6 dôvodov, prečo mamičky vzdávajú dojčenie: Úplne zbytočne! Čo s tým?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

O tom, aké je dojčenie prospešné pre dieťa i pre matku, nájdete množstvo informácií, kamkoľvek sa pozriete. Už menej médií sa zaoberá tým, čo vedie mamičky k rozhodnutiu nedojčiť. Dnes si posvietime na to, prečo sa vzdajú dojčenia – aké problémy k tomu najčastejšie vedú a tiež, ako sa dajú riešiť.

Dojčenie prináša pozitíva pre novorodeniatko i pre matku, avšak nie každá žena považuje tento spôsob kŕmenia za prirodzený. Dôkazov hovoriacich v prospech dojčenia je nespočetne veľa: chráni pred celým radom chorôb, znižuje riziko vzniku ochorení srdca, rakoviny a cukrovky. Ušetrí nám to nákup umelého mlieka a nakoniec – dojčenie je oveľa rýchlejšie a jednoduchšie ako zarábanie umelého mlieka. Nehovoriac o jedinečnom vzťahu, ktorý sa pri dojčení medzi matkou a dieťaťom vytvára.

Dojčenie je nová skúsenosť a neľahká úloha

Na druhej strane, dojčenie nemusí ísť vždy ľahko. Prvé týždne po pôrode sú náročné a nečudo, že vás prepadajú najrôznejšie druhy obáv a strachov: Má moje mlieko dostatok živín? Pije dosť? Držím ho správne? Mám ho kŕmiť vždy, keď zaplače? Je dobré uspávať dieťa na prsníku? Je dojčenie na verejnosti v poriadku? To je len zopár z množstva otázok, ktoré mamičkám po pôrode kolujú hlavou.

Z akých dôvodov sa mamičky rozhodnú nedojčiť?

1. Dojčenie bolí

Mnoho žien sa obáva, že dojčenie bolí. Isteže, bude to nový pocit, nový zážitok, na ktorý si treba zvyknúť, avšak bolesťou by sme ho nenazývali. Druhá vec je, že dojčenie v prvých týždňoch po pôrode urýchľuje zvinovanie maternice a tieto sťahy sú bolestivé. Samotné prisatie sa dieťaťa na prsník a dojčenie nebolí, ak je správne.

Správnemu prisatiu viete dieťa naučiť a bolesť, ktorá trvá dlhšie ako pár sekúnd, treba riešiť. Dobrou správou však je, že existuje veľa vyškolených odborníčok – laktačných poradkýň (dokonca aj online), ktoré vám pomôžu. Netreba sa hneď vzdávať. Kontakt na laktačnú poradkyňu dostanete priamo v pôrodnici alebo si ju vyhľadajte podľa bydliska cez internet.

Ako pohodlne a bez bolesti dojčiť?

Kľúčom k pohodlnému dojčeniu je správne prisatie bábätka na prsník. Mnohí si predstavujú, že dieťa pije mlieko z bradavky ako zo slamky, to však nie je ani zďaleka pravda. Pri správnom prisatí si bábätko vezme do úst bradavku a aj časť okolitej tmavšej kože (dvorec) a saje.

Zo začiatku to môže byť zložité, podstatné je vytrvať a pomôcť dieťaťu správne sa prisať, aby získalo dostatok mlieka a vy ste nemali poškodenú bradavku. K náprave neraz stačí zmena polohy bábätka.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

2. Nebudem mať dostatok mlieka

Príbehy o tom, ako nejaká mamička nemá dostatok mlieka a bojí sa, že jej dieťa hladuje, nie sú zriedkavé; špeciálne v prvých dňoch, keď telo ženy tvorí husté kolostrum v malých dávkach. Našťastie, zvyčajne sú tieto obavy zbytočné.

Ako zvýšiť tvorbu mlieka?

Ak netrpíte iným celkovým stavom, ktorý ovplyvňuje aj tvorbu mlieka (cukrovka alebo poruchy štítnej žľazy), vaše telo vždy pripraví mlieko presne na mieru dieťaťa. A to vzhľadom na živiny a tiež aj množstvo.

Tajomstvo dostatočnej tvorby mlieka spočíva v citlivom kŕmení. Kŕmte dieťatko vždy, keď je hladné, a to počas dňa aj noci. Bábätká často potrebujú papať aspoň každé 2 – 3 hodiny, neraz ešte viac. V čase, keď spí a vám sa hromadí v prsníku mlieko, podporíte jeho tvorbu odsatím odsávačkou mlieka.

Je úplne bežné, že dieťatko niekedy spapá menej a inokedy vám „vypije celý prsník“ a odpije aj z druhého. Ani my dospelí nie sme všetci naraz a rovnako hladní.

