Kvasinková infekcia: Mala by sa jej žena obávať? Pomôže liečba bylinkami?

Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Odhaduje sa, že kvasinková infekcia (kandidóza) potrápi aspoň raz za život takmer každú ženu. Napriek tomu sa vaginálna infekcia stále spája s množstvom mylnýchmätúcich informácií.

Je vaginálna mykóza nebezpečná?
Aké sú príčiny kandidózy?
Aké má vaginálna mykóza príznaky?
Dá sa kvasinková infekcia v pošve vyliečiť bez liekov, či návštevy u gynekológa?
Je mykóza prenosná?
Čo funguje ako prevencia pred kvasinkovou infekciou v pošve?
Ovplyvňuje kvasinková infekcia plodnosť?

Čo je vaginálna mykóza (kandidóza)?

Vaginálna mykóza (často vyhľadávaná ako mykoza či vaginalna mykoza), alebo tiež kvasinková infekcia pošvy, je gynekologický problém. Každoročne postihne milióny žien po celom svete. Vaginálna mykóza je bežne označovaná ako kandidóza, pretože ju najčastejšie spôsobuje kvasinková huba Candida albicans.

Huba je v ľudskom organizme neustále prítomná, okrem vagíny sa nachádza napríklad na koži, sliznici, či v ústnej dutine. Pokým je vaginálne prostredie v rovnováhe, kandida ľudskému telu neprekáža, práve naopak.

Ak však z nejakého dôvodu dôjde k narušeniu tejto prirodzenej mikroflóry, kvasinková huba sa začne rozmnožovať a spôsobuje človeku problémy. Jedným z nich je aj kvasinková infekcia v pošve.

Kvasinková infekcia v pošve: príčiny

Dôvodov, prečo u žien dochádza k premnoženiu kvasinkovej huby vo vagíne, je viacero. Najčastejšie ide o:

  • nadmerný stres,
  • oslabenú imunitu,
  • tehotenstvo,
  • menopauzu,
  • užívanie antibiotík či hormonálnych prípravkov.

Problematické potraviny

Pokiaľ si na dennej báze doprajete bežné potraviny z bielej múky, pečivo z kysnutého cesta, alebo sladkosti, riziko vaginálnej mykózy je u vás oveľa väčšie. Kvasinkám sa totiž v tomto prostredí výborne darí.

Okrem toho obľubujú teplé a vlhké podmienky, preto ak pravidelne navštevujete kúpaliská, plavárne, prípadne sauny, vytvárate im ideálne podmienky na premnoženie.

V tejto súvislosti je dobré spomenúť aj vplyv dezinfekčných prostriedkov, ako napríklad chlór, ktorý síce zabije baktérie vo vode, zároveň však narušuje prirodzenú mikroflóru pošvy.

Presne opačný vplyv má morská voda – vaginálnemu prostrediu neškodí, dokonca má liečivé účinky.

vaginálna mykóza príznaky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Pozor aj na spodnú bielizeň

Vaginálnu mykózu si môžete „vypestovať“ aj prehnanou starostlivosťou o intímne partie. Nadmerné používanie mydiel či parfumovaných prípravkov často vedie k narušeniu prirodzenej mikroflóry.

Nosenie príliš úzkych a tesných nohavičiek môže byť taktiež spúšťačom, o to viac, ak sú vyrobené z nepriedušných syntetických materiálov. Čo sa týka chorôb, náchylnejšie na vznik vaginálnej mykózy sú ženy, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka alebo HIV (kvôli oslabenej imunite).

Najčastejšie symptómy vaginálnej mykózy

Našťastie, kandidóza je ochorenie, ktoré sa ohlási pomerne rýchlo. Väčšina žien pociťuje svrbenie v pošve, pálenie v pošve a hrudkovitý výtok. Pálenie sa neraz objaví aj pri močení a pohlavnom styku. Niektoré ženy zažívajú v týchto chvíľach až bolesť v podbrušku. Veľmi často sa pri mykóze objavuje aj:

  • začervenanie,
  • opuchy v oblastí pyskov ohanbia,
  • bielo-sivý hrudkovitý výtok, ktorý pripomína tvaroh (môže/nemusí zapáchať).

Je vaginálna mykóza prenosná?

