(Zdroj foto: AdobeStock.com)
Plastické operácie predstavujú významný krok pri vylepšovaní vzhľadu a zdravia pokožky, ale aj iných častí tela.
Často sa stáva, že odstránením vrodených alebo nadobudnutých telesných nedostatkov chirurgickými metódami sa pacientovi prinavráti aj stratené sebavedomie.
Pochopiť jednotlivé kroky, ktoré nasledujú po opustení operačnej sály, je na dosiahnutie požadovaných výsledkov dôležitejšie, akoby sa možno na prvý pohľad zdalo.
Nevyhnutný čas hojenia
Keď sa rozhodnete absolvovať plastickú operáciu, je mimoriadne dôležité, aby ste počas prvých dní a týždňov po zásahu venovali postihnutej oblasti zvýšenú starostlivosť. Odmenou vám bude rýchlejšie obnovenie pokožky, a tým aj lepší celkový výsledok operácie.
Samozrejme, typ starostlivosti záleží aj od toho, akú kozmetickú či chirurgickú metódu si zvolíte. Ešte pred začatím procedúry je nevyhnutné porozprávať sa s ošetrujúcim lekárom aj o tom, ako bude prebiehať zotavovanie. Rekonvalescencia je totiž jednou z najdôležitejších častí plastickej chirurgie. Často si vyžaduje, aby pacient upustil od rýchleho životného štýlu a investoval čas do seba samého.
Pacienti sa často nevedia dočkať výsledkov chirurgického zákroku a nie sú pripravení na to, že proces hojenia nejaký čas trvá. Pre jednoduché a rýchle zotavenie je teda dôležité dodržiavať prísne pokyny lekára. Ak ich pacienti nedodržiavajú, môžu sa vyskytnúť rôzne komplikácie, ako sú infekcie, opätovné otvorenie rezov a intenzívnejšie opuchnutie.
1. Vedieť, čo očakávať.
Pri niektorých procedúrach plastickej chirurgie trvá rekonvalescencia len niekoľko dní, pri iných týždne, alebo dokonca mesiace. Ako sme už spomínali, pred operáciou sa porozprávajte s lekárom, aby ste vedeli, čo môžete očakávať. Zákrok bude mať pravdepodobne vplyv na mnohé oblasti vášho života (súkromný či pracovný život), preto je dobré, aby ste si nasledujúce týždne či mesiace vedeli naplánovať.
2. Dodržujte plán.
Je dôležité, aby ste dodržiavali špecifické pokyny ošetrujúceho chirurga:
- užívajte predpísané medikamenty na kontrolu bolesti, opuchu a podporu hojenia,
- ochladzujte postihnutú oblasť podľa potreby,
- v prípade potreby uložte postihnutú oblasť do vyššej polohy, aby sa znížil opuch,
- vyhnite sa priamemu vystaveniu slnečnému žiareniu,
- nevynechajte nasledovné lekárske kontroly.
3. Konzultujte s lekárom svoje lieky.
Váš lekár by mal vedieť o všetkých liekoch alebo doplnkoch, ktoré pravidelne užívate. Niektoré lieky, ako napríklad tie na riedenie krvi, či aspirín, môžu hojeniu škodiť alebo zvyšovať krvácanie a opuch. Lekár posúdi, ktoré lieky treba pred operáciou prestať užívať a kedy sa k nim môžete znovu vrátiť. Zvýši sa tak bezpečnosť a efektivita vášho liečebného procesu.
4. Prestaňte fajčiť.
Všetci vieme, že fajčenie je nezdravé. Vedeli ste však, že u fajčiarov je oveľa vyššie riziko vzniku nebezpečných komplikácií pri plastickej chirurgii? Fajčenie znižuje schopnosť tela vyliečiť sa, zvyšuje riziko krvácania, infekcie a nepriaznivých výsledkov operácie. Ak fajčíte, prestaňte ešte pred zákrokom.
5. Buďte opatrní a doprajte svojmu telu čas na obnovu.
Nadmerná námaha môže viesť ku komplikáciám a spomaliť proces hojenia. Nesnažte sa hneď dostať späť do každodenného kolotoča povinností, ani nebuďte príliš aktívni. Necvičte, kým vám lekár nepovie, že sa môžete vrátiť k fyzickej aktivite. Čas liečenia sa pri plastických operáciách líši od človeka k človeku, preto sa neznepokojujte, keď máte po zákroky modriny alebo opuchy ešte aj týždeň alebo dlhšie.
6. Nemajte prehnané očakávania.
Ľudia podstupujú plastickú operáciu zvyčajne v nádeji, že zmení ich vzhľad. Avšak zlepšenie vzhľadu sa nerovná dokonalosti. Podrobne si premyslite, čo od operácie očakávate, ako aj dôvody, pre ktoré ju chcete podstúpiť. Vyvarujte sa nerealistickým predstavám, aby ste neboli sklamaní.