Jednoducho: častejším kŕmením a/alebo odsávaním vytvoríte viac mlieka. Ak má dieťatko aspoň 6 mokrých a 2 špinavé plienky denne, vaše mlieko mu stačí.

Avšak ani nedostatočná tvorba mlieka nemusí znamenať koniec dojčenia. Stále je lepšie dojčiť a prikrmovať dieťa umelým mliekom, ako mu dávať len umelé.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

3. Nemôžem dojčiť, užívam lieky

Je prirodzené, že máte obavy z užívania liekov počas dojčenia. Dobrou správou je, že v mnohých prípadoch majú lieky alternatívy, ktoré pri dojčení neškodia. Výnimkou sú: lítium, niektoré lieky na artritídu a chemoterapia.

Čo robiť?

V každom prípade skôr, ako sa vzdáte dojčenia, porozprávajte sa s lekárom o možnostiach liečby, ktoré v tehotenstve a pri dojčení neškodia. Rovnako aj v lekárni, keď si kupujete voľnopredajné lieky, sa pýtajte na lieky vhodné pri dojčení.

4. Dieťa bude samostatnejšie

Kedysi sa hovorilo, že keď nebude matka dojčiť dieťa, alebo ho bude dojčiť len pár týždňov, bude samostatnejšie. Ak si však myslíte, že váš drobec bude vďaka umelému mlieku vyrovnanejší a sebavedomejší, tak zabrzdite. Vôbec to tak nefunguje.

Prečo je toto zmýšľanie nesprávne?

Myslite na to, že keď bolo vaše dieťa v maternici, malo neustály prísun jedla, tepla a pohodlia – pôrod bol preň dosť veľkým šokom. Navyše, bábätká sú zraniteľné a sú naprogramované tak, že chcú byť blízko vás, vo vašom náručí. Majú maličké brušká, takže potrebujú často papať, a tiež majú kratšie spánkové cykly. To znamená, že sa často prebúdzajú, a je to prirodzené. Ak sa v noci prebudia, potrebujú pomoc pri návrate k spánku. Nedokážu sa samy opäť uspať.

Dojčenie nie je len kŕmenie. Je to spôsob, ako pomôcť dieťatku cítiť sa bezpečne.

5. Otecko nebude mať možnosť, ako nadviazať s dieťaťom kontakt

Absolútna nepravda, ktorú však môžeme počuť veľmi často. Existuje množstvo iných spôsobov, ako sa môže otecko spojiť s dieťaťom a vytvoriť si s ním nádherný celoživotný vzťah. Dobre funguje kúpanie bábätka, maznanie sa s ním pri hre, uspávanie či z prechádzka. Tieto veci sú veľmi dôležité aj preto, aby si mamička oddýchla medzi dojčeniami a mohla sa o seba postarať.

Rodinná idylka s fľaškou umelého mlieka v ruke nefunguje

Mnohí čerství rodičia majú vďaka médiám a najmä reklamám idylickú predstavu o krásnom rodinnom zážitku pri kŕmení dieťatka umelým mliekom z fľaše. Mamička vyzerá sviežo, je oddýchnutá, otecko je nadšený tým, že on môže dieťa kŕmiť, bábätku úžasne chutí a krásne priberá.

Nuž, pravda je často úplne odlišná. Niektoré deti úplne odmietajú fľašu. Navyše príprava umelého mlieka zahŕňa nonstop sterilizáciu fľašiek, rozrábanie sušeného produktu a ustavičné nákupy. Prirodzený spôsob kŕmenia je predsa len o dosť praktickejší. A dodatok – v úvodných mesiacoch života nového človiečika sa treba o povinnosti podeliť.

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

6. Nestravujem sa dosť zdravo

Keď počujem túto výhovorku ako dôvod nedopriať potomkovi to „biele zlato“, prestávam rozumieť svetu. Naozaj uprednostníte nezdravé stravovanie pred celoživotnou dávkou zdravia pre novorodeniatko? Až tak strašne vám chutia sladkosti a vyprážané jedlá, že na to musí vaše dieťa doplatiť?

Žena, ktorá sa zdravo stravuje a má dostatok pohybu pred otehotnením, počas neho a v období dojčenia výrazne znižuje riziko komplikácií a ochorení (vlastných i dieťaťa). Pravdepodobne bude mať aj mlieko plné živín a toľko, koľko ho bábätko potrebuje. Naopak, zlá strava narobí poriadnu „galibu“. Ospravedlnenie typu „nedojčím, lebo sa nezdravo stravujem“ je absolútnym nepochopením novej úlohy s dlhodobým vplyvom. Žiaľ, aj smutnou skutočnosťou moderného sveta.

Čo chcete odovzdať potomkovi vy?

Zdroje: healthista.com

 

Pridaj komentár