(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Poznáš ten pocit, keď cvičíš už niekoľko rokov a tvoje výsledky sa zďaleka nepodobajú tomu chalanovi, ktorý chodí cvičiť v rovnakom čase ako ty?
Alebo závistlivo pokukuješ po tej partii, ktorá má popri cvičení ešte čas na vykecávanie, a aj tak vyzerajú lepšie ako ty?
Ver mi, nie si sám. A ver, že nie si sám ani vtedy, keď ti napadne, že anabolické steroidy by všetky tieto „problémy“ šmahom ruky vyriešili.
Priznám sa, napadlo to aj mne. A práve preto vzniká tento článok, ktorý ti odporúčam ešte pred tým, než si dáš prvú dávku steroidu.
Čo sú to anabolické steroidy?
Takmer každý z nás pozná testosterón. Ide o mužský pohlavný hormón, ktorý podporuje rast svalov, sily a všetky tie črty, ktoré sú typické pre mužov. No a testosterón je jedným z anabolických steroidov.
Skupina anabolických steroidov však nezahŕňa iba testosterón, ale aj rôzne jeho „umelo“ vyrobené obmeny, ktoré sa mu podobajú v štruktúre a v ktorých sú zvýraznené práve jeho anabolické účinky – teda rast svalov a sily.
Úlohou týchto hormónov je napodobenie účinkov testosterónu v tele. Existuje ich veľmi veľa, ako napríklad testosterón undekanoát alebo testosterón propionát, ale aj také, ktoré testosterón v názve nemajú: nandrolón, stanozolol či metandienón.
Oficiálne sa niektoré z nich používajú v liečbe ochorení a porúch, ktoré sú spojené napríklad so spomaleným rastom alebo oneskoreným dospievaním, ale pre svoje účinky sa využívajú práve vo fitness a v kulturistike.
Účinkujú anabolické steroidy?
Ako už bolo spomenuté vyššie, anabolické steroidy sú hormóny, ktoré v našom tele stimulujú tvorbu svalov. Odpoveď je teda jasná: áno, účinkujú a skutočne cvičencovi prinesú vysnívanú postavu, ak popritom dodržiava ostatné dôležité veci, ako správne naplánovaný tréning, stravu a dostatok spánku.
Rovnica je totiž jasná – ak telu dodáme anabolické steroidy nad rámec bežných zásob testosterónu, svaly dostanú viac stimulov, a preto budú rásť „viac“ a „rýchlejšie“. Ľudia však zabúdajú na druhú stranu rovnice. A tou je bezpečnosť.
Nebezpečenstvo anabolických steroidov
Nebezpečenstvo anabolík nespočíva v tom, že by nadpriemerné svalstvo spôsobovalo telu nejaké problémy. Horšie sú vedľajšie účinky, ktoré závažnosťou zďaleka prevyšujú benefit z rýchlo získaných svalov.
Aké vedľajšie účinky to sú?
Spektrum vedľajších účinkov je veľké a pocíti ich každý jeden cvičenec. Kým niektoré sú menej závažné, mnohé vás ohrozujú na živote.
Keďže cieľom tohto článku je šírenie povedomia o steroidoch, začneme tými najzávažnejšími.
Vážne vedľajšie účinky steroidov:
- vyššie riziko rakoviny – napríklad prostaty či pečene,
- väčšia náchylnosť na zlyhanie srdca, či infarkt,
- poškodenie obličiek, až ich zlyhanie,
- vplyv na psychiku – cvičenci sú agresívnejší, vyhľadávajú alebo vyvolávajú fyzické konflikty, môžu trpieť halucináciami, psychózami, alebo majú samovražedné sklony.
Ak vám ešte nestačilo, anabolické steroidy vyvolávajú aj také vedľajšie účinky, ktoré vás priamo neohrozia na živote, no poriadne ho skomplikujú. Aj tu uveďme zopár príkladov.
Keďže pri užívaní anabolík vzniká nadbytok mužských hormónov, telo sa s tým vysporiadava tak, že ich „konvertuje“ na ženské hormóny.
U mužov to vedie k neplodnosti, problémom s erekciou, zmenšeniu semenníkov, či rastu ženských prsníkov.
Ženy, naopak, nadobúdajú mužské črty – môžu mať problémy s menštruáciou, zhrubne im hlas, stratia prsníky.
Anabolické steroidy tiež spôsobujú:
- závislosť,
- plešatosť,
- vážnu formu akné,
- predčasné ukončenie rastu – a z toho vyplývajúcu nižšiu postavu, ak je to cvičenec, ktorý ešte stále rastie.
Stále sa vám zdá, že väčšie svaly stoja za tieto riziká?
Ak áno, mali by ste vedieť ešte jednu vec. Zďaleka nie všetci, ktorí užívajú anabolické steroidy, vyzerajú ako kulturisti z časopisov. Na získanie takej postavy anabolické steroidy totiž samé nestačia, slúžia len ako „skratka“ k svalom.
Bez správneho tréningu, vhodnej stravy či dostatočného spánku, sa s veľkou pravdepodobnosťou stane, že nebudete mať ani vysnívané svaly, ani predošlé zdravie. Takže na tom budete horšie ako „predtým“.
