Črevná viróza: Čo je najlepší liek proti hnačke? Ako zastaviť hnačku?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Náhla, prudká hnačka, kŕče v bruchu, nevoľnosť, zvracanie, horúčka. To sú hlavné príznaky vírusových infekcií tráviaceho traktu.

Črevná chrípka, ako tieto stavy laicky nazývame, zvyčajne netrvá dlhšie ako týždeň. Dovtedy sa však bojíme niekam vyjsť, aby nás to „nechytilo“.

Črevná viróza či črevný zápal, to nie je len obyčajné zvracanie, či hnačka. U detí, tehotných žien a oslabených ľudí, reálne hrozí silná dehydratácia, pretože voda ide von „oboma koncami“.

Ak človek nedokáže prijať (a hlavne udržať!) dostatok tekutín, dostáva infúzie a rehydratačnú liečbu. Veľakrát je nutná hospitalizácia.

Aké vírusy vyvolávajú črevné infekcie?

Ako sa prejavuje rotavírus, norovírus, astrovírus?

Čo jesť pri hnačke?

Čo je najlepší liek proti hnačke?

Ako sa chrániť pred črevnou virózou?

Črevná viróza: Najčastejší pôvodcovia

Najbežnejšími pôvodcami črevných viróz sú baktérie E. colirotavírusy. Naše črevá vedia potrápiť aj norovírusyastrovírusy alebo adenovírusy.

Rovnako ako bakteriálne infekcie tráviaceho traktu, aj vírusové infekcie sú vo väčšine prípadov mierne a ustúpia samé. Iné vyžadujú lekársku pomoc, i hospitalizáciu.

Ku komplikáciám dochádza, keď nedokážeme nahradiť stratené tekutiny. Vtedy nastupuje rehydratačná terapia, t. j. nahrádzanie tekutín, ktoré sme stratili pri záchvatoch hnačky a zvracania.

1. Rotavírusová infekcia

Väčšinu detských hnačkovitých ochorení má na svedomí rotavírus. Šíri sa fekálno-orálnou cestou – cez kontaminované potraviny alebo vodu, prípadne kontaktom s chorým. Na povrchoch prežíva vírus niekoľko dní.

Ťažkosti nastupujú po uplynutí inkubačnej doby, čo sú 2 dni. Pri tejto infekcii nie je zriedkavý ani vážnejší priebeh, ale dieťa by sa malo vyliečiť do 3 – 8 dní.

Bolesť brucha u detí nemusí hneď znamenať infekciu, ale pozorne sledujeme vývoj choroby. Podľa odborníkov, až 95 % detí do 5 rokov90 % detí do 3 rokov, „chytí“ rotavírus aspoň 1x.

Okrem detí sú citlivou skupinou starší ľudia. Tí majú oslabenú imunitu, neraz aj horšiu hygienu. Vírusové infekcie sa v domovoch seniorov a podobných zariadeniach šíria veľmi rýchlo. Videli sme to aj na príklade COVID-u 19.

Pozitívne je, že vďaka pamäti imunitného systému, nemajú dospelí, ktorí infekciu už prekonali, pri kontakte s rotavírusom príznaky. To však neznamená, že infekciu neprenášajú!

V rozvojových krajinách sú vírusové ochorenie čriev hlavnou príčinou úmrtí detí do 5 rokov. Väčšinou ide o oblasti bez čistej pitnej vody.

Príznaky rotavírusovej (črevnej) infekcie:

  • horúčka,
  • zvracanie,
  • vodnaté, páchnuce hnačky.
črevná viróza zvracanie u deti
Zdroj foto: AdobeStock.com

Ako lekári zisťujú rotavírusy?

Najbežnejším diagnostickým nástrojom je enzýmový imunotest. Ide o analýzu zo vzoriek stolice. Používajú sa tiež latexové aglutinačné testy, RT-PCR a elektrónový mikroskop.

Liečba rotavírusovej (črevnej) virózy

Ako sme už povedali, najdôležitejšia je rehydratačná liečba, teda dopĺňanie tekutín. Ak to nie je možné, nastupuje infúzna liečba. V lekárňach kúpite rôzne rehydratačné roztoky, ktoré vám doplnia stratené elektrolyty.

Existuje očkovanie proti rotavírusom?

