Zdroj foto: www.stock.adobe.com
„Spolunažívanie“ s cukrovkou si vyžaduje emocionálnu silu. Prečo je to tak? Odpoveď je úplne jednoduchá – pretože to nie je ľahké ochorenie. Inak povedané, diabetes je viac ako len vec stravovania a užívania liekov.
Jedným z kľúčov, ako udržať stres, hladinu glukózy v krvi, krvný tlak a cholesterol pod kontrolou, je zostať silný po emocionálnej stránke. Nanešťastie, diabetici, ako aj ich lekári, tento aspekt života často zanedbávajú. Ako teda zvládnuť cukrovku, a zároveň venovať náležitú pozornosť svojim vlastným myšlienkam a pocitom? Prezradia vám to nasledujúce riadky.
Ako urobiť zo strachu pomocníka?
Berú vám obavy radosť zo života?
Prečo je pre cukrovkára dôležité vzdelávanie sa?
Čo znamená diabetická úzkosť a ako ju zvládnuť?
Viete o tom, že ignorovanie choroby nikam nevedie?
Urobte si zo strachu pomocníka
Veľa ľudí si myslí, že keď im diagnostikovali diabetes, nevyhnutne ich čakajú hrôzostrašné komplikácie – to však nie je pravda. Áno, cukrovka je závažné ochorenie a mnohí ľudia majú vážne dlhodobé komplikácie, ale väčšine z týchto problémov sa dá predísť. Keď budete venovať cukrovke dostatočnú starostlivosť a pozornosť, máte šancu na dlhý a zdravý život.
Cítiť sa tak trochu vystrašene nemusí byť nevyhnutne zlá vec. Keď sú však vaše obavy také veľké, že cítite bezmocnosť a beznádej, je čas konať.
Bojujte so strachom vedomosťami
V súčasnosti stále viac a viac ľudí žije s cukrovkou dlhodobo a zdravo. Jedným zo spôsobov, ako sa dozvedieť viac, je porozprávať sa so svojím lekárom alebo zapojiť sa do vzdelávacieho programu o cukrovke.
Poznajte svoje skutočné šance
Spýtajte sa svojho lekára, ako vidí vznik komplikácií vo vašom prípade, a aké kroky môžete urobiť, aby ste im predišli.
Informujte sa
Pýtajte sa svojho lekára na zmenu liekov alebo na nové technológie (napríklad kontinuálny glukózový monitor), začnite odoberať časopis venovaný diabetológii, sledujte webové stránky a blogy na túto tému a podobne.
Máte obavy z nízkej hladiny glukózy v krvi?
V tomto prípade sa môžete opýtať svojho lekára na prípadnú zmenu liekov, ktoré vám pomôžu. Strach z hypoglykémie je o strate dôvery vo vaše telo. Stáva sa, že niektorí pacienti zo strachu, aby neupadli do hypoglykémie, zvyšujú príjem sacharidov.
To môže viesť k chronicky vysokej hladine glukózy v krvi, problémom s jedlom a príliš obmedzujúcemu životnému štýlu. Správnou liečbou sa tieto problémy ľahšie vyriešia.
Nezabudnite: nie ste bezmocní! Všetka starostlivosť, ktorú si doprajete, dokáže výrazne zmeniť vaše zdravie. Koniec koncov, nie je to samotný diabetes, ktorý zvyčajne spôsobuje vážne problémy – je to zle zvládnutý diabetes. Pri dobrej starostlivosti môžete žiť dlhý a zdravý život.
Ako prekonať depresiu a úzkosť
Depresia je vážny a častý problém, ktorý môže narobiť v živote veľa škody, napríklad aj pri boji s cukrovkou. Stáva sa však aj to, že to, čo vyzerá ako depresia, depresiou nie je – je to „len“ reakcia na stres a ťažkosti spojené s diabetom.
Zvládanie cukrovky je práca na plný úväzok, ktorú ste nikdy nechceli, ale nedá sa z nej dať výpoveď. Niekedy táto „práca“ vyčerpáva, frustruje a zdá sa, že nestojí za všetku tú námahu. Mnohí ľudia popisujú svoje pocity týkajúce sa cukrovky ako hnev, strach, vinu alebo dokonca depresiu. Dobrou správou je, že existujú účinné stratégie, ktoré vám pomôžu tieto pocity spracovať. Len čo sa to podarí, vznikne priestor a energia na aktívnejšiu liečbu cukrovky.
