Snažíte sa otehotnieť? Tieto potraviny vám v tom pomôžu!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo by ste mali jesť, keď chcete otehotnieť?

Myslíte si, že pred otehotnením nezáleží na tom, čo jete? Omyl! Odborníci sa zhodujú na tom, že nielen strava matky v tehotenstve, ale aj jedlá a nápoje, ktoré si dopriala pred počatím, ovplyvňujú zdravie plodu. A ešte jedna zaujímavosť, o ktorej sa dávnejšie ani len netušilo – aj strava otca je dôležitá pre zdravý vývoj dieťaťa. Aké potraviny vám pomôžu otehotnieť?

Samozrejme, stravovanie neplodnosť nevylieči, ale dôležité živiny môžu urýchliť cestu k potomkovi (v prípade, že nemáte diagnostikovanú neplodnosť). Na druhej strane, niekedy je schopnosť počať potomka ovplyvnená obezitou – prvým krokom k rodičovstvu by mala byť rozhodne úprava hmotnosti a životného štýlu oboch partnerov celkovo.

Najlepšie potraviny, ak chcete otehotnieť – pre neho i pre vás?

Zaujíma vás, aké sú najlepšie potraviny na podporu plodnosti pre muža i ženu, keď sa snažíte otehotnieť? Niektoré prirodzene zvyšujú plodnosť, iné zase vedú k zdravotným problémom (najmä obezita a cukrovka), ktoré plodnosť zhoršujú. Výhoda zdravého stravovania a uprednostňovania prírodných potravín pred spracovanými potravinami je dvojaká: zlepšuje vaše zdravie a zároveň pozitívne ovplyvňuje zdravie spermií a vajíčok. Práve tie sú základom úspešného otehotnenia.

Ak dúfate v pozitívny výsledok tehotenského testu, nezaškodí pridať do jedálnička potraviny zvyšujúce plodnosť u oboch pohlaví. Sú nimi:

Paradajky

Každodenná konzumácia paradajok znižuje riziko srdcových chorôb a rakoviny, ale tiež podporuje schopnosť otehotnieť. Sú výborné pre mužov i pre ženy. Paradajky majú vysoký obsah silného antioxidantu lykopénu, ktorý okrem iného podporuje zdravie spermy.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Vlašské orechy

Vlašské orechy sú známe tým, že pomáhajú znižovať vysoký tlak a tiež zápal. Sú vynikajúcim doplnkom stravy, aj vtedy, keď plánujete otehotnieť. Špeciálne pozitíva majú pre mužov: vlašské orechy sú bohaté na omega mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé spermie. Prečo? Zlepšujú vitalitu spermií, ich pohyb a tvar. Takže k večernému filmu nezabudnite partnerovi podať aj misku vlašských orechov.

Fazuľa a šošovica

Ďalšia dvojica živín nevyhnutných pre otehotnenie je kyselina listová bielkoviny. Dobrým zdrojom oboch sú fazuľašošovica. Ich výhody tým však nekončia. Šošovica obsahuje spermidín, ktorý je prospešný pre spermie i zdravie vajíčok. Ideálny nápad na prílohu k hlavnému chodu pre oboch!

Citrusové ovocie

Citrusové plody majú vysoký obsah vitamínu Cputrescínu. Obe tieto látky zlepšujú zdravie vajíčok a spermií, nevyhnutných na úspešné oplodnenie.

Mliečne výrobky

Mlieko a výrobky z neho sprevádzajú mnohé fámy, ktoré nás odrádzajú od ich každodennej konzumácie. Ak však nemáte laktózovú intoleranciu alebo neznášanlivosť mliečnej bielkoviny, nie je ich potrebné vynechávať, práve naopak. Výborné sú aj na podporu počatia.

Obsahujú vitamíny A, D, E a K, ktoré sú dôležité pre plodnosť žien. Nebojte sa plnotučných mliečnych výrobkov – nízkotučné často obsahujú podstatne viac chemikálií, cukru a prísad, ktoré nemajú dobrý vplyv na ľudský organizmus.

Výborné zdroje kyseliny listovej. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Potraviny s vysokým obsahom kyseliny listovej

Už pred počatím a rovnako na začiatku tehotenstva je pre matku dôležité prijímať dostatok kyseliny listovej. Aj vo forme výživového doplnku (400 mikrogramov kyseliny listovej denne, ak vám lekár nepovie ináč). Kyselina listová chráni plod pred defektom neurálnej trubice. Kyselinu listovú prirodzene nájdete aj v potravinách, ako sú: špargľa, brokolica, listová zelená zelenina alebo repa. Má význam aj pre budúcich oteckov.

Zdravé tuky

Zdravé tuky sú nevyhnutné pre dobré fungovanie srdcovo-cievnej sústavy, mozgu, nervov i trávenia. Majú pozitívny vplyv aj na imunitu. Zdravé tuky nájdete v avokáde, syroch, vajíčkach, v orechoch a v extra panenskom olivovom oleji.

Biele pečivo nahraďte celozrnným

Ak chcete podporiť otehotnenie, vymeňte biele potraviny za celozrnné výrobky. Strava bohatá na celozrnné potraviny zlepšuje plodnosť u žien a kvalitu spermy u mužov. Dobrým zdrojom celozrnných obilnín sú celozrnný chlieb, jačmeň, hnedá ryža a quinoa. Tieto potraviny potrebujú čas na trávenie, vďaka čomu nevyvolávajú veľké skoky v hladine cukru v krvi, ktoré narúšajú hormonálnu rovnováhu. Sú tiež skvelým zdrojom vlákniny a dôležitých vitamínov skupiny B.

Potraviny bohaté na železo nemusia byť nechutné, práve naopak! Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Potraviny obsahujúce železo

Pre ženu, ktorá sa snaží otehotnieť, je dôležitý dostatok železa. Železo je totiž potrebné na pravidelnú ovuláciu, ktorá je základom otehotnenia. Tento minerál má v sebe, našťastie, viacero ľahko dostupných potravín: chudé mäso, špenát, tofu, fazuľa a obohatené potraviny.

Podčiarknuté a zrátané

Napriek tomu, že neexistuje žiadne jedlo, ktoré by vám zaručene pomohlo otehotnieť, vyvážená strava prispieva nielen k vášmu zdraviu, ale aj k zdraviu vášho budúceho dieťaťa. Starajte sa o svoje telo, doprajte mu všetko, čo potrebuje (rafinované cukry, výrobky z bielej múky a spracované potraviny to nie sú), a zvýšite šance na počatie zázraku, po ktorom túžite. Obaja, nielen mamička!

Samozrejme, ak máte dlhodobejšie problémy s počatím, poraďte sa s gynekológom/urológom, ktorí vám odporučia ďalší postup.

Zdroje: romper.com

Pridaj komentár