Biologická liečba

odborný garant:
prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák PhD. MBA. Dott.Ric. MHA

Aj pri Crohnovej chorobe môžete žiť normálny život

(Zdroj foto: Adobestock.com)

Crohnova choroba, ak je neliečená či nedostatočne liečená, dokáže váš život obmedziť len na sústavný strach. Strach o zdravie, strach z ďalšej a ďalšej operácie alebo pobytu v nemocnici. Strach normálne sa schuti najesť.

Ako je možné liečiť aj ťažké formy Crohnovej choroby? Čo vám môže pri tejto diagnóze priniesť biologická liečba?

Predstavte si, že sa bojíte odísť z domu. V hlave vám dokola víri obava, že keď sa o slovo prihlási krutá bolesť brucha či ďalšia hnačka, jednoducho to nestihnete. Ak musíte odísť, radšej si balíte náhradné oblečenie.

Vyhýbate sa autobusom bez toalety a všetky záchody v okolí máte zmapované. Strach je vaším každodenným spoločníkom natoľko, že nevidíte žiaden dôvod tešiť sa zo života. A to už v detskom, tínedžerskom alebo mladom dospelom veku.

Ak máte Crohnovu chorobu, možno vám je takáto predstava až bolestne blízka. Zápal v čreve, ktorý sa kedykoľvek prihlási, vás ochudobňuje o mnohé radosti zo života. Našťastie, dnes už pri správne nastavenej modernej liečbe máte aj vy šancu na normálny život.

Crohnova choroba u detí
Zdroj foto: Adobestock.com

Čo je Crohnova choroba?

Crohnova choroba patrí medzi zápalové ochorenia čreva. Tento zápal je spôsobený nesprávnym fungovaním imunitného systému. Pravdou však je, že u väčšiny chorých sa aj zloženie črevnej mikroflóry líši od mikroflóry zdravých ľudí.

Pri Crohnovej chorobe sa črevo pod vplyvom zápalu mení a opuchne. Poškodzuje sa nielen jeho výstelka, ale celá stena čreva a všetky jeho vrstvy (teda aj svalovina a väzivo).

Najčastejšie sa objavuje v poslednej časti tenkého čreva a na začiatku hrubého čreva, môže sa však vyskytnúť aj v žalúdku, pažeráku či dokonca v ústach. Nemusí postihovať súvislý úsek, môže napadnúť prerušované úseky čreva.

Veľmi nepríjemnými komplikáciami je vznik fistúl – teda tunelov, cez ktoré preniká črevný obsah spolu so zápalovou tekutinou, napríklad do pošvy u žien alebo na povrch kože v blízkosti análneho otvoru. Zápal sa tak môže šíriť do iných orgánov v tele.

Kvôli opakovaným zápalom v čreve môže dochádzať aj k vzniku jaziev. Tie spôsobujú zúženie čreva až jeho nepriechodnosť – zastavenie priechodnosti potravy črevom. Tento stav je veľmi závažný a môže ohroziť život pacienta, preto vyžaduje okamžitý chirurgický zásah.

S návštevou lekára preto neotáľajte, ak spozorujete zastavený odchod vetrov, stolice, bolesť brucha či nafúknuté brucho.

Aké sú príznaky Crohnovej choroby?

Ak trpíte Crohnovou chorobou, iste poznáte bolesti brucha a hnačky, ktoré sú niekedy s prímesou hlienu, menej často krvi (najmä ak sú postihnuté posledné časti hrubého čreva).

S častými hnačkami súvisí aj chudnutie a iné známky porušenej výživy – lámajúce sa nechty, únava, častejšie infekcie, anémia a podobne. U detí dochádza aj k oneskoreniu vývoja a spomaleniu rastu.

Nevoľnosť a znížená chuť do jedla sú typické pre viaceré ochorenia tráviacej sústavy. Ak je vaše črevo v dôsledku Crohnovej choroby zúžené, môžete trpieť zápchou.

