Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Pod pojmom bronchitída sa skrýva zápal sliznice priedušiek, čo sú dýchacie trubice, ktorými vzduch prúdi do a z pľúc.
K typickým príznakom bronchitídy patrí pretrvávajúci kašeľ, s ktorým ruka v ruke „chodí“ hustý sfarbený hlien. Často sa objavuje aj dýchavica, bolesť na hrudi, či sipot.
Chronická bronchitída (nesprávne vyhľadávaná ako chronicka bronchitida, či chronická bronchitida, v angličtine chronic bronchitis) neraz prerastie do ešte vážnejšieho stavu chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Poznáme ju pod skratkou CHOCHP.
Ako sa prejavuje akútny a ako chronický zápal priedušiek?
Aké má chronická bronchitída príznaky?
Čo je to chronická obštrukčná choroba pľúc?
Viete, čo je to emfyzém a prečo je nebezpečný?
Ako sa prenáša akútna bronchitída?
Aké má infekčná bronchitída príznaky?
Čo zahŕňa liečba bronchitídy?
Akútny a chronický zápal priedušiek
Zápal priedušiek môže byť akútny alebo chronický. Akútna bronchitída sa zvyčajne vyvíja ako komplikácia iných infekcií – nádchy, prechladnutia alebo respiračnej infekcie. Akútna bronchitída môže byť infekčného, neinfekčného a neznámeho pôvodu. Zmiešané formy ochorenia sú tiež bežné.
Akútna bronchitída je náchylnejšia na starších ľudí a deti. Do úvahy treba brať aj jesennú a jarnú sezónnosť. Vtedy sa stav zlepšuje v priebehu niekoľkých dní, pričom nezanecháva trvalé následky.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Naopak, chronická bronchitída je oveľa závažnejšia a vyvíja sa postupne. Typické sú epizódy zápalu priedušiek, ktoré trvajú niekoľko mesiacov alebo rokov. Konštantný zápal vo výstelke priedušiek vyvoláva nadmernú tvorbu hlienu, ktorý sa hromadí v dýchacích cestách, čo obmedzuje prúdeniu vzduchu smerom dnu a von z pľúc.
Blokovanie prúdenia vzduchu sa časom zhoršuje, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním a zvýšenej tvorbe hlienu v pľúcach. U pacientov, ktorých trápi chronická bronchitída, sa nakoniec rozvinie typ pľúcneho ochorenia, nazývaný emfyzém. Spolu sa tieto dva stavy označujú ako chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP).
Čo je CHOCHP?
CHOCHP je veľmi vážne ochorenie, na ktoré zomiera každý desiaty Slovák. Žiaľ, veľa ľudí nevie o tom, že má CHOCHP. Väčšina príznakov sa totiž vyvíja dlho, takže ľudia sa často mylne domnievajú, že ich stav nie je život ohrozujúci, a preto ignorujú symptómy, až kým choroba nedosiahne pokročilejší stupeň.
Hoci CHOCHP nemožno vyliečiť, po určení diagnózy sa dajú zmierňovať príznaky.
Je bronchitída nákazlivá?
Ako sme už spomenuli, existujú dva typy bronchitídy – chronická a akútna. Chronická bronchitída je dlhodobý zápal dýchacích ciest. Často ho spôsobuje fajčenie cigariet, no príčinou môže byť aj dlhodobé vystavovanie sa iným škodlivým dráždidlám.
Chronická bronchitída nie je nákazlivá, čiže ju nemôžete dostať od inej osoby, ani ňou nakaziť niekoho iného. Ľudia s chronickou bronchitítou síce často trpia kašľom, ale keďže chorobu nespôsobuje infekcia, napriek kontaktu sa na vás neprenesie.
Naopak, akútna bronchitída, čiže krátkodobý zápal, vzniká kvôli infekcii. Choroba obvykle trvá 7 až 10 dní, ale kašeľ môže pretrvávať aj niekoľko týždňov. Akútna bronchitída sa často začína ako infekcia horných dýchacích ciest a väčšinou ju zapríčinia vírusy podobné tým, ktoré spúšťajú nádchu alebo chrípku.
Zápal priedušiek môže vyvolať aj bakteriálna infekcia. Avšak tento typ prenosu predstavuje menej ako 10 % všetkých prípadov.