7. Vyhľadajte podporu rodiny a priateľov.
Môžete pociťovať bolesti, unavia vás bežné domáce práce, prípadne budete sklamaní, pretože výsledky plastickej operácie nebudú také viditeľné, ako ste čakali. Najmä počas počiatočných fáz liečenia môže byť dôležitou morálnou oporou vaša rodina a priatelia. Pomôžu vám s každodennými povinnosťami, rozmaznajú dobrým jedlom, morálne podporia, či inak vyplnia váš čas.
V rýchlejšej rekonvalescencii pomôžu aj enzýmy
Hovorí sa, že čas uzdraví všetky rany. To je pravda, ale proces hojenia môžu urýchliť aj živiny a enzýmy. V oblasti plastickej chirurgie to predstavuje benefit v podobe skoršieho návratu pacienta do domáceho prostredia, a tým aj zníženie nákladov pri hospitalizácii. Ak podstupujete plastickú operáciu, v spoluprácis lekárom zvážte užívanie systémových perorálnych enzýmov, a to pred zákrokom, ako aj po ňom.
Stovky publikovaných vedeckých štúdií preukázali, že enzýmy znižujú zápal, opuchy a vnútorné krvácanie. Navyše sú mimoriadne bezpečné, najmä v porovnaní s inými protizápalovými liekmi (k tým najúčinnejším s najkomplexnejším zložením enzýmov patrí voľnopredajný liek Wobenzym).
Čo sú enzýmy?
Enzýmy sú typ proteínov. Sú zložené z aminokyselín – základných stavebných kameňov života. Všetky enzýmy sú proteíny, ale nie všetky proteíny sú enzýmy. Enzýmy zohrávajú kľúčovú úlohu takmer vo všetkých metabolických a fyziologických procesoch v tele.
Bez enzýmov by naše telo v podstate nebolo schopné splniť ani tie najzákladnejšie funkcie a rýchlo by sme zomreli. Zohrávajú kľúčovú úlohu pri:
- udržiavaní zdravého imunitného systému,
- „opravách“ poškodení tela,
- metabolizme, trávení,
- funkciách centrálneho nervového systému,
- hormonálnej rovnováhe,
- a oveľa viac.
Nezameniteľná úloha enzýmov
Naše telo produkuje vlastné zásoby niektorých enzýmov. Mnohé faktory, ako napríklad stres, oxidačný stres, zlá strava, užívanie liekov, spôsobujú, že sa dávky enzýmov v tele vyčerpajú. Enzýmy fungujú ako katalyzátory bežných chemických reakcií v tele, ktoré vykonávajú všetko od trávenia potravín až po opravu poškodených tkanív.
Katalyzátory tieto základné chemické reakcie v tele urýchľujú. Keď sa množstvo určitých enzýmov zníži, telesné funkcie, ktoré sa spoliehajú na ich prítomnosť, nefungujú tak, akoby mali. Telo má, samozrejme, mnohé „zálohové“ mechanizmy, ktorými dokáže spomínané reakcie spustiť, môžu si však vyžadovať energiu navyše, alebo ich spustenie trvá tak dlho, že sa stávajú neefektívnymi.
Nedostatok vhodných enzýmov môže viesť k rôznym symptómom, ako sú únava, problémy so spánkom, hormonálna nerovnováha, oslabený imunitný systém, zlé trávenie, zápchy a mnoho ďalších. Zdá sa teda, že enzýmy zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri mnohých prirodzených procesoch, ktoré pomáhajú liečiť a naprávať škody, spôsobené rôznymi vnútornými a vonkajšími faktormi.
Zotavenie po plastickej operácii (podľa častí tela):
- Zväčšenie prsníkov – týždeň.
- Prsný lifting – týždeň.
- Zmenšenie prsníkov – týždeň.
- Brachioplastika (vypnutie kože ramien) – týždeň.
- Liposukcia – týždeň.
- Gynekomastia (odstránenie zväčšených prsných žliaz u mužov) – týždeň.
- Abdominoplastika (plastická operácia brucha) – 3 až 4 týždne.
- „Mommy Makeover“ (úprava prsníkov, brucha, odsatie tuku a labioplastika – operácia genitálií) – 3 až 4 týždne.
- Lifting tela – 3 až 4 týždne.
- Lifting obočia – 1 až 2 týždne.
- Lifting tváre – 2 týždne.
- Operácia očných viečok – 2 týždne.
Tento článok bol uverejnený v tohtoročnom Dermato magazíne číslo 2018/1. Ak máte záujem o celý časopis, môžete si ho objednať tu.