Chronická obštrukčná choroba pľúc: Máte príznaky? Čo vás čaká ďalej?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) je vážne, postupujúce ochorenie. Ak ste o ňom ešte nepočuli, pravdepodobne ste nikdy neriešili ťažkosti s dýchaním či dlhodobý kašeľ. Práve to sú príznaky CHOCHP, ktorou trpí 4 až 10 % celosvetovej populácie.

Spočiatku vás tento stav nebude výrazne obmedzovať. Choroba nezačína náhle. Ťažkosti môžete mať už mesiace či roky pred určením diagnózy. Prvé príznaky chronickej obštrukčnej choroby pľúc často podceňujeme.

Čo je chronická obštrukčná choroba pľúc a prečo postihuje najmä pľúca fajčiara?
Poznáte prvé a ďalšie príznaky CHOCHP?
Kedy navštíviť lekára?
Aký zmysel majú kontroly u lekára a liečba CHOCHP?
Pomôže vám cvičenie alebo sa mu treba vyhýbať?
Ako zvládnuť liečbu, keď sa obávate zlyhania?

Ako rozoznáte prvé príznaky CHOCHP?

Život vám spočiatku môže otravovať len takzvaný fajčiarsky kašeľ, ktorý trvá najprv týždne, potom mesiace a postupne sa zhoršuje. Suchý a vlhký kašeľ sa objavuje najmä ráno, neskôr vás už potrápi hocikedy počas dňa. Typický je vlhký kašeľ a tvorba hlienu.

Neskôr sa zvyčajne pridávajú problémy s dýchaním – dýchavica (pocit dusenia sa, nedostatku vzduchu), bolesti na hrudníku, celková únava z nedostatočného okysličenia organizmu alebo poruchy jednotlivých orgánov, ktoré trpia nedostatkom kyslíka. Ak máte CHOCHP, častejšie vás ohrozuje zápal pľúc, pretože dýchacie cesty a pľúca sú poškodené chronickým zápalom a menej dokážu odolávať infekcii.

Chronická obštrukčná choroba pľúc býva vyústením dvoch súbežných chorobných procesov, ktoré sa navzájom kombinujú: bronchitída (chronický zápal priedušiek) a emfyzém (rozdutie pľúc).

Obštrukcia, zápal, hlien i fibróza

Kľúčovým znakom CHOCHP je obmedzený prietok vzduchu v dýchacích cestách, čiže obštrukcia dýchacích ciest. Tú zapríčiňuje chronický zápal, chronické zahlienenie priedušiek a malých priedušničiek, hrubnutie, zúženie priesvitu a neskôr fibróza steny dýchacích ciest (funkčné tkanivo pre chronický zápal nahrádza menejcenné väzivo) a, samozrejme, rozdutie pľúc (emfyzém pľúc; deštrukcia a zánik pľúcnych mechúrikov a malých dýchacích ciest s tvorbou nefunkčných priestorov vyplnených vzduchom). Regenerácia pľúc už nie je možná – zmenené dýchacie cesty a pľúcne tkanivo sa nedokážu zmeniť späť. Následná strata pružnosti dýchacích ciest negatívne ovplyvňuje dýchanie aj obranyschopnosť pľúc.

Hrozí vám chronická obštrukčná choroba pľúc? Neignorujte dlhodobý kašeľ

Je dôležité, aby ste prvé príznaky rozpoznali včas. Ani občasné pokašliavanie nie je normálne, ak trvá dlho. Vykašliavanie hlienov je obranný mechanizmus vašich dýchacích ciest. Nečakajte, že príznaky prejdú samy od seba, pokiaľ trvajú už niekoľko týždňov a nezlepšujú sa.

Obzvlášť opatrní buďte, ak:

  • sa CHOCHP objavila u vašich pokrvných príbuzných,
  • vás ohrozuje fajčenie (nielen vaše, ale aj trávenie času v zafajčenom prostredí), nevynímajúc ani alternatívne formy fajčenia (používanie zahrievaných foriem tabaku alebo elektronických cigariet),
  • máte prašnosť na pracovisku,
  • žijete v inak znečistenom prostredí alebo kúrite biomasou.

