Horúce nápoje v liečbe chrípky a prechladnutia – dobrá voľba?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Takmer všetci poznáme situáciu, keď sa ráno zobudíme s tým, že nás všetko bolí, máme plný noszvýšenú teplotu.

Celý čas myslíme len na to, ako sa čo najrýchlejšie z choroby dostať, alebo si aspoň v lekárni vypýtať niečo, čo nám pomôže prežiť deň.

Mnohí z nás v takomto prípade siahnu po voľnopredajných horúcich nápojoch.

Naozaj však pomáhajú pri prechladnutí?

Akú veľkú záťaž pre organizmus predstavujú?

A kedy je lepšie, vyhnúť sa im?

Tradičné zloženie horúcich nápojov

Väčšina nápojov obsahuje hneď niekoľko zložiek, pričom viac-menej všetky obsahujú tieto tri: paracetamol, fenylefrínvitamín C.

Rozdiel medzi jednotlivými produktmi neraz spočíva iba v rozdielnej dávke jednotlivých látok.

Paracetamol

Toto liečivo je určené na zníženie horúčky a tlmenie bolesti. Jeho dávka sa (v závislosti od nápoja) pohybuje od 325 mg po 1 000 mg.

Práve na paracetamol si musíte dávať najväčší pozor. V dávke nad 4 gramy denne môže spôsobiť zlyhanie pečene.

Je preto veľmi dôležité, aby ste neprekračovali odporúčaný počet šálok.

Upozornenie:

Opatrní buďte aj pri dávke 1 000 mg – tú môžete jednorazovo užiť iba v prípade, že vážite viac ako 65 kg. Pokiaľ pri prechladnutí alebo chrípke užívate (popri horúcich nápojoch) aj tablety, či sirup, majte na pamäti, že môžu obsahovať určitú dávku paracetamolu.

Pred užitím si pozorne prečítajte zloženie lieku a jednotlivé dávky paracetamolu, a nezabudnite to zrátať dokopy.

Fenylefrín

Na krabičke (alebo v príbalovom letáku) ho môžete nájsť aj pod názvom Phenylephrini hydrochloridum. Ide o látku, ktorá spôsobí stiahnutie ciev v nosovej sliznici, a tým prináša úľavu od pocitu upchatého nosa.

Okrem sliznice nosa však znižuje aj prekrvenie maternice. To môže v tehotenstve spôsobiť, že k dieťaťu sa nedostáva dostatok kyslíkaživín.

Fenylefrín preniká aj do materského mlieka. Práve preto neužívajte horúce nápoje s fenylefrínom počas tehotenstva a dojčenia.

Vitamín C

Vitamín C (alebo kyselina askorbová) slúži na posilnenie obranyschopnosti organizmu. Viaceré vedecké zdroje hovoria o schopnosti vitamínu C skrátiť čas trvania prechladnutia.

Dávka vitamínu C sa v horúcich nápojoch pohybuje medzi 50100 mg, čo je denná odporúčaná dávka pre dospelého človeka.

Viac sa o vitamíne C a jeho úlohe pri posilňovaní imunitného systému dočítate tu: https://slovenskypacient.sk/imunostimulanty-posilnenie-imunity-prirodne-latky/

Ostatné obsahové zložky

Okrem týchto troch základných látok, obsahuje väčšina nápojov niekoľko gramov sacharózy (cukru), čo musíte vziať do úvahy, pokiaľ trpíte cukrovkou. V nápojoch nájdeme aj farbivá, tzv. azofarbivá (najčastejšie E110, E122, E151), ktoré môžu (u niektorých jedincov) vyvolať alergické reakcie.

Ako vidíte, horúce nápoje nie sú žiadne neškodné „čajíky“, ale lieky obsahujúce výdatný koktejl liečiv, a to v pomerne vysokej dávke. Napriek tomu, že sú voľnopredajné, nie sú vhodné pre každého pacienta.

Kedy môžu byť horúce nápoje nebezpečné?

Tehotenstvo a dojčenie

Kvôli vplyvu na okysličenie plodu a prienik do materského mlieka, sa horúce nápoje nesmú užívať počas tehotenstva a dojčenia. Tiež sa neodporúčajú deťom do 12 rokov (pri niektorých výrobkoch až do 15) – pre príliš vysoké dávky jednotlivých liečiv a prítomnosť farbív.

