvisia s depresiou. Podobné stavy totiž dokážu vyvolať aj iné diagnózy, resp. bežne predpisované lieky.

Porozprávajte sa preto najprv so svojím lekárom. Podrobne mu vysvetlite, čo zažívate. Čím lepšie to lekár pochopí, tým ľahšie určí diagnózu a nasadí účinnú liečbu.

6. Antidepresíva pomôžu, ale nie sú dokonalé

Nikto nie je šťastný pri myšlienke, že bude užívať ďalšie lieky, najmä ak má pocit, že už ich beztak berie priveľa. Na druhej strane – antidepresíva pomohli už miliónom ľudí, aby sa znovu prebrali k životu.

Ak vám lekár predpíše antidepresívum, počas prvých týždňov sa môže meniť dávkovanie, kým sa začnete cítiť lepšie.

Niekedy vám lekár úplne zmení liek, a ten potom zaberie. Nie je to nič výnimočné, existujú rôzne antidepresíva.

Vedľajšie účinky antidepresív

Niektoré antidepresíva sa spájajú s prírastkom hmotnosti, zvýšeným krvným tlakom, či so zníženou sexuálnou energiou. Aj preto je dôležité, aby by ste s lekárom vybrali ten najlepší liek pre vás.

Ak zápasíte s drogami, alkoholom, alebo máte samovražedné myšlienky, pričom ste vyskúšali viacero antidepresív (bez efektu), oslovte dobrého psychiatra, ktorý má skúsenosti s diabetikmi.

Zdroj foto: AdobeStock.com

7. Ako pomáha kognitívno-behaviorálna terapia?

Existujú rôzne formy poradenstva, ale iba pri jednej bolo vedecky dokázané, že pomáha pri depresii. Metóda sa nazýva kognitívno-behaviorálna terapia (ďalej len KBT).

KBT vám odhalí základnú „pravdu“ o depresii – že keď ste depresívni, všímate si iba negatívne veci. Ide o automatické formy myslenia, ktoré si hneď nevšimnete.

Tu je niekoľko príkladov:

  • Premýšľanie typu „všetko alebo nič“. Veci sú buď perfektné, alebo úplne nepodarené. Často používate radikálne slová, ako „vždy“, „nikdy“, „úplne“ a „dokonale“. Napríklad si dáte kúsok koláča a pomyslíte si: „Dnes už na cukrovku kašlem, začnem od zajtra.“
  • „Mal/a by som“. Niekedy si sami vytvárame nedosiahnuteľné méty, ktoré znemožňujú flexibilitu. Napríklad: „Vždy musím mať hladinu cukru pod 150 mg/dl. Keď sa tak nestane, som zlý pacient.“
  • Katastrofické scénáre“. Očakávate iba to najhoršie. Napríklad: „Zajtra mám schôdzku s lekárom a som si istý/á, že moje čísla sa zhoršili. Určite oslepnem.“

Kognitívno-behaviorálna terapia vám ukazuje, aké chyby v myslení vznikajú pri depresiách. Takto sa naučíte efektívnejšie reagovať v náročnejších situáciách. Výsledkom je, že sa cítite stále lepšie a lepšie.

Aj keď je to niekedy ťažké, nezabudnite si všímať, čo robíte dobre. Pochváľte sa aj za malé triumfy. Nie je dôležité, či sa to týka liečby cukrovky, alebo iných vecí.

Zdroj foto: AdobeStock.com

8. Dobrý spánok a pravidelné cvičenie

Toto sú dve najlacnejšie antidepresíva na svete! Väčšina z nás nemá dostatok pokojného spánku ani pohybu, a depresívni ľudia sú na tom zvyčajne ešte horšie.

Hlboký spánok (7 až 9 hodín) je evolučný proces, ktorým si obnovujeme telo aj myseľ. Ak je spánok prerušovaný alebo nedostatočný, a to počas dlhšieho časového obdobia, vedie to k napätiu, slabšej koncentrácii, až k chronickej únave.

A ak ste unavení, zrejme nebudete ani cvičiť. Je to začarovaný kruh, v ktorom sa zlý spánok spojí s nečinnosťou, a odtiaľ je to len na krok k depresii.

Čo teda robiť?

Je preukázané, že pravidelný pohyb, napríklad svižná chôdza aspoň 30 minút denne (alebo iná fyzická činnosť), zmierňuje príznaky miernej depresie.

Navyše sa ochránite pred srdcovocievnymi chorobami, vysokým tlakom, cholesterolom, a samozrejme, znížite si aj hladinu cukru v krvi.

9. Vstaň a choď medzi ľudí!

S depresiou často prichádza aj odcudzenie od rodiny či priateľov, dokonca izolácia.

Niekedy sa vám nechce ani vstať z postele, tobôž ísť von. Prekonajte sa! Nezostávajte so svojimi myšlienkami sami!

  • Zúčastňujte sa na aktivitách mimo domova.
  • Stretávajte sa s inými ľuďmi – zájdite do kostola, na kurz, do klubu, hocikam.
  • Ak ste na dôchodku, alebo ste nezamestnaní, zvážte nejakú formu dobrovoľníctva (aspoň na niekoľko hodín týždenne).

Robte malé kroky, ktorými sa znovu zapojíte do života. Neodkladajte to na čas, keď sa budete cítiť lepšie. Začnite teraz!

Zdroj foto: AdobeStock.com

10. Prijmite svoju cukrovku – neudržujte s „ňou“ negatívny vzťah

Mnoho diabetov sa cíti frustrovane, vystrašene, nahnevane, jednoducho – sklesnuto. Myslia si, že stále zlyhávajú, že komplikácie nevyhnutne prídu, že nič, o čo sa snažia, nefunguje, že sú na všetko sami.

Mali by ste vedieť týchto 5 vecí:

  1. Cukrovka je súčasťou vášho života, ale nemusí váš život ovládať. Uzavrite s cukrovkou prímerie, bez obviňovania alebo hanby.
  2. V 21. storočí stále viac diabetikov žije dlho a zdravo. Žiadne väčšie komplikácie nemusia nastať. Pri dobrej starostlivosti sú vaše šance veľmi slušné.
  3. Nie ste zlým človekom preto, že sa u vás vyvinula cukrovka, alebo že ste opäť necvičili, alebo ste zjedli viac, ako ste mali.
  4. Pozerajte sa na svoj život realistickými očami – nikdy nebude úplne dokonalý, a ani nemusí byť. Nedovoľte, aby hladina cukru v krvi určovala vašu sebadôveru! Výsledky hladiny cukru nie sú „zlé“ ani „dobré“. Sú to iba informácie.
  5. Majte vždy konkrétny a uskutočniteľný plán. Vyberte si jednu aktivitu, ktorá má pozitívny vplyv na cukrovku. Buďte dôslední. Napríklad – „kedy a ako dlho budem dnes cvičiť“? Cez malé kroky a malé plány je váš úspech zaručený.
  6. Nesnažte sa všetko zvládnuť sami. Rozprávajte sa so svojím lekárom. Vyskúšajte všetko, čo pomohlo iným pacientom. Zistite si o diabete čo najviac.

Informácie v článku „Diabetes a depresia: 10 dobrých vecí, ktoré potrebujete vedieť alebo urobiť“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Pridaj komentár