Bidet v domácnosti: Luxusná zbytočnosť alebo ochranca zdravia?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Slovo bidet pozná takmer každý, avšak tých, ktorí ho skutočne používajú, je podstatne menej. V našich domácnostiach nie je bežným pomocníkom.

Väčšina ľudí uprednostňuje sprchu, a to je v poriadku. Ale nie vždy si môžeme dovoliť tento očistný rituál. A vtedy prichádza na rad bidet. Ten nám ušetrí nielen čas, ale aj vodu.

Bidet nie je žiadnym „pánskym výmyslom“ alebo „luxusom“. Naopak, pokiaľ máme dlhodobé tráviace problémy, infekcie tráviaceho alebo močovo-pohlavného ústrojenstva, bidet nám uľahčí hygienu po každej potrebe.

Aké výhody ponúka bidet?

A kedy by sme sa mali zamyslieť nad jeho kúpou?

Menej baktérií v kúpeľni, na toalete, v celom byte

Všetci vieme, aká náročná je dezinfekcia toalety a kúpeľne. Pritom stále nemáme istotu, že je všetko dokonale čisté. Keď namiesto toaletného papiera použijeme bidet, významne obmedzíme šírenie baktérií na toalete, resp. v celej kúpeľni, ak ju máme spojenú s toaletou.

Ak by sme sa pozreli pod mikroskopom, zistíme, že pri bežnej očiste toaletným papierom jednoducho iba prenášame fekálie a škodlivé baktérie na často používané miesta:

  • splachovač,
  • vodovodný kohútik,
  • pumpičku mydlovej fľaše,
  • kľučky,
  • vypínače.

Najväčšia výhoda bidetu?

Ak chcete bez veľkého úsilia zlepšiť svoju osobnú hygienu, bidet je ideálnym riešením. Hlavnou zmenou je, že toaletný papier budete používať už len na umyté miesta, aby ste odstránili vlhkosť, nie nečistoty.

Treba si uvedomiť, že suchý toaletný papier baktérie prakticky len rozširuje. Naopak, voda z bidetu ich priamo vyplavuje do odtoku, čo výrazne znižuje ich rozmnožovanie a šírenie.

Ak by ste to chceli ešte vylepšiť, mnohé WC sedadlá s bidetom majú aj funkciu sušenia teplým vzduchom, takže toaletný papier netreba vôbec použiť.

bidet-s-wc
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pri akých zdravotných problémoch je bidet nápomocný?

  • Hemoroidy – suchý toaletný papier zhoršuje stav hemoroidov, pokožka na konečníku je veľmi citlivá; bidet problémové miesta upokojuje, pričom má aj preventívny efekt.
  • Syndróm dráždivého čreva – suchý toaletný papier je v tomto prípade priveľmi dráždivý, hygienická sprcha vám uľaví.
  • Zápcha – masírovanie konečníka vodnou sprchou je bezpečný a prirodzený spôsob, ako stimulovať pohyb čriev.
  • Po pôrode – ak ste mali nástrih hrádze, bidet je lepšie riešenie, ako utieranie sa toaletným papierom. Navyše, z vložky sa môžu uvoľniť vlákna, ktoré toaletným papierom neodstránite, len ešte viac podráždite miesto.
  • Infekcie a menštruácia – bidet je prevenciou pred infekciami močových ciest a kvasinkovými infekciami u žien. Rýchlu očistu vodou oceníte najmä v čase menštruácie.

Bidet má nesporné výhody aj pre seniorov, ľudí s pohybovými problémami, telesne hendikepovaných, či po operáciách.

Správne používanie bidetu

Ak máte citlivú pokožku, dotyk toaletného papiera môže byť nepríjemný, dokonca bolestivý. Drsnejší toaletný papier vytvára mikrotrhlinky, ktoré sú potenciálne nebezpečné. Na druhej strane, mäkšie toaletné papiere dráždia konečník použitými prísadami a parfumami.

Bidet vám citlivé partie len očistí čistou vodou. Ale pozor! Pri veľmi rýchlom umytí, ktoré trvá zopár sekúnd, sa baktérie môžu preniesť na iné miesta. Ak teda máte bidet, užívajte si ho dostatočne dlho.

Druhy bidetov

Bidet neznamená len súčasť kúpeľne, vizuálne podobnú WC. Niektoré druhy bidety sa dajú nainštalovať ku klasickej toalete – ako prídavné bidetové sedadlo, či bidetová spŕška. Ďalšie bidety si kúpite spolu so sedadlom, alebo s celou toaletou. Novinkou sú elektronické bidety, ktoré ponúkajú hygienu v smart pohodlí.

K najobľúbenejším typom patrí bidetová sprcha. Tá je zároveň dobrým pomocníkom pri upratovaní a napúšťaní vody do vedra, či krhly. Finančne menej náročné a jednoduchšie sú mechanické bidety, ktoré sú zavedené pod sedadlom toalety. Prídavné bidetové sedadlo sa dá namontovať na rôzne typy WC.

Modely WCbidet 2v1, či bidety s elektronickým ovládaním, predstavujú už vyšší komfort. Sú veľmi estetické, s moderným dizajnom. Za vyššiu cenu dostanete aj:

  • diaľkové ovládanie bidetu,
  • vyhrievanie sedadla,
  • LED osvetlenie,
  • nastavenie teploty, tlaku, aj spôsobu, ako má tiecť voda.

Luxusnejšie modely majú automatické čistenie, či antibakteriálny povrch. 

bidet-sprcha
Zdroj foto: AdobeStock.com

Japonci milujú bidety

Ak ste boli niekedy v japonskom hoteli, alebo na návšteve u japonských priateľov, zrejme vás prekvapil ten „nízky drez“, ktorý mali v kúpeľni vedľa toalety.

77,5 % Japoncov používa bidet, je to tam bežná vec. I keď je bidet francúzskym vynálezom, bidetová kultúra sa do západného sveta dostala práve z Japonska.

Vedeli ste, že bidety najmenej používajú Američania?

Bidety kedysi: Symbol špiny a nevery

Dnes už vieme, že bidety prinášajú pomoc pri viacerých zdravotných problémoch. No kedysi mali negatívny náboj. V 18. a 19. storočí sa totiž používali v anglických erotických salónoch, kde mali ochrániť prostitútky pred pohlavnými chorobami. Briti ich preto považovali za „špinavé“.

Služba pre planétu

Zrátali ste si niekedy, koľko kotúčov toaletného papiera minie vaša rodina za celý mesiac? Ak obmedzíme toaletný papier a nahradíme ho vodou, chránime nielen seba, ale aj životné prostredie. Navyše, bidetom minieme oveľa menej vody, ak to porovnáme s jedným spláchnutím WC.

Podľa niektorých odhadov, na výrobu jedného kotúča toaletného papiera je potrebných 140 litrov vody a približne 1,5 kilogramu dreva. Pri jednom použití bidetu spotrebujeme asi 0,6 litra vody. No povedzte, čo je lepšie?

Zdroje:

Pridaj komentár