Cievna mozgová príhoda

garant podstránky:
MUDr. Ester Točíková, MBA

Pacienti s mozgovými príhodami sú čoraz mladšie ročníky. Čo je na vine?

(Zdroj foto: www.stock.adobe.com)

Pacienti s náhlymi cievnymi mozgovými príhodami sú prevažne starší ľudia. Najnovšie štúdie však ukazujú, že vzhľadom na vývoj v posledných rokoch treba toto tvrdenie prehodnotiť. Svetové štatistiky totiž naznačujú, že jeden z piatich pacientov, ktorých zasiahne náhla cievna mozgová príhoda (CMP) nemá ani 55 rokov. Prečo je mozgová príhoda u mladých stále častejšia?

Čo spôsobuje mozgovú príhodu najčastejšie?
Aké má mozgová príhoda u mladých príznaky?
S akými chorobami mŕtvica súvisí?
Čo môžeme urobiť preto, aby sa nás cievna mozgová príhoda netýkala?

Náhla cievna mozgová príhoda – NCMP – je v 80 % prípadov spôsobená upchaním cievy v mozgu krvnou zrazeninou (trombom alebo embolom). Zvyšných 20 % prípadov tvorí opačný jav – cieva v mozgu sa pretrhne a krv prenikne buď do mozgového tkaniva alebo do mozgovej blany.

Príznaky mozgovej príhody sú rozmanité, k najčastejším patria:

  • ochabnutie svalstva na jednej polovici tela, pokles kútika úst,
  • porucha reči (zlá artikulácia, nezrozumiteľná reč, neschopnosť rozprávať),
  • bolesť hlavy, závrat, pocit na zvracanie,
  • porucha citlivosti.

príznaky CMP

Vek najväčšieho rizika mozgovej porážky stále klesá. Poukazuje na to aj dlhodobá americká štúdia, ktorá sledovala priemerný vek ľudí postihnutých mozgovou porážkou za posledných 20 rokov.

V roku 1993 mal najväčšie riziko cievnej mozgovej príhody muž vo veku 71 rokov. V roku 2005 to už bolo 69 rokov – a okolo roku 2013 sa za najrizikovejší vek považovala 65-ka. A to napriek tomu, že celkové čísla klesajú: Britom sa za posledných 20 rokov podarilo znížiť počet pacientov so závažnou mozgovou porážkou až o 40 %. Takýto úspech bol údajne možný hlavne vďaka preventívnym a edukačným programom pre pacientov.

Mozgová príhoda u mladých: Je to na porazenie?

Príčiny, prečo majú neurológovia čoraz mladších pacientov s mozgovou porážkou, sú rôzne: jedni tvrdia, že je to kvôli citlivejším zobrazovacím metódam, ktoré sú schopné zachytiť i malé poškodenie mozgu. Podľa tejto skupiny odborníkov teda nie je jednoznačné, že čoraz mozgová príhoda u mladých sa objavuje častejšie – ju dokážeme lepšie zachytiť.

Vysoký cholesterol, obezita a cukrovka

Iná skupina odborníkov s nimi nesúhlasí a upozorňuje na prax – záchranky vozia s mozgovou porážkou čoraz mladších pacientov. Títo neurológovia tvrdia, že za nárastom mozgových porážok u čoraz mladšej generácie je zvyšovanie rizikových faktorov – vysoký cholesterol, obezita, nárast cukrovky 2. typu.

mozgová príhoda-prvá pomoc
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

CMP prichádza náhle

Nech sa prikloníte k tej či onej teórii, jedno ostáva isté: cievna mozgová príhoda prichádza náhle, ale ak ju vôbec prežijeme, jej dôsledky nám môžu zmeniť život navždy. Riziko CMP si môžeme preventívne znížiť ešte skôr, ako je potrebné užívať lieky. Na začiatok stačí, ak vymeníme svoj starý životný štýl za nový, zdravší.

Porážka sa nevyhýba ani deťom

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu ochorení analyzovalo údaje o CMP za roky 1995 – 2008. Ukázalo sa, že riziko mozgovej porážky u ľudí vo veku 35 – 44 rokov sa zvýšilo o 37 %.

Mozgová porážka sa pritom nevyhýba ani deťom a dospievajúcim – u nich sa riziko CMP za posledných 10 rokov zvýšilo o 30 %. Najviac ohrození sú ľudia, ktorí majú neliečený vysoký krvný tlak, nestravujú sa zdravo, majú cukrovku alebo fajčia.

mozgová príhoda-príznaky
Zdroj foto: www.stock.adobe.com

Mozgová príhoda u mladých na Slovensku

Hoci aj u nás pribúda počet pacientov, ktorých sa podarí zachrániť, lekári evidujú nárast počtu cievnych mozgových príhod. Taktiež aj v mladších vekových kategóriách. Do istej miery je to spôsobené tým, že dnes podstatne mladší ľudia trpia ochoreniami srdca a ciev, vysokým tlakom, cholesterolom či cukrovkou typu 2 ako kedysi. K tomu výrazne napomáhajú zlý životný štýl, obezita a fajčenie.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku každý deň zažije mozgovú príhodu v priemere jeden človek, ktorý nemá ešte ani 45 rokov.

Aby sme boli konkrétni, štatistiky v našej krajine hovoria napríklad, že v roku 2017 utrpelo cievnu mozgovú príhodu 352 ľudí vo veku 20 – 44 rokov (3 % z celkového počtu pacientov), čo je o 66 viac ako v roku 2016. Počty však rastú vo všetkých vekových kategóriách.

Zaujímavé je, že mozgová príhoda postihuje častejšie mužov ako ženy, a to takmer v každej vekovej skupine. Rozdiel medzi pohlaviami sa stiera až vo veku nad 80 rokov.

Zdroj: https://www.nczisk.sk/aktuality/Pages/Na-porazku-sa-umiera-menej.aspx

Redakčne upravila: Bc. Sabína Zavarská

Aktualizované: 23. 8. 2022

Pridaj komentár