(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Celé generácie žien sa vydávali už okolo dvadsiatky a čoskoro prišli aj deti. Dnes sa situácia otočila. Najprv chceme kariéru, vytvárame si stabilné prostredie, hľadáme vhodného partnera – až potom premýšľame o rodičovstve.
Vyšší vek je hlavným dôvodom, prečo u toľkých párov registrujeme problémy s počatím. Štatistiky naznačujú, že približne 15 až 20 % párov je neplodných.
Samozrejme, faktorov je o trochu viac, nejde vždy len o vek. A európske obyvateľstvo zatiaľ starne. Dokážeme to zmeniť?
Čo ohrozuje plodnosť žien?
Čomu by sa mali vyhýbať muži?
Ste neplodná vy, alebo váš partner?
Ako sa lieči neplodnosť?
Plodnosť a vek ženy
Už dlhšie vieme, že plodnosť ženy, jej schopnosť vynosiť a porodiť zdravé dieťa, s pribúdajúcimi rokmi klesá. Napriek veľkým pokrokom v liečbe neplodnosti, najmä mladšie ženy majú šancu na úspech.
Pochopiteľne, veľké rozhodnutie, kedy a či mať dieťa, je slobodnou voľbou každého z nás. Avšak nielen ženy, ale aj muži musia chápať, že biologické hodiny sú reálnou prekážkou v úsilí o potomstvo.
Vedeli ste, že približne tretina párov, kde má žena 35 a viac rokov, hlási problémy s počatím? Po ženinej 40-tke je to dokonca polovica párov.
Zároveň to neznamená, že mladšie ženy otehotnejú na prvý „šup“. Dnes častokrát nedokážu otehotnieť ani dvadsiatničky, čo je už varovné pre európsku populáciu.
Plodnosť a vek muža
Počuli ste už, že je jedno, koľko rokov má otec, že dôležitý je len vek matky? Nie je to pravda. Aj mužom odbíjajú biologické hodiny. S pribúdajúcimi rokmi mužská plodnosť klesá.
Napríklad, zhoršuje sa kvalita i rýchlosť spermií. Zmeny vidno aj v DNA. A je tu ešte niečo dôležité – riziko vrodených porúch rastie, ak dieťa má staršieho otca.
Zdravie plodu je vždy záležitosťou oboch rodičov! Áno, zdravý muž môže byť rodičom aj v 70-tke, čo sa nepodarí ani ten najzdravšej žene (z logických dôvodov). No v tomto prípade hovoríme o zdravom potomstve. O to nám predsa ide.
Odborníci odporúčajú, aby sme sa nasadili zodpovednejší režim aspoň 6 mesiacov pred plánovaným otehotnením. Ženské vajíčka a mužské spermie totiž dozrievajú až 3 mesiace!
Čo hovoria štatistiky?
Podľa štatistických údajov, na Slovensku je neplodných 15 až 20 % párov. Neoficiálny odhad je ešte vyšší. Nie je pravda, že ženy sú na vine častejšie. Obe pohlavia sú na tom približne rovnako. Za neplodnosťou páru je v 35 % prípadov žena, v 35 % muž.
Zhruba 20 % prípadov neplodnosti je kombináciou mužských a ženských problémov. Zvyšných 5 % prípadov neplodnosti zostáva neobjasnených.
Máme však aj dobrú správu – až 90 % párom dnes dokážu lekári pomôcť. Viac sa o tom dočítate v tomto článku.
Čo všetko ohrozuje našu plodnosť?
Plodnosť ovplyvňujú hlavne chronické ochorenia. Ďalšie faktory, najmä zlé životné návyky, sú takmer nekonečné.
Čomu sa vyhnúť, ak chceme mať zdravé dieťa? Ako prirodzene zvýšiť svoju plodnosť? Pozrime sa na to bližšie.
Bezpečný sex na prvom mieste
Veľmi častou príčinou neplodnosti sú sexuálne prenosné infekcie – špeciálne chlamýdie a kvapavka. Infekcie škodia ženám i mužom – bezpečný sex nie je len frázou. Neurobte niečo, čo by ste mohli neskôr ľutovať.
Najohrozenejšou vekovou skupinou sú adolescenti a mladí dospelí. Kondóm nie je ochranou len pred neželaným otehotnením, ale aj pred pohlavnými chorobami.
Menej kofeínu a alkoholu
Obaja partneri by sa mali teraz vyhýbať veľkým dávkam kofeínu a alkoholu. Skúste znížiť príjem kávy na 1 šálku denne, alkohol vynechajte úplne, prípadne ho obmedzte na 1 – 2 poháriky týždenne.
Samozrejme, nie tvrdý alkohol, ale iba víno alebo pivo.
Zdravá hmotnosť a strava
Viaceré štúdie ukázali, že obezita má na svedomí 6 % celkovej ženskej neplodnosti. Na druhej strane, podváha (nízka telesná hmotnosť) predstavuje ďalších 6 %.
Vyvážené stravovanie je však dôležité u oboch partnerov. Keď k tomu pridáte kvalitný spánok, spoločne strávený čas, znížite tým aj stres.
Pohyb a cvičenie
Každodenné mierne cvičenie podporuje pravidelný menštruačný cyklus. Avšak ženy, ktoré športujú veľmi intenzívne, majú často nepravidelný cyklus.
Nepravidelná menštruácia poukazuje aj na hormonálnu nerovnováhu. Veľa žien má narušenú činnosť štítnej žľazy, čo je značná prekážka pri otehotnení.
