(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Kto z nás by nepoznal čierny čaj alebo zelený čaj… ale čo červený čaj? Že ste ho ešte neochutnali? Prečo by ste mali?
Čaj rooibos pijú obyvatelia južnej Afriky po stáročia. Nápoj je dnes obľúbený u milovníkov čajov po celom svete.
Rooibos je nielen chutný a príjemne aromatický, ale aj zdravý. Môžete si ho dať aj pred spaním, bez obáv, že naruší váš nočný odpočinok.
Aké účinky na zdravie má rooibos?
Má tento čaj aj negatívne účinky?
Prečo sa mu hovorí červený čaj?
Obsahuje rooibos kofeín?
Kto by nemal piť červený čaj?
Čaj rooibos – prečo „červený čaj“?
Rooibos je známy ako červený čaj alebo čaj z červených kríkov. Vyrába sa z listov kríka Aspalathus linearis, ktorému sa hovorí aj čajovec kapský alebo medový ker, červený ker, či jednoducho – Rooibos. Obvykle sa pestuje na západnom pobreží Južnej Afriky.
Tradičný rooibos vzniká kvasením (fermentovaním) listov. Vďaka tomu sa nápoj zafarbí do červeno-hnedej farby. Na trhu dostanete aj zelený rooibos, ktorý nie je fermentovaný.
Ako sme takmer prišli o rooibos
Khoisania boli pôvodní juhoafrickí obyvatelia, ktorí vo veľkom pestovali červený ker. Národ však pomaly vymieral a s ním aj tamojšia kultúra a jedinečné znalosti. Liečivý ker takmer upadol do zabudnutia. Až v roku 1772 ho znovuobjavila skupina botanikov.
Obsahuje rooibos kofeín?
O čaji rooibos sa hovorí ako o zdravšej alternatíve zeleného čaju. Prečo zdravšej? Pretože okrem cenných látok, ku ktorým sa dostaneme nižšie, neobsahuje kofeín.
Práve kvôli kofeínu by veľa čierneho ani zeleného čaju nemali piť ľudia s vysokým krvným tlakom. Takisto ani tí, ktorí neznášajú kofeín kvôli búšeniu srdca alebo podráždeniu zažívacieho systému.
Na druhej strane, keďže rooibos neobsahuje kofeín, môže sa piť v tehotenstve. Dokonca je vhodný aj pre deti.
Čierny alebo zelený čaj pite v tehotenstve len striedmo, rovnako ako kávu – 1 šálka denne stačí.
Kyselina šťaveľová a tanín
Rooibos obsahuje menej tanínu ako bežný čierny alebo zelený čaj, a neobsahuje kyselinu šťaveľovú.
Vie sa, že priveľa kyseliny šťaveľovej zvyšuje riziko obličkových kameňov. To znamená, že červený čaj môžu piť aj pacienti, ktorí majú problémy s obličkami.
Čaj rooibos má takisto nižší obsah trieslovín, ktorých je veľmi veľa v zelenom alebo čiernom čaji. Tieto prírodné zlúčeniny pritom bránia vstrebávaniu niektorých živín, napríklad železa.
Čaj rooibos: Účinky na zdravie
Čo hovoria o zdravotných výhodách rooibosu vedecké štúdie? Je pravdou, že jeho antioxidanty nás chráni pred rakovinou, srdcovými chorobami, dokonca pred mozgovou príhodou?
Je nepopierateľné, že rooibos je plný antioxidantov, a tie sú vždy prínosné. No na internete nájdete aj tvrdenia, že tento čaj je veľkou zásobárňou vitamínov a minerálov. Okrem medi a fluoridu v ňom však veľa živín nie je.
Základ úspechu rooibos – silné antioxidanty
Drvivú väčšinu pozitívnych vlastností tohto čaju majú „na svedomí“ antioxidanty. Najdôležitejšie sú dva: aspalathín a kvercetín.
Antioxidanty chránia bunky pred voľnými radikálmi, a z dlhodobého hľadiska znižujú riziko ochorení srdca a ciev, dokonca rakoviny.