Choroba môže prechádzať rôznymi fázami – od útlmu po vzplanutie. Súčasťou vzplanutia choroby býva aj zvýšená teplota. Vysoké horúčky naznačujú skôr vznik komplikácií, ktoré je potrebné okamžite riešiť.

Pri Crohnovej chorobe nie sú zriedkavosťou ani bolesti kĺbov, zápal očí či kožné zmeny. Môžu sa u vás objaviť obličkové či žlčníkové kamene.

Niet divu, ak sa ku Crohnovej chorobe pridružia depresie a úzkosť. Prispievajú k nim aj časté pobyty v nemocnici, ak sa nedarí ochorenie držať na uzde. Neváhajte preto včas vyhľadať odbornú pomoc, ak spozorujete známky ochorenia.

Žiaľ, Crohnovou chorobou trpia najmä mladí dospelí, teenageri, deti – aj veľmi malé. Prestáva však byť raritou aj u starších ľudí.

Crohnova choroba- príznaky
Zdroj foto: Adobestock.com

Možnosti liečby

V prípade Crohnovej choroby liečbu určuje ošetrujúci gastroenterológ, ktorého treba navštevovať na pravidelné kontroly. Pri voľbe konkrétnej liečby lekár zohľadňuje priebeh a prejavy choroby, doterajšiu liečbu, chirurgické zákroky na čreve, pridružené ochorenia, trvanie Crohnovej choroby, výsledky vyšetrení a mnohé ďalšie.

Crohnovu chorobu nemožno vyliečiť, ale vhodnou terapiou je možné zápal skrotiť. Tým dôjde aj k oslabeniu či vymiznutiu príznakov ochorenia. Práve to je cieľom liečby.

Keďže Crohnova choroba je chronickým ochorením, aj liečba je dlhodobá a lieky sa užívajú aj v obdobiach, keď máte od príznakov pokoj.

Reč je napríklad o kortikoidoch, ktoré sa v liečbe zápalových ochorení používajú už niekoľko desaťročí. Majú rýchly účinok a využívajú sa na rýchle potlačenie akútneho zápalu vo fáze vzplanutia ochorenia. Užívajú sa krátkodobo.

Na dlhodobé užívanie vám lekár môže predpísať lieky označované ako aminosalicyláty (5-ASA) – najmä sulfasalazín.

Čo však v prípade, ak takáto bežná liečba nemá u vás dostatočný účinok?

Biologická liečba Crohnovej choroby

Našťastie máme už aj na Slovensku možnosť biologickej liečby. Je to aj vďaka Slovákovi Jánovi Vilčekovi, ktorý je vedcom v New Yorku.

Už od roku 1999 je vďaka nemu k dispozícii protilátka proti TNF-alfa, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri zápalových procesoch. Ak túto molekulu zablokujeme pomocou spomínanej protilátky, veľmi rýchlo sa zápal stlmí. Prejaví sa to zlepšením či vymiznutím príznakov ochorenia.

Stáva sa, že časom tento liek môže prestať účinkovať. Je to vtedy, ak vaše telo začne vytvárať proti nemu protilátky. Lekár v takom prípade môže pridať do liečby liek tlmiaci imunitný systém a zvýšiť tak účinnosť biologického lieku. Prípadne upraviť dávkovanie biologickej liečby podľa výsledkov krvných testov.

Približne v jednej pätine prípadov sa stáva, že táto liečba nedosahuje želané výsledky. V takýchto prípadoch máme k dispozícii aj iné biologické lieky. Používajú sa, ak pacient základnú liečbu z nejakého dôvodu nemôže dostať, netoleruje ju alebo na ňu nereaguje.

Ide o iné protilátky proti TNF-alfa, prípadne protilátky, ktoré účinkujú proti inému druhu zápalových molekúl v našom tele. Blokujú tak zápal odlišným spôsobom a môžu dosahovať výsledky tam, kde pôvodná liečba zlyhala.

Biologická liečba Crohnovej choroby: Pre koho je vhodná? Aké sú jej obmedzenia?

