Click here!

Moringa olejodarná: Prečo sa jej hovorí „strom života“? Naozaj funguje?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Čo si predstavíte, keď sa povie „strom života“?

Len málokto v tomto pomenovaní spozná Moringu olejodarnú.

Hovoríme jej tiež Moringa olejová, alebo jednoducho – olejový či olejnatý strom.

Moringa po stáročia očaruje liečiteľov. Tí sú presvedčení o jej mimoriadnom vplyve na zdravie a krásu.

Bude moringa prospešná aj pre vás?

Aké má účinky na zdravie a krásu?

Má nejaké vedľajšie účinky?

Pomôže vám schudnúť?

Čo je moringa olejodarná?

Strom Moringa oleifera pochádza zo severnej Indie, ale rastie aj v Ázii, v Afrike a Južnej Amerike. Ľudová medicína využíva zo stromu prakticky všetky častilisty, kvety, semená aj korene. Tie údajne pôsobia proti plesniam, vírusom, zápalom, dokonca i antidepresívne.

Dnes už vieme o moringe omnoho viac ako kedysi, ale stále to nie je všetko. Isté je, že výťažok z moringy obsahuje rôzne bielkoviny, vitamíny a minerály. Pozitívne je aj to, že má málo tukov a žiaden škodlivý cholesterol. Neublížite teda srdcu, ani svojej postave.

Voľnopredajné doplnky z moringy

Výťažky z moringy si môžete kúpiť ako prášok, tablety, olej alebo čaj. Myslite však na jedno – aj keď je moringa voľnopredajná, neznamená to, že je vhodná pre každého. A navyše, pri výživovom doplnku nemusí výrobca dokazovať, že produkt funguje tak, ako hovorí leták alebo reklama.

Na druhej strane, moringa má doposiaľ málo zistených vedľajších účinkov. Vo všeobecnosti je teda považovaná za bezpečnú. Pokiaľ však beriete nejaké lieky, alebo máte chronickú chorobu, ešte skôr, ako začnete užívať prípravok, poraďte sa s lekárom.

Vitamíny v moringe:

 • vitamín A,
 • vitamín B1 (tiamín),
 • B2 (riboflavín),
 • B3 (niacín),
 • B-6,
 • B9 – kyselina listová,
 • vitamín C.

Listy moringy majú 7x viac vitamínu C ako pomaranče.

Minerály v moringe:

 • vápnik,
 • draslík,
 • železo,
 • magnézium,
 • fosfor,
 • zinok.

Moringa má 15x viac draslíka ako banány.

moringa-tree
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prípravky z moringy – kedy pomáhajú?

Existuje viacero výskumov, ktoré potvrdili účinky moringy v rôznych oblastiach. Viaceré z nich však prebehli iba na zvieratách, preto nie je isté, či je efekt rovnaký aj u ľudí.

Na to, aby sme vedeli s istotou povedať, v čom je moringa naozaj prospešná, a naopak, kedy je jej užívanie riskantné, sú potrebné ďalšie výskumy.

Doterajšie štúdie potvrdili tieto účinky výťažkov z moringy.

Moringa vyživuje vlasy aj kožu

Máte slabé, lámavé a rozdvojujúce sa vlasy? Olej zo semien moringy chráni vaše vlasy pred voľnými radikálmi. Takto si ich udržíte nielen čisté, ale aj zdravé. Olej navyše obsahuje bielkoviny, ktoré chránia kožné bunky.

Olej z moringy zvýši hydratáciu pokožky aj vlasov. Oleje a extrakty z moringy využijete pri liečbe kožných infekcií, pri hojení rán, alebo ak chcete potlačiť jazvy.

Moringa na cievy a opuchy

Opuch (edém) je bolestivý stav, keď sa v určitých tkanivách tela nahromadí tekutina. Výťažky z moringy majú protizápalové vlastnosti, proti opuchom a zápalom účinkujú aj preventívne.

V moringe sú tiež silné antioxidanty. Tie chránia srdcecievy pred poškodením. Dve najvýznamnejšie látky – izotiokyanátniaziminín, znižujú vysoký tlak a zabraňujú hustnutiu krvi.

Moringa a rakovina

Laboratórne testy potvrdili, že výťažok z listov moringy spomaľuje rast rakovinových buniek pankreasu, pričom pomáha aj v zotavovaní po chemoterapii.