Áno, existuje. Ak chcete dať svoje dieťa preventívne zaočkovať, poraďte sa s pediatrom. Toto očkovanie je nepovinné, dostávajú ho už 6 týždňové deti.

Od typu vakcíny závisí, či bude stačiť 1 zaočkovanie. Pri niektorých typoch treba dieťa preočkovať raz, alebo dvakrát.

Stojí to za úvahu, keďže deti do 1 roka sú najrizikovejšou skupinou. Prvá rotavírusová infekcia býva najnebezpečnejšia a najťažšia!

2. Norovírusová infekcia

Zápalové ochorenia žalúdka a čriev, zapríčiňujú norovírusy. Aj tento typ infekcie útočí najčastejšie na dojčatá, malé deti a starších ľudí.

Norovírusy sú vysoko nákazlivé, pretože sa ľahko prenášajú. Môže ísť o priamy kontakt, dotyk s kontaminovanými povrchmi, alebo prenos cez potraviny.

Najlepšou prevenciou pred norovírusmi je dôsledná osobná hygiena a starostlivá príprava jedál.

Podobne ako rotavírusy, ani norovírusy nezničíme bežnými dezinfekčnými prostriedkami. Poradia si s nimi len silné koncentrácie a špeciálne prípravky.

O norovírusoch je známe, že sa šíria hlavne v stiesnených priestoroch, napríklad na výletných lodiach.

Príznaky norovírusovej (črevnej) infekcie:

  • vodnaté hnačky,
  • mierne kŕče,
  • horúčka,
  • zvracanie (zriedkavejšie).

Ťažkosti sú – na rozdiel od rotavírusovej infekcie – zvyčajne mierne. Ochorenie sa rozvinie do 1248 hodín po infikovaní. Odznie do niekoľkých dní – bez liečby.

Ako lekári zisťujú norovírusy?

Nákazu potvrdí RT-PCR, resp. enzýmový imunotest, ten je však na norovírusy menej citlivý.

Liečba norovírusovej črevnej virózy

Neexistujú žiadne lieky, ktorými by sme brušnú virózu, vyvolaná norovírusom, vyliečili rýchlejšie, ani očkovaním.

Ochorenie zvyčajne prejde samo. Vhodným doplnkom sú rehydratačné roztoky, ale tiež roztoky, ktoré nahrádzajú stratené elektrolyty.

3. Astrovírusová infekcia

Astrovírusy sú jednovláknové RNA vírusy, ktoré vyvolávajú zápaly žalúdka a čriev, predovšetkým u dojčiatmalých detí. Prenášajú sa fekálno-orálnou cestou, teda cez kontaminované potraviny alebo vodu.

Príznaky astrovírusovej (črevnej) infekcie:

  • hnačky,
  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • horúčka,
  • bolesti brucha a hlavy,
  • slabosť.

U detí je zvracanie spravidla intenzívnejšie.

Ako lekári zisťujú astrovírusy?

Lekár potrebuje vzorku stolice, ktorú vyhodnotí enzýmovým imunotestom. Astrovírus je viditeľný aj pod elektrónovým mikroskopom.

Liečba astrovírusovej (črevnej virózy)

Liečba sa nelíši od predošlých dvoch vírusov. Zahŕňa podpornú rehydratáciu a dopĺňanie elektrolytov (podľa potreby). Vakcína proti astrovírusom neexistuje.

črevná-viróza-z-fastfoodu
Črevná viróza z fastfoodu? Áno, ak nie sú dodržané hygienické štandardy (zdroj foto: AdobeStock.com)

4. Adenovírusová infekcia

Adenovírus primárne útočí na dýchacie cesty, preto sa infekcia označuje ako respiračné ochorenie. Adenovírus vyvoláva sťažené dýchanie, najvážnejšou komplikáciou je pneumónia (zápal pľúc).

Nedajú sa vylúčiť ani problémy s pečeňou alebo slezinou. Infekcia zvyčajne postihuje deti od 6 mesiacov do 7 rokov, ohrození sú opäť aj seniori.

Adenovírus sa prenáša vzduchom, kontaminovanou vodou, potravinami či dotykom. Inkubačná doba je 514 dní.