Prevencia ochorenia spočíva vo vyhýbaní sa týmto škodlivinám a taktiež v zdravom životnom štýle.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Prečo sa oplatí ísť k lekárovi včas

Hoci chronická obštrukčná choroba pľúc je chronické ochorenie, ako už vyplýva z názvu, neznamená to, že naň nepoznáme liečbu. Aj keď ochorenie nedokážeme vyliečiť, máme mnoho možností na zlepšenie zdravotného stavu, predchádzanie komplikáciám. Naopak – čím skôr prídete a začnete svoj problém riešiť, tým väčšiu šancu na spomalenie či zastavenie ochorenia máte. Lekári vám ponúknu nové, moderné, ako aj staršie osvedčené lieky, ktoré tlmia zápal v dýchacích cestách a bránia ich ďalšiemu poškodeniu.

Pri liečbe nie ste bezmocní. Zdravie máte do veľkej miery vo vlastných rukách. Pri CHOCHP to platí dvojnásobne. Zaujímajte sa o zmenu životosprávy a doplnkové možnosti liečby, napríklad fyzioterapiu, aby ste čo najdlhšie mohli viesť plnohodnotný život s čo najmenšími obmedzeniami.

Nepôjdete k lekárovi zbytočne? A čo ak prídete príliš neskoro?

Nepodceňujte príznaky a neobávajte sa návštevy odborníka. A nebojte sa tiež, že prídete príliš neskoro, lebo aj pri pokročilejšom ochorení vás lekár bude liečiť tak, aby ste žili čo najkvalitnejší život v domácom prostredí. Ak máte CHOCHP, budete chodiť na pravidelné kontroly k špecialistovi, ktorý bude riešiť zmeny vášho zdravotného stavu.

Pri podozrení na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc neľutujte ani sekundu presedenú v čakárni.

Možno ešte váhate, či sa vám čas venovaný návštevám lekára niekedy vráti a či to vlastne stojí za to. Ak sa vidíte v preplnenej depresívnej čakárni, hoci ešte vládzete normálne „fungovať“, možno vnímate len časť pravdy. Pravdou však tiež je, že každý deň bez liečby u vás prebieha chronický zápal, ktorý si postupne vyberá svoju daň. Vaše pľúca pri CHOCHP trpia. Isto sa nechcete k lekárovi dostať až v štádiu nezvratných zmien, ktoré vám môžu brániť poriadne sa nadýchnuť. Vtedy sa vám hodina čakania na lekárske vyšetrenie môže zdať oveľa dlhšia ako v začiatkoch ochorenia.

Čo je to exacerbácia

Aj pri liečbe, keď sa vaše ťažkosti zlepšia, vám hrozí exacerbácia. Znamená to vzplanutie ochorenia, zosilnenie zápalu a často aj pridanú mikrobiálnu infekciu spôsobujúcu zápal pľúc. Tento stav si vyžaduje úpravu liečby a často aj pobyt v nemocnici. Preto je najlepšie, ak ste sledovaní u špecialistu, ktorý pozná váš zdravotný stav. Exacerbácie sú vážnymi udalosťami v živote pacienta s CHOCHP, lebo predstavujú v najhoršom prípade aj riziko smrti a významne zasahujú do ďalšieho priebehu choroby.

Odmenou za správnu včasnú liečbu CHOCHP je lepšia prognóza – vyššia kvalita života ako bez liečby, menšia náchylnosť na infekcie, lepšia kvalita dýchania, lepšie okysličenie vášho tela. Vývoj CHOCHP je individuálny, ale liečba pomáha chorobu zvládnuť. Neobávajte sa jej, je to len o zvyku. Denne sa na CHOCHP lieči množstvo pacientov po celom svete a liečbu dokážu zvládnuť.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Máte príznaky chronickej obštrukčnej choroby pľúc? Kde začať?

Ak ste nabrali odvahu a energiu riešiť svoj chronický kašeľ alebo ťažkosti s dýchaním, urobili ste krok správnym smerom. Ako postupovať?

