Lymská borelióza: Ako zistíte, že sa na vás prisal infikovaný kliešť?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Lymská borelióza je infekčné ochorenie vyvolané baktériou Borrelia burgdorferi. Dostaneme ju do krvi uhryznutím infikovaným kliešťom. Samozrejme, nie každý kliešť je prenášačom tejto baktérie. Tiež platí, že na to, aby infekciu preniesol, musí byť na koži prisatý približne 36 až 48 hodín. Faktom však je, že mnoho ľudí s lymskou boreliózou ani netuší, že mali prisatého kliešťa. To je ďalší dôvod, prečo sa pri pobyte vonku, najmä v lese, lesoparku, ale aj v záhrade, treba dobre prezrieť a kliešťa čo najskôr vybrať. Ako sa prejavuje borelióza a čo o nej treba vedieť?

Aké sú príznaky toho, že sa na vás prisal infikovaný kliešť?
Kedy vyhľadať lekára?
Ako prebieha diagnostika a liečba boreliózy?
Koľko a akých etáp má lymská borelióza?
Máte vysoké riziko tohto ochorenia?
Ako zistíte, či bol kliešť prenášačom baktérie?
Čo znamená život s lymskou boreliózou?

Názov infekcie baktériou Borrelia burgdorferi nesie názov mesta, v ktorom bola borelióza prvýkrát rozpoznaná. Stalo sa tak v meste Old Lyme v americkom Connecticute v roku 1975. Dnes je borelióza najbežnejším ochorením v Európe, ktoré prenášajú kliešte.

Čo je lymská borelióza?

Rozpoznanie infekcie komplikuje skutočnosť, že jej príznaky sa medzi infikovanými líšia. Kým jeden môže pociťovať výrazné symptómy, iný nemusí mať takmer žiadne. Dokonca aj príznaky jednotlivých štádií sa môžu prekrývať.

Najčastejšie príznaky lymskej boreliózy:

  • plochá okrúhla červená vyrážka obklopená svetlejšou farbou, ktorá je ohraničená červeným kruhom,
  • únava,
  • bolesť a opuch kĺbov,
  • bolesť svalov,
  • bolesť hlavy,
  • horúčka,
  • opuchnuté lymfatické uzliny,
  • poruchy spánku,
  • ťažkosti so sústredením.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak máte typickú vyrážku alebo viaceré z uvedených príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Diagnostika lymskej boreliózy

Diagnostika tejto infekcie nie je ani zďaleka taká jednoduchá ako pri väčšine ochorení. Lekár sa vás bude pýtať, či ste si po minulé mesiace, či dokonca roky našli na tele prisatého kliešťa alebo či ste sa pohybovali v oblastiach, kde sa infikovaný parazit vyskytuje.

Skontroluje svoje telo, či neuvidíte typickú vyrážku. Krvné testy nemajú na začiatku infekcie význam, najspoľahlivejšie sú niekoľko týždňov po prvotnej infekcii. V tom čase už budete mať v krvi protilátky.

Ďalšie vyšetrenia, ktoré vám môže lekár odporučiť na potvrdenie alebo vylúčenie lymskej boreliózy:

  • test ELISA na zistenie protilátok proti B. burgdorferi,
  • test Western blot (imunoblot) na potvrdenie pozitívneho testu ELISA – určuje prítomnosť protilátok proti špecifickým proteínom B. burgdorferi,
  • polymerázová reťazová reakcia (PCR) sa používa na vyšetrenie ľudí s pretrvávajúcou lymskou artritídou alebo neurologickými príznakmi.

Čo je to lymská artritída? Príznak neskorého štádia lymskej boreliózy, ktorý sa prejaví len u niektorých ľudí. Lieči sa perorálnymi antibiotikami počas 28 dní.

Liečba lymskej boreliózy

Najlepšie výsledky dosahuje liečba boreliózy v počiatočných štádiách. V týchto prípadoch stačí 10 či 14 dní užívať antibiotiká.

Lieky na liečbu lymskej boreliózy:

  • liečba prvej línie u detí i dospelých – doxycyklín, amoxicilín, cefuroxím,
  • liečba dojčiacich žien – cefuroxím a amoxicilín.
V niektorých prípadoch je spočiatku potrebná liečba intravenóznymi antibiotikami, teda infúzna liečba. Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Je lymská borelióza nákazlivá?

Neexistuje žiadny dôkaz, že by sa lymská borelióza preniesla z človeka na človeka, a to ani prostredníctvom materského mlieka. Tiež nie sú dôkazy, ktoré by nasvedčovali tomu, že by sa lymská borelióza mohla prenášať pohlavným stykom alebo krvnou transfúziou.