Príznaky adenovírusovej infekcie:

Ochorenie má zvyčajne rýchly nástup. Najskôr sa objaví sťažené dýchanie, neskôr bolesti v krku a zápal očných spojiviek. Niekedy pribudnú bolesti brucha, kašeľ, zväčšia sa lymfatické uzliny.

Ak infekcia zasiahne tenké črevo, a vznikne v ňom zápal, bolesti brucha sú väčšinou spojené s hnačkou. Vtedy zvykne stúpnuť teplota.

Ako lekári zisťujú adenosvírusy?

Okrem bežného vyšetrenia dýchacích ciest, vám odoberú krv a biologické vzorky.

Liečba adenovírusovej infekcie

Pravdepodobne vám odporučia prípravky na prečistenie dýchacích ciestuvoľnenie dýchania, čo by malo minimalizovať príznaky.

Samozrejme, keďže ide o virózu, ani tu nezaberajú antibiotiká. Pri väčších komplikáciách, ako je napríklad zápal, sú však potrebné.

Pri adenovírusových infekciách je dehydratácia zriedkavá. Hnačku má len menšina chorých, a nie je taká intenzívna, ako pri iných vírusoch.

Ako zastaviť hnačku (vo všeobecnosti)?

Všetky hnačkové ochorenia, bez ohľadu na pôvod, musíme čo najskôr zastaviť, inak hrozí dehydratácia? A kedy hovoríme o hnačke?

Hnačka nie je riedka stolica 1 alebo 2x za deň. O hnačke môžeme hovoriť až vtedy, ak máme 5 viac redších stolíc denne.

čo jesť pri hnačke zemiaková kaša
Črevná viróza výrazne narušuje stravovanie. Zemiaková kaša je dobrá diéta (zdroj foto: AdobeStock.com)

Čo jesť pri hnačke?

V lekárni vám aj bez receptu vydajú rôzne lieky a prípravky proti hnačke, ale prvoradá je úprava stravovania. A najlepší prírodný liek proti hnačke? Ryžový odvar a čierny čaj.

Keď už zaženieme najhoršiu hnačku, pokračujeme mrkvovo-ryžovou diétou. Upokojíme tým tráviaci systém, rýchlejšie sa zotaví.

Postupne pridávame ľahko stráviteľné veci – kaše, varené kuracie mäso, kompótové ovocie. Šetriaci režim dodržiavame ešte 2 týždne po uzdravení, predovšetkým u detí.

Ak má dieťa rotavírus, aspoň prvých 24 hodín mu nepodávame mlieko. Keď sa zníži počet stolíc za deň, ponúkame:

  • roztlačené banány,
  • zemiakovú alebo ryžovú kašu,
  • zeleninovú polievku bez tuku,
  • rozmixovanú ryžu s hydinovým mäsom,
  • staršie pečivo.

Najlepší liek proti plynatosti

Infekcie tráviacich orgánov často sprevádza plynatosť. Z voľne dostupných liekov proti plynatosti, sú najznámejšie dva: EspumisanPancreolan. Užívajte tiež probiotiká.

Na trhu sú dostupné aj žuvacie tablety, kvapkyčaje a bylinky (fenikel, rozmarín, rasca). Nezabúdajte, že každé sústo treba dôsledne požuť, urobte si na jedlo čas.

Ak obed, či večeru len tak zhltnete, tráviaci systém sa vám „poďakuje“. A to vôbec nemusíte mať virózu. Takisto odmedzte jedlá, ktoré nadúvajú:

  • kapustová zelenina,
  • strukoviny,
  • čerstvá zelenina (všeobecne),
  • tučné jedlá,
  • cukor.

Informácie v článku „Črevná viróza: Čo je najlepší liek proti hnačke? Ako zastaviť hnačku?“ nenahrádzajú vyšetrenie u lekára.

Zdroje:

  1. https://courses.lumenlearning.com/microbiology/chapter/viral-infections-of-the-gastrointestinal-tract/
  2. https://www.biomerieux-diagnostics.com/gastrointestinal-infections
  3. https://www.sfcdcp.org/infectious-diseases-a-to-z/viral-gastroenteritis/
  4. https://www.webmd.com/digestive-disorders/gastroenteritis#1
  5. https://www.uptodate.com/contents/coronavirus-disease-2019-covid-19-issues-related-to-gastrointestinal-disease-in-adults

Pridaj komentár