Diabetická úzkosť alebo depresia?
Cítiť sa na dne kvôli ochoreniu nemusí byť nevyhnutne depresia. Depresia je o pocite beznádeje vo viacerých oblastiach života a pre ľudí trpiacich ňou býva často veľmi ťažké čo i len vstať ráno z postele. Diabetická úzkosť je aj o negatívnych pocitoch, ale týkajúcich sa konkrétne cukrovky, nie života všeobecne.
Podniknite kroky, aby ste sa vyhli depresii. Pravidelne cvičte, každý týždeň si naplánujte zábavnú aktivitu a trávte čas s ľuďmi, ktorých máte radi. Zahrňte do svojho každodenného života činnosti, ktoré sú prospešné a zmysluplné, ako napríklad absolvovanie zaujímavého kurzu alebo dobrovoľníctvo. Ak cítite väčšinu času smútok, nemáte energiu vstať a niekam ísť, stratili ste záujem alebo potešenie z vecí, ktoré ste si predtým užívali, neváhajte a poraďte so svojím lekárom.
Neignorujte diabetes
Mnoho ľudí verí, že ak budú cukrovku ignorovať, nemôže im uškodiť. Hovoria si: „Začnem to riešiť, keď mi začne spôsobovať problémy alebo budem mať viac času.“ A to je problém! Hoci hladina glukózy v krvi z roka na rok stúpa, nemusíte sa cítiť zle. Ignorovaný a neriešený diabetes môže poškodiť vaše telo, a vy to nemusíte vôbec cítiť. Šance na dlhý a zdravý život s diabetom sú dobré – ale iba vtedy, ak zapracujete na tom, aby ste mali ochorenie pod kontrolou teraz, nie neskôr.
Naučte sa dôležité fakty o cukrovke
Je potrebné vedieť, že:
- cukrovka je závažné ochorenie, ktoré vám môže ublížiť, ak nie je primerane kontrolované, hoci sa cítite dobre,
- ignorovanie cukrovky pravdepodobne spôsobí vážnejšie zdravotné problémy,
- venovať pozornosť diabetu vám pomôže žiť dlhší a zdravší život.
Informujte sa o svojom zdravotnom stave
Pravidelne navštevujte svojho lekára a podstupujte všetky odporúčané lekárske testy (ako je A1C, krvný tlak a cholesterol). Nechajte lekára, nech vám povie, aké sú výsledky týchto testov a čo znamenajú. Vďaka dobrej informovanosti budete zvládať diabetes s väčšou istotou.
Nebuďte na cukrovku sami
Podeľte sa o svoje myšlienky a pocity týkajúce sa cukrovky s priateľmi. Takáto dôvera prinesie podporu, ktorú potrebujete, aby vaše emócie, znalosti a postoje nadobudli zmysel.
Vymedzte cukrovke miesto
Starostlivosť o diabetes v 21. storočí znamená, že takmer každý môže žiť svoj život naplno a úspešne dohliadať na svoju cukrovku. Určite budú potrebné aj kompromisy, ale cukrovka by vás nemala ovládnuť.
Máte pocit, že môžete jesť iba šaláty?
Správne sa stravovať pri cukrovke neznamená, že sa musíte obmedziť na určité jedlo alebo jesť iba v určitých časoch. Nie sú zakázané žiadne potraviny. Vyhľadajte dietológa so skúsenosťami s cukrovkou a vytvorte si plán stravovania prispôsobený vašim potrebám.
Určujú hodiny váš život?
Kvôli liekom alebo častým problémom s nízkou hladinou glukózy v krvi práve hodiny určujú, kedy budete jesť, cvičiť alebo kontrolovať hladinu glukózy v krvi. Vo väčšine prípadov však nemusíte takto žiť. Porozprávajte sa so svojím lekárom o nových možnostiach (akou je napríklad inzulínová pumpa), ktoré vám pomôžu získať lepšiu kontrolu nad životom.
Zostavte si realistický plán
O cukrovku sa nemôžete postarať dokonale – a ani nemusíte. So svojím lekárom vypracujte celkový plán, pomocou ktorého zahrniete diabetes do svojho života namiesto toho, aby sa váš život musel prispôsobovať obmedzeniam vyplývajúcim z cukrovky.
Redakčná úprava: Bc. Sabína Zavarská
Tento článok vyšiel v Moja liečba 2/2020. Ak máte záujem o časopis, môžete si ho objednať na stránke www.medmedia.sk kliknutím na obrázok.