Absces: Hnisavé vačky v ústach, na koži, dokonca aj v tele. Riešte ich hneď!

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ak ste už mali absces, viete, že je to nepríjemná záležitosť, ktorá vyžaduje okamžité riešenie. Hovoríme o vačku plnom hnisu, ktorý sa najčastejšie objaví v ústach, na koži, ale môže vzniknúť aj vo vnútri pri orgánoch. Existuje teda mnoho rôznych typov abscesov. Vinníkom abscesov sú zvyčajne bakteriálne infekcie. Prečo vyšetrenie u lekára netreba odkladať? Čo sa stane, ak absces zanedbáte?

Aké druhy abscesov poznáme?
Ako sa prejavuje absces a prečo vzniká?
Čo vás čaká u lekára?
Aká liečba vás čaká, keď máte hnisavý vačok?
Prečo nezanedbávať vyšetrenie?

Absces je nahromadený hnis uzatvorený v dutine ohraničenej membránou, ktorej bežne hovoríme vačok. I keď najčastejšie poznáme zubné či kožné abscesy, môžu vzniknúť kdekoľvek v tele. Základnou príčinou abscesu je infekcia, najčastejšie bakteriálna. Keď imunitný systém rozozná ohrozenie, aktivuje leukocyty a snaží sa s infekciou bojovať. „Rytieri zdravia“ – biele krvinky (leukocyty), sa sústredia do napadnutej oblasti. Keď sa v poškodenom tkanive nahromadia, vzniká zápal. Telo sa pred ním chráni izolovaním napadnutých tkanív a vytvorí pevne ohraničenú dutinu, ktorá sa plní hnisom. Vzniká absces.

Viete, z čoho sa skladá hnis? Zo živých a mŕtvych bielych krviniek, mikróbov, tekutiny a odumretého poškodeného tkaniva.

Aké druhy abscesov vás môžu potrápiť?

Kožné abscesy

Kožné abscesy vznikajú pod kožou alebo na nej, sú bežné a tiež ľahko liečiteľné. Patria k nim tri najčastejšie:

  • Absces v podpazuší – vzniká vtedy, keď sa v koži pod pazuchami nahromadí hnis. Jedným z bežných príčin abscesov na týchto miestach je chronické zápalové ochorenie kože nazývané hidradenitis suppurativa. Jeho príznakmi sú červené, citlivé hrbole na koži podpazušia, ktoré sa môžu zmeniť na bolestivé zapálene abscesy.
  • Absces pod kožou prsníka – hnisavé vačky na prsníkoch sú následkom neliečenej infekcie a najčastejšie potrápia dojčiace mamičky.
  • Anorektálny absces – v tomto prípade je dutina s hnisom umiestnená pod kožou okolo análneho otvoru alebo konečníka.

Abscesy v ústach

Hnisavé vačky v ústach a špeciálne pri zuboch (často mŕtvych alebo infikovaných) sú mimoriadne nepríjemné. Ak si nájdete v ústach zapálenú hrčku s jasným ohraničením, neváhajte vyhľadať zubára. Okolo zubov sa tvoria zubné abscesy, rozlišujeme tri typy:

  • absces ďasien – odborne gingiválny absces,
  • periapický absces – hnisavý vačok pri koreni zuba vzniká ako dôsledok poranenia zubov alebo kazov,
  • periodontálny absces: tento absces sa nachádza v periodontálnej štrbine, ktorá je medzi koreňom zuba a okolitými štruktúrami, postihuje kosti a tkanivá, ktoré podporujú zuby. Býva dôsledkom paradentózy alebo ochorenia ďasien.
absces na ďasne
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Okrem zubných abscesov v ústach môžu vzniknúť abscesy mandlíhrdla. Absces mandlí sa prejaví ako vačok hnisu za jednou z mandlí, zvyčajne je problémom dospievajúcich a mladých dospelých. Ak sa hnis nahromadí medzi mandľami a stenou hrdla hovoríme o peritonzilárnom abscese. Je zvyčajne komplikáciou nevyliečenej streptokokovej infekcie alebo angíny. Ďalší typ hnisavých vačkov vzniká v hlbšej zadnej časti hrdla. Býva následkom infekcie lymfatických uzlín a najbežnejší je u detí.

Vnútorné abscesy

Vnútorné abscesy sú síce menej časté, ale ťažšie zistiteľné a liečiteľné. Môžu dokonca vzniknúť aj na mieche, mozgu, v bruchu (abdominálny absces). Absces miechy zvyčajne vzniká kvôli infekcii v oblasti chrbtice. Mozgový absces je následkom infekcií v iných miestach hlavy alebo v krvnom obehu. Môže vniknúť aj poranením mozgu zvonku.

Príznaky, že sa vám v tele hromadí hnis

Absces zvyčajne vidíte a cítite, už keď sa hnis začína hromadiť. Infekciu ešte skôr.

Podkožné abscesy vyzerajú ako červená, vyvýšená a opuchnutá hrčka. Všimnete si, že koža nad stredom abscesu je najtenšia, preto má vrchol vačku žltasté alebo biele zafarbenie – jasný signál hnisu pod kožou. Keď prejdete po bolestivom mieste, pocítite, že je horúce, respektíve teplejšie ako okolie. K ďalším príznakom abscesu patria horúčka a zimnica.