  1. Navštívte svojho všeobecného lekára. Povedzte mu o svojich ťažkostiach a obavách. Zhodnotí váš stav, určí, či je u vás pravdepodobná CHOCHP, prípadne vás pošle aj na iné vyšetrenia na vylúčenie iných diagnóz.
  2. Pri podozrení na CHOCHP vám všeobecný lekár odporučí vyšetrenie u pľúcneho lekára (pneumológ). Nebojte sa, vyšetrenie u pľúcneho lekára nebýva bolestivé ani náročné, pri CHOCHP je nevyhnutné. Určite bude potrebná spirometria (vyšetrenie, pri ktorom lekár zhodnotí kapacitu a funkciu pľúc) alebo iné vyšetrenia pľúcnych funkcií, respektíve vyšetrenia založené na lekárskom ožiarení na základe zváženia pľúcneho lekára. Vyšetrenie u pľúcneho lekára odhalí aj iné choroby dýchacích ciest a respiračného systému – astma, poruchy dýchacieho svalstva a podobne.
  3. Porozprávajte sa s lekárom o liečbe. Pýtajte sa, aké lieky budete užívať a čo to pre vás znamená. Informujte sa o všetkom, čo môže vplývať na váš zdravotný stav.
  4. Nebojte sa inhalátorov. Spreje na dýchanie vám uľavia, ale musíte sa naučiť používať ich správne. Ideálne je vyskúšať si inhalátor priamo u lekára, ktorý vám správnu techniku používania vysvetlí. Nie je to nič náročné, chce to len malý tréning. Túto časť liečby nepodceňujte, správna technika inhalácie významne vplýva na výsledok liečby. Pľúcny lekár alebo sestra vám odporučia aj edukačné materiály alebo webové stránky, kde si môžete podrobne pozrieť všetky aspekty inhalačnej liečby.
  5. Nezabudnite sa lekára spýtať, ako postupovať, ak sa váš zdravotný stav náhle zhorší, či a za akých okolností môžete zmeniť dávkovanie liekov, kedy volať sanitku a ktoré stavy vyžadujú pobyt v nemocnici.
  6. Opýtajte sa lekára na všetky ostatné dostupné spôsoby liečby – najmä rehabilitáciu, dychové cvičenia a fyzioterapiu.
  7. Na okysličenie vašej krvi, pokiaľ už nedosahuje želané hodnoty, slúži domáca kyslíková terapia (DDOT, domáca oxygenoterapia, ľudovo „kyslík na doma“). Nemusíte byť hospitalizovaní. Váš pľúcny lekár podľa presných kritérií rozhodne, kedy a či je pre vás vhodná. Prístroj na kyslíkovú liečbu je možné si požičať alebo zakúpiť. Ak spĺňate kritériá (a prestali ste s aktívnym fajčením!), tieto poplatky uhradí vaša zdravotná poisťovňa. Samotný prístroj nie je veľký ani náročný na používanie či inštaláciu. V pokročilých štádiách choroby môže byť potrebný aj tzv. ventilátor, prístroj na neinvazívnu ventiláciu, pomocou masky používaný v domácom prostredí.
  8. Informujte sa, čo máte vo svojej životospráve zmeniť, aby ste čo najviac pomohli zlepšovať svoje zdravie.
  9. Pomôcť vám môžu aj kúpele. Informujte sa o tejto možnosti u svojho lekára.
  10. Veľmi dôležité je prestať fajčiť. Aby sa vám to podarilo, musíte mať stanovené priority – vedieť, akú cenu v skutočnosti má pre vás váš zlozvyk a akú cenu má vaše zdravie, fyzická výkonnosť a hlboký nádych a výdych. Diagnóza CHOCHP je rázne stop fajčeniu. Ak ju ignorujete, vážne si ubližujete.
  11. Pouvažujte, či je vo vašich možnostiach vymeniť prašné prostredie za zdravšie.

Ako sa chronická obštrukčná choroba pľúc lieči?

Na svoju diagnózu nebudete sami. Lekár vám na začiatku stanoví liečebný plán podľa toho, v akom štádiu vaša choroba je. Budete chodiť na pravidelné kontroly. Lekár pri nich zistí, aký má ochorenie vplyv na váš život (pomocou dotazníkov), aké má hodnoty vaša spirometria, skontroluje odbery krvi, podľa potreby urobí RTG snímky hrudníka alebo počítačovú tomografiu pľúc. Samozrejme, aj vás fyzicky vyšetrí („popočúva dýchanie“). Podľa celkového stavu a týchto nálezov hodnotí výsledky liečby.

Na čo treba lekára upozorniť?

Vždy lekára upozornite na akúkoľvek zmenu svojho zdravotného stavu: ak sa pridružili iné ochorenia alebo ste začali užívať ďalšie lieky, mali ste od poslednej kontroly zápaly dýchacích ciest, prípadne ste absolvovali pobyt v nemocnici z hocijakého dôvodu.

Kedy je váš stav dobre kompenzovaný?

Váš zdravotný stav je dobre kompenzovaný, ak sa ochorenie nezhoršuje. To znamená, že neklesá saturácia (hladina kyslíka v krvi), pľúcne funkcie sú stabilizované, nezažívate časté exacerbácie ochorenia, neklesá vaša fyzická výkonnosť pre neprimeranú únavu a podobne.

