(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Meningokoková infekcia je závažné ochorenie, ktoré vyúsťuje až do meningitídy – zápalu mozgových blán a/alebo otravy krvi.
Túto nebezpečnú infekciu vyvoláva baktéria Neisseria meningitidis, ktorej hovoríme tiež meningokok, či v množnom čísle – meningokoky.
Existuje 13 typov meningokokov, no v Európe sú najčastejšie meningokoky skupiny B, a C. Skupiny Y a W sú na Slovensku zriedkavejšie.
Meningokoková infekcia je mimoriadne rýchla
Sezóna meningokokových infekcií vrcholí v zime a na jar. Zaujímavé je, že 5 až 25 % ľudí má meningokokové baktérie v nose alebo hrdle, a pritom žijú bez príznakov. Na druhej strane, na prejavenú infekciu zomrie 5 až 10 % pacientov, a to napriek liečbe!
Meningokokovú infekciu nesmieme nikdy podceniť, pretože postupuje veľmi rýchlo a má ničivé následky. Najohrozenejšie sú deti od 1 do 4 rokov, a potom mladiství, u ktorých je nástup choroby celkom zjavný.
Ako sa šíri meningokoková infekcia?
Dobrou správou je, že meningokoky mimo ľudského tela – teda na vzduchu – rýchlo umierajú. Infekcia sa prenáša práve vzdušnou cestou, a to najmä sekrétami z hrdla alebo nosa. K prenosu však dôjde až po dlhšom kontakte s bacilonosičom alebo chorým človekom.
Nažívanie v spoločnosti domácnosti, ale hlavne hlboké intímne bozkávanie, významne zvyšuje riziko infikovania. Ak už o blízkom človeku vieme, že sa nakazil, nezdržujeme sa v jeho blízkosti a špeciálne sa vyhýbame jeho sekrétom (nevyhodeným vreckovkám atď).
Príznaky meningokokovej infekcie
Prvé príznaky infekcie sú nešpecifické, preto si ich ľahko pomýlime so silnejším prechladnutím. Spočiatku sú to hlavne bolesti nôh, ľadové ruky, či bledá tvár. Zriedkavejšia je infekcia kĺbov, pľúc, vonkajšej sliznice oka alebo viečok. Spozornieť treba, ak zaznamenáte:
- rýchly nástup horúčky,
- silné bolesti hlavy,
- stuhnutosť krku,
- bolesť kĺbov,
- červeno-fialové škvrny,
- vyrážky alebo modriny,
- nevoľnosť, zvracanie,
- neznášanlivosť jasného svetla.
Tieto príznaky nemusíme pociťovať všetky naraz. Navyše, u malých detí nie sú také jednoznačné ako u iných ľudí. Napríklad bábätká sú podráždené, intenzívne plačú, odmietajú jesť, alebo ich nedokážete prebudiť.
Meningokoková infekcia sa často objavuje po infekciách dýchacích ciest.
Ako vyzerá typická meningkoková vyrážka?
Ak si všimnete na koži chorej osoby vyrážku, urobte si malý test. Je jednoduchý – typická meningokoková vyrážka pri miernom tlaku nezmizne. Pritlačte na dané miesto pohár a držte ho pár sekúnd.
Keď pohár zdvihnete a vyrážka je stále viditeľná, s veľkou pravdepodobnosťou ide o meningokovú infekciu. Avšak pozor! Nie každý, kto ochorel na meningitídu, musí mať vyrážku!
Inkubačná doba
Inkubačná doba infekcie je 1 až 10 dní. Príznaky sa zvyčajne prejavia po 3 – 4 dňoch od nakazenia. Pacient je infekčný, kým má v nose a v krku meningokokové baktérie.
Kedy vyhľadať lekára?