Krátkodobé užívanie steroidov mi neuškodí
Toto je jeden z najčastejších mýtov. Mnohí ľudia si totiž myslia, že ak budú anaboliká užívať iba krátkodobo alebo s pauzami, vedľajšie účinky sa im vyhnú. To však nie je pravda.
Áno, závažnosť a počet vedľajších účinkov rastie s vyššími dávkami a dĺžkou liečby. Nie je však pravda, že pri krátkej liečbe nehrozia vedľajšie účinky.
Navyše, telo každého z nás je špecifické, a preto nevieme predpovedať, kto bude mať aké spektrum vedľajších účinkov.
Neexistuje bezpečná cesta podania ani odlišná molekula
Anabolické steroidy sú v rôznych formách – niektoré sa podávajú injekčne, iné ako tablety, dokonca existujú krémy. Žiadna forma však nie je bez vedľajších účinkov.
Rovnako neexistuje ani bezpečná molekula. Je síce pravda, že jednotlivé anaboliká sa od seba líšia bezpečnostným profilom, ale žiaden nie je celkom zbavený vedľajších účinkov. Všetko sú to totiž hormóny, s rovnakým cieľom.
Existuje alternatíva?
Ak ste teraz trochu zúfalí, nezúfajte. Alternatíva voči anabolickým stereoidom existuje. Bude síce prácnejšia (preverí aj vašu vytrvalosť), no vyhnete sa problémom, pokiaľ všetko vykonávate správne.
A čo je tá alternatíva? Poctivý tréning, správne nastavený jedálniček a dostatok spánku.
Tri kroky k vysnívanej postave
1. Správna technika cvičenia
Ak chcete mať svalnatú postavu, musíte cvičiť. No nielen tak hocijako, že vo fitku náhodne podvíhate činky, a potom sa čudujete, že to nefunguje. K cvičeniu musíte pristupovať systematicky. Ako?
Musíte vykonávať správne cviky, v správnej intenzite a s dostatočným počtom opakovaní. Čo je veľmi dôležité: musíte ovládať správnu techniku.
Technicky správne zvládnutý cvik s 20 kg činkou vám totiž prinesie omnoho viac, ako veľa zlých opakovaní so 40 kg činkou.
Zahoďte preto svoje ego a začnite študovať, ako sa majú jednotlivé cviky vykonávať, poprípade si zaplaťte trénera, alebo oslovte skúsených cvičencov, ktorí vás usmernia.
2. Správna strava
Môžete cvičiť tak dobre, ako sa len dá, no bez správnej stravy nebudete mať optimálne výsledky. Mnohí ľudia totiž jedia primálo, iní zase jedia iba také jedlá, ktoré nie sú nutrične hodnotné.
Poraďte sa o strave s trénerom alebo skúsenými cvičencami. Sledujte, čo jete. Ak sa nedokážete vzdať určitých potravín, hľadajte náhradu, ktorá chutí podobne.
3. Dostatočný spánok
A poslednom rade je tu oddych a relax. Bez spánku a pravidelnej regenerácie žiadne svaly nebudú. Svaly totiž rastú v spánku.
Doprajte si preto minimálne 7 až 8 hodín spánku denne. A pamätajte, nielen cez víkend, aby ste zmazali deficit, ktorý vznikol za celý týždeň.
Evidencia výkonov je dobrou motiváciou
Každému cvičencovi pomôže, že keď sleduje progres, teda výsledky snahy. Svaly budú rásť jedine vtedy, ak budú rásť aj vaše nároky.
Zapisujte si preto, koľko opakovaní ste naposledy zvládli, a nabudúce sa snažte túto hranicu prekonať. Len tak poskytnete svalom nový impulz, aby rástli.
Čo ak mám prirodzený nedostatok testosterónu?
Existujú ľudia, ktorí si myslia, že za ich neúspechom je nedostatok testosterónu v tele, a preto považujú za správne, ak si steroidy umelo dodajú. A táto požiadavka je úplne legitímna.
Ak si myslíte, že patríte do tejto skupiny, choďte k lekárovi a nechajte si hladiny testosterónu zmerať. Ak sa takýto nedostatok potvrdí, lekár vám naordinuje vhodnú liečbu.
Bez vyšetrenia si nenamýšľajte, že máte nedostatok testosterénu. Váš úsudok môže byť mylný. Nič nepredpokladajte, radšej absolvujte testy.
Záver alebo nie všetko stojí za tie riziká
Keď ideme užívať akékoľvek lieky, vždy si vedľa seba postavme všetky benefity aj riziká. Nie vždy totiž prevážia benefity.
Dám vám príklad: Ak ste onkologický pacient, závažné vedľajšie účinky liečby sú akceptovateľné, lebo vám to zachraňuje život.
Ak však chcete mať väčšie svaly, život ohrozujúce vedľajšie účinky sú neprijateľné. Najmä vtedy, ak si uvedomíte, že svalnatú postavu možno dosiahnuť aj inak.
Autor je farmaceut