Ako sa prenáša infekčný akútny zápal priedušiek:
- Mikroskopickými kvapôčkami, produkovanými pri kašľaní, kýchaní, alebo aj pri obyčajnom rozprávaní.
- Podávaním rúk, či iným fyzickým kontaktom s infikovanou osobou.
Môžem sa nakaziť aj cez predmety?
Vírusy a baktérie prežijú mimo tela aj niekoľko minút, hodín, dokonca dní (v závislosti od typu nákazy). Infekčnú akútnu bronchitídu môžete teda dostať aj tak, že sa dotknete predmetu, napríklad kľučky na dverách či držiaka v autobuse, a potom sa dotknete svojich očí, nosa alebo úst.
Mnoho prípadov akútnej bronchitídy sa začína ako chrípka, takže jej môžete predísť tým, že sa dáte zaočkovať proti chrípke. Na akútnu bronchitídu, ktorú spôsobujú bakteriálne infekcie, sú zvlášť náchylní ľudia s narušeným imunitným systémom, s chronickými infekciami, starší ľudia a malé deti.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Tu sú niektoré bežné typy baktérií, ktoré spôsobujú zápal priedušiek:
- bordetella pertussis,
- niektoré druhy streptokokov,
- mycoplasma pneumoniae,
- chlamydia pneumoniae.
Inkubačná doba
Inkubačná doba akútnej infekčnej bronchitídy je 4 až 6 dní. Príznaky zvyčajne začnú odoznievať po 1 až 2 týždňov od nástupu choroby, s výnimkou kašľa, ktorý môže pretrvávať aj 2 – 3 týždne.
Infekčný zápal priedušiek: príznaky
- únava,
- bolesť hlavy,
- plný nos,
- zapálené hrdlo,
- kašeľ,
- sipot či pískanie pri dýchaní
- problémy s dýchaním, bolesť na hrudníku,
- hlien – od číreho, až po žltozelený,
- zvýšená teplota,
- zimnica.
View this post on Instagram
Kedy vyhľadať lekára?
Akútny zápal priedušiek zvyčajne trvá aj niekoľko týždňov. Nečakajte tak dlho a navštívte svojho lekára, ak máte niektorý z nasledujúcich príznakov:
- horúčka nad 38 °C,
- kašeľ trvajúci dlhšie ako 3 týždne,
- pretrvávajúca dýchavica,
- bezfarebný alebo krvavý hlien z úst alebo nosa.
Ako prebieha vyšetrenie?
Lekár začína jednoduchým rozhovorom, aby zistil, aké máte symptómy. Môže sa vás spýtať, či fajčíte, alebo či ste mali chrípku. Potom skontroluje stetoskopom vaše dýchanie. Ak ide o pretrvávajúci kašeľ, môže vás poslať na röntgen.
Pozor! Infekčná bronchitída môže viesť až k zápalu pľúc! Preto navštívte svojho lekára, ak máte vyššie spomenuté príznaky, alebo ak trvajú neúmerne dlho. Opakované epizódy akútnej bronchitídy môžu takisto znamenať, že sa u vás vyvíja chronická bronchitída.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Bronchitída: liečba
Ak zápal priedušiek spôsobil vírus, doprajte si veľa oddychu a tekutín. Vhodné sú voľnopredajné lieky na zníženie horúčky. V prípade, že ide o vírusové ochorenie, antibiotiká nezaberú. Lekára predpisuje antibiotiká iba pri bakteriálnej bronchitíde.
Bronchitída: prevencia
Akútnu bronchitídu môžete dostať kedykoľvek, no bežnejšia je počas chladnejších mesiacov. Ak chcete riziko nákazy znížiť, osvojte si tieto návyky.
- Vyhnite sa blízkemu kontaktu s kýmkoľvek, kto je chorý.
- Nezdieľajte okuliare alebo príbor s niekým, kto má zápal priedušiek, nádchu alebo chrípku.
- Nedotýkajte sa použitých vreckoviek, pretože vírusy, ktoré spôsobujú bronchitídu, sa môžu šíriť cez hlien.
- Každoročne sa dajte zaočkovať proti chrípke.
- Často si umývajte ruky v teplej, mydlovej vode.
- Nedotýkajte sa očí, nosa alebo úst špinavými rukami.
Ak máte záujem o pacientsku brožúru Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP), kde sa dozviete viac podrobností o prevencii, vyšetreniach a liečbe, môžete si ju zadarmo stiahnuť TU.