Strácate chuť do života? Chýba vám motivácia? Prepadla vás apatia?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

V živote nastávajú aj náročnejšie obdobia, keď sa na nás valia povinnosti z každej strany.

Napriek tomu sa na všetky udalosti pozeráme bez záujmu, strácame motiváciu, nehýbeme sa z miesta.

Pretrvávanie takejto nálady nazývame apatiou. Niekedy sa stáva, že apatia prerastie až do syndrómu vyhorenia.

Čo je to apatia?

Ráno vstanete z postele, a už si s nechuťou spomínate na úlohy, ktoré na vás čakajú? Nič vás nevie nadchnúť, na všetko sa pozeráte pesimisticky, chýba vám akákoľvek „chuť do života“?

Apatia sa prejavuje rôzne, no v každom prípade ide o stav mysle, pri ktorom reagujeme na všetky okolité podnety ľahostajne. Nedokážu nás nakopnúť už ani také situácie, ktoré v nás v minulosti vyvolávali silné emócie.

Môže ísť o prechodné citové rozpoloženie, ale aj o dlhodobý stav. Pokiaľ si s tým nevieme poradiť sami, mali by sme sa pozhovárať so psychológom.

Najčastejšie príznaky apatie:

  • nezáujem o okolité podnety,
  • zhoršenie nálady,
  • slabšie pracovné výkony,
  • problémy v intímnom živote,
  • poruchy spánku,
  • únava,
  • slabá sústredenosť,
  • introvertnosť,
  • ignorovanie spoločenského života.

Apatia z psychologického hľadiska

Každý z nás má v živote určité etapy, keď sa mu prestane dariť, alebo je – aj napriek úspechom – zo všetkého znechutený. Tento pocit môže trvať niekoľko dní, môže sa opakovane vracať, alebo trpíme apatiou dlhodobo, čo je patologický stav.

Apatia sa často spája s veľkým vyčerpaním. Aj preto sa objavuje v období pracovnej vyťaženosti, alebo ak sa zlúčia viaceré súkromné problémy a povinnosti. Človek sa neochotne zapája do akýchkoľvek aktivít, hoci vie, že mnohé sú aj preňho dôležité.

Vo väčšine prípadov si ani neuvedomuje, že trpí istým druhom psychického vypätia, a preto nezájde za odborníkom. Najmä ak ide o dlhodobú apatiu, nemali by sme váhať.

Apatia a psychické choroby

Pretrvávajúca apatia môže byť znakom iných psychických problémov. Často je predzvesťou melanchólie, ktorá niekedy prerastie až do depresií. Apatia sa objavuje aj pri schizofrénii, navyše jej priebeh výrazne zhoršuje.

S apatiou sa stretávame aj u starších ľudí. Vtedy patrí k prvým symptómom začínajúcej sa stareckej demencie alebo Alzheimerovej choroby.

apatia-demencia
Zdroj foto: AdobeStock.com

Apatia a iné choroby

Apatické stavy môžu byť zapríčinené aj zmenami v lebečnej oblasti. Takto sa prejavujú nádory, cysty, rovnaké problémy vyvoláva krvácanie do mozgu, ktoré vzniklo po tvrdom náraze alebo údere. Pod lebkou sa vytvorí krvná zrazenina, ktorá vyvíja neprimeraný tlak, a človek je potom unavený, bez nálady.

Vo všetkých týchto prípadoch sa apatia spája s bolesťami hlavy, čo môže mať niekedy podobu silnej migrény. Apatia sa objavuje aj u ľudí, ktorí trpia anorexiou alebo podvýživou. Vtedy je nedostatok energie ľahko vysvetliteľný – vyplýva zo slabého príjmu živín a vitamínov.

Nielen zmeny nálad, ale aj povahy

Veľmi častým sprievodným znakom apatie je celková zmena osobnosti. Typické sú prudké výkyvy nálad, keď človek príde za vami nahnevaný a bude kričať, no o pol hodiny sa úplne uzavrie do seba a nebude chcieť hovoriť.

Všetky tieto zmeny nakoniec ovplyvnia povahové črty. Z dobre naladenej osoby, ktorá milovala spoločnosť, sa stáva mrzutý introvert, ktorý neprejaví záujem o nič. Takto postupne stráca aj priateľov.

Nadbytok emócií a apatia

Nástup apatie nemá na svedomí vždy len stereotyp alebo veľký stres. Rovnako negatívne vie zapôsobiť aj nadbytok emócií. Aj keby boli tieto emócie iba pozitívne, naše podvedomie ich nedokáže spracovať, a potom dôjde k takémuto vypnutiu.

Funguje to podobne, ako pri prejedaní sa. V jeden večer si doprajeme hody, ale na druhý deň žalúdok potrebuje pauzu. Apatia je v tomto prípade pôstom nášho emočného vnímania, ktoré je presýtené pestrými podnetmi, takže nás už nič nepoteší.