3 štádiá lymskej boreliózy

1. štádium:

Príznaky lymskej boreliózy môžete pozorovať v období od 3 do 30 dní po prisatí kliešťa. Jedným z prvých príznakov ochorenia je vyrážka – fľak v mieste uhryznutia kliešťom. Červený kruh uprostred obklopuje biela časť a s červeným okrajom. Vyrážka býva na dotyk teplá, ale nebolí a nesvrbí, postupne vybledne. Odborne hovoríme o erythema migrans.

Ďalšie príznaky prvého štádia infekcie pripomínajú chrípku:

2. štádium:

Infekcia Borrelia burgdorferi postupuje a po niekoľkých týždňoch či mesiacoch útočí zvyčajne aj na nervovú sústavu. Budete mať všeobecný pocit, že vám nie je dobre. Môžete si nájsť typické vyrážky, ktoré nebudú v mieste prisatia kliešťa – môžu byť aj na viacerých častiach tela. Je to signál, že infekcia sa rozšírila do celého tela vrátane iných orgánov.

Niektorí pacienti vnímajú poruchy srdcového rytmu (lymská karditída) a časté sú neurologické stavy – necitlivosť, brnenie, obrna tvárového a kraniálneho nervumeningitída.

3. štádium

Tretie štádium nastáva, ak ste infekciu nepodchytili včas a neliečili ste sa na ňu v priebehu prvých dvoch štádií. Objavuje sa celé mesiace alebo roky po prisatí kliešťa.

Príznaky typické pre toto štádium:

  • artritída jedného alebo viacerých veľkých kĺbov,
  • poruchy mozgu, napríklad encefalopatia, ktorá spôsobuje stratu krátkodobej pamäti, ťažkosti s koncentráciou, mentálnu hmlu, problémy so sledovaním konverzácie a poruchy spánku,
  • necitlivosť v rukách, nohách alebo chodidlách.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Postboreliový syndróm

Nielen pacientov, ale aj lekárov samotných prekvapuje postboreliový syndróm. Znamená, že napriek liečbe antibiotikami naďalej pociťujete príznaky infekcie. Týmto syndrómom trpí 10 až 20 percent infikovaných. Príčina zatiaľ nie je známa. Problémom je, že niekedy ovplyvní pohyblivosť a tiež kognitívne schopnosti.

Liečba postboreliového syndrómu je primárne zameraná na zmiernenie bolesti a nepohodlia. I keď sa väčšina ľudí uzdraví, môže to trvať mesiace alebo roky.

Príznaky postboreliového syndrómu

Vo všeobecnosti sú podobné začiatočným prejavom boreliózy. Zahŕňajú:

  • únavu,
  • ťažkosti so spánkom,
  • bolesti kĺbov alebo svalov, opuch veľkých kĺbov,
  • ťažkosti s koncentráciou a problémy s krátkodobou pamäťou,
  • problémy s rečou.

Máte vysoké riziko lymskej boreliózy?

Vyššie riziko infekcie, ktorú prenáša kliešť, majú ľudia, ktorí pracujú vonku – najmä v oblasti lesníctva, v poľnohospodárstve alebo robia terénne úpravy. Kliešte sú najaktívnejšie v lete, v období, keď trávime najviac času vonku.

Ako sa chrániť pred prisatím kliešťa?

Najlepšou ochranou pred lymskou boreliózou je zníženie rizika uhryznutia kliešťom:

  • do lesa, parku, záhrady noste dlhé nohavice a košele s dlhým rukávom,
  • používajte repelent proti hmyzu,
  • proti kliešťom i komárom dobre funguje aj olej z citrónového eukalyptu, nemali by ho však používať deti mladšie ako 3 roky,
  • po príchode domov dôsledne skontrolujte celé telo, najmä záhyby, dobrým nápadom je tiež prejsť si rukami vlasy,
  • ak nájdete kliešťa, odstráňte ho pomocou pinzety.
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Život po lymskej borelióze: Kedy budete konečne zdraví?

Liečba lymskej boreliózy nie je úplne priamočiara, pretože aj keď ste užívali antibiotiká, môže trvať celé týždne alebo mesiace, kým zmiznú všetky príznaky. Zotavenie podporíte stravou bohatou na živiny, vyhýbajte sa jedlám, ktoré obsahujú veľké množstvo rafinovaného cukru. Oddychujte a minimalizujte stres.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lyme-disease/symptoms-causes/syc-20374651

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11586-lyme-disease

https://www.healthline.com/health/lyme-disease

Pridaj komentár