Pravidelný pohyb je dôležitý aj pre budúcich oteckov. Mali by si nájsť spôsob, ako ventilovať stres. Psychická nepohoda totiž ovplyvňuje kvalitu spermií.
Zabudnite na cigarety
Všetci vieme, že fajčenie prispieva k rakovine a chorobám srdca a ciev. Menej známe je, že nikotín znižuje plodnosť mužov i žien.
Fajčenie navyše zvyšuje riziko potratu!
Na čo by si mali dávať pozor špeciálne muži?
Alkohol, stereoidy, cigarety a marihuana – to všetko znižuje kvalitu a tvorbu spermií. Častými príčinami mužskej neplodnosti sú aj:
- pohlavne prenosné infekcie – kvapavka, chlamýdie a pod.,
- rôzne chemikálie – najmä, ak s nimi prichádzate do kontaktu denne, napríklad na pracovisku (olovo, ortuť a pod.),
- prehrievanie semenníkov – nenoste tesné oblečenie, vyhnite sa vírivkám, horúcim kúpeľom, vyhrievaným matracom, či podložkám na sedenie v aute.
Nepracujte s notebookom na stehnách!
Vitamíny a potraviny, ktoré podporia plodnosť oboch partnerov:
- zinok – hovädzie a jahňacie mäso, sezamové a tekvicové semená, špargľa, šošovica, quinoa,
- selén – morčacie a kuracie mäso, para orechy, losos, špargľa, vajcia,
- vitamín E – slnečnicové semienka, špenát, špargľa, mandle, brokolica, kel, avokádo,
- beta-karotén – sladké zemiaky, mrkva, tmavo-zelená listová zelenina, tekvica, paprika.
Vitamíny a potraviny, ktoré podporia plodnosť ženy:
- kyselina listová – špargľa, brokolica, karfiol, špenát, šošovica,
- omega-3 mastné kyseliny – losos, sardinky, makrely, vlašské orechy, semená chia.
Vitamíny a potraviny, ktoré podporia plodnosť muža:
- vitamín C – papája, paprika, brokolica, jahody, ananás, kapusta, karfiol, kapusta,
- L-Arginín – morčacie a bravčové mäso, tekvicové semienka, arašidy, cícer, šošovica,
- L-karnitín – hovädzie a kuracie mäso, treska, špargľa, avokádo.
Samozrejme, C vitamín je dôležitý aj pre ženy. U mužov však zlepšuje kvalitu spermií a zvyšuje objem ejakulátu.
Ženská neplodnosť: Ako zistím, že som neplodná
Nedokážete otehotnieť ani po 1 – 2 rokov snahy? Ani vtedy, ak ste mali viacerých partnerov? Áno, možno ste neplodná, ale isté to stále nie je.
Nestresujte sa vopred, zverte sa do rúk lekára. Odborník stanoví vyšetrenia pre oboch, rovnako aj možnosť liečby. Samozrejme, vyšetriť sa môže dať iba žena – v tom vám poradí gynekológ.
O ženskej neplodnosti hovoríme až vtedy, keď ju potvrdí lekár (na základe vyšetrení). Bez testov nemôžeme ani o mužovi vyhlásiť, že je neplodný.
Neplodnosť u mužov
Mužská neplodnosť sa bez vyšetrení „tipuje“ ešte ťažšie, ako u žien, pretože nemá žiadne viditeľné príznaky. Neplodnosť rozhodne nie je to isté ako strata erekcie.
Muž totiž môže byť skvelým milencom, ale dieťa vám nedá. Naopak muž, ktorý neudrží erekciu, môže byť veľmi plodný. Pri sexe teda nijako nezistíme, kto je plodný, a kto nie.
Kedy vyhľadať odbornú pomoc? Kedy je aktuálna liečba neplodnosti?
- Keď sa žena do 35 rokov snaží o počatie, no nepodarí sa jej to ani do 1 roka. Zvyčajne sa toleruje vyšší vek partnera o 5 rokov, no veľa závisí aj od jeho zdravotného stavu.
- Keď má žena nad 35 rokov, mala by navštíviť špecialistu už po polroku neúspešného snaženia.
Asistovaná reprodukcia: Posledná možnosť, ak sa nedarí prirodzene
Ak sa vám nepodarí splodiť dieťa prirodzenou cestou, stále je tu asistovaná reprodukcia. Jej úspešnosť závisí od príčin neplodnosti.
Metódy asistovanej reprodukcie sú dnes účinné, ale pre mnohé páry drahé – najmä, ak sa nepodaria „prvé kolá“ liečby.
Našťastie, aj v tejto oblasti nájdete podporu svojej poisťovne. Čo vám ponúka UNION ZP?
Poisťovňa pre rodinu: Union podporuje liečbu neplodných párov
Union ZP spúšťa program Union family, ktorý je zameraný na liečbu neplodnosti a podporu neplodných párov. UNION finančne prispieva aj na metódy asistovanej reprodukcie.
Viac sa dozviete tu: https://www.union.sk/umele-oplodnenie-union-family.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Petra Straková, gynekologička, s atestáciou z gynekológie a pôrodníctva.
Zdroje:
- https://www.arcfertility.com/patient-resources/infertility-tutorial/prevention/
- https://www.healthline.com/health/fertility/fertility-vitamins#micronutrients
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/165748
- https://www.arcfertility.com/patient-resources/infertility-tutorial/prevention/