U koho apatia prerastie do syndrómu vyhorenia?

Obozretní by mali byť hlavne ľudia, ktorých „pochytila“ apatia kvôli vysokému pracovnému nasadeniu. Pokiaľ nepoľavia, neurobia si rozumnejší pracovný plán, čoskoro im hrozí syndróm vyhorenia.

Zatiaľ čo apatia sa dá liečiť kratšou dovolenkou a konzultáciami u psychológa, pri vyhorení si musíme dopriať dlhšie voľno, väčšinou je nevyhnutná aj zmena zamestnania.

Prejavy apatie u detí

U malých detí je apatia väčšinou spojená s nejakým ochorením. Deti sú predsa prirodzene živšie, majú viac energie ako dospelí, a keď zrazu nemajú na nič náladu, sú unavenénechcú komunikovať, je takmer isté, že sa za tým skrývajú zdravotné problémy.

Spoľahlivo takto rozoznáme prechladnutie, chrípku, či iné ochorenie, ale myslime aj na vážnejšie príčiny. Rodičia často nevedia, že dieťa pri hre spadlo a silno sa udrelo, pretože navonok vyzerá v poriadku. Lenže – úraz mohol spôsobiť vnútorné zranenia.

Apatiu majú aj bábätká

U najmenších detí musíme okrem úrazu zvažovať aj riziko zápalu mozgových blán (alebo iného infekčného ochorenia). Preto ak apatia neustúpi do 24 hodín, alebo sa rýchlo zhoršuje, čo najskôr konzultujte zdravotný stav s lekárom.

U novorodeniatka sledujte, či nespáva oveľa viac, ako by vo svojom veku malo. Pozorujte jeho vnímanie okolia, ako reaguje na váš hlas, pohyby. A to najdôležitejšie – ak dieťa samo nesaje mlieko z prsníka alebo fľašky, jeho stav je už vážny.

Odborná liečba apatie

Ak je apatia spôsobená nejakou chorobou, musíme prioritne liečiť tento problém. V prípade zmien na mozgu je nevyhnutná operácia, resp. liečba zranenia alebo infekčného ochorenia.

Pokiaľ apatia pramení z psychického vyčerpania, pričom ide o dlhodobú záležitosť, odporúčame konzultáciu u psychológa. Ten vyhodnotí, či ide o hlbší problém, alebo či postačí dovolenka, resp. lepšia organizácia pracovných a osobných aktivít.

Apatiu môžete poraziť aj sami

Ľahkú formu apatie, ktorá sa objavila prvýkrát a nie je veľmi dlhá, dokážete zvládnuť aj sami. Musíte však dodržiavať postup samoliečby a poprosiť o podporu priateľov. Tí budú sledovať, či na vás skutočne vidieť pozitívne zmeny. Plán boja s apatiou má 9 bodov.

  1. Najprv si musíte uvedomiť, že vo vašom správaní nastali zmeny. Napríklad aj odchod do dôchodku môže byť príjemnou, ale i nepríjemnou zmenou.
  2. Upravte si pracovný čas tak, aby ste mali dostatočný priestor na osobný život. Práca by nemala byť jediným zmyslom života.
  3. Hľadajte podnety, ktoré vám robia radosť. Každý týždeň si naplánujte aspoň dve aktivity, ktoré vám vylepšia náladu.
  4. Aktívne vyhľadávajte spoločnosť priateľov. Vymýšľajte spolu plány na ďalšie stretnutia, výlety a akcie.
  5. Hľadajte nové motivácie, ktoré osviežia vašu myseľ. Stanovte si ich nielen v práci, ale aj súkromí.
  6. Urobte nejakú zmenu na vašom vzhľade – pozdvihne vám to sebavedomie.
  7. Upravte si jedálniček. Nejedzte ťažko stráviteľnú stravu, uprednostňujte čerstvézdravé pokrmy.
  8. Odstrihnite sa od vzťahov, ktoré vám odoberajú energiu, ťahajú vás k zemi.
  9. V prípade neúspechu, alebo pri opakovaní apatie, vyhľadajte lekársku pomoc.

Zdroje:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/evolution-the-self/201604/the-curse-apathy-sources-and-solutions

https://www.healthline.com/symptom/indifferent-mood

https://www.goodtherapy.org/blog/psychpedia/apathy

https://www.verywellhealth.com/apathy-in-dementia-4153289

https://tealswan.com/resources/articles/how-to-stop-being-apathetic/

https://mamaaja.sk/clanky/babatko/apatia-u-babaetka-co-si-vsimat-a-kedy-volat-pohotovost

https://priznaky.vitalion.cz/apatie/

https://sk.sainte-anastasie.org/articles/psicologa/cmo-dejar-de-ser-aptico-7-consejos.html

Pridaj komentár