Aj napriek tomu, že kandidóza nie je vnímaná ako pohlavne prenosné ochorenie, občas sa stane, že sa pohlavným stykom prenesie aj na partnera. U mužov sú prejavy veľmi podobné – typické je svrbeniepálenie, ktoré sa zhoršuje počas močenia a sexu.

Okrem toho sa objavuje začervenanie penisu a hromadenie sivej hmoty pod predkožkou. Už sa však vyskytli prípady, keď partner žiadne príznaky nezaznamenal, hoci mu bola diagnostikovaná infekcia.

vaginálna mykóza lieky bez predpisu
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kvasinková infekcia: liečba

Ľudské telo si s vaginálnou mykózou samo poradiť nevie, preto potrebuje na boj účinné látky. Tie sa nachádzajú v liečivách pod spoločným názvom „antimykotiká“. Dobrou správou je, že na Slovensku na ne nepotrebujete predpis, zoženiete ich v každej lekárni. Dokonca si môžete vybrať formu lieku, ktorá vám najviac vyhovuje. Dostupné sú:

  • vaginálne tablety,
  • masti,
  • čapíky,
  • krémy – vytlačia sa priamo do vagíny (cez aplikátor).

Ideálne je, ak liečba antimykotikami trvá aspoň 35 dní. Dovtedy by mala látka v liečive zaúčinkovať. Počas liečby sa vyhýbajte pohlavnému styku, kúpaniu vo verejných bazénoch, obmedzte príjem sladkého a potraviny z bielej múky.

Naopak, telu pomôžete, ak do jedálnička zaradíte väčšie množstvo probiotík (jogurty, zakysanka, bryndza). Zvýšte si tiež príjem vitamínu C, horčíka a vitamínov skupiny B.

Ako bolo spomenuté, pokiaľ ste sexuálne aktívni, je možné, že ochorenie prenesiete na partnera. V takom prípade je dobré, ak liečbu zaháji aj on/ona, inak hrozí, že sa znova nakazíte.

Čo robiť, aby som nechytil/a kandidózu?

Eliminovať všetky rizikové faktory je síce nemožné, napriek tomu existuje niekoľko zásad, ktoré by ste mali dodržiavať. Jednou z nich je vyvážený jedálniček. Dbajte o dostatok čerstvej zeleniny a obmedzte potraviny z bielej múky jednoduchých cukrov. Zvýšte príjem vlákniny, ktorá zabraňuje kvaseniu potravy v črevách.

Odborníci tiež odporúčajú, aby ste v rozumnej miere užívali probiotiká – či už v potrave, alebo ako tablety – a najmä vtedy, ak sa súbežne liečite na iné ochorenie antibiotikami.

Vyhýbajte sa kúpaliskám, bazénom s termálnou vodou a saunám. Vaginálnym mykózam môžete predísť aj nosením bavlnenej spodnej bielizne.

Ak nohavičky používate aj počas spánku, nerobíte dobre – vaše intímne partie totiž nemajú počas celého dňa prístup k čerstvému vzduchu. Keď im to nedoprajete ani v noci, ťažko si udržíte rovnováhu vo vaginálnom prostredí.

je candida nákazlivá
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Kvasinková infekcia a iné ochorenia

Kandidóza nie je príjemné ochorenie, no keďže prebieha iba vo vagíne, nepoškodzuje pohlavné orgány – ani pri jednorazovom, ani pri chronickom výskyte. Napriek tomu by ste ju nemali brať na ľahkú váhu.

Odborníci totiž upozorňujú na inú bakteriálnu infekciu, ktorá sa pri tej kvasinkovej zvykne vyskytnúť, a tá už problémy narobiť môže. Za svrbením a začervenaním sa môže ukrývať kopec iných, oveľa vážnejších ochorení. Preto, ak sa vaše príznaky zhoršujú, na nič nečakajte a navštívte svojho gynekológa.

To isté platí aj vtedy, ak vám voľne predajné lieky do týždňa nezabrali. Na kúpu druhého balenia zabudnite, radšej voľte odborné vyšetrenie.

Ovplyvňuje kandidóza plodnosť?