Sami sa poznáte najlepšie. Ak sa vám začne horšie dýchať, začnete viac kašľať ako inokedy, zmení sa priebeh vašich ťažkostí, konzultujte svoj zdravotný stav s lekárom. Môže ísť o exacerbáciu. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Aké príznaky má exacerbácia CHOCHP?

Exacerbácia je náhle zhoršenie zdravotného stavu, vzplanutie zápalu v dýchacích cestách. Jednak sa vtedy zhoršia bežné príznaky, ktoré mávate, no môžu sa pridať ďalšie príznaky zápalu pľúc – napríklad teplota, v ťažkých prípadoch dychová tieseň, zmodranie pier či jazyka (cyanóza), zrýchlené dýchanie, zrýchlený tep, opuchy končatín až porucha vedomia. Už prvé príznaky exacerbácie sú dôvodom na vyhľadanie lekárskej pomoci.

Exacerbácia môže vyústiť do veľmi ťažkého stavu. Preto sa nebráňte hospitalizácii, ak vám ju lekár navrhne.

Cvičenie pri chronických pľúcnych ochoreniach

Možno máte sklon spoliehať sa len na lieky a podceňovať ďalšie metódy liečby, ako sú napríklad fyzioterapia a cvičenie. Sú pre vás však veľmi prínosné a pomôžu vám udržať či zlepšiť si kapacitu pľúc. Vaša celková podpora liečby vplýva na výsledok liečby najzásadnejšie.

Nevrhajte sa do cvičenia bezhlavo, vždy sa o vhodných cvikoch poraďte so skúseným fyzioterapeutom. Dychová gymnastika je jednou z foriem fyzioterapie, ktorú sa oplatí skúsiť. Nejde o zložité cvičenia, rýchlo si ich osvojíte. Najdôležitejšie je vaše odhodlanie aktívne sa podieľať na liečbe. Osvojíte si tak dobré návyky, ktoré vám pomôžu na ceste k zdraviu.

O vhodných cvikoch pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc sa poraďte so skúseným fyzioterapeutom. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako vydržať a nezlyhať pri liečbe chronickej obštrukčnej choroby pľúc?

Zmena vo vašej hlave a váš aktívny prístup sú najdôležitejšie:

  • Nastavte si dlhodobý cieľ – ak prestanete hľadať výhovorky, zistíte, že máte na to, aby ste prestali fajčiť. Raz a navždy a hneď.
  • Dôverujte lekárovi a liekom, ktoré vám predpisuje. Liečba je založená na dlhodobých skúsenostiach a rozsiahlych štúdiách, pomáha pacientom na celom svete. Ak si nepamätáte užívanie liekov, dávajte si pripomienky do mobilu alebo si stiahnite vhodnú aplikáciu.
  • Fyzioterapia nie je len doplnkom, ale aktívnou zložkou vašej liečby. Závisí len od vás, ako veľmi sa budete podieľať na dobrých výsledkoch. Venujte sa jej denne.
  • Vždy sa lekára pýtajte na všetko, čomu nerozumiete alebo proti čomu máte výhrady.
  • Opakovane využívajte všetky informačné materiály, ktoré vám lekár poskytol.
  • Nezabúdajte na zdravú stravu a pravidelný pohyb.
  • Konzultujte s lekárom, ak vám nevyhovuje forma liekov alebo intenzita ich podávania. Ak sa u vás objavia nežiaduce účinky liekov, neodkladne to povedzte svojmu lekárovi. Nájde účinné riešenie.
  • Rozprávajte sa o svojej chorobe a liečbe s blízkymi ľuďmi.
  • Požiadajte ich o pomoc, ak budete v núdzi.
  • Majte na pamäti, že liečba pomáha len vtedy, keď v nej zotrváte bez svojvoľného prerušovania.
  • Ak sa vám niečo v liečbe nedarí, úprimne o tom svojho lekára informujte.
  • Myslite na seba, ale aj na svojich blízkych, pre ktorých tu vďaka správnej liečbe môžete byť dlhšie a aktívnejšie.

Odbornú kontrolu zabezpečil MUDr. Štefan Laššán, PhD., MPH, pneumológ-ftizeológ s viac ako 20-ročnými skúsenosťami s liečbou pacientov s CHOCHP – od ambulantných pacientov až po pacientov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.

Zdroje:

https://www.copdplatform.com/res/file/national-documents/svk-guidelines.pdf

Pridaj komentár