Iné testy ukázali, že listy, kôra a korene stromu majú protirakovinové účinky, čo by mohlo viesť k novým liekom. Ide hlavne o zlúčeninu niazimicín, ktorá potláča vývoj rakovinových buniek.

Pre zdravší tráviaci trakt

Prípravky z moringy pomáhajú pri liečbe niektorých tráviacich problémov, ako je zápcha, gastritída alebo ulcerózna kolitída. Vysoký obsah vitamínov skupiny B zabezpečí lepšie trávenie.

Antibakteriálne, antimikrobiálne a protiplesňové vlastnosti moringy spomaľujú rozširovanie rôznych patogénov a infekcií – špeciálne Salmonella, E. coli a Rhizopus.

Máte problémy so vstrebávaním železa? Potom isto oceníte, že rastlinný extrakt z moringy je užitočný pri liečbe chudokrvnosti.

Moringa a liečba cukrovky

Diabetici sa takisto tešia z úžitku moringy, pretože znižuje množstvo glukózy v krvi, resp. cukru a bielkovín v moči. Výsledkom sú upravené hladiny hemoglobínu a primeraný obsah proteínov. Pochopiteľne, moringa nenahrádza riadnu liečbu cukrovky.

Moringa pre lepší zrak

Aj za túto schopnosť moringy „môžu“ silné antioxidanty. Tie zastavia rozširovanie ciev sietnice, zabránia hrubnutiu kapilárnych membrán. Výsledkom je ostrejšie videniecelkové zdravšie oči, najmä vo vyššom veku.

Ďalšie prínosy moringy:

 • pečeň – ochraňuje pred jej poškodením, urýchľuje proces regenerácie,
 • kosti – posilnenie kostí (vápnik, fosfor), liečba zlomenín, aj artritídy,
 • psychika – pri liečbe depresie a úzkostných stavov, resp. nadmernej únave,
 • obličkové kamene – znížená tvorba kameňov, odstraňovanie toxínov.
moringa-olej
Zdroj foto: AdobeStock.com

Vedľajšie účinky moringy

Z vymenovaného môžeme mať pocit, že moringa je riešením na takmer všetky problémy a stavy. Samozrejme, nie je to úplne tak. Kedy by sme nemali užívať výťažky z moringy?

Rozhodne neužívajte moringu, ak sa snažíte otehotnieť. Vyhýbajte sa jej aj vtedy, keď ste už tehotná, alebo dojčíte. Hlavne kôra zo stromu obsahuje chemikálie, ktoré dokážu vyvolať potrat.

Radíme vám: Podrobne si prečítajte pribalený leták a etiketu! Držte sa navrhovaného spôsobu dávkovania! Viac neznamená ani lepšie, ani rýchlejšie vyliečenie.

Odborníci neodporúčajú výťažky z moringy, ak užívate tieto lieky:

 • Levotyroxín – užíva sa pri problémoch so štítnou žľazou (moringa síce podporuje štítnu žľazu, ale v kombinácii s liekmi na štítnu žľazu, by ste ju nemali užívať.
 • Všetky lieky, ktoré sa rozkladajú v pečeni – ak budete zároveň užívať moringu, efekt liekov bude narušený. Výsledkom sú vedľajšie účinky, či iné komplikácie.
 • Lieky na cukrovku – tieto lieky znižujú hladinu cukru krvi, čo asi nie je prekvapenie. No presne to isté robí moringa. Hrozí, že hladina cukru v krvi klesne veľmi nízko.
 • Lieky na vysoký krvný tlak – moringa takisto znižuje krvný tlak. Ak teda užijete lieky aj moringu, tlak môže klesnúť veľmi nízko.

Moringa a chudnutie

Je potvrdené, že extrakt z moringy pomáha pri chudnutí – ale zatiaľ iba u myší. Vysoký obsah vitamínov skupiny B podporí trávenie a premenu stravy na energiu, nie na tukové zásoby. Rozhodne však nečakajte, že iba kvôli užívaniu výživového doplnku schudnete. Musíte zlepšiť aj to ostatné – lepšie sa stravovaťviac hýbať.

Prípravky z moringy majú veľmi málo hlásených vedľajších účinkov. Napriek tomu sa pred užívaním prípravku poraďte s lekárom, ktorý dobre pozná váš zdravotný stav.

Zdroje:

Pridaj komentár