ZDRAVOTNÍCTVO: Zmeny v zubnej protetike vraj posilnia ochranu pacienta

BRATISLAVA 3. mája (SITA) – Slovenská komora zubných technikov (SKZT) odmieta obavy zubných lekárov zo zmien v stomatologickej protetike, ktoré pripravuje Ministerstvo zdravotníctva SR. To chce vypustiť zo živnostenského zákona viazanú živnosť zubná technika a zaradiť ju ako zdravotnícke zariadenie do pôsobnosti nového zákona o liekoch. Cieľom je podľa rezortu poskytnúť jej zdravotnícky charakter, pretože odbornú činnosť v zubných technikách zabezpečujú zdravotnícki pracovníci.

Komora sa stotožňuje s názorom ministerstva, aby zubná technika bola vypustená zo živnostenského zákona a zaradená do pôsobnosti nového zákona o liekoch. Odbornú činnosť v zubných technikách zabezpečujú podľa nej výhradne kvalifikovaní zubní technici, ktorí boli aj sú zdravotníckymi pracovníkmi. „Tým, že by zubní technici boli tak ako ostatní zdravotnícki pracovníci priamo platení zdravotnou poisťovňou, prispelo by to k ochrane pacienta a bezpečnosti zubných náhrad. Bol by zabezpečený ďalší stupeň kontroly používania certifikovaných materiálov a stransparentnil by sa vzťah zubný lekár – zubný technik – pacient – zdravotná poisťovňa,“ tvrdia ďalej zubní technici.

Zároveň upozorňujú, že súčasný stav je neprehľadný a predražuje protetické práce aj z dôvodu úhrad zubným lekárom i za výkony, ktoré zhotovuje zubný technik. Pacient podľa nich nevie, začo vlastne platí. „Zubní technici dostávajú odmenu za svoju prácu prostredníctvom zubných lekárov a tým vyhovuje netransparentná situácia, ktorá v súčasnosti je,“ konštatujú zubní technici. Komora zubných lekárov podľa nich tvrdí, že pacient veľa platí za zubnú náhradu z dôvodu vysokých cien od zubných technikov, údajne je ale opak pravdou. „Keby zdravotné poisťovne zasielali úhrady zvlášť zubným lekárom a zvlášť zubným technikom, konečne by sa ukázala pravda a pacient by bol presne informovaný, za čo a komu dopláca,“ konštatuje viceprezident SKZT pre súkromnú prax Ľudovít Neischl.

Zubní technici pritom súhlasia s názorom prezidenta Slovenskej komory zubných lekárov Jána Gašiča, že iba vzdelaný zubný technik môže zhotovovať zubné náhrady, lebo práca ľudí bez adekvátneho vzdelania by mohla ohroziť bezpečnosť alebo poškodiť zdravie pacienta. „Zdravotné poisťovne si pri uzatváraní zmlúv so zubnými technikmi overia vzdelanie. Aj tento moment by prispel k ochrane pacienta,“ dodávajú technici.

So zmenami v stomatologickej protetike zásadne nesúhlasia zubní lekári. Podľa nich by mohla byť ohrozená bezpečnosť alebo poškodené zdravie pacienta, prácou ľudí bez adekvátneho vzdelania. Po novom by si podľa Slovenskej komory zubných lekárov zubár objednal u zubného technika pomôcku, on by mu ju poslal a nechal si ju zaplatiť poisťovňou. Stomatológovia však avizujú možné komplikácie, ak by pomôcka nebola dobrá a zároveň aj problémy so zodpovednosťou. Pýtajú sa taktiež, ako by sa riešili prípady nevyhovujúcich pomôcok. Spochybňujú pritom cestu reklamácií a upozornili, že niektoré spory by sa mohli dostať aj pred súd.

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR je dôvodom na zaradenie zubných techník do pôsobnosti nového zákona o liekoch zvýšenie bezpečnosti pre pacientov, pretože sa zabezpečí výkon trhového dohľadu Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a revízna činnosť zdravotných poisťovní. „Kompetencia zubného lekára bude zachovaná, pretože zubný technik musí zhotoviť stomatologickú zdravotnícku pomôcku na mieru podľa predpisu zubného lekára,“ dodala prednedávnom hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Navrhované riešenie ďalej podľa nej umožní objektívne určovať cenu stomatologických zdravotníckych pomôcok in vitro a výkonov zubnej techniky.

Pridaj komentár