Vysoký krvný tlak

Ak trpíte vysokým krvným tlakom (hypertenziou), mali by ste užívanie horúcich nápojov zvážiť hneď z niekoľkých dôvodov. Niektoré z nich totiž obsahujú pomerne veľa sodíka, ktorý môže tlak krvi zvýšiť (podobne, ako príliš slané jedlá).

Fenylefrín sám o sebe zvyšuje krvný tlak, a preto dokáže znížiť účinok liekov proti vysokému tlaku, najmä tzv. betablokátorov (bisoprolol, metoprolol, karvedilol).

Horúce nápoje by ste nemali užívať ani v prípade, že trpíte glaukómom (zeleným zákalom), zvýšeným vnútroočným tlakom, alebo zvýšenou funkciou štítnej žľazy (hypertyreózou).

Depresia a astma

Fenylefrín je v organizme degradovaný (pozbavený funkcie), a to vďaka enzýmu, ktorý sa nazýva monoaminooxidáza. Niektoré antidepresíva fungujú tak, že znižujú účinok tohto enzýmu (takzvané inhibítory monoaminooxidázy, napríklad fenelzín, tranylcypromín, moklobemid).

Preto ak užívate tento typ antidepresív, nesmiete ich kombinovať s liekmi, ktoré obsahujú fenylefrín.

Ak trpíte astmou, o užívaní horúcich nápojov sa poraďte so svojím lekárom.

Pečeň

Paracetamol tiež môže znamenať niekoľko obmedzení v užívaní horúcich nápojov. Jeho toxický účinok na pečeň sa prejaví v prípade zvýšeného príjmu alkoholu, alebo pri užívaní niektorých liekov na epilepsiu (napr. fenytoín a karbamazepín).

Príznaky poškodenia pečene sú:

  • nevoľnosť,
  • zvracanie,
  • letargia,
  • bolesť brucha,
  • potenie.

Riedenie krvi a obličky

Paracetamol môže zvýšiť účinok liečiv, ktoré sa používajú proti zrážaniu krvi. Preto by ste mali byť opatrní, ak užívate napr. warfarín.

Ak užívate liečivo s názvom probenecid, alebo máte zníženú funkciu pečene či obličiek, mali by ste užívať nižšie dávky paracetamolu (ako tie, ktoré sú obsiahnuté v horúcich nápojoch).

Poškodenie obličiek si môžete spôsobiť aj vtedy, ak paracetamol skombinujete s kyselinou acetylsalicylovou (aspirínom) alebo ibuprofenom, čo sú liečivá, ktoré sa tiež používajú na zníženie horúčky.

Aký je prínos horúcich nápojov v liečbe chrípky a prechladnutia?

Čo sa týka liečby – žiadny. Tieto lieky sú určené na zmiernenie prejavov chrípky a prechladnutia, čo v praxi znamená, že uľavia od príznakov (horúčka, upchatý nos či bolesť hlavy) a uľahčia „prežitie“ choroby, ale samotnú chorobu neliečia.

Takisto neliečia kašeľ a bolesť hrdla.

Ak sa rozhodnete pre použitie horúcich nápojov, majte na pamäti, že nesmiete prekračovať odporúčané dávkovanie. Kombinácia s inými voľnopredajnými liekmi, určenými na zmiernenie rovnakých príznakov, vám obdobie chrípky či prechladnutia tiež neskráti. Práve naopak, môžete si privodiť poškodenie životne dôležitých orgánov.

Nakoniec by sme mali poznamenať, že horúce nápoje sú určené na krátkodobú samoliečbu. Ak sa príznaky nezlepšia do 5 dní, alebo sú sprevádzané vysokou horúčkou, ktorá trvá dlhšie ako 3 dni, prípadne máte vyrážky alebo pretrvávajúce bolesti hlavy, môže to značiť vážny stav, a ten rozhodne patrí do rúk lekára.

Autorka študuje na Farmaceutickej fakulte UK v Bratislave

1 odpovedí na “Horúce nápoje v liečbe chrípky a prechladnutia – dobrá voľba?

  1. Spätné upozornenie: Horúce nápoje v liečbe chrípky a prechladnutia – dobrá voľba?

Pridaj komentár