Biologickú liečbu vám gastroenterológ odporučí, ak sa nedarí dostatočne liečiť vaše ochorenie tradičnou liečbou. Spravidla je to podávanie kortikoidov. Ak ich musíte užívať príliš často a prakticky bez kortikoidov je u vás zápal stále aktívny, môže byť biologickú liečba pre vás vhodná.

Stav môžete ovplyvniť aj zdravým životným štýlom, pomôže stopnúť fajčenie, na aktivitu ochorenia môžu vplývať aj pohyb a zdravá strava.

Cieľom podávania biologickej liečby je nezávislosť od kortikoidov a utlmenie prejavov ochorenia. Biologická liečba Crohnovej choroby má rýchly nástup účinkov a veľmi dobré výsledky liečby.

Na biologickú liečbu dobre reagujú aj mimočrevné prejavy – zápaly kĺbov či očí. Ak je hneď od začiatku ochorenie veľmi agresívne, môže vám lekár odporučiť biologickú liečbu aj bez predošlej klasickej liečby. Biologická liečba je tiež vhodná v prípade, že sa objavia fistuly.

Vďaka včasnému a správnemu nasadeniu biologickej liečby sa viacerí pacienti môžu vrátiť späť do normálneho pracovného či spoločenského života. Aj tá skupina pacientov, ktorá ešte pred 20 rokmi po zlyhaní klasickej liečby nemala okrem chirurgického zásahu iné liečebné možnosti.

Biologická liečba Crohnovej choroby nie je dostupná v tabletkách. Akiste však forma infúzií či injekcií do žily alebo pod kožu nepredstavuje pri takejto nepríjemnej diagnóze pre vás žiaden problém.

Biologickú liečbu vám podá lekár v centre biologickej liečby.

Na jej schválenie budete musieť počkať, poisťovňa si vždy vyhradí určitý čas, najčastejšie jeden mesiac na vyjadrenie.

Crohnova choroba - zápal čreva-prevencia
Zdroj foto: Adobestock.com

Čo ešte pre vás existuje okrem tabletiek a injekcií?

Po starostlivom zvážení vám lekár možno odporučí operáciu. Pri nej dochádza obyčajne k odstráneniu zapáleného úseku čreva a prepojeniu zdravých úsekov. Chirurgický zásah je často potrebný pri fistulách či veľmi zúžených črevách.

Chirurgicky sa ošetrujú aj hlboké zápaly. Stáva sa, že pri správnom a včasnom nasadení biologickej liečby sa môžete vyhnúť niektorým druhom operácie.

Veľmi dôležitá je úprava životosprávy. Keďže všetko, čo zjete, prichádza do čreva, mali by ste výber potravín starostlivo zvažovať a brať ich ako súčasť liečby. V otázkach vhodnej stravy sa poraďte so svojím gastroenterológom.

Neváhajte sa ho opýtať na všetko, čo s ochorením súvisí. Váš lekár vaše otázky očakáva a nedokáže vám ich čítať z duše. Nebojte sa, že niektorá otázka je hlúpa.

Lekár si je vedomý, že svoje poznatky získal štúdiom a lekárskou praxou a že vy nie ste v rovnakej pozícii. Vaše otázky nebude preto hodnotiť ako hlúpe. Naopak, víta vašu iniciatívu informovať sa.

Aj pre lekára je lepší informovaný a zodpovedný pacient než pacient, ktorý sa v nevedomosti dopúšťa zbytočných chýb.

Uvedený článok má len informatívny charakter. Posudzovanie zdravotných ťažkostí jedinca a výber vhodnej liečby je výlučne v kompetencii jeho ošetrujúceho lekára.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/crohns-disease/symptoms-causes/syc-20353304

https://www.webmd.com/ibd-crohns-disease/crohns-disease/crohns-disease-treatment-common-medications-for-treating-crohns#3

https://www.healthline.com/health/crohns-disease#treatment

http://www.crohnclub.sk/clanok/33/biologicka-liecba-u-ibd-ochoreni

https://www.cilena-lecba.cz/crohnova-nemoc

http://www.iscare.cz/ibd/co-je-ibd/biologicka-lecba

 

Pridaj komentár