Alergia na orechy? Nie, nemusíte sa vyhýbať všetkým orechom

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Alergia na orechy patrí medzi najčastejšie potravinové alergie. Postihuje približne 0,5 – 1 % všetkých ľudí, dospelých aj deti.

Pokiaľ hovoríme o miernych problémoch, môžete pociťovať svrbenie či pálenie v ústach. Existujú však aj silné alergické reakcie, ústiace do anafylaxie, čo je veľmi nebezpečná situácia, ktorú keď rýchlo neriešime, môže sa to skončiť tragicky.

Najdôležitejšie opatrenie, ktoré by sme mali urobiť pri zistenej alergii, je vlastne úplne jednoduché. Stačí sa vyhýbať orechom, ktoré takúto alergiu vyvolali.

Vôbec to nemusia byť všetky orechy – práve naopak, viaceré druhy budú pre vás naďalej bezpečné.

Čo je to alergia na orechy?

Alergia je prehnaná reakcia imunitného systému na cudzorodú látku, ktorá však v skutočnosti nepredstavuje žiadnu hrozbu. Pri alergii na orechy môže imunitný systém prehnane reagovať na rôzne druhy, ako napríklad:

  • vlašské,
  • lieskové
  • mandle,
  • kešu,
  • pistácie,
  • brazílske.

U niekoho spúšťajú alergickú reakciu všetky orechy, u iného len 1 či 2 druhy. Preto je možné, že pri zistenej alergii nebudete musieť vynechať všetky spomenuté druhy. Toto však musíte zvážiť spolu s alergiológom. A čo iné „orechy“?

Píniové oriešky a makadamové orechy sú bezpečné

Ak trpíte alergiou na orechy, nemusíte sa báť píniových orieškov či makadamových orechov. Nie sú pre vás nebezpečné. Možno vás prekvapí, že píniové oriešky a makadamové orechy patria k semenám, a preto sú pre vás rovnako bezpečné ako slnečnicové, tekvicové či ľanové semená.

Rovnako bezpečné sú pre vás kokosové orechy. Alergia na kokos je veľmi zriedkavá, navyše ju ani nezaraďujeme k alergiám na orechy.

A čo arašidy?

Alergia na orechy = alergia na arašidy?

Ak vám zistili alergiu na orechy, neznamená to automaticky, že máte aj alergiu na arašidy. Takto je to iba u 30 % ľudí. Okrem toho, arašidy takisto nepatria medzi orechy, ale medzi strukoviny, podobne ako sója.

Arašidy sú veľmi časté alergény, preto sa pri návšteve alergiologickej ambulancie bežne zisťuje, či na ne máte/nemáte alergiu.

alergia-na-orechy-prejavy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prečo vlastne vzniká alergia na orechy?

Nevieme, prečo alergia vznikne, avšak poznáme rizikové faktory, ktoré sa podieľajú na rozvoji precitlivenosti už v detstve. Sú to predovšetkým genetické a environmentálne faktory – čiže to, čo sme zdedili, a prostredie, v ktorom žijeme.

Nie je pravda, že ak máte alergiu vy, tak ju zdedí automaticky aj vaše dieťa. Ak má alergiu iba jeden z rodičov, je štatistická pravdepodobnosť „zdedenia“ alergie asi 40 %. A hoci je pravda, že ak majú alergiu obaja rodičia, pravdepodobnosť narastá na asi 80 %, alergia sa u vášho dieťaťa nemusí prejaviť.

Zatiaľ nepoznáme zaručený spôsob, ako alergii u detí predísť. Ako ochranný faktor sa však javí najmä dojčenie, či opatrnosť pri zavádzaní nových potravín. Ak chcete dieťaťu začať dávať aj inú stravu, než iba materské mlieko, poraďte sa predtým s alergiológom.

Ako sa prejaví alergia na orechy?

Ak máte alergiu na orechy a nedopatrením ich zjete, môže sa u vás spustiť nepríjemná reakcia. U niekoho to prebieha rýchlo, pretože symptómy sa objavia už po pár minútach – a môžu byť vážne. U iného to zase môže trvať aj 30 minút, či dokonca niekoľko hodín.