Mnoho žien sa vaginálnej mykózy obáva, a to v súvislosti so zníženou schopnosťou otehotnenieť, či s negatívnym vplyvom na prebiehajúce tehotenstvo. Vo všeobecnosti platí, že kvasinková infekcia nemá vplyv na plodnosť, ani nijako neohrozuje plod počas tehotenstva.

Komplikácie by však mohli vzniknúť pri spomínanej bakteriálnej infekcii. Tá môže u tehotných žien spôsobiť predčasný pôrod, či dokonca potrat. Problematická je aj liečba u tehotných žien, pretože celkové antimykotiká sa vtedy nesmú užívať, aby nepoškodili plodu.

Dobrá rada:

Ak ste budúca mamička a máte podozrenie na kandidózu, vyhľadajte gynekológa a neliečte symptómy na vlastnú päsť! Aj v tomto prípade nezabudnite na možnosť výskytu u partnera!

vaginálna mykóza prenos
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Ako sa lieči chronická kandidóza?

Pomoc odborníka by ste mali vyhľadať aj vtedy, ak sa u vás kandidóza vyskytuje pravidelne. Pokiaľ sa po preliečení stále vracia, je dôležité, aby gynekológ dôsledne poznal anamnézu pacientky. To mu umožní odhaliť prvotný spúšťač ochorenia a nastaviť adekvátnu liečbu. Najčastejšie príčiny chronickej vaginálnej mykózy spomíname na začiatku článku.

Kedy navštívite iných špecialistov?

Ak to bude potrebné, gynekológ vás pošle za inými odborníkmi – alergiológom alebo dermatológom. Niekedy sa totiž kvasinková infekcia neobjavuje len vo vagíne, ale aj na sliznici, či na koži.

Obozretné by mali byť ženy, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. Dôvodom opakovanej kvasinkovej infekcie sú s najväčšou pravdepodobnosťou nestabilné hladiny glykémie, ktoré veľmi rýchlo narúšajú prirodzené prostredie vo vagíne. Aby sa kandidóza vyliečila, najskôr treba upraviť hladinu cukru v krvi.

Kvasinková infekcia: domáca liečba

Ak existuje nejaké gynekologické ochorenie, pri ktorom ženy uprednostňujú pomoc „z kuchyne“ pred návštevou lekára, je to práve vaginálna mykóza. Jednou z najčastejších „babských rád“ je výplach pošvy jablčným octom.

Druhou ľudovou „metódou“ je aplikovanie bieleho jogurtu priamo do vagíny. Je síce pravda, že vďaka vysokému obsahu živých kultúr vie jogurt uľaviť od nepríjemného páleniasvrbenia, odborníci však upozorňujú, že ocot, jogurt, ani žiadna iná, takto aplikovaná potravina, kvasinkovú infekciu nevylieči.

Práve naopak – laické pokusy dokážu priebeh ochorenia ešte skomplikovať!

mykóza liečba bylinkami
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Čo sa týka byliniek, v rámci prevencie a úľavy sa využívajú napríklad sedavé bylinkové kúpele z repíka, alchemilky a nechtíka lekárskeho, ktoré zmierňujú nepríjemné prejavy a zároveň pôsobia protizápalovo a antibakteriálne.

Antimykotický účinok má tiež niekoľko druhov ovocia – grapefruit či čučoriedky, ale aj cesnakaloe vera. Obľúbený je tiež čaj Lapacho, ktorý je protizápalový a pomáha pri oslabenej imunite. Dnes už ho kúpite aj ako voľne predajné kapsule.

Pamätajte však, že účinky bylín môžu byť rôznorodé, niekedy až nežiaduce. V prípade tehotenstva či vážnej choroby sa preto pred užitím Lapacha (či akejkoľvek bylinky) vždy poraďte so svojím lekárom!

Zdroje:

https://medlineplus.gov/ency/article/001511.htm

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321342.php

https://www.medicinenet.com/vaginal_yeast_infection_symptoms_and_signs/symptoms.htm

https://www.medicinenet.com/yeast_infection_in_women_and_men/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/diagnosis-treatment/drc-20379004

https://www.healthline.com/health/vaginal-yeast-infection#diagnosis

https://www.webmd.com/women/guide/understanding-vaginal-yeast-infection-basics#1

https://www.webmd.com/women/guide/understanding-vaginal-yeast-infection-basics#2-4

Pridaj komentár