Hneď ako spozorujete typické prejavy. Veď už 24 až 48 hodín po vypuknutí choroby môže byť neskoro! Nesmieme váhať, najmä ak má človek horúčku, ktorú nedokážeme znížiť, alebo je ospalý a letargický, čo je znamenie, že choroba rýchlo postupuje. U dieťaťa je zase dôležitým signálom, že odmieta jesť, alebo je neutíšiteľné.
Ako ma budú vyšetrovať?
Lekár vám urobí rozbor krvi, alebo vám odoberie vzorku mozgovomiechového moku. Jedno je isté – každý, u koho je podozrenie na meningokokovú infekciu, potrebuje vnútrožilovú liečbu antibiotikami, a teda hospitalizáciu. Do 24 hodín po nasadení antibiotík príznaky miznú.
Ak ste už u lekára boli, no choroba sa ďalej zhoršuje, choďte priamo na centrálny príjem.
Kto je najviac ohrozený meningokokovou infekciou?
- dojčatá, malé deti, dospievajúci, mladí dospelí,
- fajčiari – aj pasívni, ktorí dýchajú dym od fajčiarov,
- spolubývajúci s infikovaným,
- ľudia, ktorí sa intímne bozkávajú s viac ako jedným partnerom,
- pacienti, ktorí nedávno prekonali vírusové ochorenie horných dýchacích ciest,
- cestovatelia do krajín s vysokým výskytom meningokokových infekcií,
- ľudia bez funkčnej sleziny.
Očkovanie proti menigokokom
Jedinou možnosťou, ako sa ochrániť pred meningokovou infekciou, je preventívne očkovanie. Lekári ho odporúčajú u detí do 4 rokov, adolescentov a osôb, ktoré cestujú do tých častí sveta, kde je epidemický výskyt meningokokových ochorení. O očkovaní by mali uvažovať aj ľudia s nefunkčnou slezinou alebo zníženou imunitou.
Pri plánovaní cesty do epidemických oblastí budete potrebovať očkovanie minimálne 10 dní pred odchodom.
Očkovacia látka Nimenrix
Máte záujem o očkovanie proti meningokom? Na Slovensku je dostupná látka Nimenrix. Koľko za ňu zaplatíte? To záleží od zdravotnej poisťovne. Navyše, aj cena vakcíny sa neustále mení.
Zdravotná poisťovňa Union hradí svojim poistencom vo veku 12 až 18 mesiacov príspevok na 1 dávku očkovacej látky Nimenrix, a to vo výške 50 %. Nimenrix chráni pred meningokokmi typu A, C, W-135 a Y.
Viac informácii a podrobný návod, ako postupovať, ak si chcete uplatniť nárok na príspevok, nájdete tu: https://www.union.sk/ockovanie-proti-meningokokom.
Máte podozrenie, že ste bacilonosič?
Ak máte podozrenie, že ste bacilonosičom, testy to spoľahlivo dokážu, resp. vyvrátia. Keď sa potvrdí, že prenášate meningokoky, a pritom neochoriete, lekár vás prelieči kratšou antibiotickou kúrou. Takto zabránite šíreniu nebezpečnej infekcie vo svojej rodine, alebo medzi ľuďmi, s ktorými ste v blízkom kontakte.
Odbornú kontrolu zabezpečila MUDr. Jana Straková, praktická lekárka pre dospelých s atestáciou z endokrinológie, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.
Zdroje:
- https://www.sahealth.sa.gov.au/wps/wcm/connect/public+content/sa+health+internet/health+topics/health+conditions+prevention+and+treatment/infectious+diseases/meningococcal+infection/meningococcal+infection+-+including+symptoms+treatment+and+prevention
- https://www.health.nsw.gov.au/Infectious/factsheets/Pages/Meningococcal_disease.aspx
- https://www.ecdc.europa.eu/en/meningococcal-disease/factsheet
- http://www.vzbb.sk/sk/tlacove_spravy/2018/ts1120.php
- https://www.union.sk/ockovanie-proti-meningokokom