Najčastejšie prejavy alergie na orechy:

  • bolesť brucha,
  • nevoľnosť a zvracanie,
  • hnačka,
  • problémy s dýchaním,
  • problémy s prehĺtaním,
  • podráždenie/pálenie úst, hrdla, jazyka, kože, očí, rúk (alebo iných častí tela),
  • „tečenie“ z nosa a slzenie –­ prejavy podobné nádche.

Anafylaktický šok

Najnebezpečnejším prejavom alergie na orechy je anafylaxia. Tá je zriedkavá, avšak život ohrozujúca. Pri anafylaktickom šoku sa symptómy začnú prejavovať po 3 – 30 minútach od kontaktu s alergénom, pričom zahrňujú:

  • svrbenie pier alebo jazyka,
  • problémy s prehĺtaním – kvôli zúženiu hltana,
  • problémy s dýchaním – kvôli zúženiu horných dýchacích ciest,
  • kašeľ, kýchanie,
  • búšenie srdca, zníženie tlaku,
  • pocity na odpadnutie, až odpadnutie,
  • zvracanie, bolesti brucha,
  • samovoľný odchod stolice a moču,
  • začervenanie kože, svrbivá vyrážka, urtikária, opuchy.
alergia-na-lieskový-orech
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prvá pomoc pri vážnej alergickej rekcii

Ak o sebe viete, že máte vážnu alergiu na orechy, vždy so sebou noste injekciu s epiferínom (napríklad EpiPen). Táto injekcia však len zastavuje príznaky anafylaxie, ale nelieči samotnú alergiu.

Okrem toho je dôležité, aby ste si ľahli a nohy položili do výšky, čo pomôže najmä pri nízkom tlaku a riziku pádu. Samozrejme, pri vážnych stavoch neotáľame a hľadáme okamžitý prevoz do nemocnice.

Ako sa diagnostikuje alergia na orechy?

Diagnostika patrí do rúk alergiológa. Ten vás dôsledne vyšetrí, urobí kožné testy, odoberie vám krv. V laboratórium vám z krvi zistia množstvo celkového imunoglobulínu E aj špecifických potravinových imunoglobulínov E, avšak ani tieto metódy nie sú úplne presné.

Na skutočný dôkaz potravinovej alergie sa preto v niektorých prípadoch používa provokačný záťažový test. Ten sa však nerobí bežne, keďže je veľmi náročný a vyžaduje hospitalizáciu.

A ako môžete pri diagnostikovaní pomôcť vy? Veďte si potravinový denník a zapisujte doň všetky zjedené potraviny, aj ťažkosti, ktoré máte.

alergia-na-orechy-u-dietata
Zdroj foto: AdobeStock.com

Akým potravinám sa vyhýbať pri alergii na orechy?

Mandliam, vlašským, lieskovým, kešu, pistáciám a brazílskym orechom – to je jasné. Lenže nie vždy je to také jednoduché, keďže orechy sú veľmi častou súčasťou rôznych hotových výrobkovpolotovarov, a preto nie sú vždy viditeľné.

Pre alergika je preto obzvlášť dôležité, aby sledoval zloženie potravín, ktoré konzumuje. Orechy sú v zložení potravín uvedené hrubým písmom, tak ako ostatné alergény. Pri naozaj silnej alergii na orechy by sme sa mali vyhýbať aj tým potravinám, ktoré síce neobsahujú priamo orechy, ale obal uvádza, že „môžu obsahovať stopy orechov“.

Ide hlavne o výrobky, ktoré sú vznikajú v závodoch, kde sa vyrábajú aj orechové „veci“, a preto výrobca nevie zaručiť, že sa tam stopové množstvá orechov nedostanú. Pri stravovaní v reštaurácii takisto sledujte obsah alergénov. Tie sú vedené pri každom pokrme pod určitým číslom. Orechom patrí číslo 8.