Abscesy v ústach si všimnite ľahko – vytvoria bolestivú zdureninu, z infekcie neraz opuchne okolie alebo aj celá čeľusť. Tiež sa môže pridružiť horúčka.

V prípade hlbších kožných abscesov alebo hromadenia hnisu vo vnútri tela nie sú príznaky ľahko rozpoznateľné. Ovplyvňujú miesto, kde sa nachádzajú. Spoločným znamením vnútorných alebo hlbokých abscesov sú tieto symptómy:

  • únava,
  • bolesť a citlivosť,
  • horúčka,
  • zimomriavky,
  • nadmerné potenie,
  • strata chuti do jedla,
  • strata hmotnosti.

Pri akomkoľvek podozrení na absces vyhľadajte lekára a nechajte nález posúdiť odborníkovi.

absces
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo vás čaká u lekára: Ako prebieha diagnostika abscesu?

Samozrejme, závisí od toho, kde by sa mal hnis hromadiť. Viditeľný kožný absces diagnostikujú a liečia kožní lekári, zubný zase zubári. Prezrú bolestivé miesto, spýtajú sa na vaše príznaky, prípadne odoberú vzorku hnisu na testy. Tak zistia typ baktérií spôsobujúcich absces a nasadia cielenú liečbu.

Podstatne ťažšie je diagnostikovať hlbšie abscesy vrátane vnútorných, pretože ich nevidno. Pomocníkom v tomto prípade je zobrazovacia technika: ultrazvuk, počítačová tomografia (CT) a skenovanie magnetickou rezonanciou (MRI).

Liečba abscesu

Kým malé podkožné alebo povrchové abscesy neraz zmiznú samy a nezvyknú sa skomplikovať, hlbšie a vnútorné, rovnako ani abscesy v ústach netreba ignorovať.

Ak chcete urýchliť liečbu malého ložiska hnisu blízko pod pokožkou, priložte naň teplý obklad. V žiadnom prípade však absces samovoľne neotvárajtenevytláčajte. Prečo? Pretože tak ľahko rozšírite baktérie do iných oblastí pokožky. Rezanie či vyťahovanie hnisu nechajte na lekára, ktorý vám tiež predpíše antibiotiká.

Čo ak musia absces rezať?

Základom je nebáť sa. Malý chirurgický zákrok je najčastejším riešením abscesov, ktoré nemajú tendenciu zaniknúť samy alebo sú hlbšie. Na miesto okolo abscesu dostanete lokálne anestetikum a lekár otvorí vačok malým rezom, aby hnis vypustil. Pri zubných a ústnych abscesoch môže skúsiť hnis najskôr vybrať hrubšou ihlou do striekačky.

Rez však umožní odstrániť všetok zostávajúci hnis vrátane mŕtveho tkaniva a zvyškov. Zostáva otvorený, aby mohol zvyšný hnis ešte ďalej vytekať. Po takomto zákroku budete chodiť každý deň-dva na kontroly, kým nebude všetko v poriadku.

V prípade zubných abscesov lekár nájde a rieši zdroj infekcie – neraz je v koreňoch zubov.

Ak máte absces v okolí mandlí a nehojí sa ani po narezaní, neustále sa v ňom hromadí hnis, znamená to neriešenú dlhodobú infekciu. V tomto prípade je najčastejšou pomocou vybranie mandlí.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa liečia vnútorné abscesy?

Ak vám lekár zistí absces vo vnútri tela, hnis odoberie ihlou pod ultrazvukom alebo CT, samozrejme, pri potrebnom znecitlivení. Ak je to možné a potrebné, do miesta abscesu vloží tenkú plastovú hadičku – drenážny katéter, aby zvyšok hnisu naďalej odtekal. Katéter vám vyberú podľa hojenia, zvyčajne o týždeň.

Čo sa stane, ak nebudete absces riešiť?

Liečba akýchkoľvek abscesov je dôležitá. Tušíte, že neliečené zubné abscesy môžu viesť až k boju o život? Infekcie, ktoré neliečite, sa ľahko rozšíria do okolitých tkanív v tele. Výsledkom sú vážne komplikácie vrátane sepsy a závažného infekčného ochorenia – nekrotizujúcej fasciitídy (odumieranie tkanív), ktoré môžu viesť k smrti.

Dodržiavajte kontroly, ktoré vám lekár naplánoval. Horúčka, sčervenanie, výraznejší opuch a zvýšená bolesť počas liečby sú dôvodom na urgentnú pomoc.

Podčiarknuté a zrátané

Čo sme sa v tom článku naučili? Že abscesy sú vrecká hnisu, ktoré sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na alebo v tele. Kým tie povrchové sa často zahoja aj samy, ostatné si vyžadujú odbornú pomoc. Určite nestojí za to odkladať liečbu hromadiaceho sa hnisu v ústach – na ďasnách, pri mandliach či v hrdle. Tieto a vnútorné abscesy nie sú niečo, s čím by ste sa mali pohrávať. Ak máte akékoľvek príznaky abscesu, ktorý sám osebe nezmizne do pár dní, porozprávajte sa s lekárom, ktorý určí vhodnú liečbu pre vás.

Zdroje:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22876-abscess

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/abscess

https://www.nhs.uk/conditions/abscess/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35125157/

https://www.merckmanuals.com/professional/infectious-diseases/biology-of-infectious-disease/abscesses

https://medlineplus.gov/abscess.html

Pridaj komentár