Áno, sú dôkazy, že rooibos zvyšuje hladinu antioxidantov v tele. Avšak toto zvýšenie netrvá dlho, pričom ani nemusí byť výrazné.
Čo to znamená?
Že ak chceme byť zdraví, nestačí raz za týždeň popíjať rooibos. K dennému pitiu musíme pridať aj zdravú stravu a pohyb, aby boli výhody výraznejšie.
Rooibos a rakovina
Vedecké štúdie potvrdili, že antioxidanty v čaji rooibos, ničia rakovinové bunky a zabraňujú rastu nádoru. Opäť je tu však jedno „ALE“ – v priemerne veľkej šálke rooibosu je pomerne málo antioxidantov.
Odborníci tvrdia, že lepším zdrojom antioxidantov je zelenina a ovocie. Okrem toho, antioxidanty v červenom čaji „poľujú“ na rakovinové bunky zatiaľ iba v laboratórnych podmienkach. Štúdie na ľuďoch sú otázkou budúcnosti.
Rooibos pre zdravé srdce
Antioxidanty v rooibose podporujú srdce a cievy, a to viacerými spôsobmi. Samozrejme, musí ísť o pravidelnejšie pitie čaju. A čo teda „dokáže“ červený čaj?
Látky z toho čaju potláčajú enzým, ktorý sťahuje cievy. Uvoľnenejšie cievy logicky znamenajú nižší tlak.
Ďalšou výhodou je zníženie hladiny „zlého“ LDL cholesterolu a naopak, zvýšenie hladiny „dobrého“ HDL cholesterolu.
Štúdie potvrdili tento efekt na skupine dospelých s nadváhou, ktorí pili 6 šálok denne počas 6 týždňov.
Ďalšie účinky rooibosu alebo čo zatiaľ nie je isté?
Na webe nájdete veľa iných pozitív, ktoré výrobcovia a dodávatelia pripisujú červenému čaju. Nie všetky sú však vedecky podložené, i keď individuálne fungovať môžu.
Nedostatok dôkazov, samozrejme, nemusí hneď znamenať, že je niečo klamstvom – len to zatiaľ nie je dostatočne preskúmané. Tu sú menej overené výhody rooibosu:
- pevnejšie kosti,
- zlepšené trávenie,
- kvalitnejší spánok,
- väčšia odolnosť voči alergiám,
- ústup bolestí hlavy (ak nejde o migrénu).
Má rooibos aj negatívne účinky?
Ak máte hormonálne problémy alebo rakovinu prsníkov, nepite cielene tento čaj. Ak si ho dáte raz za čas, nič sa nestane, ale nenalievajte sa ním zbytočne.
Rooibos je vo všeobecnosti považovaný za veľmi bezpečný. Len u málokoho sa objavujú negatíva – dá sa povedať, že je to extrémne zriedkavé.
Ak pijete veľké množstvo rooibosu denne a dlhodobo, viac ako liter a celé mesiace, ohrozujete svoju pečeň. Prehnané pitie tiež stimuluje tvorbu ženského pohlavného hormónu – estrogénu.
Príprava rooibosu
Väčšina „čajomilcov“ pije rooibos podobne ako čierny čaj. Niektorí doň pridávajú mlieko a cukor, alebo si z neho robia ľadový čaj.
Základom je kvalitná sypká zmes, ktorú jednoducho zalejete vriacou vodou. Prikryte a nechajte lúhovať 3 až 5 minút.
Čaj pokojne lúhujte aj dlhšie, na rozdiel od iných druhov čajov tým nič nestráca. Napríklad Afričania ho lúhujú, až kým nemá tmavoružovú farbu, teda prakticky kým nevychladne. Odtiaľ aj pomenovanie „červený čaj“.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11170567/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22571468/
- http://cms.herbalgram.org/herbalgram/issue59/article2550.html?ts=1604587667&signature=45f1431095106af6d0dc7d8018a7f854
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19156714/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25338943/
- https://link.springer.com/article/10.1007/BF02858780
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11920648/