Ak si nie ste istí, vždy sa pýtajte čašníka a požiadajte ho, aby zabezpečil, že sa do vášho jedla nedostanú orechy.

alergia-na-kešu-orechy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Potraviny, v ktorých sú takmer vždy orechy

Pri zistenej alergii buďte zvlášť opatrní pri nižšie uvedených potravináchjedlách. Dôsledne sledujte ich zloženie, pretože často obsahujú orechy:

  • marcipán – najčastejšie obsahuje mandle,
  • orieškové krémy – napríklad Nutella, najčastejšie ide o lieskové orechy,
  • rastlinné náhrady mlieka – hlavne mandle, lieskové orechy a kešu orechy,
  • musli a „raňajkové“ cereálie– môžu obsahovať všetky druhy orechov,
  • nugát – pravdepodobne lieskové orechy,
  • pralinky – najskôr nugát, ale aj kúsky rôznych orechov,
  • pesto – hlavne mandle a vlašské orechy,
  • keksy – môžu obsahovať všetky druhy orechov,
  • koláče a zákusky – predovšetkým „raw“ zákusky môžu obsahovať rôzne druhy orechov (základ raw cheesecake tvoria hlavne kešu orechy a mandle),
  • zmrzlina – môže obsahovať všetky druhy orechov,
  • čokoláda – môže obsahovať všetky druhy orechov,
  • ochutená káva – môže obsahovať všetky druhy orechov,
  • niektoré alkoholické nápoje – najmä likéry – môžu obsahovať všetky druhy orechov,
  • zeleninové ovocné šaláty– môžu obsahovať všetky druhy orechov,
  • čínske jedlá – môžu obsahovať všetky druhy orechov.

Mám len miernu alergiu na orechy. Čo mi hrozí, ak si ich občas doprajem?

Máte alergiu na orechy, čo sa prejavuje len podráždenými pery alebo ústami? Hovoríte si, že vám to za ten pôžitok z čerstvého orechovníka, či Nutelly stojí?

Vedzte, že riskujete. Aj keď vás takýto „poklesok“ neohrozuje priamo na živote, opakované dráždenie alergénmi môže vyvolať ďalšie zdravotné komplikácie.

Hrozí vám zosilnená alergická reakcia, ktorá môže vyústiť až do anafylaxie. Zanedbateľné nie sú ani opakované zápaly sliznice ústtráviaceho traktu, s ďalšími zdravotnými dôsledkami.

Moje dieťa má alergiu na orechy. Vyrastie z toho?

Z niektorých potravinových alergií môžu deti „vyrásť“. Deti sú najčastejšie alergické na bielkovinu kravského mlieka, čo však môže s postupujúcim vekom odoznieť.

Pri alergii na orechy je to trochu iné. Alergia sa zväčša prejaví už pri prvom jedení orechov, pričom u mnohých detí to pretrvá až do dospelosti.

Nádejou je, že približne 10 % detí z alergie na orechy vyrastie. Nepodceňujte preto pravidelné kontroly na alergiológii, dodržiavajte navrhnutú liečbu, aj diétne opatrenia.

Čo mám robiť, keď si myslím, že som alergický/á na orechy?

Máte podozrenie, že alergicky reagujete na orechy? Nestanovuje si diagnózu sami! Dohodnite si vyšetrenie u alergiológa. Ten po dôsledných vyšetreniach zistí, či naozaj ide o alergiu na orechy, alebo máte potravinovú intoleranciu.

Ak vám lekár predpíše diétu, no neviete vám poradiť, ako sa stravovať, vyhľadajte nutricionistu či nutričného terapeuta. Títo odborníci vám pomôžu zostaviť vyvážené a bezpečné stravovanie.

Autorka článku je nutricionistka

Zdroje:

  1. Food Allergy Research & Education. Tree nut allergy: https://www.foodallergy.org/common-allergens/tree-nut-allergy
  2. American Academy of Allergy Asthma & Immunology. Everything you need to know about tree nut allergy: https://www.aaaai.org/conditions-and-treatments/library/allergy-library/tree-nut-allergy
  3. Healthline. Understanding Tree Nut Allergies: Symptoms, Treatment, and More: https://www.healthline.com/health/allergies/understanding-tree-nut-allergies#outlook

2 odpovedí na “Alergia na orechy? Nie, nemusíte sa vyhýbať všetkým orechom

  1. Spätné upozornenie: Prejedanie sa: Prvá pomoc po vianočnom hodovaní

Pridaj komentár